Ubezpieczenie jachtu

Aktualizacja:
Ubezpieczenie jachtu

W reklamie mówią, że to, co naprawdę się liczy, to rozmiar Twojego... jachtu. Odłóżmy na bok kwestię rozmiaru, skupmy się na jachcie. Na wodzie liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje i innych osób. Czy cumujesz luksusowy jacht w marinie w Dubaju, czy niewielką łupinkę w Mikołajkach, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że na wodzie czyhają podobne zagrożenia jak na drodze. Sprawdź ubezpieczenie jachtu.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie jachtu?

Ubezpieczenie jachtów jest w naszym kraju dobrowolne. Biorąc jednak pod uwagę duże zagęszczenie ruchu na polskich jeziorach i zagrożenia pogodowe (burze, gradobicia, szkwał) wielu właścicieli łódek decyduje się na wykupienie polisy, która zapewni im odszkodowanie w przypadku uszkodzenia jachtu. Chodzi tu nie tyle o częste zderzenia jachtów przy odbijaniu i wpływaniu do portów, bo te manewry odbywają się przy małej prędkości i powodują stosunkowo niewielkie uszkodzenia. Na wodach czyhają o wiele poważniejsze niebezpieczeństwa, jak zderzenie z inną łodzią, wpadnięcie na skały, wywrócenie jachtu przez silny wiatr lub wpłynięcie na mieliznę. Te zdarzenia powodują znacznie większe szkody. Może się zdarzyć, że koszty wyciągnięcia Twojego jachtu z mielizny przekroczą jego wartość. Dużo zależy od tego, gdzie będziesz użytkował łódź. Jeśli wziąłeś kredyt na zakup jachtu, bank najprawdopodobniej będzie wymagał jego ubezpieczenia.

Może Ci się przydać również ubezpieczenie OC. Na wypadek gdybyś to Ty jako skipper/armator/właściciel wyrządził komuś krzywdę lub uszkodził czyjś jacht.

Pamiętaj, że nawet małą łódką można spowodować dużą szkodę – uszkodzić drogi jacht, zanieczyścić środowisko, spowodować śmierć innej osoby, uszkodzić kuter rybacki, którym rybak zarobkuje.

Najpopularniejsze ubezpieczenia na wodach to OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie casco – podobnie jak w przypadku samochodów. Do tych podstawowych ubezpieczeń możesz dokupić ubezpieczenia dodatkowe, takie jak NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy ubezpieczenie rzeczy osobistych członków załogi. Polisę wykupisz na okres 12 miesięcy lub krótszy, w zależności od Twoich preferencji. U niektórych ubezpieczycieli podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje skutków kradzieży z włamaniem i rabunku. Przed kupnem ubezpieczenia koniecznie przeczytaj jego warunki, bo może się okazać, że za ubezpieczenie od kradzieży będziesz musiał zapłacić dodatkową składkę przy polisie casco.

Ubezpieczenie jachtu – które firmy je oferują?

Ubezpieczycieli, którzy mają w ofercie ubezpieczenia jachtów można podzielić na dwie grupy: giganci, którzy ubezpieczają wszystko, więc jachty też – to PZU, Warta i Allianz, oraz specjaliści, którzy weszli w tę akurat niszę rynku – to niemieckie firmy Pantaenius , Yacht-Pool oraz Hamburger Yachtversicherung Schomacker. Ubezpieczenia jachtów oferuje również Gothaer, który nie jest ani potentatem na polskim rynku ani ubezpieczycielem wąsko wyspecjalizowanym.

Nie każdy jacht możesz ubezpieczyć na standardowych warunkach danego towarzystwa – na przykład Warta ogranicza swoją ofertę do jachtów osiągających prędkość nie większą niż 17 węzłów i wartych nie więcej niż równowartość 100 tys. euro. Możesz ubezpieczyć w Warcie droższą łódź, ale wtedy będzie konieczne indywidualne ustalenie warunków polisy. Warta nie odpowiada za kradzież silnika przyczepnego w ramach standardowego ubezpieczenia casco. Jeśli chcesz ubezpieczyć się od kradzieży silnika, musisz zapłacić dodatkową składkę.

PZU oferuje osobne ubezpieczenia dla jachtów śródlądowych i morskich.

Allianz ubezpiecza tylko jachty, których wiek nie przekracza 10 lat i w ogóle nie obejmuje ochroną kradzieży silnika przyczepnego. Ubezpieczenie Allianz Pod Pełnymi Żaglami jest to tylko casco jachtu, więc jeśli chcesz mieć również OC, musisz wykupić osobną polisę OC w życiu prywatnym Allianz, która w wariancie Optimum obejmuje żaglówki i motorówki.

Niemieccy ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenia jachtów na polskim rynku są to firmy wyspecjalizowane w ubezpieczaniu jednostek pływających na całym świecie. Działają w Polsce za pośrednictwem przedstawicieli: Pantaeniusa reprezentuje firma Nautica Nord z Gdańska, a przedstawicielem Hamburger Yachtversicherung Schomacker jest szczeciński Proffman.

O czym powinieneś pamiętać wybierając ubezpieczenie jachtu?

Najważniejsze jest określenie obszaru, na którym zamierzasz użytkować łódź, ponieważ nie każdy ubezpieczyciel zapewni Ci ochronę na każdych wodach. Gothaer ogranicza swoją odpowiedzialność tylko do terytorium Polski, natomiast polisa firmy Yacht-Pool może działać na całym świecie. W Warcie kupisz ubezpieczenie na jedną lub kilka stref: strefa 0 – wody polskie, I – Bałtyk, II – wody europejskie, III – pozostałe wody.

Ubezpieczenie OC dla jachtów obowiązkowe jest np. we Włoszech, Grecji, Chorwacji, Czarnogórze. Ponadto niektórzy właściciele marin i portów wymagają, aby ich goście mieli ubezpieczenie OC, niezależnie czy chodzi o porty morskie czy śródlądowe. Odpowiednio wcześnie zapoznaj się z wymaganiami w miejscu, gdzie będziesz cumować i dostosuj do nich swoje ubezpieczenie.

W przypadku ubezpieczenia casco sam podajesz, na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć jednostkę. Suma gwarancyjna dla ubezpieczenia OC będzie zapisana w warunkach ubezpieczenia – na przykład w firmie Pantaenius wynosi ona 6 milionów euro.

Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli okaże się, że do wypadku doszło, gdy załoga jachtu była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nie będzie też odszkodowania, gdy wypadek nastąpi z winy umyślnej załogi, a także wtedy, gdy łódź będzie użytkowana przez osoby nieuprawnione. Zapoznaj się ze szczegółowym wykazem wyłączeń odpowiedzialności w warunkach ubezpieczenia.

Podsumowanie

  • Podstawowe ubezpieczenia jachtów są podobne do ubezpieczeń samochodów – casco i OC. Dodatkowo możesz wykupić NNW i ubezpieczenie rzeczy osobistych
  • Pamiętaj, że nie wszyscy ubezpieczyciele obejmują odpowiedzialnością silniki przyczepne. Dokładnie czytaj warunki ubezpieczenia.
  • Przeważnie podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje skutków kradzieży z włamaniem i rabunku
  • Przed wykupieniem polisy koniecznie określ obszar, na jakim będziesz użytkował łódź
  • W niektórych krajach ubezpieczenie OC jachtów jest obowiązkowe


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej