Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Aktualizacja:
ubezpieczenie szyb

Wcale nie potrzeba stłuczki, aby uszkodzić przednią szybę w samochodzie. Wystarczy kamyk lub żwir z remontu drogi, który wypadnie spod kół poprzedzającego pojazdu. Dlatego coraz bardziej popularne staje się dodatkowe ubezpieczenie szyb. Jeśli jednak myślisz, że skorzystanie z takiej polisy zawsze pomoże Ci zachować zniżki na AC, to możesz się gorzko rozczarować.

Ochrona zniżek – tak, ale tylko w tym samym towarzystwie

Pan Krzysztof ubezpieczył swoją Toyotę w firmie Gothaer. Ponieważ dużo jeździ po Polsce, do OC i autocasco dokupił ubezpieczenie szyb. „Ubezpieczenie Auto Szyba ochroni Cię przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby, a koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu” – kusi na stronie internetowej Gothaer. Pan Krzysztof wyszedł więc z agencji ubezpieczeniowej z poczuciem pełnej ochrony zarówno samochodu jak i swoich zniżek na AC. Dodatkowe ubezpieczenie wkrótce się przydało, bo pęknięcie szyby czołowej po uderzeniu kamienia unieruchomiło pana Krzysztofa w trasie. Ubezpieczyciel sprawnie zorganizował klientowi wymianę szyby i pokrył jej koszty. Poza tym jednym przykrym zdarzeniem nasz bohater nie miał żadnych szkód w pojeździe.

Za rok pan Krzysztof przyszedł po ubezpieczenie do tej samej multiagencji. Chciał się dowiedzieć, czy jakaś inna firma zaoferuje mu korzystniejsze warunki, więc poprosił o sporządzenie kalkulacji w kilku towarzystwach. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie będzie miał znowu w Gothaer, ponieważ… pozostałe dwa towarzystwa obniżyły jego zniżki na AC z powodu skorzystania z ubezpieczenia szyb. „Po to tylko kupiłem ubezpieczenie szyb, żeby nie tracić zniżek na autocasco. A teraz jestem przywiązany do jednego ubezpieczyciela, bo pozostali traktują mnie jak szkodowego kierowcę. Czy o to chodzi w tym całym ubezpieczeniu szyb? – nie krył oburzenia pan Krzysztof.

Kto zawinił? Agenci ubezpieczeniowi? Gothaer? A może dwa pozostałe towarzystwa? Porażka – jak to mówią – jest sierotą, dlatego wskazanie winnego tej sytuacji nie jest proste.

Skąd ubezpieczyciel wie, że była szkoda?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składkę, nie polegają jedynie na zapewnieniach klienta, że szkód nie było, ale sprawdzają historię jego szkodowości w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby mieć co sprawdzać, najpierw muszą same zaraportować do UFG historię polis i szkód komunikacyjnych. Obowiązek raportowania do UFG wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

UFG udostępnia swoją bazę ubezpieczycielom i dba o to, aby informacje były do niej raportowane w jednolity sposób. „Wszystkie towarzystwa komunikacyjne zgodziły się na jednolite wytyczne dotyczące raportowania do bazy UFG. Jednak to od polityki danej firmy zależy, czy i jak stosuje się do tych wytycznych przy oznaczaniu szkód przekazywanych do bazy polis komunikacyjnych Funduszu. Niestety nie ma tu jednolitej praktyki (podobnie, jak np. przy zasadach stosowania systemu bonus/malus)” – wyjaśnia Aleksandra Biały z UFG.

Wszystko zależy więc od tego, w jaki sposób firma, w której masz wykupione ubezpieczenie szyb, zgłosi szkodę szybową do UFG. Jeśli zrobi to dokładnie i oznaczy to zdarzenie jako szkodę na częściach pojazdu (podgrupa szkód działu II grupy 3.), to jest większa szansa na to, że inne towarzystwa ubezpieczeń tak właśnie zaczytają tę szkodę z bazy UFG i nie będą jej traktowały jako szkody z autocasco. Pewności jednak nie ma, bo  zakłady ubezpieczeń mają wolną rękę jeśli chodzi o zaliczanie bądź niezaliczanie uszkodzeń szyb do szkód z AC dla potrzeb kalkulacji składki.

Kierowca może mieć więc pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie. Wszyscy inni ubezpieczyciele mogą potraktować szkodę szybową jako obciążenie zniżek na autocasco.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Niecała prawda w ofertach

Nie wszyscy ubezpieczyciele otwarcie informują swoich klientów o tym, że ubezpieczenie szyb chroni zniżki na AC tylko w tej jednej firmie. Takie firmy jak PZU, Gothaer, Warta, Generali, MTU, Ergo Hestia, AVIVA (obecnie Allianz) czy Compensa na swoich stronach internetowych piszą tylko, że szkoda z ubezpieczenia szyb nie pomniejsza zniżek w ubezpieczeniu AC. Na większą szczerość zdobyło się jednak niewielu ubezpieczycieli, np. AXA Direct i Link4:

Uniqa unika w ogóle tematu zniżek na AC. W opisie produktu Auto Szyby na stronie internetowej podkreśla jedynie wygodę tego rozwiązania i możliwość skorzystania z ubezpieczenia szyb również przez osoby, które nie mają AC.

Pan Krzysztof nie miał żadnego wpływu na to, w jaki sposób jego ubezpieczyciel zaraportował szkodę z ubezpieczenia szyb do UFG, a tym samym na to, jak tę szkodę „widziały” inne towarzystwa. Czy klient miał prawo poczuć się oszukany? Na stronie ubezpieczyciela podano mu na pewno niepełną informację: „koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu”. A wystarczyło tylko dodać „w naszej firmie” i wszystko byłoby jasne. Dobry agent również powinien uprzedzić klienta o tym, że ubezpieczenie szyb będzie na pewno chronić jego zniżki na AC tylko w jednym towarzystwie ubezpieczeń.

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – jak to jest?

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – musisz pamiętać, że skorzystanie z ubezpieczenia szyb chroni Twoje zniżki na AC tylko w firmie, w której miałeś wykupione AC (przy przedłużaniu umowy). Jeśli zgłosiłeś szkodę z ubezpieczenia szyb, a teraz chcesz wykupić AC w innej firmie, to nowy ubezpieczyciel niestety może potraktować szkodę szyby  jako zgłoszoną z AC – i nie uznać Ci pełnych zniżek z poprzedniej firmy.

To wynika ze sposobu raportowania szkód szybowych do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z której ubezpieczyciele pobierają dane o historii szkodowej, potrzebne do wyliczenia składki.  Ubezpieczenie szyb jest podkategorią ubezpieczenia casco, więc szkody zgłoszone z ubezpieczenia szyb mogą być widoczne dla innych ubezpieczycieli jako zgłoszone z AC. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dokładnie raportują dane do UFG – i stąd wynika niebezpieczeństwo, że inny ubezpieczyciel może nie dać Ci pełnych zniżek na AC właśnie przez szkodę zgłoszoną z ubezpieczenia szyb.

Czytaj także: Ubezpieczenie opon i szyb – przygotuj auto do zimy

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Kierowca może mieć pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie.
  • Firmy ubezpieczeniowe podczas raportowania do UFG mogą oznaczać szkody z ubezpieczenia szyb jako szkody na częściach pojazdu, ale wyłącznie od polityki danej firmy zależy, jak podejdzie ona do wytycznych Funduszu.
  • Nieliczni ubezpieczyciele informują klientów wprost, że zgłoszenie szkody z ubezpieczenia szyb pozwoli zachować zniżki na AC jedynie w tej firmie.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej