Jak sprowadzić auto z Danii?

Aktualizacja:
AdobeStock_473295214_Easy-Resize.com

Aż 18 558 samochodów zostało sprowadzonych z Danii do Polski w 2021 roku. Z najnowszych danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że Polacy zakupili od Duńczyków już 1342 auta w styczniu 2022 roku. Czy sprowadzenie samochodu z Danii jest opłacalne? Dowiedz się, na jakie wydatki warto się przygotować i gdzie sprawdzić auto z Danii, aby uniknąć oszustwa.

Sprowadzenie samochodu z Danii – zalety i wady

Kupując auto z Danii, masz pewność, że przeszło gruntowną kontrolę techniczną. Samochody przeznaczone do wyrejestrowania są poddawane przedeksportowym przeglądom. Motorstyrelsen wycenia pojazd przeznaczony na sprzedaż, aby obliczyć zwrot opłaty rejestracyjnej. Jeżeli od ostatniego badania minęło więcej niż 4 tygodnie, Motorstyrelsen w ciągu 14 dni od otrzymania formularza może zobligować właściciela samochodu do wykonania przeglądu.

Przeciwnicy sprowadzania aut z Danii argumentują, że tamtejsze samochody z drugiej ręki są za drogie. Tak naprawdę punkt widzenia jest zależny od zasobności portfela polskiego kierowcy. Faktem jest, że Duńczycy odprowadzają wysokie opłaty rejestracyjne po zakupie nowego pojazdu. Urząd Skarbowy SKAT podaje, że opłata wynosi do 150% wartości nowego samochodu. Zbywcom zależy na pokryciu chociaż części kosztów przy sprzedaży, ponieważ ta kwota nie jest zwracana w całości.

Z perspektywy kupca używanego auta z Danii horrendalny podatek rejestracyjny przyczynia się do lepszego stanu technicznego pojazdu. Duńczycy regularnie serwisują samochody – w przeciwnym razie mogą uzyskać niższą wycenę i zarobić mniej na sprzedaży.

Sprawdź także: Jak sprowadzić auto z USA ?

Gdzie kupić auto z Danii?

Przeglądaj ogłoszenia o sprzedaży samochodów z Danii na serwisach motoryzacyjnych i aukcyjnych. Sprzedawca może żądać określonej kwoty za auto lub ustalić kwotę minimalną do osiągnięcia podczas licytacji online. Zwróć uwagę, czy zbywca podaje kwotę netto, czy kwotę brutto w ogłoszeniu. Jeśli zapłacisz cenę brutto, należy Ci się zwrot podatku w wysokości 60%. Taki pojazd nie może zostać ponownie zarejestrowany w Danii.

Najpopularniejsze strony z ogłoszeniami o sprzedaży duńskich aut to:

 • Bilbasen.dk,
 • Bilpriser.dk,
 • Bilzonen.dk.

Jak sprawdzić samochód z Danii?

Jak sprawdzić przebieg auta z Danii, aby mieć pewność, że sprzedawca nie przekręcił licznika? Wystarczy skorzystać z jednej z baz danych online.

 • Skat.dk – możesz sprawdzić historię auta z Danii, wpisując numer rejestracyjny, numer VIN lub identyfikator samochodu (Køretøj-ID) na stronie duńskiej skarbówki. Raport zawiera m.in. dane techniczne pojazdu, potwierdzenia opłat, historię badań technicznych, historię ubezpieczenia, informacje o szkodach powstałych wskutek wypadków komunikacyjnych. Wartość szkody zasugeruje Ci, w jak dobrym lub złym stanie był pojazd po tym zdarzeniu.
 • Færdselsstyrelsen – duński urząd udostępnia raporty z kontroli technicznych pojazdów. Poznasz datę i wynik badania oraz ówczesny przebieg auta. Dowiesz się, czy pojazd przechodził przeglądy pozytywnie, czy uzyskiwał negatywne wyniki z powodu usterek.

Sprawdzenie samochodu z Danii przez miejscowego mechanika może kosztować ok. 1000 zł. Strona Recar.dk pozwala na zamówienie kontroli auta online – klient nie musi być obecny podczas przeglądu i jazdy testowej.
Sprawdź także: Jak sprowadzić auto ze Szwecji ?

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Danii?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne zorganizowanie zakupu i transportu duńskiego samochodu, koszty będą najniższe. Niemniej jednak musisz uwzględnić w inwestycji wydatki na podróż i pobyt w Danii. Wybierając podróż autem, weź pod uwagę nie tylko paliwo i płatne drogi, lecz także krótkoterminowe ubezpieczenie pojazdu za granicę, w którym uwzględnisz chociażby NNW i assistance. Jeżeli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli urlop z oglądaniem miejscowych samochodów, wykup też ubezpieczenie turystyczne. Wydasz kilkadziesiąt złotych, a zaoszczędzisz o wiele więcej na leczeniu po ewentualnym wypadku.

Koszt sprowadzenia samochodu na lawecie z Danii

Cena transportu auta z Danii jest obliczana na podstawie liczby kilometrów do przejechania lawetą. Stawki zaczynają się już od 1 zł za 1 km, ale na potrzeby orientacyjnych obliczeń przyjmij ok. 2,5 zł. Im większa odległość między lokalizacją sprzedaży samochodu a miejscem odbioru w Polsce, tym niższa stawka za 1 km. Cena jest uzależniona także od modelu pojazdu.

Dlaczego Duńczyk odmówi Ci wydania ubezpieczonego i zarejestrowanego pojazdu, w którym możesz zasiąść za kółkiem i wrócić do Polski? Część wspomnianej opłaty rejestracyjnej jest zwracana zbywcy samochodu osobowego w ciągu kilku tygodni od wyrejestrowania i wyeksportowania auta z Danii. Sprzedawcy chcą jak najszybciej odzyskać pieniądze. Do tego dochodzi kwestia ograniczonego zaufania, ponieważ zbywca nie ma pewności, że dopilnujesz formalności po przewiezieniu auta do Polski.

Koszt sprowadzenia auta z Danii przez importera

Jeśli obawiasz się, że nie dopilnujesz wszystkich formalności, nie dojdziesz do porozumienia ze zbywcą przez barierę językową albo trafisz na nieuczciwego sprzedawcę, skorzystaj z kompleksowych usług zawodowego importera samochodów z Danii. To rozwiązanie cenione przez osoby, którym brakuje czasu i wiedzy motoryzacyjnej.

Pośrednik ustala z Tobą pożądane parametry i wartość samochodu. Zajmuje się poszukiwaniami dopasowanych modeli, weryfikacją techniczną wybranego pojazdu, organizuje transport i wyręcza Cię w formalnościach w Polsce. Niestety – koszt kompleksowych usług wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Importer pobiera kilkuprocentową prowizję od wartości samochodu. Przeważnie umowę podpisuje się na minimum 2 miesiące, aczkolwiek niektóre firmy deklarują znalezienie odpowiedniego auta w 7 dni.

Sprawdź także: Koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii

Podatek akcyzowy za samochód z Danii

Akcyza za auto z Danii jest zależna od rodzaju pojazdu i pojemności silnika. Podatek akcyzowy nalicza się od wartości rynkowej samochodu osobowego. Stawka wynosi:

 • 0% – za modele elektryczne i hybrydowe PHEV z silnikiem o pojemności do 2000 cm3;
 • 3,1% – za modele osobowe z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, przy czym w przypadku hybrydowych stosuje się stawkę w wysokości 1,55%;
 • 18,6% – za modele osobowe z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3, przy czym właściciele modeli hybrydowych powinni wziąć pod uwagę stawkę w wysokości 9,3%.

Od jakiej kwoty należy naliczyć podatek akcyzowy, jeśli wartość auta z Danii na dokumencie sprzedażowym jest znacząco niższa od wartości rynkowej pojazdu? Urząd Skarbowy zweryfikuje, czy akcyza została naliczona poprawnie. Instytucja może zakwestionować wartość z umowy kupna-sprzedaży, zwłaszcza jeśli różni się o kilkadziesiąt procent od średniej wartości rynkowej w kraju. Oczywiście kwota zakupu nie musi być równa realnej wartości auta, ale zaniżony podatek może być poczytywany jako próba oszustwa.

O ile podatek akcyzowy opłaca się w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z Danii do Polski, o tyle masz tylko 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U/S. Formularz jest dostępny na platformie PUESC.

Koszt badania technicznego auta z Danii

Jeżeli samochód z Danii przeszedł pozytywnie kontrolę techniczną za granicą, zwłaszcza tuż przed eksportem, badanie techniczne w Polsce nie jest obowiązkowe. Niemniej jednak warto je wykonać, aby upewnić się, że auto jest sprawne. Za badanie samochodu osobowego zapłacisz 99 zł, chyba że ma instalację LPG. Wtedy koszt rośnie do 162 zł.

Jak zarejestrować auto z Danii w Polsce? Lista dokumentów i opłaty

W związku z epidemią COVID-19 czas na zarejestrowanie samochodu w Polsce został wydłużony z 30 dni do 60 dni od momentu sprowadzania pojazdu do kraju. Zmiana obowiązuje do odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta z Danii w Polsce?

 • Dokument tożsamości (np. dowód osobisty) lub dokumenty z danymi przedsiębiorstwa w przypadku zakupu auta na firmę (np. zaświadczenie o wpisie do CEIDG, wypis z KRS-u).
 • Wniosek o zarejestrowanie auta.
 • Dowód rejestracyjny z adnotacją potwierdzającą wyrejestrowanie samochodu w Danii w celu eksportu.
 • Tymczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie wyjaśniające ich brak.
 • Zaświadczenie potwierdzające opłacenie akcyzy lub potwierdzenie zwolnienia z niej.
 • Umowa kupna-sprzedaży lub inny dokument przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.
 • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.
 • Potwierdzenie uregulowania opłat rejestracyjnych.
 • Polisa OC.

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest wymagane, bo samochód jest sprowadzony z kraju należącego do Unii Europejskiej.

Złóż komplet dokumentów w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Rejestracja samochodu z Danii w Polsce kosztuje:

 • 256 zł – z uwzględnieniem zwykłych tablic rejestracyjnych za 80 zł,
 • 1176 zł – z uwzględnieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych za 1000 zł.

Ponadto koszt obejmuje opłaty ewidencyjne (2,50 zł), nalepki (kontrolną – 18,50 zł, legalizacyjną – 12,50 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), dowód rejestracyjny (54 zł) i kartę pojazdu (75 zł). Od września 2022 roku rejestracja auta będzie tańsza – karta pojazdu i naklejka kontrolna zostaną wycofane.

Jak ubezpieczyć auto z Danii?

Jeżeli wyrejestrowany i nieubezpieczony samochód z Danii zostanie przetransportowany na lawecie, wykup ubezpieczenie OC krótkoterminowe najpóźniej w dniu rejestracji auta. Kiedy ochrona wygaśnie, musisz kupić ubezpieczenie OC samochodu na cały rok. Nie lekceważ tego obowiązku! Zawsze istnieje ryzyko, że spowodujesz kolizję lub wypadek. Wtedy narazisz się karę za brak OC i regres ubezpieczeniowy, czyli żądanie zwrotu odszkodowań wypłaconych przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Za pomocą kalkulatora OC i AC Punkta.pl porównasz nawet więcej niż 40 ofert od co najmniej kilku ubezpieczycieli, w tym pakiety OC z  AC, NNW i assistance. W przypadku samochodu z Danii zaznacz poprawną odpowiedź na pytanie „Czy pojazd został sprowadzony?” i podaj datę pierwszej rejestracji za granicą.

Podsumowanie

 • Auta sprowadzane z Danii są drogie ze względu na wysokie opłaty rejestracyjne, które ponoszą właściciele nowych pojazdów.
 • Jeżeli zapłacisz kwotę brutto sprzedawcy samochodu z Danii, możesz ubiegać się o zwrot podatku.
 • Potrzebujesz numeru rejestracyjnego auta lub numeru VIN, aby sprawdzić pojazd w bazie Færdselsstyrelsen bądź SKAT.
 • Oferty sprzedaży duńskich aut są dostępne na Bilbasen.dk, Bilpriser.dk czy Bilzonen.dk.
 • Możesz zlecić sprowadzenie samochodu z Danii zawodowemu importerowi. Niestety usługa nie należy do najtańszych. Prowizja pośrednika wynosi kilka procent wartości pojazdu. Firma zajmuje się wszystkimi formalnościami – od wytypowania wymarzonego modelu po zarejestrowanie i ubezpieczenie.
 • Nowy właściciel auta z Danii musi opłacić podatek akcyzowy i ponieść koszty związane z rejestracją. Badanie techniczne nie zawsze jest obowiązkowe, ale warte wykonania ze względu na niewielką cenę.
 • Ubezpiecz samochód najpóźniej w dniu rejestracji.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej