Jak sprowadzić auto z Francji?

Aktualizacja:
AdobeStock_29518861_Easy-Resize.com (2)

Auta z Francji cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Chociaż trudno wyprzedzić lidera na rynku importowanych pojazdów, czyli Niemcy, samochody z Francji zajmują drugie miejsce. Ponadto Renault, Peugeot i Citroën pojawiły się w TOP 10 najczęściej sprowadzanych marek pojazdów do Polski. Jak sprowadzić auto z Francji? Ile to kosztuje i czy jest warte zachodu?

Czy warto sprowadzić samochód z Francji?

Istnieje spora szansa, że trafisz na świetnie wyposażony model na rynku używanych aut we Francji. Tamtejsi kierowcy przepadają za wysoce komfortowymi samochodami, dlatego nie szczędzą na udogodnieniach. Czy tak samo chętnie jeżdżą na przeglądy? Na szczęście francuska biurokracja działa na Twoją korzyść.

Francuzi są zobowiązani do wykonania przeglądu technicznego pojazdom, które mają więcej niż 4 lata i są przeznaczone do sprzedaży osobom prywatnym (nie dealerowi). Przegląd nie jest obowiązkowy, jeśli od ostatniej kontroli upłynęło mniej niż 6 miesięcy. W związku z tym pamiętaj, aby wymagać aktualnego potwierdzenia badania technicznego od sprzedawcy, zwłaszcza że dokument przyda Ci się do zarejestrowania auta z Francji w Polsce.

Ponadto zbywca powinien Ci przekazać CSA (Certificat de Situation Administrative), czyli zaświadczenie o statusie administracyjnym pojazdu. Dokument potwierdzi, że auto nie jest obciążone zastawem i może zostać przerejestrowane na inną osobę.

Czytaj także: Jak sprowadzić samochód z USA?

Czy kupno auta z Francji od handlarza jest bezpieczne?

O ile sprawdzisz gołym okiem, czy samochód z Francji ma drobne ślady po codziennym użytkowaniu, o tyle wykrycie zakamuflowanych usterek jest znacznie trudniejsze, zwłaszcza jeśli zajął się tym „profesjonalista”. Co prawda łatwa dostępność baz danych, w których można sprawdzić historię i przebieg auta z Francji, eliminuje częściowo ryzyko przekręcenia licznika, ale nie można całkowicie wykluczyć zafałszowanego przebiegu.

Jeśli obawiasz się, że nieuczciwy handlarz wykorzysta Twoją niewiedzę, możesz opłacić skontrolowanie auta na miejscu i raport online. W zależności od zakresu ekspertyzy wydasz od ok. 350 zł do 1200 zł. Przykładowe stawki i usługi znajdziesz na Experveo – za weryfikację historii pojazdu i szczegółowe oględziny trzeba zapłacić 170 euro. Rzeczoznawca może także wycenić auto z Francji, dzięki czemu dowiesz się, czy handlarz nie próbuje Cię naciągnąć. Trustoo uzależnia cenę ekspertyzy od rodzaju pojazdu. Stawki zaczynają się od 199 euro.

Niektórzy pośrednicy oferują zakup samochodu powypadkowego z Francji. O ile sprowadzenie uszkodzonego auta jest tańsze ze względu na niską cenę pojazdu, o tyle opłacenie naprawy w Polsce może znacznie wywindować koszt tej inwestycji.

Czytaj także: Jak sprowadzić samochód z Niemiec?

Gdzie szukać ogłoszeń o sprzedaży auta z Francji?

Ogłoszenia o sprzedaży używanych samochodów we Francji pojawiają się na:

 • AutoScout24,
 • CapCar,
 • La Centrale,
 • ParuVendu,
 • AutoPlus.

Aukcje samochodów z Francji online

Dwa popularne centra aukcyjne Five Auction znajdują się w Béthune (ok. 1,5 godziny jazdy od Paryża) i Saint-Dié-des-Vosges (ok. 2,5 godziny jazdy od Paryża). Five Auction pozyskuje pojazdy od m.in. producentów, firm leasingowych, notariuszy czy komorników, więc masz pewność, że nie pochodzą chociażby z kradzieży. Co najlepsze, możesz licytować auto z Francji online za pośrednictwem interencheres-live.com.

Oczywiście system aukcyjny wiąże się z dodatkowymi kosztami. Five Auction pobiera kilka procent prowizji od wylicytowanej ceny. Poza tym nalicza opłatę za przygotowanie dokumentacji i parkowanie pojazdu po upływie 48 godzin od sprzedaży. Jeśli planujesz zawzięcie licytować samochód przez internet, sprawdź dostępność usług firm transportujących auta z Francji na lawecie.

Inne popularne serwisy aukcyjne to Alcopa Auction, Enchères VO czy Mercier Auto. Ceny licytowanych samochodów uwzględniają podatek VAT. W FAQ dla kupujących znajdziesz warunki zwrotu podatku VAT w przypadku wyeksportowanych modeli.

Czytaj także: Jak sprowadzić samochód ze Szwecji?

Jak sprawdzić przebieg samochodu z Francji online?

Dzięki sprawdzeniu auta z Francji po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN zweryfikujesz, czy sprzedawca podaje prawdziwe dane techniczne, odczyty licznika, informacje o szkodach komunikacyjnych, zmianach właścicieli i ewentualnych kradzieżach.

Część ofert online zawiera link do serwisu HistoVec – Historique du Véhicule, za pomocą którego właściciel samochodu udostępnia informacje potencjalnym nabywcom. Jako osoba kupująca wygenerujesz wzór wiadomości do zbywcy, w której poprosisz o przesłanie raportu. Teoretycznie możesz wypełnić wniosek na własną rękę, ale potrzebujesz danych z dowodu rejestracyjnego. Dane pochodzą z SIV (Système d’immatriculation des véhicules) – Systemu Rejestracji Pojazdów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji.

Aby sprawdzić auto z Francji w Centralnej Ewidencji Pojazdów, musisz znać nie tylko numer rejestracyjny i VIN, lecz także datę pierwszej rejestracji. CEPiK pobiera dane z bazy autoDNA. Bezpośrednie ściągnięcie raportu ze strony kosztuje 39,90 zł. Nieco tańszy może się okazać Carfax, który pozwala na kupienie raportów w pakietach. Również carVertical udostępni Ci dane o pojeździe na podstawie numeru VIN.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Francji?

Na cenę sprowadzenia auta z Francji składa się koszt transportu wyrejestrowanego auta na lawecie, przeglądu zerowego i rejestracji w wydziale komunikacji. Poza tym opłacasz akcyzę i składkę ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje transport auta z Francji?

Po zakupie wyrejestrowanego samochodu z Francji nie możesz się nim poruszać na drogach publicznych. Taki pojazd powinien zostać przewieziony na lawecie. Możesz znaleźć przewoźnika na dwa sposoby:

 • wystawić ogłoszenie na specjalnym serwisie, np. Clicktrans,
 • poprosić kilka firm transportowych o wyceny.

Niestety takie usługi są dość drogie. Jeśli chcesz przetransportować auto z Béthune do Krakowa, laweta pokona ok. 1400 km, co nawet przy jednej z najniższych stawek (1,5 zł za 1 km) daje 2100 zł.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Francji na zamówienie?

Zakup używanego samochodu z Francji wymaga nie tylko wiedzy motoryzacyjnej, lecz także umiejętności negocjacyjnych, zwłaszcza jeśli upatrzony model był naprawiany po szkodzie komunikacyjnej. Możesz zaoszczędzić sporo czasu i zmartwień, decydując się na opłacenie importera, który sprowadzi auto z Francji na Twoje zamówienie. Jak wygląda współpraca z pośrednikiem?

W pierwszej kolejności ustalasz model, markę i parametry samochodu oraz maksymalny budżet na zakup. Pamiętaj, że importer pobiera kilka procent prowizji od wartości auta. O ile cena sprowadzenia auta z Francji na zamówienie jest mankamentem, o tyle największą zaletą tej usługi jest jej kompleksowość. Importer weryfikuje stan techniczny samochodu, organizuje transport do miejsca zamieszkania klienta, a nawet zajmuje się zarejestrowaniem i ubezpieczeniem samochodu w Polsce.

Ile wynosi akcyza za auto z Francji?

Podatek akcyzowy za samochód z Francji wynosi 3,1% wartości rynkowej modelu z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 i 18,6% wartości rynkowej modelu z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3. W przypadku aut hybrydowych stosuje się stawki o 50% niższe. Z podatku akcyzowego są zwolnione modele hybrydowe PHEV z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 do 31 grudnia 2022 roku i samochody elektryczne. W ciągu 14 dni od przywiezienia auta z Francji musisz złożyć deklarację AKC-U/S. Masz 30 dni na opłacenie akcyzy.

Ile kosztuje badanie techniczne auta z Francji?

Teoretycznie pozytywny wynik badania technicznego samochodu we Francji powinien zostać zaakceptowany przez urzędnika w wydziale komunikacji. W praktyce może być wymagany tzw. przegląd zerowy, za który zapłacisz minimum 99 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta z Francji w Polsce?

 • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, np. paszport. Jeśli kupujesz samochód z Francji na firmę, musisz okazać np. zaświadczenie z CEIDG lub wypis z KRS-u.
 • Dowód własności pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Dokument należy przekazać tłumaczowi przysięgłemu do przełożenia na język polski.
 • Francuski dowód rejestracyjny.
 • Tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku z powodu np. konieczności zwrotu organowi rejestrującemu pojazdy we Francji.
 • Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego lub zwolnienia z akcyzy.
 • Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
 • Potwierdzenia wniesienia opłat ewidencyjnych i komunikacyjnych.

Samochód z zagranicy powinien zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Wszystkie dokumenty złóż w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli masz profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny i zarejestrujesz się w Elektronicznej Skrzynce Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca, złożysz wniosek z fotografiami lub skanami dokumentów online. Kiedy organ przeanalizuje i zaakceptuje wniosek o zarejestrowanie auta z Francji, otrzymasz wezwanie do przekazania oryginalnego dowodu i opcjonalnie tablic. Wydział komunikacji dopuszcza komunikację listowną w obie strony – możesz się zgodzić na wysyłkę pozwolenia czasowego i tymczasowych tablic pocztą.

O ile aktualne przepisy nie wymagają wożenia dowodu rejestracyjnego w samochodzie, o tyle musisz odebrać dokument z urzędu. Wygaśnięcie pozwolenia czasowego jest równoznaczne z wycofaniem pojazdu z ruchu. Tutaj dowiesz się jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta z Francji w Polsce?

Zapłacisz 256 zł za zarejestrowanie samochodu z Francji w Polsce, jeśli zdecydujesz się na zwykłe tablice rejestracyjne za 80 zł. Stawka nie zawiera kosztu ewentualnego pełnomocnictwa (17 zł). Kierowcy wybierający indywidualne tablice rejestracyjne za 1000 zł wydają łącznie 1176 zł. Pozostałe koszty to:

 • 75 zł – karta pojazdu,
 • 54 zł – dowód rejestracyjny,
 • 18,50 zł – nalepka kontrolna,
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 12,50 zł – nalepka legalizacyjna,
 • 2,50 zł – opłaty ewidencyjne.

Od września 2022 roku kierowcy zaoszczędzą na rejestracji – karta pojazdu i nalepka kontrolna nie będą wydawane.

Czy trzeba tłumaczyć francuski dowód rejestracyjny?

Nie, tłumacz przysięgły powinien przełożyć na język polski wyłącznie umowę kupna-sprzedaży lub inny dowód zakupu auta z Francji, np. fakturę. Tłumaczenie francuskiego dowodu rejestracyjnego nie jest wymagane, bo dokument jest wydawany w kraju należącym do Unii Europejskiej, więc ma standardowe kody. Jeśli dowód rejestracyjny ma odręczne zapiski w związku z wyrejestrowaniem i eksportem auta, możesz się upewnić w wydziale komunikacji, czy tłumaczenie jest konieczne.

Jak zarejestrować samochód z Francji, nie mając dowodu rejestracyjnego?

Zdarza się, że sprzedawca auta z Francji przekazuje nabywcy kartę identyfikacyjną pojazdu (fr. fiche d’identification du véhicule), w skrócie FIV. Kiedy Francuz utraci lub zgubi dowód rejestracyjny, tzw. szarą kartę, może złożyć wniosek o wydanie karty identyfikacyjnej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Dokument zawiera charakterystykę samochodu, więc pozwala na zrealizowanie niektórych procedur, w tym przeglądu technicznego czy przygotowanie auta do wyrejestrowania i eksportu.

Niestety karta identyfikacyjna nie zostanie zaakceptowana w wydziale komunikacji. Brak francuskiego dowodu rejestracyjnego uniemożliwi rejestrację auta w Polsce. Zanim kupisz samochód, przypilnuj, aby sprzedawca wydał Ci komplet dokumentów, w tym dwuczęściowy dowód rejestracyjny w całości. Zbywca ma tylko kartę identyfikacyjną? Francuz może zawnioskować o wydanie duplikatu szarej karty, a potem Ci ją przekazać.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z Francji?

Cena ubezpieczenia samochodu z Francji w Polsce jest zależna od wielu czynników, m.in. marki, modelu, roku produkcji, pojemności silnika, a także Twojego profilu kierowcy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie CTA-bez-marki.png

Dzięki kalkulatorowi OC i AC na Punkta.pl unikniesz przepłacenia za ubezpieczenie. Porównasz konkurencyjne oferty, znajdując tanie OC z darmowym ubezpieczeniem assistance czy pakiety OC + AC + NNW + assistance dla kompleksowej ochrony.

Podsumowanie

 • Francja zajmuje drugie miejsce w rankingu TOP 10 krajów, z których sprowadzono samochody do Polski w styczniu 2022 roku.
 • Francuska biurokracja sprawia, że możesz z łatwością zakupić używany samochód, który ma aktualny przegląd techniczny.
 • Platformy HistoVec, CEPiK, Carfax, carVertical i autoDNA pozwalają na zweryfikowanie danych technicznych, historii i przebiegu auta z Francji.
 • Dzięki aukcjom online możesz zakupić samochód z Francji, nie wychodząc z domu.
 • Koszt transportu wyrejestrowanego samochodu na lawecie z Francji do Polski może przekroczyć 2000 zł.
 • Minimalny koszt zarejestrowania auta w Polsce to 256 zł. Ponadto poniesiesz koszt akcyzy, przeglądu zerowego i ubezpieczenia.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej