Bezpieczna podróż na święta - o tym koniecznie pamiętaj!

Aktualizacja:
bezpieczna droga na święta

Z danych statystycznych wynika, że większość z nas - nawet 80%, w okresie świąteczno-noworocznym decyduje się na podróż . Chętnie odwiedzamy rodzinę lub wybieramy się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Najpopularniejsze miasta w jakich spędzamy święta to Kraków, Warszawa i Zakopane. Jak zorganizować bezpieczną podróż na święta?

W grudniu ubiegłego roku miało miejsce niemal 3 tys. wypadków drogowych, w których rannych zostało ponad 3,4 tys. osób. Największe nasilenie kolizji występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu. Jak pokazują dane, na występowanie wypadków drogowych wpływ mają przede wszystkim panujące obecnie warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmrok. Mróz, śliska nawierzchnia, słaba widoczność, opady śniegu lub marznącej mżawki to czynniki zwiększające możliwość wystąpienia kolizji drogowej w okresie zimowym. Właśnie dlatego kierowcy powinni nie tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do użytkowania w takich warunkach przed podróżą, ale również zainwestować w odpowiedni pakiet ubezpieczenia. Przypominamy, że Święta nie zwalniają z posiadania ważnego OC. Kary za jego brak są bardzo wysokie, a to niestety tylko początek problemów, o czym pisaliśmy TUTAJ.  Przerwa w ubezpieczeniu OC, nawet kilkudniowa –  to ryzyko wpadnięcia w ogromne długi.

Zanim wyruszysz w drogę, zadbaj o samochód

Każdy samochód powinien być sprawny w podróży – odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji – nie tylko problemów z rozruchem silnika, lecz także np. zmagania się z przymarzniętymi do uszczelek drzwiami. Z raportu firmy Stater24 wynika, że najwięcej zimowych awarii (bo aż 25 proc.) dotyczy problemów z akumulatorem. Jednocześnie ryzyko zepsucia się niektórych części samochodu w tym okresie wzrasta nawet o 283 proc. Jak przygotować auto przed podróżą? W ramach profilaktyki powinniśmy wykonać przegląd samochodu i sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych zespołów naszego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, amortyzatorów oraz zawieszenia. Nie zapominajmy o skontrolowaniu: stanu płynów eksploatacyjnych w aucie, stanu i ciśnienia opon oraz koła zapasowego. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze przygotowanie może nie uchronić nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem. – Warto pamiętać, że każdy właściciel pojazdu, który posiada polisę OC komunikacyjnego w Gothaer, otrzymuje dodatkowo usługę „Auto Assistance Podstawowy”, którą może rozszerzyć o różne warianty, w zależności od jego potrzeb. Ochrona w ramach Assistance gwarantuje m.in. wysokie limity na holowanie (nawet do 1100 km od domu) oraz samochód zastępczy w przypadku awarii bez limitu odległości od miejsca zamieszkania, a ochroną obejmuje nawet starsze niż 15 letnie – wyjaśnia Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. To istotna pomoc, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.

Na co możemy liczyć posiadając ubezpieczenie Assistance?

W drodze na święta, może nas spotkać wiele niespodziewanych zdarzeń.. W takiej sytuacji warto posiadać ubezpieczenie Assistance, w ramach którego możemy liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy przy tym pamiętać, że zakres ochrony zależy od wariantu, jaki wybraliśmy. – Bywa, że auto – w wyniku kolizji – nie nadaje się do dalszej jazdy. Dzięki ochronie w ramach Assistance Plus, każdy klient, który zgłosił szkodę ma możliwość skorzystania z pomocy technicznej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel usprawni pojazd na miejscu zdarzenia, zapewni holowanie samochodu, dostarczy paliwo oraz części zamienne, lub zorganizuje i pokryje koszty parkingu. Z kolei wariant pomocy medycznej zapewni nam transport medyczny, powrót pasażerów do miejsca zamieszkania po wypadku oraz pomoc psychologa (na terenie RP) – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer. Trzeba pamiętać, że w trakcie podróży możemy być zmuszeni do parkowania w miejscach niestrzeżonych. Nie każda osoba, która wykupuje ubezpieczenie korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku kradzieży auta, ale przed podróżą warto rozważyć taką ewentualność.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek! 

Podstawowym „wyposażeniem” przy wyjeździe na święta, oprócz sprawnego auta oraz ubezpieczenia, powinien być zdrowy rozsądek.  Jeśli go nam zabraknie, nie pomogą żadne zabezpieczenia. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest wskazany, a nerwy nie przyśpieszą naszej podróży. W tym okresie na drogi wyjeżdża wielu „niedzielnych” kierowców, niestety nadal zdarzają się osoby prowadzące samochód na podwójnym gazie. To realne niebezpieczeństwo.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak przewozimy dzieci. O tej kwestii pisaliśmy szczegółowo tutaj.

Sprawdź także jak radzić sobie w razie poślizgu! Ta wiedza ratuje życie!

Wesołych Świąt i bezpiecznej drogi!

Tekst powstał we współpracy z firmą Gothaer.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej