Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Aktualizacja:
Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Trudno o bardziej polską nazwę niż „Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń” i trudno o bardziej niemiecką nazwę niż „Gothaer”. W lutym 2019 roku Gothaer TU S.A. stało się jednak częścią Vienna Insurance Group, czego efektem jest nowa nazwa Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group.

Czy rzeczywiście jest tak, jak zapewniają w reklamie, że najbardziej skomplikowaną rzeczą w ubezpieczeniach Gothaer jest nazwa firmy? jak to w ogóle wymawiać? Poprawnej wymowie nowej nazwy towarzystwa została nawet poświęcona cała kampania reklamowa. Gdy już klient nauczy się mówić „Go-tar”, dalej wszystko powinno pójść gładko. Dowiedz się, jakie ubezpieczenia oferuje Gothaer i co wyróżnia tę firmę spośród innych.

Historia Gothaer

 • 1990 – powstanie Towarzystwa Ubezpieczeń Komunikacyjnych, późniejszego TUK S.A.

 • wrzesień 1998 – towarzystwo staje się częścią Daewoo-FSO i zmienia nazwę na Daewoo TU S.A.

 • 2003 – po kłopotach finansowych spowodowanych złym zarządzaniem spółka zyskuje nowych akcjonariuszy i zmienia nazwę na PTU – Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.

 • 2010 – niemiecki koncern Gothaer staje się właścicielem większości akcji towarzystwa.

 • październik 2012 – zmiana nazwy spółki na Gothaer TU S.A.

Jako Daewoo TU S.A. firma ubezpieczała większość nowych samochodów tej marki na polskim rynku. W czasach, kiedy lanosy i matizy były nad Wisłą bardzo popularne, towarzystwo awansowało na 4 miejsce w zestawieniu największych polskich ubezpieczycieli . Potem już nie było tak dobrze. Pogrążona w kłopotach firma została przejęta przez polską grupę Ciech działającą głównie w branży… chemicznej. Ciech następnie sprzedał swoje udziały w spółce niemieckiemu koncernowi. Kupując PTU, Gothaer zapoczątkował swoją ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Gothaer ubezpieczenia dziś

Firma, która na początku działalności ubezpieczenia komunikacyjne miała nawet w nazwie, przez wiele lat specjalizowała się właśnie w ubezpieczaniu samochodów. Obecne władze spółki stawiają na bardziej zróżnicowaną ofertę i dążą do ograniczenia udziału ubezpieczeń komunikacyjnych do 60% portfela. Co to oznacza dla Ciebie? Że w Gothaer możesz ubezpieczyć nie tylko auto, ale także mieszkanie, gospodarstwo rolne czy jacht.

Obecnie Gothaer ma niecałe 2% udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych (non-life) i jest jedenastym co do wielkości polskim ubezpieczycielem. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.

Oferta Gothaer

Po zmianie właściciela towarzystwo odświeżyło swój wizerunek, a także zmodernizowało ofertę. Gothaer postawił na uproszczone warianty produktów i jasne zasady.

Dla kientów indywidualnych:

 • ubezpieczenia domów i mieszkań Cztery Kąty,

 • ubezpieczenia komunikacyjne – ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (OC, AC, Assistance, Ubezpieczenie szyb, OC Zielona Karta i OC Graniczne),

 • ubezpieczenia podróżne, w tym także dla osób uprawiających sporty.

 • ubezpieczenia wypadkowe NNW,

 • ubezpieczenia rolne – obowiązkowe (OC rolnika i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego) oraz dodatkowe, dobrowolne – pakiet Agrokompleks.

Dla klientów korporacyjnych:

 • ubezpieczenia majątkowe – ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku,

 • ubezpieczenia wypadkowe, w tym grupowe ubezpieczenie dla uczniów i pracowników szkół Oświata,

 • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności i posiadania mienia,

 • ubezpieczenia maszyn, sprzętu i robót budowlano-montażowych,

 • ubezpieczenia transportowe – OC przewoźnika, spedytora, ubezpieczenie mienia w transporcie,

 • ubezpieczenia komunikacyjne,

 • gwarancje ubezpieczeniowe.

Zobacz także: Gothaer GoVital – szybki powrót do zdrowia po wypadku

Zobacz, czym oferta Gothaer wyróżnia się spośród innych

 • Gothaer oferuje kilka nietypowych ubezpieczeń – ubezpieczenie elektrowni wiatrowych, ubezpieczenie jachtów, ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców w Polsce.

 • Ubezpieczenie mieszkania Cztery Kąty występuje w czterech prostych wariantach: I dla właścicieli, II dla najemców, III dla biorących kredyt, IV dla budujących dom.

 • Gothaer ubezpiecza studentów w ramach międzynarodowej legitymacji studenckiej ISIC (International Student Identity Card).

 • Koszty leczenia za granicą mogą być objęte ubezpieczeniem w ramach polisy NNW Na Wszelki Wypadek, bez konieczności wykupywania dodatkowej polisy turystycznej.

 • Gothaer oferuje ubezpieczenia bagażu przewożonego w samochodzie – w ramach pakietu komunikacyjnego GoAuto.

 • Klienci Gothaer mogą skontaktować się z ubezpieczycielem drogą elektroniczną za pomocą praktycznych formularzy kontaktowych on-line.

Ciekawostki

 • Nazwa grupy Gothaer pochodzi od niemieckiej miejscowości Gotha, gdzie w 1820 roku utworzono towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedno z najstarszych w Niemczech.

 • Gothaer – Dobry Sąsiad (czyżby aluzja do sąsiadów zza zachodniej granicy?) na swoim profilu na Facebooku prezentuje nie tylko ofertę ubezpieczeń, ale też praktyczne porady np. nietypowe zastosowania piłeczki tenisowej czy przepis na chłodnik z młodej botwinki.

 • Gothaer ubezpiecza polskich żołnierzy na misjach zagranicznych.

Gothaer – pełnomocnictwo

Gothaer zmieniło nazwę na Wiener TU S.A. VIG. Nowe logo i nazwa to efekt zmian właścicielskich prezentujących nowe oblicze zakładu ubezpieczeń. Zmiana nazwy stała się faktem w lutym 2019 roku, ale dopiero na przełomie czerwca i lipca pojawiła się ona w komunikacji. Celem Wiener jest kontynuacja rozwoju i osiągnięcie wysokiego udziału w polskim rynku.

Sprawdź także: TU Zdrowie ubezpieczenia- usługi medyczne bez czekania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej