Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Aktualizacja:
jakie_ubezpieczenia_obowiazkowe_article_main_1148x426

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?

Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie OC

Jedno z obowiązkowych ubezpieczeń dla uchodźców z Ukrainy to polisa OC, wykupiona w ukraińskim lub polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest ona konieczna, niezależnie od rodzaju pojazdu, a jej brak wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej. Wysokość grzywny za brak ubezpieczenia OC zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu poruszania się po polskich drogach bez wykupionej polisy. Dla samochodów osobowych kara może wynieść do 6 000 złotych, natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych zapłacimy mandat rzędu nawet 9 000 złotych.

Czytaj także: Wjazd do Polski z Ukrainy – które przepisy obowiązują uchodźców, którzy wjechali na teren RP po 24.02?

W sytuacji, gdy cudzoziemiec nie ma Zielonej Karty ani wykupionej polskiej polisy OC, może skorzystać z tzw. ubezpieczenia OC granicznego. Zakupuje się je na granicy, a umowa jest zawierana na krótki czas (30 dni). Polisa gwarantuje odszkodowanie w razie uszkodzenia mienia w wysokości 1 000 000 euro, natomiast jeśli dojdzie do wystąpienia szkody na osobie, świadczenie wynosi 5 000 000 euro (bez względu na liczbę poszkodowanych). W obecnej sytuacji, z powodu ataku Rosji na Ukrainę, obywatele ukraińscy mogą nabyć taki produkt w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych za darmo.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie zdrowotne

Od Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski na wizę krajową, wymaga się ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest prosta, gdy cudzoziemiec ma już załatwioną pracę – wtedy wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem do polisy w ZUS dokonuje pracodawca. Natomiast gdy taka osoba nie jest nigdzie zatrudniona, musi sobie zapewnić ochronę we własnym zakresie. Jeśli brak umowy o pracę, niezbędna jest prywatna polisa zdrowotna.

Czytaj także: Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?

Uchodźcy w Polsce – które polisy są dobrowolne?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz polisą zdrowotną cudzoziemcy mogą wykupić także:

  • rozszerzoną polisę OC – podczas podpisywania umowy możemy poprosić o zwiększenie zakresu ochrony, np. o sytuacje takie jak kradzież pojazdu lub jego zniszczenie. Ubezpieczyć można się także na wypadek konieczności holowania. Oczywiście każda modyfikacja będzie skutkować podwyższeniem ceny ostatecznej ubezpieczenia,
  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne o szerokim zakresie – obywatele ukraińscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a także cudzoziemcy, którzy nigdzie nie pracują, mogą dokupić we własnym zakresie polisę indywidualną. Taki produkt ubezpieczeniowy daje praktycznie nieograniczony dostęp do prywatnej opieki medycznej – wizyt u specjalistów, badań diagnostycznych, a także szczepień,
  • dodatkowe ubezpieczenie dla cudzoziemców przebywających w Polsce – polisa jest dostępna dla obywateli innych krajów, którzy mają wyrobiony numer PESEL. Zapewnia ona całodobową ochronę na terenie Polski oraz odszkodowanie w sytuacji wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń (np. uszkodzenia ciała lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku).

Czytaj także:

Wiarygodne informacje o ubezpieczeniach w Polsce – ta grupa Facebook odpowie na Twoje pytania

Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?

Źródła:

https://strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/ogolne-warunki-wjazdu-i/3914,Warunki-pobytu-cudzoziemcow-w-RP.html
https://wardynski.com.pl/publikacje/opracowania/wjazd-do-polski-samochodem-i-obowiazek-ubezpieczenia-przewodnik-dla-obywateli-ukrainy
https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/jakie-sa-kary-za-brak-ubezpieczenia-oc.html
https://www.warta.pl/porada/ubezpieczenie-oc-dla-uchodzcow-z-ukrainy/
https://www.migrant.info.pl/dobrowolne-ubezpieczenie-zdrowotne.html
https://www.axa-assistance.pl/nasze-produkty/ubezpieczenie-zdrowotne-dla-cudzoziemcow/
https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroze-po-polsce

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej