Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Aktualizacja:
Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Trudno o bardziej polską nazwę niż „Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń” i trudno o bardziej niemiecką nazwę niż „Gothaer”. W lutym 2019 roku Gothaer TU S.A. stało się jednak częścią Vienna Insurance Group, czego efektem jest nowa nazwa Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group.

Czy rzeczywiście jest tak, jak zapewniają w reklamie, że najbardziej skomplikowaną rzeczą w ubezpieczeniach Gothaer jest nazwa firmy? jak to w ogóle wymawiać? Poprawnej wymowie nowej nazwy towarzystwa została nawet poświęcona cała kampania reklamowa. Gdy już klient nauczy się mówić „Go-tar”, dalej wszystko powinno pójść gładko. Dowiedz się, jakie ubezpieczenia oferuje Gothaer i co wyróżnia tę firmę spośród innych.

Historia Gothaer

 • 1990 – powstanie Towarzystwa Ubezpieczeń Komunikacyjnych, późniejszego TUK S.A.

 • wrzesień 1998 – towarzystwo staje się częścią Daewoo-FSO i zmienia nazwę na Daewoo TU S.A.

 • 2003 – po kłopotach finansowych spowodowanych złym zarządzaniem spółka zyskuje nowych akcjonariuszy i zmienia nazwę na PTU – Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.

 • 2010 – niemiecki koncern Gothaer staje się właścicielem większości akcji towarzystwa.

 • październik 2012 – zmiana nazwy spółki na Gothaer TU S.A.

Jako Daewoo TU S.A. firma ubezpieczała większość nowych samochodów tej marki na polskim rynku. W czasach, kiedy lanosy i matizy były nad Wisłą bardzo popularne, towarzystwo awansowało na 4 miejsce w zestawieniu największych polskich ubezpieczycieli . Potem już nie było tak dobrze. Pogrążona w kłopotach firma została przejęta przez polską grupę Ciech działającą głównie w branży… chemicznej. Ciech następnie sprzedał swoje udziały w spółce niemieckiemu koncernowi. Kupując PTU, Gothaer zapoczątkował swoją ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Gothaer ubezpieczenia dziś

Firma, która na początku działalności ubezpieczenia komunikacyjne miała nawet w nazwie, przez wiele lat specjalizowała się właśnie w ubezpieczaniu samochodów. Obecne władze spółki stawiają na bardziej zróżnicowaną ofertę i dążą do ograniczenia udziału ubezpieczeń komunikacyjnych do 60% portfela. Co to oznacza dla Ciebie? Że w Gothaer możesz ubezpieczyć nie tylko auto, ale także mieszkanie, gospodarstwo rolne czy jacht.

Obecnie Gothaer ma niecałe 2% udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych (non-life) i jest jedenastym co do wielkości polskim ubezpieczycielem. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.

Oferta Gothaer

Po zmianie właściciela towarzystwo odświeżyło swój wizerunek, a także zmodernizowało ofertę. Gothaer postawił na uproszczone warianty produktów i jasne zasady.

Dla kientów indywidualnych:

 • ubezpieczenia domów i mieszkań Cztery Kąty,

 • ubezpieczenia komunikacyjne – ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (OC, AC, Assistance, Ubezpieczenie szyb, OC Zielona Karta i OC Graniczne),

 • ubezpieczenia podróżne, w tym także dla osób uprawiających sporty.

 • ubezpieczenia wypadkowe NNW,

 • ubezpieczenia rolne – obowiązkowe (OC rolnika i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego) oraz dodatkowe, dobrowolne – pakiet Agrokompleks.

Dla klientów korporacyjnych:

 • ubezpieczenia majątkowe – ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku,

 • ubezpieczenia wypadkowe, w tym grupowe ubezpieczenie dla uczniów i pracowników szkół Oświata,

 • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności i posiadania mienia,

 • ubezpieczenia maszyn, sprzętu i robót budowlano-montażowych,

 • ubezpieczenia transportowe – OC przewoźnika, spedytora, ubezpieczenie mienia w transporcie,

 • ubezpieczenia komunikacyjne,

 • gwarancje ubezpieczeniowe.

Zobacz, czym oferta Gothaer wyróżnia się spośród innych

 • Gothaer oferuje kilka nietypowych ubezpieczeń – ubezpieczenie elektrowni wiatrowych, ubezpieczenie jachtów, ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców w Polsce.

 • Ubezpieczenie mieszkania Cztery Kąty występuje w czterech prostych wariantach: I dla właścicieli, II dla najemców, III dla biorących kredyt, IV dla budujących dom.

 • Gothaer ubezpiecza studentów w ramach międzynarodowej legitymacji studenckiej ISIC (International Student Identity Card).

 • Koszty leczenia za granicą mogą być objęte ubezpieczeniem w ramach polisy NNW Na Wszelki Wypadek, bez konieczności wykupywania dodatkowej polisy turystycznej.

 • Gothaer oferuje ubezpieczenia bagażu przewożonego w samochodzie – w ramach pakietu komunikacyjnego GoAuto.

 • Klienci Gothaer mogą skontaktować się z ubezpieczycielem drogą elektroniczną za pomocą praktycznych formularzy kontaktowych on-line.

Ciekawostki

 • Nazwa grupy Gothaer pochodzi od niemieckiej miejscowości Gotha, gdzie w 1820 roku utworzono towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedno z najstarszych w Niemczech.

 • Gothaer – Dobry Sąsiad (czyżby aluzja do sąsiadów zza zachodniej granicy?) na swoim profilu na Facebooku prezentuje nie tylko ofertę ubezpieczeń, ale też praktyczne porady np. nietypowe zastosowania piłeczki tenisowej czy przepis na chłodnik z młodej botwinki.

 • Gothaer ubezpiecza polskich żołnierzy na misjach zagranicznych.

Gothaer – pełnomocnictwo

Gothaer zmieniło nazwę na Wiener TU S.A. VIG. Nowe logo i nazwa to efekt zmian właścicielskich prezentujących nowe oblicze zakładu ubezpieczeń. Zmiana nazwy stała się faktem w lutym 2019 roku, ale dopiero na przełomie czerwca i lipca pojawiła się ona w komunikacji. Celem Wiener jest kontynuacja rozwoju i osiągnięcie wysokiego udziału w polskim rynku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej