Jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec?

Aktualizacja:

Sprowadzenie pojazdu z Niemiec to sposób na pozyskanie ciekawego modelu auta w atrakcyjnej cenie. Aby przeprowadzić taki proces, trzeba jednak poznać zasady, które obowiązują w jego toku. Procedurę rejestracji samochodu z zagranicy określają przepisy Prawa o ruchu drogowym. Dokonuje się jej na prośbę nowego właściciela. Na złożenie wniosku rejestracyjnego masz 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Rejestracja auta z Niemiec – najważniejsze informacje

Chcąc dokonać rejestracji auta z Niemiec, nie musisz stawiać się w urzędzie osobiście – możesz upoważnić do dopełnienia formalności kogoś innego. Powinna to być osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych, wyposażona w pisemne pełnomocnictwo. 

Rejestracji dokonuje się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) lub urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy). W urzędzie otrzymasz dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz – w niektórych przypadkach – nalepkę kontrolną. 

Numer rejestracyjny może być przyporządkowany losowo albo – za dodatkową opłatą – wybrany przez Ciebie. W tym drugim przypadku na tablicy będzie widniało słowo, które wskażesz. Wolność wyboru jest jednak ograniczona przepisami. Musisz kierować się Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Na tej podstawie tablica musi być biała z czarnymi literami. Pierwsza litera oznacza województwo, w którym mieszkasz i rejestrujesz auto, jest więc narzucona. Napis może się składać z 25 liter alfabetu łacińskiego i cyfr od 0 do 9. Nie możesz użyć wyrazu czy skrótu, który będzie wulgarny i obraźliwy lub będzie godził w zasady współżycia społecznego.

Koszt rejestracji auta z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z Niemiec, należy przedstawić w urzędzie następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowę kupna lub sprzedaży, fakturę), 
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, 
 • potwierdzenie wniesienia wszystkich opłat, 
 • kartę pojazdu (o ile została wydana),
 • dowód rejestracyjny, 
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym). 

Jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec? 

W celu rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec musisz udać się do wydziału komunikacji. To tam dopełnisz podstawowych formalności. Jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec? 

Podstawowe koszty rejestracji samochodu z Niemiec wyglądają następująco:

 • 80 zł – klasyczne tablice rejestracyjne,
 • 1000 zł – indywidualne tablice rejestracyjne (np. imię, ksywka czy inne wybrane słowo), 
 • 54 zł – dowód rejestracyjny,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
 • 2,50 zł – opłata ewidencyjna.

Koszt rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec nie jest szczególnie wysoki. Przerejestrowanie samochodu z Niemiec kosztuje 256 złotych, o ile wybierzesz klasyczne blachy i nie będziesz korzystać z pomocy pełnomocnika. Pełnomocnik to dodatkowe 17 złotych, a indywidualne tablice – 1000 złotych. 

Jakie koszty rejestracji auta z Niemiec w przypadku samochodu używanego?

Koszty rejestracji samochodu z zagranicy, w tym przypadku z Niemiec, są takie same dla auta nowego i używanego. W obu przypadkach zapłacisz 256 zł, jeśli wybierzesz tradycyjne tablice, lub 1176 zł, gdy zdecydujesz się na indywidualne.

Kiedy udajesz się do urzędu zarejestrować samochód z Niemiec, najpierw otrzymujesz decyzję o czasowej rejestracji i „miękki dowód” na 30 dni. W tym czasie urzędnicy sprawdzają informacje o pojeździe. Po 30 dniach stały dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Koszt rejestracji auta z Niemiec – opłaty dodatkowe

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec? Poza opłatami wyliczonymi powyżej przygotuj się na następujące wydatki:

 • ok. 100 zł – badanie techniczne,
 • 500 zł – stała opłata ekologiczna (obowiązuje tylko firmy),
 • 3,1% lub 18,6% ceny samochodu, w zależności od pojemności silnika – koszt akcyzy,
 • ok. 100 zł – tłumaczenie dokumentów do urzędu rejestracji przez tłumacza przysięgłego, o ile jest potrzebne.

Koszt rejestracji auta z Niemiec – ubezpieczenie OC 

Wiesz już, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. To jednak nie wszystkie wydatki, które musisz ponieść po sprowadzeniu samochodu do Polski. Koszty ubezpieczenia auta sprowadzonego z Niemiec są podobne do kosztów ubezpieczenia pojazdów kupowanych w Polsce. Istotne są te same czynniki: rocznik i przebieg samochodu, marka i model oraz pojemność silnika. Ważne są też: Twoja historia ubezpieczeniowa, wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą. Kraj pochodzenia pojazdu może mieć poboczne znaczenie przy obliczaniu składki. 

Polacy chętnie sprowadzają auta z Niemiec. Zachęcają do tego atrakcyjne ceny na zachodnim rynku i stosunkowo niski koszt rejestracji auta z Niemiec. Sam proces nie jest skomplikowany, a sprowadzenie pojazdu do kraju można zlecić przedsiębiorstwom, które zajmują się tym zawodowo. W 2018 roku prawie połowa przywiezionych do Polski aut pochodziła właśnie z Niemiec, podczas gdy import z innych krajów nie przekroczył 10 proc. Z tego powodu warto wiedzieć, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec.

Kupuję OC/AC

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec 2023?
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy 2023?
Ile wynoszą opłaty za auto sprowadzone z Niemiec?
Jak zarejestrować samochód kupiony w Niemczech?
Koszt rejestracji auta z Niemiec – kalkulator. Czy jest dostępny?
Czy warto sprowadzić auto z Niemiec?
Czy sprowadzenie samochodu z Niemiec jest ryzykowne?
Ile trwa rejestracja pojazdu z Niemiec?

Podsumowanie

 • Rejestracja auta jest dokonywana na wniosek nowego właściciela. Na złożenie wniosku rejestracyjnego masz 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. 
 • Przerejestrowanie samochodu z Niemiec kosztuje 256 złotych, jeśli wybierzesz klasyczne blachy i nie będziesz korzystać z pomocy pełnomocnika. Pełnomocnik to dodatkowe 17 złotych, a indywidualne tablice – 1000 złotych.
 • Pozostałe koszty to badanie techniczne, stała opłata ekologiczna (obowiązuje tylko firmy), akcyza czy tłumaczenie dokumentów do urzędu rejestracji przez tłumacza przysięgłego.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej