Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Aktualizacja:
Gothaer – ubezpieczenia. Nowe, niemieckie oblicze PTU

Trudno o bardziej polską nazwę niż „Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń” i trudno o bardziej niemiecką nazwę niż „Gothaer”. W lutym 2019 roku Gothaer TU S.A. stało się jednak częścią Vienna Insurance Group, czego efektem jest nowa nazwa Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group.

Czy rzeczywiście jest tak, jak zapewniają w reklamie, że najbardziej skomplikowaną rzeczą w ubezpieczeniach Gothaer jest nazwa firmy? jak to w ogóle wymawiać? Poprawnej wymowie nowej nazwy towarzystwa została nawet poświęcona cała kampania reklamowa. Gdy już klient nauczy się mówić „Go-tar”, dalej wszystko powinno pójść gładko. Dowiedz się, jakie ubezpieczenia oferuje Gothaer i co wyróżnia tę firmę spośród innych.

Historia Gothaer

 • 1990 – powstanie Towarzystwa Ubezpieczeń Komunikacyjnych, późniejszego TUK S.A.

 • wrzesień 1998 – towarzystwo staje się częścią Daewoo-FSO i zmienia nazwę na Daewoo TU S.A.

 • 2003 – po kłopotach finansowych spowodowanych złym zarządzaniem spółka zyskuje nowych akcjonariuszy i zmienia nazwę na PTU – Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.

 • 2010 – niemiecki koncern Gothaer staje się właścicielem większości akcji towarzystwa.

 • październik 2012 – zmiana nazwy spółki na Gothaer TU S.A.

Jako Daewoo TU S.A. firma ubezpieczała większość nowych samochodów tej marki na polskim rynku. W czasach, kiedy lanosy i matizy były nad Wisłą bardzo popularne, towarzystwo awansowało na 4 miejsce w zestawieniu największych polskich ubezpieczycieli . Potem już nie było tak dobrze. Pogrążona w kłopotach firma została przejęta przez polską grupę Ciech działającą głównie w branży… chemicznej. Ciech następnie sprzedał swoje udziały w spółce niemieckiemu koncernowi. Kupując PTU, Gothaer zapoczątkował swoją ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Gothaer ubezpieczenia dziś

Firma, która na początku działalności ubezpieczenia komunikacyjne miała nawet w nazwie, przez wiele lat specjalizowała się właśnie w ubezpieczaniu samochodów. Obecne władze spółki stawiają na bardziej zróżnicowaną ofertę i dążą do ograniczenia udziału ubezpieczeń komunikacyjnych do 60% portfela. Co to oznacza dla Ciebie? Że w Gothaer możesz ubezpieczyć nie tylko auto, ale także mieszkanie, gospodarstwo rolne czy jacht.

Obecnie Gothaer ma niecałe 2% udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych (non-life) i jest jedenastym co do wielkości polskim ubezpieczycielem. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.

Oferta Gothaer

Po zmianie właściciela towarzystwo odświeżyło swój wizerunek, a także zmodernizowało ofertę. Gothaer postawił na uproszczone warianty produktów i jasne zasady.

Dla kientów indywidualnych:

 • ubezpieczenia domów i mieszkań Cztery Kąty,

 • ubezpieczenia komunikacyjne – ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (OC, AC, Assistance, Ubezpieczenie szyb, OC Zielona Karta i OC Graniczne),

 • ubezpieczenia podróżne, w tym także dla osób uprawiających sporty.

 • ubezpieczenia wypadkowe NNW,

 • ubezpieczenia rolne – obowiązkowe (OC rolnika i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego) oraz dodatkowe, dobrowolne – pakiet Agrokompleks.

Dla klientów korporacyjnych:

 • ubezpieczenia majątkowe – ubezpieczenia mienia oraz utraty zysku,

 • ubezpieczenia wypadkowe, w tym grupowe ubezpieczenie dla uczniów i pracowników szkół Oświata,

 • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności i posiadania mienia,

 • ubezpieczenia maszyn, sprzętu i robót budowlano-montażowych,

 • ubezpieczenia transportowe – OC przewoźnika, spedytora, ubezpieczenie mienia w transporcie,

 • ubezpieczenia komunikacyjne,

 • gwarancje ubezpieczeniowe.

Zobacz także: Gothaer GoVital – szybki powrót do zdrowia po wypadku

Zobacz, czym oferta Gothaer wyróżnia się spośród innych

 • Gothaer oferuje kilka nietypowych ubezpieczeń – ubezpieczenie elektrowni wiatrowych, ubezpieczenie jachtów, ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowców w Polsce.

 • Ubezpieczenie mieszkania Cztery Kąty występuje w czterech prostych wariantach: I dla właścicieli, II dla najemców, III dla biorących kredyt, IV dla budujących dom.

 • Gothaer ubezpiecza studentów w ramach międzynarodowej legitymacji studenckiej ISIC (International Student Identity Card).

 • Koszty leczenia za granicą mogą być objęte ubezpieczeniem w ramach polisy NNW Na Wszelki Wypadek, bez konieczności wykupywania dodatkowej polisy turystycznej.

 • Gothaer oferuje ubezpieczenia bagażu przewożonego w samochodzie – w ramach pakietu komunikacyjnego GoAuto.

 • Klienci Gothaer mogą skontaktować się z ubezpieczycielem drogą elektroniczną za pomocą praktycznych formularzy kontaktowych on-line.

Ciekawostki

 • Nazwa grupy Gothaer pochodzi od niemieckiej miejscowości Gotha, gdzie w 1820 roku utworzono towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedno z najstarszych w Niemczech.

 • Gothaer – Dobry Sąsiad (czyżby aluzja do sąsiadów zza zachodniej granicy?) na swoim profilu na Facebooku prezentuje nie tylko ofertę ubezpieczeń, ale też praktyczne porady np. nietypowe zastosowania piłeczki tenisowej czy przepis na chłodnik z młodej botwinki.

 • Gothaer ubezpiecza polskich żołnierzy na misjach zagranicznych.

Gothaer – pełnomocnictwo

Gothaer zmieniło nazwę na Wiener TU S.A. VIG. Nowe logo i nazwa to efekt zmian właścicielskich prezentujących nowe oblicze zakładu ubezpieczeń. Zmiana nazwy stała się faktem w lutym 2019 roku, ale dopiero na przełomie czerwca i lipca pojawiła się ona w komunikacji. Celem Wiener jest kontynuacja rozwoju i osiągnięcie wysokiego udziału w polskim rynku.

Sprawdź także: TU Zdrowie ubezpieczenia- usługi medyczne bez czekania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej