Jak wypełnić PCC-3? Pobierz druk.

Aktualizacja:
jak-wypelnic-pcc-3

Transakcja kupna - sprzedaży samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Pisaliśmy już o tym, jakie elementy powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu oraz jak i kiedy dokonać rejestracji samochodu. Teraz czas na wypełnienie deklaracji PCC3 i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości samochodu.

Kiedy mamy obowiązek złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić podatek?

PCC-3 to deklaracja związana z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Mamy obowiązek go zapłacić każdorazowo, gdy dokonujemy umów, których przedmiotami są rzeczy, które znajdują się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP. Jak każda deklaracja, także ta od wzbogacenia się posiada własny wzór. Jak wypełnić PCC-3? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Zapłać podatek, inaczej grozi Ci wysoka kara!

Najpowszechniejszą czynnością cywilnoprawną, z jaką spotykamy się w życiu codziennym, jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Zawarcie umowy zobowiązuje nabywcę pojazdu do powiadomienia o tym fakcie urząd skarbowy. Dotyczy to sytuacji, gdy kupujemy auto od osoby prywatnej, a jego wartość przekracza 1000 zł.

Jeśli właśnie kupujesz auto, pamiętaj, że masz tylko 14 dni na wypełnienie wzoru deklaracji PCC-3 i opłacenie jej! Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Jest to 2% wartości rynkowej pojazdu. Warto mieć na uwadze konieczność opłacenia podatku – w innym wypadku narażamy się na bardzo wysokie kary, a w niektórych przypadkach możemy dopuścić się nawet przestępstwa skarbowego.

W tym artykule przyglądamy się, jak wypełnić deklarację PCC-3 po zakupie samochodu. Jeśli szukasz informacji na temat samego podatku od wzbogacenia się, sprawdź nasz artykuł.

Innym zobowiązaniem finansowym związanym z zakupem samochodu będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Ubezpieczenie OC – kiedy polisa przedłuży się automatycznie?

Planujesz zmianę auta? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC!

Kalkulator OC/AC

Deklaracja PCC-3 – wypełniamy druk formularz krok po kroku

Zacznijmy od początku. Jeżeli składasz deklaracje PCC-3 samodzielnie w urzędzie, zanim wybierzesz się do placówki, sprawdź, która jest właściwa dla Twojego miejsca zameldowania. Nie czekaj z wypełnieniem formularza zbyt długo – na złożenie deklaracji i dokonanie opłat masz zaledwie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli momentu zawarcia umowy.

Jak uzupełnić wzór PCC-3? Zacznijmy od umieszczenia owej daty: wpisujemy ją w formularzu deklaracji w polu numer 4 – data dokonania czynności. Zanim przystąpimy do wypełniania kolejnych sekcji dokumentu, musimy wpisać w polu numer 1 swój identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL. Pozostałych pól nie uzupełniaj.

Teraz możemy przejść do kolejnych kroków, jak wypełnić poszczególne pola deklaracji PCC-3.

Część A. Miejsce i cel składania deklaracji

W tym miejscu musimy wskazać urząd skarbowy właściwy ze względu na nasze miejsce zamieszkania lub siedzibę naszej firmy.

Zaznaczamy odpowiednio złożenie deklaracji lub korektę deklaracji (gdy składamy formularz ponownie np. w związku z popełnionym błędem).

Część B. Dane podatnika dokonującego zapłaty lub zwolnionego z podatku na podstawie art. 9 pkt. 10 lit. B ustawy

B.1. DANE IDENTYFIKACYJNE

Zastanawiasz się, jak uzupełnić wzór PCC-3 w części B.1? Przeczytaj instrukcję!
W pierwszej kolejności musisz podać swoje dane, rozpoczynając od zaznaczenia właściwego pola określającego podatnika (jako nabywca pojazdu zaznaczasz pole 5. inny podmiot, a następnie w części Rodzaj podatnika pole 2. osoba fizyczna). Następnie wpisujemy odpowiednio Nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, imię ojca, imię matki.


W przypadku podatnika niebędącego osoba fizyczną będzie to odpowiednio Nazwa pełna, nazwa skrócona, a dalszej części adres siedziby firmy.

B.2. ADRES SIEDZIBY / AKTUALNY ADRES ZAMIESZKANIA

W tej części wpisujemy kolejno dane dotyczące naszego miejsce zamieszkania.

Część C. Przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej

Jeśli przedmiot nabyliśmy w drodze umowy kupna-sprzedaży w polu 1. zaznaczamy kwadrat umowa. Składając deklarację dotyczącą samochodu, w części 24. uzupełniamy formularz PCC-3 o markę pojazdu, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer rejestracyjny, wyposażenie, typ nadwozia, rodzaj paliwa oraz ewentualne uszkodzenia, które pomniejszają wartość rynkową samochodu.

Zaznaczamy także, czy transakcja została zawarta na terenie RP, czy poza granicami kraju oraz gdzie będziemy (pole 23.) oraz gdzie będziemy korzystać z pojazdu, tj. w kraju, czy za granicą (pole 22.).

Część D. Obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umowy spółki lub jej zmiany

Tutaj w polu 27. wpisujemy wartość pojazdu będącego przedmiotem umowy – należy podać kwotę, jaka widnieje na umowie. Będzie ona stanowić podstawę opodatkowania, czyli to z niej zostanie wyliczona kwota do zapłaty. Następnie w polach 28 i 47, wpisujemy wartość podatku, którą obliczamy samodzielnie. Jest to wspomniane już 2% wartości samochodu.

Część E. Obliczenie należnego podatku od umowy spółki / zmiany umowy spółki

W przypadku transakcji kupna-sprzedaży samochodu ta część deklaracji nas nie dotyczy.

Część F. Podatek do zapłaty

Kwota podatku do zapłaty  to powielona informacja z poprzednich elementów. W polu 54. należy wpisać kwotę z pozycji 47.

Część G. Informacje dodatkowe

W przypadku umowy sprzedaży, gdy kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy podać miejsce zamieszkania lub siedzibę sprzedawcy. Jeżeli żadna ze stron nie ma owych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy podać miejsce dokonania czynności.

Część H. Informacje o załącznikach

Jeśli zakupiony pojazd będzie miał współwłaścicieli, w tym miejscu należy podać informacje o załącznikach PCC-3/A (jeden załącznik – druk – dotyczyć będzie jednego współwłaściciela).

Część I. Podpis podatnika i osób reprezentujących podatnika

Na koniec musimy jeszcze podać swoje imię i nazwisko oraz datę wypełnienia deklaracji, a następnie złożyć podpis. Jeśli reprezentuje nas osoba trzecia, powinna podać swoje dane i złożyć podpis w polu I.2.

Gdzie znaleźć formularz PCC-3 i jak złożyć deklarację?

Jeśli musisz złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, pobierz druk PCC-3, wydrukuj, wypełnij i złóż do właściwego urzędu skarbowego osobiście lub wyślij tradycyjną pocztą.

Możesz także skorzystać z dostępnych rozwiązań online, tj. e-Deklaracji PCC-3 dostępnych na Portalu Podatkowym, pod adresem podatki.gov.pl. Pamiętaj jednak, że deklaracje i informacje podatkowe przesyłane drogą elektroniczną nie mogą być podpisywane profilem zaufanym oraz nie mogą być przesyłane za pośrednictwem platformy ePUAP.

Jak wysłać deklarację PCC-3 przez internet w takim razie? Musisz posłużyć się danymi autoryzującymi lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Pamiętaj, że możesz też dokumenty wysłać pocztą na adres właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego. Już wiesz, jak wypełnić PCC-3, więc możesz pobrać dokument – wzór poniżej, uzupełnić go zgodnie z powyższymi wytycznym i nie obawiać się o inne formalności.

Pobierz wzór PCC-3

Pytania i odpowiedzi

Jak zapłacić podatek PCC-3?
Ile podatku od kupna samochodu?
Od jakiej kwoty PCC-3 należy opłacić?
Jakie załączniki do PCC-3 należy dodać?
Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podsumowanie

  1. Deklarację PCC-3 należy wypełnić po zakupie samochodu z tzw. drugiej ręki.
  2. Formularz określa wysokość podatku od wzbogacenia, czyli umowy kupna-sprzedaży auta.
  3. Obowiązek wypełnienia i opłacenia deklaracji PCC-3 leży po stronie nabywcy.
  4. Na uzupełnienie formalności masz 14 dni od momentu podpisania umowy.
  5. Dokumenty można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub wypełnić wniosek online.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments