Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Aktualizacja:
Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Trudno o bardziej polską nazwę niż „Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń” i trudno o bardziej niemiecką nazwę niż „Gothaer”. W lutym 2019 roku Gothaer TU S.A. stało się jednak częścią Vienna Insurance Group, czego efektem jest nowa nazwa Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group.

Czy rzeczywiście jest tak, jak zapewniają w reklamie, że najbardziej skomplikowaną rzeczą w ubezpieczeniach Gothaer jest nazwa firmy? jak to w ogóle wymawiać? Poprawnej wymowie nowej nazwy towarzystwa została nawet poświęcona cała kampania reklamowa. Gdy już klient nauczy się mówić „Go-tar”, dalej wszystko powinno pójść gładko. Dowiedz się, jakie ubezpieczenia oferuje Gothaer i co wyróżnia tę firmę spośród innych.

Historia Gothaer

 • 1990 – powstanie Towarzystwa Ubezpieczeń Komunikacyjnych, późniejszego TUK S.A.

 • wrzesień 1998 – towarzystwo staje się częścią Daewoo-FSO i zmienia nazwę na Daewoo TU S.A.

 • 2003 – po kłopotach finansowych spowodowanych złym zarządzaniem spółka zyskuje nowych akcjonariuszy i zmienia nazwę na PTU – Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.

 • 2010 – niemiecki koncern Gothaer staje się właścicielem większości akcji towarzystwa.

 • październik 2012 – zmiana nazwy spółki na Gothaer TU S.A.

Jako Daewoo TU S.A. firma ubezpieczała większość nowych samochodów tej marki na polskim rynku. W czasach, kiedy lanosy i matizy były nad Wisłą bardzo popularne, towarzystwo awansowało na 4 miejsce w zestawieniu największych polskich ubezpieczycieli . Potem już nie było tak dobrze. Pogrążona w kłopotach firma została przejęta przez polską grupę Ciech działającą głównie w branży… chemicznej. Ciech następnie sprzedał swoje udziały w spółce niemieckiemu koncernowi. Kupując PTU, Gothaer zapoczątkował swoją ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Gothaer ubezpieczenia dziś

Firma, która na początku działalności ubezpieczenia komunikacyjne miała nawet w nazwie, przez wiele lat specjalizowała się właśnie w ubezpieczaniu samochodów. Obecne władze spółki stawiają na bardziej zróżnicowaną ofertę i dążą do ograniczenia udziału ubezpieczeń komunikacyjnych do 60% portfela. Co to oznacza dla Ciebie? Że w Gothaer możesz ubezpieczyć nie tylko auto, ale także mieszkanie, gospodarstwo rolne czy jacht.

Obecnie Gothaer ma niecałe 2% udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych (non-life) i jest jedenastym co do wielkości polskim ubezpieczycielem. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.

Oferta Gothaer

Po zmianie właściciela towarzystwo odświeżyło swój wizerunek, a także zmodernizowało ofertę. Gothaer postawił na uproszczone warianty produktów i jasne zasady.

Dla kientów indywidualnych:

 • ubezpieczenia domów i mieszkań Cztery Kąty,

 • ubezpieczenia komunikacyjne – ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (OC, AC, Assistance, Ubezpieczenie szyb, OC Zielona Karta i OC Graniczne),

 • ubezpieczenia podróżne, w tym także dla osób uprawiających sporty.

 • ubezpieczenia wypadkowe NNW,

 • ubezpieczenia rolne – obowiązkowe (OC rolnika i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego) oraz dodatkowe, dobrowolne – pakiet Agrokompleks.

Dla klientów korporacyjnych:

 • ubezpieczenia majątkowe – ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku,

 • ubezpieczenia wypadkowe, w tym grupowe ubezpieczenie dla uczniów i pracowników szkół Oświata,

 • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności i posiadania mienia,

 • ubezpieczenia maszyn, sprzętu i robót budowlano-montażowych,

 • ubezpieczenia transportowe – OC przewoźnika, spedytora, ubezpieczenie mienia w transporcie,

 • ubezpieczenia komunikacyjne,

 • gwarancje ubezpieczeniowe.

Zobacz także: Gothaer GoVital – szybki powrót do zdrowia po wypadku

Zobacz, czym oferta Gothaer wyróżnia się spośród innych

 • Gothaer oferuje kilka nietypowych ubezpieczeń – ubezpieczenie elektrowni wiatrowych, ubezpieczenie jachtów, ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców w Polsce.

 • Ubezpieczenie mieszkania Cztery Kąty występuje w czterech prostych wariantach: I dla właścicieli, II dla najemców, III dla biorących kredyt, IV dla budujących dom.

 • Gothaer ubezpiecza studentów w ramach międzynarodowej legitymacji studenckiej ISIC (International Student Identity Card).

 • Koszty leczenia za granicą mogą być objęte ubezpieczeniem w ramach polisy NNW Na Wszelki Wypadek, bez konieczności wykupywania dodatkowej polisy turystycznej.

 • Gothaer oferuje ubezpieczenia bagażu przewożonego w samochodzie – w ramach pakietu komunikacyjnego GoAuto.

 • Klienci Gothaer mogą skontaktować się z ubezpieczycielem drogą elektroniczną za pomocą praktycznych formularzy kontaktowych on-line.

Ciekawostki

 • Nazwa grupy Gothaer pochodzi od niemieckiej miejscowości Gotha, gdzie w 1820 roku utworzono towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedno z najstarszych w Niemczech.

 • Gothaer – Dobry Sąsiad (czyżby aluzja do sąsiadów zza zachodniej granicy?) na swoim profilu na Facebooku prezentuje nie tylko ofertę ubezpieczeń, ale też praktyczne porady np. nietypowe zastosowania piłeczki tenisowej czy przepis na chłodnik z młodej botwinki.

 • Gothaer ubezpiecza polskich żołnierzy na misjach zagranicznych.

Gothaer – pełnomocnictwo

Gothaer zmieniło nazwę na Wiener TU S.A. VIG. Nowe logo i nazwa to efekt zmian właścicielskich prezentujących nowe oblicze zakładu ubezpieczeń. Zmiana nazwy stała się faktem w lutym 2019 roku, ale dopiero na przełomie czerwca i lipca pojawiła się ona w komunikacji. Celem Wiener jest kontynuacja rozwoju i osiągnięcie wysokiego udziału w polskim rynku.

Sprawdź także: TU Zdrowie ubezpieczenia- usługi medyczne bez czekania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej