Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.

Okazuje się, że nie każdy imigrant podlega świadczeniom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak zatem wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym obywatela Ukrainy pracującego w Polsce? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie Ukraińców w Polsce w ramach NFZ

Obywatele Ukrainy coraz częściej zainteresowani są legalną pracą, nawet jeśli oznacza to niższe zarobki. Taki wybór jest słuszny, m.in. z powodu świadczeń, na jakie imigrant może liczyć odkładając w ramach zatrudnienia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warto dodać, że legalne zatrudnienie imigranta możliwe jest w naszym kraju nie tylko w ramach pozwolenia na pracę (to jest konieczne, jeśli obywatel Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Popularnym rozwiązaniem jest m.in. praca na podstawie stosownego oświadczenia złożonego przez pracodawcę, czy też bez dodatkowego pozwolenia w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.

Legalna praca to m.in. możliwość korzystania ze świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Jednak konieczne będzie tutaj spełnienie warunku zgłoszenia przez pracodawcę ukraińskiego pracownika do ZUS-u (w ciągu 7 dni od zatrudnienia). Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy powinien także rozliczać składki ZUS w raportach ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA oraz deklaracji DRA. W tej kwestii nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zawartej umowy. Jedynie umowa o pracę nakłada na pracodawcę obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego. Inne formy umowy – zlecenie, czy o dzieło, już nie stawiają takich wymagań.

Kto jeszcze może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach narodowego Funduszu Zdrowia? Będą to także osoby z Ukrainy, które:

  • prowadzą w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne,
  • uczęszczają do szkoły lub uczą się na uczelni wyższej.

Co zatem w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy nie ma możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia? Do wyboru pozostają dwie opcje – kosztowne prywatne wizyty lekarskie lub zdecydowanie bardziej opłacalne prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce – polisa

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca to obecnie tak popularne rozwiązanie? Otóż wystarczy porównać koszty. Zakup prywatnej polisy medycznej to miesięczny wydatek od 40 do 350 zł (wysokość składki zależy oczywiście od wybranego pakietu usług medycznych). Z kolei jednorazowa wizyta w gabinecie może kosztować od 100 do 350 zł. Jeśli konieczność odbywania wizyt będzie się powtarzać lub doliczymy do tego koszt niezbędnych zabiegów, może okazać się, że koszty leczenia bez polisy będą nawet kilkanaście razy wyższe.

Warto w tym miejscu dodać, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy wizy Schengen.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców – co warto wiedzieć?

Co gwarantuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca?

To, z jakich usług medycznych będzie mógł korzystać imigrant z Ukrainy i do jakich specjalistów będzie miał dostęp w ramach wykupionej polisy medycznej, zależeć będzie od wybranego pakietu medycznego. Najprościej i najszybciej porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane, jak np. wiek, czy kod miejscowości, aby uzyskać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie proponowanych polis zdrowotnych.

Dla przykładu – najtańsze ubezpieczenie zdrowotne dla osoby w wieku 30 lat to miesięczny wydatek w wysokości zaledwie 41 zł! W ramach pakietu (Signal Iduna) osoba ubezpieczona zyskuje m.in. dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej (3 lekarzy specjalistów). Oferta zawiera także 5 zabiegów ambulatoryjnych oraz 62 badania ambulatoryjne. Nieco tylko droższy pakiet, oferowany przez Luxmed Ubezpieczenia, proponuje za 59 zł miesięcznie m.in. dostęp do aż 6 lekarzy specjalistów, a dodatkowo szczepienia ochronne, opiekę stomatologiczną, 70 badań i 10 zabiegów ambulatoryjnych.

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińców i ich rodzin

Z pewnością warto wspomnieć, że ubezpieczenie zdrowotne obywatela Ukrainy w ramach NFZ to korzyści także dla jego bliskich. Ubezpieczeniem tym zostają objęci także małżonek i dzieci do 18 roku życia, a uczące się do 26 roku życia. W przypadku prywatnej polisy kwestia ta wygląda podobnie – wystarczy wykupić pakiet rodzinny.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej