Jak sprowadzić samochód z zagranicy i ile to kosztuje?

Aktualizacja:
Jak zarejestrować sprowadzany samochód

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Sprawdź, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Rynek sprowadzanych aut w Polsce

Rynek sprowadzanych aut rośnie nieustannie od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku można było mówić wręcz o boomie, bo według danych Służby Celnej do końca 2022 roku przywieziono do kraju prawie 772 tys. samochodów.

Najchętniej sprowadzane są auta zza naszej zachodniej granicy. Ich udział w liczbie wszystkich wwożonych do Polski samochodów to prawie połowa. Auta kupowane są też chętnie we Francji, w Belgii, Holandii i USA.

Dlaczego sprowadzane pojazdy są tak popularne? Wszystko dlatego, że auta z zagranicy wydają się lepsze, znacznie staranniej utrzymane i mają często konkurencyjne ceny. Z danych statystycznych wynika, że najczęściej kupowane są auta starsze, ponad 10-letnie. Dla naszych zachodnich sąsiadów taki pojazd jest już staruszkiem, a u nas często otrzymuje drugie (długie) życie.

Rejestracja auta z zagranicy jest dość skomplikowaną procedurą i warto zapoznać się z nią jeszcze przed zakupem auta. Pomoże to nam lepiej skalkulować wszystkie koszty i czas niezbędny do dopełnienia wszystkich procedur, a w rezultacie uniknąć nerwów i problemów.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy? 

Zasadniczo samochód powinien być zarejestrowany w Polsce przez osobę, która sprowadziła auto. Z tego powodu, jeśli kupujesz pojazd od pośrednika (komis, warsztat, giełda samochodowa), powinieneś otrzymać pojazd już zarejestrowany i z ważnym ubezpieczeniem OC – tak, aby wrócić z komisu „na kołach”.

W przypadku samodzielnego zakupu samochodu za granicą wszystkie formalności spoczywają na Tobie. Czy trud z tym związany jest wart zachodu? 

Tak i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, unikasz prowizji pośrednika – ta w zależności od wartości pojazdu może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po drugie, masz lepszą kontrolę nad procesem zakupu i większą możliwość faktycznego sprawdzenia kupowanego auta. Oczywiście nie jest to żelazną regułą, ale zdarza się, że pośrednicy sprowadzają auta rozbite, uszkodzone, kupione w naprawdę atrakcyjnej cenie, następnie naprawiają je w Polsce i sprzedają jako bezwypadkowe albo określane jako „po małej stłuczce”. Masz też kontrolę nad sprawami urzędowymi i pewność, że wszystko należycie załatwisz. Nieuczciwym pośrednikom zdarza się nie zapłacić akcyzy, a za to grożą wysokie kary, którymi Ty byłbyś obciążony. Kupując auto samodzielnie, z pewnością unikniesz takich sytuacji.

Czytaj także: Akcyza na samochody z zagranicy

Jak zarejestrować sprowadzony samochód? Wymagane procedury

Od tego, co i w jakiej kolejności załatwisz, zależy, czy rejestrowanie auta z zagranicy przebiegnie sprawnie i czy nie będziesz odwiedzał urzędów kilka razy, tracąc niepotrzebnie czas i pieniądze. 

Najlepsza kolejność, jaką polecają eksperci, to na początek tłumaczenie dokumentów do rejestracji. Rejestracja samochodu z Niemiec powinna więc rozpocząć się od przetłumaczenia dokumentacji z języka niemieckiego na język polski. Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się przede wszystkim do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula. Mogą być jednak potrzebne już przy opłacaniu akcyzy.

Kolejny krok to przegląd samochodu. Może to być przegląd uzupełniający, ale lepiej zrobić pełne badanie. Nie wszyscy urzędnicy są skorzy do tego, by uznawać ważność zagranicznych badań, dlatego tak ważny jest polski przegląd auta z zagranicy. 

Następnie należy dokonać opłaty akcyzy oraz rejestracji auta. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis tej procedury.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy – opłata akcyzy

Zanim przystąpisz do rejestracji samochodu, w ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację uproszczoną (AKC-U), a w niej zawrzeć istotne informacje – jeśli samochód przyjechał na lawecie, podajesz jej numery rejestracyjne, właściciela oraz datę przekroczenia granicy. Do deklaracji dołączasz również umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Z kolei na opłatę akcyzy masz 30 dni, licząc od dnia sprowadzenia auta do kraju.

Gdy sprowadzasz samochód „na kołach”, załatwiasz formalności za granicą i uzyskujesz tablice wywozowe, tak aby mieć czas na sprawy urzędowe i poruszać się przy tym autem bez problemu.

Zastanawiasz się, jakie są koszty rejestracji samochodu z zagranicy? Po przedstawieniu wszystkich dokumentów pojazdu i opłaceniu akcyzy musisz uiścić dodatkowo opłatę skarbową za zaświadczenie o zapłaconym podatku akcyzowym. To kilkanaście złotych, ale brak tej opłaty może wydłużyć proces rejestracji pojazdu.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na zagraniczych numerach

Procedura i koszt pierwszej rejestracji samochodu z zagranicy 

Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z zagranicy, wypełniasz wniosek o rejestrację pojazdu i składasz go w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania – a więc Twoim urzędzie miasta, gminy itp.

Formularze wniosków są dostępne w wydziałach komunikacji lub do pobrania ze stron urzędów. Taki wniosek możesz wcześniej wydrukować i wypełnić spokojnie w domu.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Do wniosku potrzebne są dokumenty do rejestracji. Sprawdź koniecznie ich listę, bo jeśli będzie niekompletna, urząd nie przyjmie od Ciebie „papierów”. 

Wymagane dokumenty do wniosku:

 • wniosek właściciela o rejestrację pojazdu (jak wyżej);
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży, umowa zamiany itp.);
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana;
 • dowód rejestracyjny;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu;
 • dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu;
 • dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik;
 • w przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna, wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu). W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna (rejestrujesz auto na firmę), wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu).

Jakie są koszty rejestracji samochodu z zagranicy? 

Na opłaty rejestracyjne sprowadzonego auta mają wpływ przede wszystkim: akcyza, opłaty za badania techniczne, za zarejestrowanie pojazdu (płacisz za tablice, naklejki legalizacyjne, kartę pojazdu) i koszty tłumaczeń. Właśnie z tego powodu zarejestrowanie auta z zagranicy jest takie drogie. 

Zastanawiasz się, jaki jest całkowity koszt rejestracji samochodu z zagranicy? Zapoznaj się z poniższym zestawieniem. 

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy 2023 – koszty urzędowe

Na koszt rejestracji samochodu z zagranicy składają się:

 • opłata za dwie tablice rejestracyjne – 80 zł, 
 • opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • opłata za naklejkę legalizacyjną – 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł.

Od 2022 roku zniesiono obowiązek uzyskiwania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu, ponieważ organy zajmujące się rejestracją pojazdów oraz kontrolą ruchu drogowego mają dostęp do cyfrowej ewidencji pojazdów. 

Ile wynosi całkowity koszt rejestracji pojazdu? 

Jeśli występujesz o standardowe tablice rejestracyjne, zapłacisz 161,50 zł. Tablice indywidualne wiążą się z wyższym kosztem całkowitym – łącznie 1081,50 zł. 

W sytuacji, gdy w samochodzie używanym zarejestrowanym w Polsce pozostawia się dotychczasowe tablice rejestracyjne i wydaje pozwolenie czasowe, całkowity koszt rejestracji wyniesie 81 złotych. Jeśli w takim przypadku nie dochodzi do wydania pozwolenia czasowego, zapłacisz 67 złotych. 

To prawie wszystkie opłaty związane z rejestracją samochodu sprowadzonego. Pamiętaj, że sprawy związane z rejestracją pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Dodatkowy koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy 

Jeśli zawarłeś umowę kupna-sprzedaży w języku obcym, trzeba ją przetłumaczyć. Koszt tłumaczeń uwierzytelnionych zwykle zamyka się w kilkuset złotych za dokument. W praktyce wystarczy zlecić przełożenie dowodu rejestracyjnego wraz z kartą pojazdu (o ile taką masz) oraz umowy kupna (rachunku, faktury etc.).

Zanim złożysz wniosek i oddasz urzędnikowi tłumaczenia, zrób ich kopię i sprawdź, czy na każdej znajduje się wyraźna (do odczytania) pieczęć tłumacza przysięgłego.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy – ile to trwa?

Urząd, po sprawdzeniu złożonych dokumentów, wyda dokument pozwolenia czasowego, który stanowi dopuszczenie pojazdu do ruchu. Pozwolenie ma określony w nim okres ważności (zwykle do 30 dni). Jeśli nie otrzymasz w tym terminie stałego dowodu rejestracyjnego, musisz zgłosić się do urzędu w celu jego przedłużenia. Jeśli tego nie zrobisz i zatrzyma Cię policja, możesz mieć kłopoty. Na nic zda się tłumaczenie, że urząd nie zdążył.

Obowiązek posiadania ważnych dokumentów spoczywa na Tobie!

Status sprawy (czy dokument jest już wyprodukowany i można go odebrać w urzędzie) możesz sprawdzić w urzędzie, w którym składałeś dokument, albo on-line.

Jeśli urząd świadczy taką usługę, otrzymasz także SMS lub wiadomość e-mail o możliwości odbioru dokumentu – oczywiście, jeśli podałeś potrzebne dane kontaktowe.

Na dowód stały czeka się od kilku dni do kilku tygodni. 

Dowody stałe są drukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie (PWPW) po wcześniejszym zamówieniu przez wydział komunikacji rejestrujący pojazd. Zamówienie jest jednak możliwe dopiero po pełnej weryfikacji wniosku (kiedy wszystko się zgadza i nie ma co do niego zastrzeżeń). Jeśli urząd wzywa Cię w celu wyjaśnień albo musi weryfikować dodatkowo pewne informacje, okres ten może się wydłużyć.

Ubezpieczenie pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Identycznie jak w przypadku rejestracji nowego pojazdu w dniu rejestracji auta musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jeśli sprowadzasz auto z zagranicy i nie przyjeżdża ono do Ciebie na lawecie, musisz posiadać OC.

Uwaga! Zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą, czyli takich, które jeszcze nie zostały zarejestrowane w Polsce.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Rejestracja samochodu z zagranicy – koszty. Ubezpieczenie OC i AC

Samochód przed procedurą rejestracji w Polsce będziesz mógł ubezpieczyć jedynie krótkoterminowo – odpowiednia będzie polisa 30-dniowa, której koszt oscyluje w granicach 100–200 złotych. Ubezpieczenie ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Bardzo ważny jest fakt, że taka polisa nie będzie automatycznie przedłużała się na kolejny okres. 

Właściciel pojazdu jest obowiązany zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Jeśli rejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy masz już za sobą, to posiadając tymczasowe tablice rejestracyjne, możesz już wykupić roczną polisę, wyszukując najtańsze ubezpieczenie OC.

Jeśli chodzi o AC, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W tym przypadku bardziej opłaca się załatwić sprawnie wszystkie procedury rejestracyjne i wykupić polisę roczną w pakiecie (najlepiej od razu z OC), niż posiłkować się umową krótkoterminową. Po pierwsze oferta jest uboga, pakiety okrojone (niektóre nie zawierają np. ryzyka kradzieży pojazdu), a przede wszystkim ubezpieczenie jest drogie.

Działaj więc sprawnie z rejestracją, a w międzyczasie sprawdź oferty pełnego ubezpieczenia pojazdu!

Podsumowanie

 1. Jesteśmy rekordzistami jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów z zagranicy. Nadal jest to opłacalne a rejestracja samochodów sprowadzonych z zagranicy to wciąż zajęcie tysięcy Polaków.
 2. Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu za granicą, rozważ, czy chcesz działać sam czy przez pośrednika. Oblicz, ile zapłacisz za akcyzę oraz później za utrzymanie auta, w tym stawki OC i AC.
 3. Procedury zacznij od tłumaczenia dokumentów i opłaty akcyzowej.
 4. Sprawdź, jakie dokumenty musisz złożyć w wydziale komunikacji, by zarejestrować auto.
 5. Na rejestrację masz 30 dni od daty sprowadzenia auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
38 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej