Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Aktualizacja:
ubezpieczenie szyb

Wcale nie potrzeba stłuczki, aby uszkodzić przednią szybę w samochodzie. Wystarczy kamyk lub żwir z remontu drogi, który wypadnie spod kół poprzedzającego pojazdu. Dlatego coraz bardziej popularne staje się dodatkowe ubezpieczenie szyb. Jeśli jednak myślisz, że skorzystanie z takiej polisy zawsze pomoże Ci zachować zniżki na AC, to możesz się gorzko rozczarować.

Ochrona zniżek – tak, ale tylko w tym samym towarzystwie

Pan Krzysztof ubezpieczył swoją Toyotę w firmie Gothaer. Ponieważ dużo jeździ po Polsce, do OC i autocasco dokupił ubezpieczenie szyb. „Ubezpieczenie Auto Szyba ochroni Cię przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby, a koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu” – kusi na stronie internetowej Gothaer. Pan Krzysztof wyszedł więc z agencji ubezpieczeniowej z poczuciem pełnej ochrony zarówno samochodu jak i swoich zniżek na AC. Dodatkowe ubezpieczenie wkrótce się przydało, bo pęknięcie szyby czołowej po uderzeniu kamienia unieruchomiło pana Krzysztofa w trasie. Ubezpieczyciel sprawnie zorganizował klientowi wymianę szyby i pokrył jej koszty. Poza tym jednym przykrym zdarzeniem nasz bohater nie miał żadnych szkód w pojeździe.

Za rok pan Krzysztof przyszedł po ubezpieczenie do tej samej multiagencji. Chciał się dowiedzieć, czy jakaś inna firma zaoferuje mu korzystniejsze warunki, więc poprosił o sporządzenie kalkulacji w kilku towarzystwach. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie będzie miał znowu w Gothaer, ponieważ… pozostałe dwa towarzystwa obniżyły jego zniżki na AC z powodu skorzystania z ubezpieczenia szyb. „Po to tylko kupiłem ubezpieczenie szyb, żeby nie tracić zniżek na autocasco. A teraz jestem przywiązany do jednego ubezpieczyciela, bo pozostali traktują mnie jak szkodowego kierowcę. Czy o to chodzi w tym całym ubezpieczeniu szyb? – nie krył oburzenia pan Krzysztof.

Kto zawinił? Agenci ubezpieczeniowi? Gothaer? A może dwa pozostałe towarzystwa? Porażka – jak to mówią – jest sierotą, dlatego wskazanie winnego tej sytuacji nie jest proste.

Skąd ubezpieczyciel wie, że była szkoda?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składkę, nie polegają jedynie na zapewnieniach klienta, że szkód nie było, ale sprawdzają historię jego szkodowości w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby mieć co sprawdzać, najpierw muszą same zaraportować do UFG historię polis i szkód komunikacyjnych. Obowiązek raportowania do UFG wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

UFG udostępnia swoją bazę ubezpieczycielom i dba o to, aby informacje były do niej raportowane w jednolity sposób. „Wszystkie towarzystwa komunikacyjne zgodziły się na jednolite wytyczne dotyczące raportowania do bazy UFG. Jednak to od polityki danej firmy zależy, czy i jak stosuje się do tych wytycznych przy oznaczaniu szkód przekazywanych do bazy polis komunikacyjnych Funduszu. Niestety nie ma tu jednolitej praktyki (podobnie, jak np. przy zasadach stosowania systemu bonus/malus)” – wyjaśnia Aleksandra Biały z UFG.

Wszystko zależy więc od tego, w jaki sposób firma, w której masz wykupione ubezpieczenie szyb, zgłosi szkodę szybową do UFG. Jeśli zrobi to dokładnie i oznaczy to zdarzenie jako szkodę na częściach pojazdu (podgrupa szkód działu II grupy 3.), to jest większa szansa na to, że inne towarzystwa ubezpieczeń tak właśnie zaczytają tę szkodę z bazy UFG i nie będą jej traktowały jako szkody z autocasco. Pewności jednak nie ma, bo  zakłady ubezpieczeń mają wolną rękę jeśli chodzi o zaliczanie bądź niezaliczanie uszkodzeń szyb do szkód z AC dla potrzeb kalkulacji składki.

Kierowca może mieć więc pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie. Wszyscy inni ubezpieczyciele mogą potraktować szkodę szybową jako obciążenie zniżek na autocasco.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Niecała prawda w ofertach

Nie wszyscy ubezpieczyciele otwarcie informują swoich klientów o tym, że ubezpieczenie szyb chroni zniżki na AC tylko w tej jednej firmie. Takie firmy jak PZU, Gothaer, Warta, Generali, MTU, Ergo Hestia, AVIVA (obecnie Allianz) czy Compensa na swoich stronach internetowych piszą tylko, że szkoda z ubezpieczenia szyb nie pomniejsza zniżek w ubezpieczeniu AC. Na większą szczerość zdobyło się jednak niewielu ubezpieczycieli, np. AXA Direct i Link4:

 

Uniqa unika w ogóle tematu zniżek na AC. W opisie produktu Auto Szyby na stronie internetowej podkreśla jedynie wygodę tego rozwiązania i możliwość skorzystania z ubezpieczenia szyb również przez osoby, które nie mają AC.

Pan Krzysztof nie miał żadnego wpływu na to, w jaki sposób jego ubezpieczyciel zaraportował szkodę z ubezpieczenia szyb do UFG, a tym samym na to, jak tę szkodę „widziały” inne towarzystwa. Czy klient miał prawo poczuć się oszukany? Na stronie ubezpieczyciela podano mu na pewno niepełną informację: „koszty te nie będą miały wpływu na przebieg i tym samym na wysokość składki ubezpieczenia AC Twojego pojazdu”. A wystarczyło tylko dodać „w naszej firmie” i wszystko byłoby jasne. Dobry agent również powinien uprzedzić klienta o tym, że ubezpieczenie szyb będzie na pewno chronić jego zniżki na AC tylko w jednym towarzystwie ubezpieczeń.

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – jak to jest?

Ubezpieczenie szyb a zniżki na AC – musisz pamiętać, że skorzystanie z ubezpieczenia szyb chroni Twoje zniżki na AC tylko w firmie, w której miałeś wykupione AC (przy przedłużaniu umowy). Jeśli zgłosiłeś szkodę z ubezpieczenia szyb, a teraz chcesz wykupić AC w innej firmie, to nowy ubezpieczyciel niestety może potraktować szkodę szyby  jako zgłoszoną z AC – i nie uznać Ci pełnych zniżek z poprzedniej firmy.

To wynika ze sposobu raportowania szkód szybowych do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z której ubezpieczyciele pobierają dane o historii szkodowej, potrzebne do wyliczenia składki.  Ubezpieczenie szyb jest podkategorią ubezpieczenia casco, więc szkody zgłoszone z ubezpieczenia szyb mogą być widoczne dla innych ubezpieczycieli jako zgłoszone z AC. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dokładnie raportują dane do UFG – i stąd wynika niebezpieczeństwo, że inny ubezpieczyciel może nie dać Ci pełnych zniżek na AC właśnie przez szkodę zgłoszoną z ubezpieczenia szyb.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Kierowca może mieć pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie.
  • Firmy ubezpieczeniowe podczas raportowania do UFG mogą oznaczać szkody z ubezpieczenia szyb jako szkody na częściach pojazdu, ale wyłącznie od polityki danej firmy zależy, jak podejdzie ona do wytycznych Funduszu.
  • Nieliczni ubezpieczyciele informują klientów wprost, że zgłoszenie szkody z ubezpieczenia szyb pozwoli zachować zniżki na AC jedynie w tej firmie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
grzegorz
grzegorz
6 lat temu

Mało tego szkoda szybowa naprawiona w ramach wykupionej opcji – nie posiadając AC – wpływa również na wysokość OC!!!! AXA 2x naprawiało mi szkodę szybową i mam 2 szkody wpisane do UFG i większość TU bieże je pod uwagę w wyliczaniu składki na OC!!!

Artur
Artur
6 lat temu

AXA też i mnie oszukało, no cóż człowiek uczy się na błędach. Szkoda tylko, że żyjemy w Afryce i nikt tego nie kontroluje i nie wlepia kar. Przecież to jawne oszukiwanie klientów… UFG to ściema..

Sylwia
Sylwia
5 lat temu

Właśnie też dowiedziałam się o tym oszustwo!!! W Liberty zostałam zapewniona ze wymiana szyby nie ma absolutnie żadnego wpływu na zniżki i cenę, gdzie inne ubezpieczalnie sniagaja to jaki szkoda o nam o 20% wyższe składki jako tego warte np widzieć to będzie przez 5 lat!!! Czy jest sens pisać zażalenie reklamację???

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Sylwia

Dzień dobry

jak najbardziej, proszę napisać reklamację bezpośrednio do ubezpieczyciela, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Pozdrawiam

sylwia
sylwia
5 lat temu

Może Pan jako Ekspert, podpowie jeszcze jak to poprawnie zrobić:) czy mogę powołać sie na jakiś paragraf? Czy wystarczy opisać sytuację?

Pozdrawiam

Michal
Michal
5 lat temu

szkoda tylko ze nie pisza ze Lberty za wymiane szyby czolowej wg OWU i tak uwgzlednia koszt wlasny w wysokosci 25% kwoty wymiany

Tomek
Tomek
4 lat temu

AVIVA również zgłasza szkodę szyby jako szkoda AC! ostrzegam wszystkich przed ubezpieczeniem szyby, to jest oszustwo! Nie zostałem o tym poinformowany przy zawieraniu polisy OC AC i auto szyba, ba zostałem zapewniony że auto szyba nie wpływa na zwyżki AC. Miałem szkodę chciałem zgłosić z AC, było do lakierowania dwa elementy plus pęknięta szyba. Zostałem wręcz namówiony by naprawić blacharkę ze swoich pieniędzy a szybę wymienić z ubezpieczenia szyby gdyż nie wpłynie to na szkody AC!

Adams
Adams
2 lat temu

Aviva przeszła samą siebie. Przy ubezp. Szyb i likwidacji szkody na kwotę 100 zł za klejenie odprysku. Aviva podniosła składkę AC o 40 % tj 500 zł. Na zasadzie może klient nie zauważy i zapłaci.