Z danych statystycznych wynika, że większość z nas - nawet 80%, w okresie świąteczno-noworocznym decyduje się na podróż . Chętnie odwiedzamy rodzinę lub wybieramy się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Najpopularniejsze miasta w jakich spędzamy święta to Kraków, Warszawa i Zakopane. Jak zorganizować bezpieczną podróż na święta?
W grudniu ubiegłego roku miało miejsce niemal 3 tys. wypadków drogowych, w których rannych zostało ponad 3,4 tys. osób. Największe nasilenie kolizji występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu. Jak pokazują dane, na występowanie wypadków drogowych wpływ mają przede wszystkim panujące obecnie warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmrok. Mróz, śliska nawierzchnia, słaba widoczność, opady śniegu lub marznącej mżawki to czynniki zwiększające możliwość wystąpienia kolizji drogowej w okresie zimowym. Właśnie dlatego kierowcy powinni nie tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do użytkowania w takich warunkach przed podróżą, ale również zainwestować w odpowiedni pakiet ubezpieczenia. Przypominamy, że Święta nie zwalniają z posiadania ważnego OC. Kary za jego brak są bardzo wysokie, a to niestety tylko początek problemów, o czym pisaliśmy TUTAJ. Przerwa w ubezpieczeniu OC, nawet kilkudniowa – to ryzyko wpadnięcia w ogromne długi.
Zanim wyruszysz w drogę, zadbaj o samochód
Każdy samochód powinien być sprawny w podróży – odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji – nie tylko problemów z rozruchem silnika, lecz także np. zmagania się z przymarzniętymi do uszczelek drzwiami. Z raportu firmy Stater24 wynika, że najwięcej zimowych awarii (bo aż 25 proc.) dotyczy problemów z akumulatorem. Jednocześnie ryzyko zepsucia się niektórych części samochodu w tym okresie wzrasta nawet o 283 proc. Jak przygotować auto przed podróżą? W ramach profilaktyki powinniśmy wykonać przegląd samochodu i sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych zespołów naszego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, amortyzatorów oraz zawieszenia. Nie zapominajmy o skontrolowaniu: stanu płynów eksploatacyjnych w aucie, stanu i ciśnienia opon oraz koła zapasowego. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze przygotowanie może nie uchronić nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem. – Warto pamiętać, że każdy właściciel pojazdu, który posiada polisę OC komunikacyjnego w Gothaer, otrzymuje dodatkowo usługę „Auto Assistance Podstawowy”, którą może rozszerzyć o różne warianty, w zależności od jego potrzeb. Ochrona w ramach Assistance gwarantuje m.in. wysokie limity na holowanie (nawet do 1100 km od domu) oraz samochód zastępczy w przypadku awarii bez limitu odległości od miejsca zamieszkania, a ochroną obejmuje nawet starsze niż 15 letnie – wyjaśnia Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. To istotna pomoc, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.
Na co możemy liczyć posiadając ubezpieczenie Assistance?
W drodze na święta, może nas spotkać wiele niespodziewanych zdarzeń.. W takiej sytuacji warto posiadać ubezpieczenie Assistance, w ramach którego możemy liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy przy tym pamiętać, że zakres ochrony zależy od wariantu, jaki wybraliśmy. – Bywa, że auto – w wyniku kolizji – nie nadaje się do dalszej jazdy. Dzięki ochronie w ramach Assistance Plus, każdy klient, który zgłosił szkodę ma możliwość skorzystania z pomocy technicznej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel usprawni pojazd na miejscu zdarzenia, zapewni holowanie samochodu, dostarczy paliwo oraz części zamienne, lub zorganizuje i pokryje koszty parkingu. Z kolei wariant pomocy medycznej zapewni nam transport medyczny, powrót pasażerów do miejsca zamieszkania po wypadku oraz pomoc psychologa (na terenie RP) – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer. Trzeba pamiętać, że w trakcie podróży możemy być zmuszeni do parkowania w miejscach niestrzeżonych. Nie każda osoba, która wykupuje ubezpieczenie korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku kradzieży auta, ale przed podróżą warto rozważyć taką ewentualność.
Przede wszystkim zdrowy rozsądek!
Podstawowym „wyposażeniem” przy wyjeździe na święta, oprócz sprawnego auta oraz ubezpieczenia, powinien być zdrowy rozsądek. Jeśli go nam zabraknie, nie pomogą żadne zabezpieczenia. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest wskazany, a nerwy nie przyśpieszą naszej podróży. W tym okresie na drogi wyjeżdża wielu „niedzielnych” kierowców, niestety nadal zdarzają się osoby prowadzące samochód na podwójnym gazie. To realne niebezpieczeństwo.
Warto także zwrócić uwagę na to, jak przewozimy dzieci. O tej kwestii pisaliśmy szczegółowo tutaj.
Sprawdź także jak radzić sobie w razie poślizgu! Ta wiedza ratuje życie!
Wesołych Świąt i bezpiecznej drogi!
Tekst powstał we współpracy z firmą Gothaer.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?