Akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy

Aktualizacja:
akcyza na samochody

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością. Wśród wielu formalności związanych z tym procesem jest coś, co musisz zrobić jeszcze przed pierwszą rejestracją auta w Polsce - musisz zapłacić podatek akcyzowy. Co to jest akcyza na samochody? Jak kształtują się jej stawki w 2021 roku? W jaki sposób zapłacić akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy? Sprawdzamy.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to proces długotrwały i nieco skomplikowany. Jedną z pierwszych formalności, jaką musisz załatwić, jest opłata akcyzowa za samochód, dokładnie – podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy. W odpowiedzi na pytanie, jak wygląda akcyza na samochody w 2021 roku, poniżej przedstawiamy aktualne kompendium wiedzy.

Co to jest akcyza na samochody?

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy go zarejestrować w Polsce. Wcześniej jednak powinniśmy złożyć konieczną deklarację, zapłacić podatek akcyzowy i uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód. Akcyza dotyczy wszystkich samochodów osobowych, które będą rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Opłata ta dotyczy zarówno aut nowych, jak i używanych.

Ile wynosi akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy?

Jak obliczyć akcyzę? Wbrew pozorom akcyza za auto jest bardzo łatwa do policzenia. Można tutaj wykorzystać wzór ustalony przez Urząd Skarbowy – samodzielnie obliczymy, ile będzie nas kosztowała akcyza na samochód sprowadzony z zagranicy. Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość podatku akcyzowego?

Polski Urząd Skarbowy bierze pod uwagę dwa czynniki. Zatem na wysokość akcyzy za samochód wpływa:

 • wartość samochodu,
 • pojemność skokowa silnika auta.

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć akcyzę, nie zapomnij o prawidłowym przeliczeniu wartości samochodu na polskie złote. Kupując auto w innej walucie, na złote najlepiej przeliczać, korzystając z bieżącego kursu złotówki względem obcej waluty. Kurs ten dostępny jest na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Akcyza na samochody 2021

Pojemność skokowa silnika wpływa także na to, ile wyniesie akcyza od auta sprowadzonego z zagranicy. W 2021 roku w Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Przyjmijmy zatem, że sprowadziliśmy z zagranicy auto, którego wartość po przeliczeniu według aktualnego kursu złotego wynosi dokładnie 45 tys. zł, a silnik ma pojemność 1984 cm3. Ile wyniesie podatek akcyzowy w tym przypadku? Dokładnie 1395 zł.

3,1% x 45 000 zł = 1395 zł

Jeśli jednak zamarzy nam się mocniejsze auto z większym silnikiem, musimy liczyć się z tym, że akcyza za niego będzie 6-krotnie wyższa. Weźmy zatem na warsztat samochód o takiej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności ponad 2000 cm3.

18,6% x 45 000 = 8370 zł

Akcyza za samochód hybrydowy w 2021 roku

Nieco inaczej wygląda akcyza na sprowadzane samochody hybrydowe. Od 01.01.2020 r. obniżono stawki podatku akcyzowego na samochody z klasycznym napędem hybrydowym, które niezmiennie w takiej formie obowiązują. Na mocy przepisów, kupując hybrydę zza granicy, zapłacimy zatem mniej. Stawki akcyzy przedstawiają się następująco:

 • 1,55% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 9,3% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Czyli w przypadku sprowadzenia samochodu o wartości 45 tys. zł będzie to odpowiednio:

1,55% x 45 000 zł = 675 zł

9,3% x 45 000 zł = 4185 zł

Bardziej opłaca się być ekologicznym, bo akcyza od samochodu z napędem hybrydowym jest dokładnie o połowę niższa od tych ze standardowym silnikiem. Co istotne, do końca 2021 roku rząd przedłużył zwolnienie z akcyzy hybryd typu plug-in (PHEV).

Jak się okazuje, niższa akcyza dotyczy także miękkich hybryd. o samochody wyposażone w moduł zintegrowanego rozrusznika oraz akumulatora z niewielką pojemnością. Nie mają one jednak wiele wspólnego z klasycznymi hybrydami oraz tymi typu plug-in. Nie są napędzane przez silnik elektryczny, a jednak kupując taki samochód, zapłacimy o połowę niższą akcyzę.

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód w 2021 roku?

Akcyzę za auto zapłacimy w Urzędzie Skarbowym. Jeśli chcielibyśmy opłacić akcyzę przez internet, wszelkie formalności możemy załatwić, korzystając z PUESC, czyli Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, wcześniej jednak musimy złożyć Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U. Deklaracja ta obowiązuje w w większości przypadków, czyli przy autach sprowadzonych z UE. Poza granicami Wspólnoty obowiązują inne formalności, które obejmują m.in. procedury celne.

Deklaracja AKC-U musi być złożona w ciągu 14 dni, od kiedy została opłacona akcyza za samochód. Należy pamiętać, że każdy współwłaściciel musi złożyć osobną deklarację i dołączyć umowę kupna-sprzedaży, a także wymagane dokumenty.

Podatek akcyzowy od samochodów osobowych – jakie dokumenty są potrzebne?

Przed zarejestrowaniem samochodu w Polsce należy złożyć m.in. wspomnianą deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie jej zapłaty. Jednak by otrzymać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy od samochodu sprowadzonego z zagranicy, musimy przedłożyć następujące dokumenty:

 • wypełniona deklaracja AKC-U,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego,
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
 • kopię umowy kupna-sprzedaży auta,
 • dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny lub karta pojazdu),
 • tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków i uiszczeniu podatku możemy zarejestrować samochód w Polsce.

Podsumowanie

 1. Akcyza na sprowadzane samochody dotyczy wszystkich samochodów osobowych, które będą rejestrowane w Polsce po raz pierwszy.
 2. Wysokość podatku akcyzowego uzależniona jest od wartości samochodu oraz pojemność silnika auta. Samochody z napędem hybrydowym są objęte obniżoną o połowę akcyzą, a hybrydy typu plug-in są zwolnione z podatku akcyzowego.
 3. Chcąc zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Deklarację możemy złożyć w formie papierowej do urzędu skarbowego albo w formie elektronicznej za pomocą systemu PUESC.
 4. Do urzędu, gdzie uregulowana zostanie opłata akcyzowa, należy zgłosić się w ciągu 14 dni od daty nabycia pojazdu i złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnową (AKC-U). Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu z zagranicy i powinniśmy dokonać tego przed rejestracją auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments