Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.

Okazuje się, że nie każdy imigrant podlega świadczeniom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak zatem wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym obywatela Ukrainy pracującego w Polsce? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie Ukraińców w Polsce w ramach NFZ

Obywatele Ukrainy coraz częściej zainteresowani są legalną pracą, nawet jeśli oznacza to niższe zarobki. Taki wybór jest słuszny, m.in. z powodu świadczeń, na jakie imigrant może liczyć odkładając w ramach zatrudnienia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warto dodać, że legalne zatrudnienie imigranta możliwe jest w naszym kraju nie tylko w ramach pozwolenia na pracę (to jest konieczne, jeśli obywatel Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie wizy lub czasowego zezwolenia). Popularnym rozwiązaniem jest m.in. praca na podstawie stosownego oświadczenia złożonego przez pracodawcę, czy też bez dodatkowego pozwolenia w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.

Legalna praca to m.in. możliwość korzystania ze świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Jednak konieczne będzie tutaj spełnienie warunku zgłoszenia przez pracodawcę ukraińskiego pracownika do ZUS-u (w ciągu 7 dni od zatrudnienia). Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy powinien także rozliczać składki ZUS w raportach ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA oraz deklaracji DRA. W tej kwestii nie bez znaczenia pozostaje rodzaj zawartej umowy. Jedynie umowa o pracę nakłada na pracodawcę obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego. Inne formy umowy – zlecenie, czy o dzieło, już nie stawiają takich wymagań.

Kto jeszcze może zostać objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach narodowego Funduszu Zdrowia? Będą to także osoby z Ukrainy, które:

  • prowadzą w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne,
  • uczęszczają do szkoły lub uczą się na uczelni wyższej.

Co zatem w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy nie ma możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia? Do wyboru pozostają dwie opcje – kosztowne prywatne wizyty lekarskie lub zdecydowanie bardziej opłacalne prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce – polisa

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca to obecnie tak popularne rozwiązanie? Otóż wystarczy porównać koszty. Zakup prywatnej polisy medycznej to miesięczny wydatek od 40 do 350 zł (wysokość składki zależy oczywiście od wybranego pakietu usług medycznych). Z kolei jednorazowa wizyta w gabinecie może kosztować od 100 do 350 zł. Jeśli konieczność odbywania wizyt będzie się powtarzać lub doliczymy do tego koszt niezbędnych zabiegów, może okazać się, że koszty leczenia bez polisy będą nawet kilkanaście razy wyższe.

Warto w tym miejscu dodać, że posiadanie prywatnej polisy medycznej jest warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy wizy Schengen.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców – co warto wiedzieć?

Co gwarantuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca?

To, z jakich usług medycznych będzie mógł korzystać imigrant z Ukrainy i do jakich specjalistów będzie miał dostęp w ramach wykupionej polisy medycznej, zależeć będzie od wybranego pakietu medycznego. Najprościej i najszybciej porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane, jak np. wiek, czy kod miejscowości, aby uzyskać oferty towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie proponowanych polis zdrowotnych.

Dla przykładu – najtańsze ubezpieczenie zdrowotne dla osoby w wieku 30 lat to miesięczny wydatek w wysokości zaledwie 41 zł! W ramach pakietu (Signal Iduna) osoba ubezpieczona zyskuje m.in. dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej (3 lekarzy specjalistów). Oferta zawiera także 5 zabiegów ambulatoryjnych oraz 62 badania ambulatoryjne. Nieco tylko droższy pakiet, oferowany przez Luxmed Ubezpieczenia, proponuje za 59 zł miesięcznie m.in. dostęp do aż 6 lekarzy specjalistów, a dodatkowo szczepienia ochronne, opiekę stomatologiczną, 70 badań i 10 zabiegów ambulatoryjnych.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińców i ich rodzin

Z pewnością warto wspomnieć, że ubezpieczenie zdrowotne obywatela Ukrainy w ramach NFZ to korzyści także dla jego bliskich. Ubezpieczeniem tym zostają objęci także małżonek i dzieci do 18 roku życia, a uczące się do 26 roku życia. W przypadku prywatnej polisy kwestia ta wygląda podobnie – wystarczy wykupić pakiet rodzinny.

Czytaj także: Składka na ubezpieczenie zdrowotne


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej