Vienna Insurance Group przejmuje Gothaer TU SA. Co się zmieni?

Aktualizacja:
przejęcie gothaer

Vienna Insurance Group przejmuje Gothaer TU SA. Co się zmieni?Na polskim rynku ubezpieczeniowym za kilka miesięcy dojdzie do fuzji dwóch ubezpieczycieli - Vienna Insurance Group przejmie Gothaer. Co zmieni to na rynku? Co oznacza dla klientów przejmowanego ubezpieczyciela? Sprawdzamy!

Pod koniec ubiegłego tygodnia Vienna Insurance Group ogłosiła przejęcie 100 proc. udziałów Gothaer Towarzystwa Ubezpieczeń SA od polskiej spółki Gothaer Finanzholding. Transakcja ta zostanie sfinalizowana na przełomie 2018 i 2019 r., po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych: Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego (proces ten szacowany jest na ok. 6 miesięcy). Efektem transakcji będzie to, że jedynym akcjonariuszem Gothaer TU SA zostanie Vienna Insurance Group (VIG).

Co trzeba wiedzieć o obu stronach transakcji między Gothaer a Vienna?

Gothaer TU SA(wcześniej Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA) działa na polskim rynku od 1990 r. Pod obecną nazwą ubezpieczyciel działa od października 2012 r. Gothaer oferuje ubezpieczenia dla klientów indywidualnych, małych i średnich firm oraz rozwiązania ubezpieczeniowe dla klientów korporacyjnych.

Wśród nich są ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, osobowe, turystyczne oraz rolne. W 2017 r. ubezpieczyciel wypracował składkę przypisaną brutto w wysokości 620 mln zł. Dotychczasowy udziałowiec – Gothaer Finanzholding – to jeden z największych i najstarszych ubezpieczycieli w Niemczech (jego udział w bardzo rozdrobnionym rynku niemieckim wynosi 2,5 proc.). Nazwa towarzystwa pochodzi od miasta Gotha, w którym w 1820 r. towarzystwo zostało założone przez Ernsta Wilhelma Arnoldiego.

Historia Vienna Insurance Group rozpoczęła się w 1824 r., kiedy założone zostało k.u.k. priv. wechselseitige Brandschaden Versicherung(cesarsko-królewskie prywatne ubezpieczenie od szkód pożarowych). W Polsce VIG jest większościowym akcjonariuszem:

  • Compensa TU SA, obecnej na polskim rynku od 1990 r., sprzedającej zarówno ubezpieczenia osobowe, jak i majątkowe klientom indywidualnym, małym i średnim przedsiębiorstwom i dużym korporacjom.
  • Compensa TU na Życie SA, oferującej ubezpieczenia na życie dla klientów indywidualnych i biznesowych.
  • InterRisk TU SA, działającego na polskim rynku od 1993 r. i proponującym ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, osobowe, zdrowotne i finansowe. Z oferty InterRisk TU SA mogą korzystać klienci indywidualni, małe i średnie przedsiębiorstwa, klienci korporacyjni i przedsiębiorstwa.
  • Vienna Life TU na Życie SA, działającej na polskim rynku od 1999 r. do 2016 r. pod nazwą Skandia Życie. Vienna Life sprzedaje produkty ubezpieczeniowe, oszczędnościowe i inwestyczyjne.

Działające w Polsce spółki VIG w 2017 r. osiągnęły łączny przypis składki 3,9 mld zł oraz 6,2 proc. udziału, co dało im czwartą pozycję na polskim rynku ubezpieczeń.

Co fuzja Gothaer i VIG zmieni na rynku ubezpieczeń?

Przejęcie Gothaer TU SA pozwoli VIG zwiększyć udział w rynku.

Gothaer TU S.A. wniesie do portfela ubezpieczeń VIG Polska istotną kwotę 620 mln zł przypisu składki, co znacznie wzmocni pozycję VIG na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozwoli na zwiększenie w nim udziału z obecnych 6,2 proc. do 7,8 proc. – powiedział Franz Fuchs, Dyrektor Generalny Vienna Insurance Group Polska. Frazn Fuchs dodał też, że – długoterminowa inwestycja, jaką jest włączenie Gothaer TU S.A. do struktur VIG Polska jest ważnym krokiem w realizacji strategii Grupy Agenda 2020, mającej na celu umocnienie pozycji VIG na polskim rynku ubezpieczeń i osiągnięcie udziału w nim na poziomie co najmniej 10 proc.

A co oznacza dla klientów Gothaer?

Transakcja pomiędzy niemiecką i austriacką grupą ubezpieczeniową nie wpływa na umowy i uzgodnienia, które zostały zawarte pomiędzy Państwem a Gothaer TU S.A. Wszystkie nasze umowy i zobowiązania pozostają w mocy– zapewnia Anna Włodarczyk-Moczkowska Prezes Zarządu Gothaer TU S.A. i dodaje, że – w pierwszym okresie będziemy działali niezmiennie pod marką Gothaer. Dołączenie do Grupy VIG wzmocni naszą Spółkę w zakresie bezpieczeństwa kapitałowego i pozwoli czerpać z międzynarodowego  doświadczenia.

Fuzja Vienna Insurance Group i Gothaer to nie jedyna zmiana, jaka miała miejsce w ostatnim czasie na polskim rynku ubezpieczeniowym. Pod koniec maja Generali poinformowało o zawarciu umowy o przejęcie pełnej kontroli nad Concordia Capital SA, oferującym ubezpieczenia na życie oraz Concordia Polska TUW, oferującym ubezpieczenia non-life.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments