Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.

Okazuje się, że nie każdy imigrant podlega świadczeniom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak zatem wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym obywatela Ukrainy pracującego w Polsce? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie Ukraińców w Polsce w ramach NFZ

Obywatele Ukrainy coraz częściej zainteresowani są legalną pracą, nawet jeśli oznacza to niższe zarobki. Taki wybór jest słuszny, m.in. z powodu świadczeń, na jakie imigrant może liczyć odkładając w ramach zatrudnienia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warto dodać, że legalne zatrudnienie imigranta możliwe jest w naszym kraju nie tylko w ramach pozwolenia na pracę (to jest konieczne, jeśli obywatel Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Popularnym rozwiązaniem jest m.in. praca na podstawie stosownego oświadczenia złożonego przez pracodawcę, czy też bez dodatkowego pozwolenia w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.

Legalna praca to m.in. możliwość korzystania ze świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Jednak konieczne będzie tutaj spełnienie warunku zgłoszenia przez pracodawcę ukraińskiego pracownika do ZUS-u (w ciągu 7 dni od zatrudnienia). Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy powinien także rozliczać składki ZUS w raportach ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA oraz deklaracji DRA. W tej kwestii nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zawartej umowy. Jedynie umowa o pracę nakłada na pracodawcę obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego. Inne formy umowy – zlecenie, czy o dzieło, już nie stawiają takich wymagań.

Kto jeszcze może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach narodowego Funduszu Zdrowia? Będą to także osoby z Ukrainy, które:

  • prowadzą w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne,
  • uczęszczają do szkoły lub uczą się na uczelni wyższej.

Co zatem w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy nie ma możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia? Do wyboru pozostają dwie opcje – kosztowne prywatne wizyty lekarskie lub zdecydowanie bardziej opłacalne prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce – polisa

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca to obecnie tak popularne rozwiązanie? Otóż wystarczy porównać koszty. Zakup prywatnej polisy medycznej to miesięczny wydatek od 40 do 350 zł (wysokość składki zależy oczywiście od wybranego pakietu usług medycznych). Z kolei jednorazowa wizyta w gabinecie może kosztować od 100 do 350 zł. Jeśli konieczność odbywania wizyt będzie się powtarzać lub doliczymy do tego koszt niezbędnych zabiegów, może okazać się, że koszty leczenia bez polisy będą nawet kilkanaście razy wyższe.

Warto w tym miejscu dodać, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy wizy Schengen.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców – co warto wiedzieć?

Co gwarantuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca?

To, z jakich usług medycznych będzie mógł korzystać imigrant z Ukrainy i do jakich specjalistów będzie miał dostęp w ramach wykupionej polisy medycznej, zależeć będzie od wybranego pakietu medycznego. Najprościej i najszybciej porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane, jak np. wiek, czy kod miejscowości, aby uzyskać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie proponowanych polis zdrowotnych.

Dla przykładu – najtańsze ubezpieczenie zdrowotne dla osoby w wieku 30 lat to miesięczny wydatek w wysokości zaledwie 41 zł! W ramach pakietu (Signal Iduna) osoba ubezpieczona zyskuje m.in. dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej (3 lekarzy specjalistów). Oferta zawiera także 5 zabiegów ambulatoryjnych oraz 62 badania ambulatoryjne. Nieco tylko droższy pakiet, oferowany przez Luxmed Ubezpieczenia, proponuje za 59 zł miesięcznie m.in. dostęp do aż 6 lekarzy specjalistów, a dodatkowo szczepienia ochronne, opiekę stomatologiczną, 70 badań i 10 zabiegów ambulatoryjnych.

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińców i ich rodzin

Z pewnością warto wspomnieć, że ubezpieczenie zdrowotne obywatela Ukrainy w ramach NFZ to korzyści także dla jego bliskich. Ubezpieczeniem tym zostają objęci także małżonek i dzieci do 18 roku życia, a uczące się do 26 roku życia. W przypadku prywatnej polisy kwestia ta wygląda podobnie – wystarczy wykupić pakiet rodzinny.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments