Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.

baner w treści – stały - 1

Okazuje się, że nie każdy imigrant podlega świadczeniom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak zatem wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym obywatela Ukrainy pracującego w Polsce? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie Ukraińców w Polsce w ramach NFZ

Obywatele Ukrainy coraz częściej zainteresowani są legalną pracą, nawet jeśli oznacza to niższe zarobki. Taki wybór jest słuszny, m.in. z powodu świadczeń, na jakie imigrant może liczyć odkładając w ramach zatrudnienia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warto dodać, że legalne zatrudnienie imigranta możliwe jest w naszym kraju nie tylko w ramach pozwolenia na pracę (to jest konieczne, jeśli obywatel Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Popularnym rozwiązaniem jest m.in. praca na podstawie stosownego oświadczenia złożonego przez pracodawcę, czy też bez dodatkowego pozwolenia w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.

Legalna praca to m.in. możliwość korzystania ze świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Jednak konieczne będzie tutaj spełnienie warunku zgłoszenia przez pracodawcę ukraińskiego pracownika do ZUS-u (w ciągu 7 dni od zatrudnienia). Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy powinien także rozliczać składki ZUS w raportach ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA oraz deklaracji DRA. W tej kwestii nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zawartej umowy. Jedynie umowa o pracę nakłada na pracodawcę obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego. Inne formy umowy – zlecenie, czy o dzieło, już nie stawiają takich wymagań.

Kto jeszcze może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach narodowego Funduszu Zdrowia? Będą to także osoby z Ukrainy, które:

  • prowadzą w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne,
  • uczęszczają do szkoły lub uczą się na uczelni wyższej.

Co zatem w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy nie ma możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia? Do wyboru pozostają dwie opcje – kosztowne prywatne wizyty lekarskie lub zdecydowanie bardziej opłacalne prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce – polisa

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca to obecnie tak popularne rozwiązanie? Otóż wystarczy porównać koszty. Zakup prywatnej polisy medycznej to miesięczny wydatek od 40 do 350 zł (wysokość składki zależy oczywiście od wybranego pakietu usług medycznych). Z kolei jednorazowa wizyta w gabinecie może kosztować od 100 do 350 zł. Jeśli konieczność odbywania wizyt będzie się powtarzać lub doliczymy do tego koszt niezbędnych zabiegów, może okazać się, że koszty leczenia bez polisy będą nawet kilkanaście razy wyższe.

Warto w tym miejscu dodać, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy wizy Schengen.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców – co warto wiedzieć?

Co gwarantuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca?

To, z jakich usług medycznych będzie mógł korzystać imigrant z Ukrainy i do jakich specjalistów będzie miał dostęp w ramach wykupionej polisy medycznej, zależeć będzie od wybranego pakietu medycznego. Najprościej i najszybciej porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane, jak np. wiek, czy kod miejscowości, aby uzyskać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie proponowanych polis zdrowotnych.

Dla przykładu – najtańsze ubezpieczenie zdrowotne dla osoby w wieku 30 lat to miesięczny wydatek w wysokości zaledwie 41 zł! W ramach pakietu (Signal Iduna) osoba ubezpieczona zyskuje m.in. dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej (3 lekarzy specjalistów). Oferta zawiera także 5 zabiegów ambulatoryjnych oraz 62 badania ambulatoryjne. Nieco tylko droższy pakiet, oferowany przez Luxmed Ubezpieczenia, proponuje za 59 zł miesięcznie m.in. dostęp do aż 6 lekarzy specjalistów, a dodatkowo szczepienia ochronne, opiekę stomatologiczną, 70 badań i 10 zabiegów ambulatoryjnych.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińców i ich rodzin

Z pewnością warto wspomnieć, że ubezpieczenie zdrowotne obywatela Ukrainy w ramach NFZ to korzyści także dla jego bliskich. Ubezpieczeniem tym zostają objęci także małżonek i dzieci do 18 roku życia, a uczące się do 26 roku życia. W przypadku prywatnej polisy kwestia ta wygląda podobnie – wystarczy wykupić pakiet rodzinny.

Czytaj także: Składka na ubezpieczenie zdrowotne

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej