Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Aktualizacja:
ubezpieczenie szyb

Wcale nie potrzeba stłuczki, aby uszkodzić przednią szybę w samochodzie. Wystarczy kamyk lub żwir z remontu drogi, który wypadnie spod kół poprzedzającego pojazdu. Dlatego coraz bardziej popularne staje się dodatkowe ubezpieczenie szyb. Jeśli jednak myślisz, że skorzystanie z takiej polisy zawsze pomoże Ci zachować zniżki na AC, to możesz się gorzko rozczarować.

Ochrona zniżek – tak, ale tylko w tym samym towarzystwie

Pan Krzysztof ubezpieczył swoją Toyotę w firmie Gothaer. Ponieważ dużo jeździ po Polsce, do OC i autocasco dokupił ubezpieczenie szyb. „Ubezpieczenie Auto Szyba ochroni Cię przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby, a koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu” – kusi na stronie internetowej Gothaer. Pan Krzysztof wyszedł więc z agencji ubezpieczeniowej z poczuciem pełnej ochrony zarówno samochodu jak i swoich zniżek na AC. Dodatkowe ubezpieczenie wkrótce się przydało, bo pęknięcie szyby czołowej po uderzeniu kamienia unieruchomiło pana Krzysztofa w trasie. Ubezpieczyciel sprawnie zorganizował klientowi wymianę szyby i pokrył jej koszty. Poza tym jednym przykrym zdarzeniem nasz bohater nie miał żadnych szkód w pojeździe.

Za rok pan Krzysztof przyszedł po ubezpieczenie do tej samej multiagencji. Chciał się dowiedzieć, czy jakaś inna firma zaoferuje mu korzystniejsze warunki, więc poprosił o sporządzenie kalkulacji w kilku towarzystwach. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie będzie miał znowu w Gothaer, ponieważ… pozostałe dwa towarzystwa obniżyły jego zniżki na AC z powodu skorzystania z ubezpieczenia szyb. „Po to tylko kupiłem ubezpieczenie szyb, żeby nie tracić zniżek na autocasco. A teraz jestem przywiązany do jednego ubezpieczyciela, bo pozostali traktują mnie jak szkodowego kierowcę. Czy o to chodzi w tym całym ubezpieczeniu szyb? – nie krył oburzenia pan Krzysztof.

Kto zawinił? Agenci ubezpieczeniowi? Gothaer? A może dwa pozostałe towarzystwa? Porażka – jak to mówią – jest sierotą, dlatego wskazanie winnego tej sytuacji nie jest proste.

Skąd ubezpieczyciel wie, że była szkoda?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składkę, nie polegają jedynie na zapewnieniach klienta, że szkód nie było, ale sprawdzają historię jego szkodowości w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby mieć co sprawdzać, najpierw muszą same zaraportować do UFG historię polis i szkód komunikacyjnych. Obowiązek raportowania do UFG wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

UFG udostępnia swoją bazę ubezpieczycielom i dba o to, aby informacje były do niej raportowane w jednolity sposób. „Wszystkie towarzystwa komunikacyjne zgodziły się na jednolite wytyczne dotyczące raportowania do bazy UFG. Jednak to od polityki danej firmy zależy, czy i jak stosuje się do tych wytycznych przy oznaczaniu szkód przekazywanych do bazy polis komunikacyjnych Funduszu. Niestety nie ma tu jednolitej praktyki (podobnie, jak np. przy zasadach stosowania systemu bonus/malus)” – wyjaśnia Aleksandra Biały z UFG.

Wszystko zależy więc od tego, w jaki sposób firma, w której masz wykupione ubezpieczenie szyb, zgłosi szkodę szybową do UFG. Jeśli zrobi to dokładnie i oznaczy to zdarzenie jako szkodę na częściach pojazdu (podgrupa szkód działu II grupy 3.), to jest większa szansa na to, że inne towarzystwa ubezpieczeń tak właśnie zaczytają tę szkodę z bazy UFG i nie będą jej traktowały jako szkody z autocasco. Pewności jednak nie ma, bo  zakłady ubezpieczeń mają wolną rękę jeśli chodzi o zaliczanie bądź niezaliczanie uszkodzeń szyb do szkód z AC dla potrzeb kalkulacji składki.

Kierowca może mieć więc pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie. Wszyscy inni ubezpieczyciele mogą potraktować szkodę szybową jako obciążenie zniżek na autocasco.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Niecała prawda w ofertach

Nie wszyscy ubezpieczyciele otwarcie informują swoich klientów o tym, że ubezpieczenie szyb chroni zniżki na AC tylko w tej jednej firmie. Takie firmy jak PZU, Gothaer, Warta, Generali, MTU, Ergo Hestia, AVIVA (obecnie Allianz) czy Compensa na swoich stronach internetowych piszą tylko, że szkoda z ubezpieczenia szyb nie pomniejsza zniżek w ubezpieczeniu AC. Na większą szczerość zdobyło się jednak niewielu ubezpieczycieli, np. AXA Direct i Link4:

 

Uniqa unika w ogóle tematu zniżek na AC. W opisie produktu Auto Szyby na stronie internetowej podkreśla jedynie wygodę tego rozwiązania i możliwość skorzystania z ubezpieczenia szyb również przez osoby, które nie mają AC.

Pan Krzysztof nie miał żadnego wpływu na to, w jaki sposób jego ubezpieczyciel zaraportował szkodę z ubezpieczenia szyb do UFG, a tym samym na to, jak tę szkodę „widziały” inne towarzystwa. Czy klient miał prawo poczuć się oszukany? Na stronie ubezpieczyciela podano mu na pewno niepełną informację: „koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu”. A wystarczyło tylko dodać „w naszej firmie” i wszystko byłoby jasne. Dobry agent również powinien uprzedzić klienta o tym, że ubezpieczenie szyb będzie na pewno chronić jego zniżki na AC tylko w jednym towarzystwie ubezpieczeń.

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – jak to jest?

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – musisz pamiętać, że skorzystanie z ubezpieczenia szyb chroni Twoje zniżki na AC tylko w firmie, w której miałeś wykupione AC (przy przedłużaniu umowy). Jeśli zgłosiłeś szkodę z ubezpieczenia szyb, a teraz chcesz wykupić AC w innej firmie, to nowy ubezpieczyciel niestety może potraktować szkodę szyby  jako zgłoszoną z AC – i nie uznać Ci pełnych zniżek z poprzedniej firmy.

To wynika ze sposobu raportowania szkód szybowych do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z której ubezpieczyciele pobierają dane o historii szkodowej, potrzebne do wyliczenia składki.  Ubezpieczenie szyb jest podkategorią ubezpieczenia casco, więc szkody zgłoszone z ubezpieczenia szyb mogą być widoczne dla innych ubezpieczycieli jako zgłoszone z AC. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dokładnie raportują dane do UFG – i stąd wynika niebezpieczeństwo, że inny ubezpieczyciel może nie dać Ci pełnych zniżek na AC właśnie przez szkodę zgłoszoną z ubezpieczenia szyb.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Kierowca może mieć pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie.
  • Firmy ubezpieczeniowe podczas raportowania do UFG mogą oznaczać szkody z ubezpieczenia szyb jako szkody na częściach pojazdu, ale wyłącznie od polityki danej firmy zależy, jak podejdzie ona do wytycznych Funduszu.
  • Nieliczni ubezpieczyciele informują klientów wprost, że zgłoszenie szkody z ubezpieczenia szyb pozwoli zachować zniżki na AC jedynie w tej firmie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments