Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy? Poradnik krok po kroku

Aktualizacja:
Jak zarejestrować sprowadzany samochód

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Podpowiadamy, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed kupnem! Sprawdź, a unikniesz zaskoczenia! Oto poradnik "Jak zarejestrować sprowadzany samochód".

Rynek sprowadzanych aut w Polsce

Rynek sprowadzanych aut rośnie nieustannie od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku możemy mówić wręcz o boomie, bo według danych służby celnej do końca października wwieźliśmy prawie 789 tys. samochodów z Unii Europejskiej oraz 11,8 tys. aut spoza Unii (są to głównie auta z Ameryki Północnej) – to jest więcej niż w całym 2015 r. Ma to związek ze zmianami w akcyzie, nad którymi rząd pracował w 2016 r i które mają w bieżącym roku już obowiązywać.

Najchętniej sprowadzamy auta zza naszej zachodniej granicy. Ich udział w liczbie wszystkich sprowadzanych samochodów w 2015 r wzrósł o 7 proc. w 2015 w stosunku do 2014 r. Najczęściej kupujemy volkswageny, a za ich transport do Polski w 2015 r. średnio płaciliśmy 1279 zł. Ale kupujemy też chętnie auta we Francji, Wielkiej Brytanii, w Holandii i we Włoszech.

Dlaczego tak chętnie? Bo auta z zagranicy wydają nam się lepsze, znacznie staranniej utrzymane i rzeczywiście mają często konkurencyjne ceny (przynajmniej do czasu wejścia nowych przepisów akcyzowych). Z danych statystycznych wynika, że najczęściej kupujemy auta starsze, ponad 10-letnie. Dla naszych zachodnich sąsiadów taki pojazd jest już staruszkiem, u nas często, otrzymuje drugie (długie) życie.

Rejestracja auta z zagranicy jest dość skomplikowaną procedurą i warto zapoznać się z nią jeszcze przed zakupem auta. Pomoże to nam lepiej skalkulować wszystkie koszty i czas niezbędny do dopełnienia wszystkich procedur, oraz co tu dużo mówić, uniknąć nerwów i problemów.

Jak zarejestrować sprowadzany samochód? Działać samodzielnie czy przez pośrednika?

Zasadniczo samochód powinien być zarejestrowany w Polsce przez osobę, która sprowadziła auto. Jeśli więc kupujesz od pośrednika (komis, warsztat, giełda samochodowa), powinieneś otrzymać pojazd już zarejestrowany i z ważnym ubezpieczeniem OC – tak, aby wrócić z komisu „na kołach”.

W przypadku samodzielnego zakupu samochodu za granicą wszystkie formalności spoczywają na Tobie. Czy to jest warte świeczki?

Tak, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, unikasz prowizji pośrednika: ta w zależności od wartości pojazdu może wynieść od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Po drugie, masz lepszą kontrolę nad procesem zakupu i większą możliwość faktycznego sprawdzenia kupowanego auta. Oczywiście nie jest to żelazną regułą, ale zdarza się, że pośrednicy sprowadzają auta rozbite, uszkodzone, kupione w naprawdę atrakcyjnej cenie, następnie naprawiają je w Polsce i sprzedają jako bezwypadkowe, albo jako takie „po małej stłuczce”. Masz też kontrolę nad sprawami urzędowymi i pewność, że wszystko należycie załatwisz. Nieuczciwym pośrednikom zdarza się nie zapłacić akcyzy, a za to są spore kary, którymi Ty byłbyś obciążony. Kupując auto samodzielnie z pewnością unikniesz takich sytuacji.

Formalności się nie bój -to da się załatwić!

Jak zarejestrować sprowadzany samochód? Wymagane procedury

Od tego, co i w jakiej kolejności załatwisz, zależy, czy rejestrowanie auta z zagranicy przebiegnie sprawnie i czy nie będziesz odwiedzał urzędów kilka razy i tracił niepotrzebnie czas i pieniądze. Najlepsza kolejność, jaką polecają eksperci, to zacząć od tłumaczenia dokumentów. Rejestracja samochodu z Niemiec powinna się więc rozpocząć od przetłumaczenia dokumentacji z języka niemieckiego na język polski. Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się przede wszystkim do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula. Mogą być jednak potrzebne już przy opłacaniu akcyzy.

Następnie zrób przegląd techniczny auta. Możesz zrobić przegląd samochodu z zagranicy uzupełniający za 60 zł, ale lepiej zrobić pełne badanie. Nie wszyscy urzędnicy są skorzy do tego, by uznawać ważność zagranicznych badań, dlatego tak ważny jest polski przegląd auta z zagranicy. Kolejny krok to opłata akcyzy oraz rejestracja auta. Poniżej rozpisaliśmy to szczegółowo.

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku:

Rejestracja samochodu z zagranicy - poradnik krok po kroku Punkta

Opłata akcyzy

Zanim przystąpisz do rejestracji samochodu, w ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację uproszczoną (AKC-U), a w niej zawrzeć istotne informacje – jeśli samochód przyjechał na lawecie, podajesz jej numery rejestracyjne, właściciela oraz datę przekroczenia granicy. Do deklaracji dołączasz również umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Z kolei na opłatę akcyzy masz 30 dni licząc od dnia sprowadzenia auta do kraju.

Gdy sprowadzasz samochód „na kołach”, załatwiasz formalności za granicą i tablice wywozowe, co najmniej na kilka dni, tak by mieć czas na sprawy urzędowe i poruszać się przy tym autem bez problemu.

Po przedstawieniu wszystkich dokumentów pojazdu i opłaceniu akcyzy musisz uiścić opłatę skarbową za zaświadczenie o zapłaconym podatku akcyzowym. To kilkanaście złotych, ale brak tej opłaty może wydłużyć proces rejestracji pojazdu.

Zapoznaj się z nowymi stawkami akcyzowymi, gdy wejdą w życie, sprowadzenie auta z Belgii, Holandii lub innych państw Unii Europejskiej może już nie być takie opłacalne.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z zagranicy wypełniasz wniosek o rejestrację pojazdu i składasz go w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania – a więc Twoim urzędzie miasta, gminy itp.

Formularze wniosków są dostępne w wydziałach komunikacji lub do pobrania ze stron urzędów. Taki wniosek możesz wcześniej wydrukować i wypełnić na spokojnie w domu.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Do wniosku potrzebne są dokumenty do rejestracji. Sprawdź koniecznie ich listę, bo jeśli będzie niekompletna, urząd nie przyjmie od Ciebie „papierów”!

Wymagane dokumenty do wniosku:

 • Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu (jak wyżej)
 • Dowód własności pojazdu (faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży, umowa zamiany itp.).
 • Karta pojazdu, jeżeli była wydana
 • Dowód rejestracyjny
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu
 • Dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej
 • Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej
 • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu
 • Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik
 • W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna, wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu). W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna (rejestrujesz auto na firmę) wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu).

Opłaty za rejestrowanie samochodu z zagranicy samochodu

Na opłaty rejestracyjne sprowadzonego auta mają wpływ: akcyza, opłaty za badania techniczne, za rejestrowanie pojazdu (płacisz za tablice, naklejki legalizacyjne, kartę pojazdu), koszty tłumaczeń. To dlatego zarejestrowanie auta z zagranicy jest takie drogie. Choć w poprzednich latach bywało gorzej.

Od 2015 zniesiono obowiązek wydawania przez urzędy skarbowe zaświadczenia VAT-25, co wiąże się z brakiem wcale niemałych opłat skarbowych i sporym uproszczeniem procedury rejestracyjnej. Od 1 stycznia 2016 roku weszły zaś w życie przepisy znoszące tzw. opłatę recyklingową. Nie zapłacisz więc dodatkowych 500 zł za sprowadzenie samochodu. Jakie są więc opłaty rejestracyjne samochodu z zagranicy?

Rejestracja pojazdu z zagranicy – koszty urzędowe

Na koszt rejestracji samochodu z zagranicy składają się:

 • Opłata za dwie tablice rejestracyjne – 80 zł (1000 zł w przypadku tablic indywidualnych)
 • Opłata za dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Opłata za naklejkę kontrolną – 18,50 zł
 • Opłata za naklejkę legalizacyjną – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł
 • Opłata za wydanie karty pojazdu – 75 zł

To wszystkie opłaty rejestracyjne samochodu sprowadzonego. Pamiętaj, że sprawy związane z rejestracją pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Tłumaczenie dokumentów do rejestracji auta z zagranicy

Jeśli masz umowę kupna – sprzedaży w języku obcym, nie ma rady – trzeba ją przetłumaczyć. Koszt tłumaczeń przysięgłych zwykle zamyka się w 100 zł za stronę / dokument. W praktyce wystarczy zlecić przełożenie dowodu rejestracyjnego wraz z kartą pojazdu (o ile taką masz) oraz umowy kupna (rachunku, faktury etc.).

Zanim złożysz wniosek i oddasz urzędnikowi tłumaczenia, zrób ich kopię i sprawdź, czy na każdej znajduje się wyraźna (do odczytania) pieczęć tłumacza przysięgłego.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy –  ile to trwa?

Urząd, po sprawdzeniu złożonych dokumentów, wyda dokument pozwolenia czasowego, które stanowi dopuszczenie pojazdu do ruchu. Pozwolenie ma określony w nim okres ważności (zwykle do 30 dni). Jeśli nie otrzymasz w tym terminie stałego dowodu rejestracyjnego, musisz zgłosić się do urzędu w celu jego przedłużenia! Jeśli tego nie zrobisz i zatrzyma Cię policja, możesz mieć kłopoty. Na nic zda się tłumaczenie, że urząd nie zdążył.

Obowiązek posiadania ważnych dokumentów spoczywa na Tobie!

Status sprawy (czy dokument jest już wyprodukowany i można go odebrać w urzędzie) możesz sprawdzić w urzędzie, w którym składałeś dokument, albo on-line.

Jeśli urząd świadczy taką usługę, otrzymasz także sms lub wiadomość e-mail o możliwości odbioru dokumentu – oczywiście, jeśli podałeś takie dane kontaktowe.

Na dowód stały czeka się od kilku dni do kilku tygodni. Dowody stałe są drukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie (PWPW), po ich wcześniejszym zamówieniu przez wydział komunikacji rejestrujący pojazd. Zamówienie jest jednak możliwe dopiero po pełnej weryfikacji wniosku (kiedy wszystko się zgadza i nie ma zastrzeżeń). Jeśli urząd wzywa Cię w celu wyjaśnień, albo musi weryfikować dodatkowo pewne informacje, okres ten może się wydłużyć.

Ubezpieczenie pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Identycznie jak w przypadku rejestracji nowego pojazdu, w dniu rejestracji auta musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jeśli sprowadzasz auto z zagranicy i nie przyjeżdża ono do Ciebie na lawecie, musisz posiadać OC.

Uwaga! Zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą, czyli takich, które jeszcze nie zostały zarejestrowane w Polsce.

Samochód sprowadzony z zagranicy – ubezpieczenie OC i AC

Samochód przed procedurą rejestracji w Polsce będziesz mógł ubezpieczyć jedynie krótkoterminowo i to dosłownie – polisa 30-dniowa, której koszt oscyluje w granicach 100 – 200 złotych, z zasady ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Bardzo ważny jest fakt, że polisa taka nie będzie automatycznie przedłużała się na kolejny okres. Pilnuj tego terminu! Ten okres nie jest zresztą przypadkowy.

Właściciel pojazdu jest obowiązany zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Jeśli rejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy masz już za sobą, to posiadając tymczasowe tablice rejestracyjne możesz już wykupić roczną polisę OC.

Jeśli chodzi o AC sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i generalnie znacznie bardziej opłaca się załatwić sprawnie wszystkie procedury rejestracyjne i zakupić polisę roczną w pakiecie (najlepiej od razu z OC) niż posiłkować się umową krótkoterminową. Po pierwsze oferta jest uboga, pakiety okrojone (niektóre nie zawierają np. ryzyka kradzieży pojazdu), a przede wszystkim drogie.

Działaj więc sprawnie z rejestracją, a w między czasie sprawdź oferty pełnego ubezpieczenia pojazdu!

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz.U.

(Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.)

Rozporządzenie MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z dnia 21 sierpnia 2002 r. z późn. zm.)

Rozporządzenie MINISTRA TRANSPORTU z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. nr 192 poz. 1878 z 2004 roku z późn. zm.)

 

Podsumowanie

 1. Jesteśmy rekordzistami jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów z zagranicy. Nadal jest to opłacalne a rejestracja samochodów sprowadzonych z zagranicy to wciąż zajęcie tysięcy Polaków.
 2. Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu za granicą, rozważ, czy chcesz działać sam czy przez pośrednika. Oblicz, ile zapłacisz za akcyzę oraz później za utrzymanie auta, w tym stawki OC i AC.
 3. Procedury zacznij od tłumaczenia dokumentów i opłaty akcyzowej.
 4. Sprawdź, jakie dokumenty musisz złożyć w wydziale komunikacji, by zarejestrować auto.
 5. Na rejestrację masz 30 dni od daty sprowadzenia auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
38 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jola
Jola
5 lat temu

Rzetelność bliska lub równa 0. Termin na opłacenie akcyzy nie liczy się od daty zakupu a od daty wpraowadzenia na teren RP. Nie da się zrobić przegladu bez polskich tablic rejestracyjnych. Przegląd z zagranicy jest honorowany ale pod pewnymi warunkami (niestety autor nie pochylił się nad tematem). Zdaniem autorki pojazd z komisu itp. powinien mieć rejestrację i OC – a skąd ta informacja, jakiś przepis jest na to? Pojazd powinien mieć oplatę akcyzową ale nie jest powiedziane, że musi być zarejestrowany.
Jeżeli tak ubezpieczacie jak piszecie to strach korzystać.

Agnieszka Durska
Agnieszka Durska
5 lat temu
Reply to  Jola

Pani Jolu, bardzo dziękujemy za uwagi. Doprecyzowaliśmy kwestię terminów opłaty akcyzy. Co do przeglądu technicznego – w tym wypadku przegląd uzupełniający, zaznaczyliśmy, że nie zawsze urzędy są skore, by zaakceptować przeglądy z zagranicy.
Co do tego, co powinien mieć pojazd kupiony w komisie – prosimy zauważyć, że piszemy o sytuacji wzorcowej, w wielu wypadkach tak nie jest.

aaa
aaa
5 lat temu
Reply to  Jola

Przegląd da się zrobić bez polskich tablic, a nawet bez jakichkolwiek tablic, sprawdzone.

Edyta
Edyta
5 lat temu

Kupilam z narzeczonym wczoraj auto z niemiec, od polaka, on go kupil juz z pol roku temu, nie byl przerejestrowywany z niemieckich blach na nasze, ale dziwnym trafem mamy przeglad zrobiony w polsce, ubezpieczenie oc na miesiac, oczywiscie wszystkie dokumenty juz on mial przetlumaczone, zaplacona akcyze, i tu moje pytanie: mozemy sie takim autem poruszac po terenie polski? Skoro jest oc i przeglad?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Edyta

Tak, ale należy pamiętać, że macie Państwo 30 dni na rejestrację samochodu w Polsce. Najpóźniej w dniu rejestracji należy wykupić OC długoterminowe.

Grzegorz
Grzegorz
5 lat temu

Wg mnie nie w większości przypadków nie można jeździć sprowadzonym autem – zakładam, że pojazd został wyrejestrowany za granicą i jeżeli ma tablice niemieckie to podrabiane ( 90% przypadków przy zakupach u handlarzy). Z tego też względu pojazd nie jest dopuszczony do ruchu w RP i w przypadku kolizji ubezpieczyciel wyłga się z ubezpieczenia i wszelkie koszty za kolizję spadną na właściciela pojazdu. Nie ważne czy ubezpieczenie jest na tablice rejestracyjne czy też nr VIN.

Nikoletta
Nikoletta
5 lat temu

Witam.
Jezeli ja kupie auto za granica a w Polsce chce go zarejestrowac na inna osobe , co w takim przypadku musze zrobic.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Nikoletta

Witam. Należy spisać umowę kupna sprzedaży z osobą, która ma zostać właścicielem po sprowadzeniu auta do kraju.

Damian
Damian
5 lat temu

Witam, kupiłem auto w Niemczech z tablicami i ubezpieczeniem na 5 dni żeby dojechać do Polski i na czas rejestracji auto nie będzie używane i pytanie czy musi być wykupione ubezpieczenie tymczasowe na ten czas?

Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu

Kupiliśmy samochód z komisu sprowadzony z Niemiec mamy fakture i wszystkie inne dotumenty tylko sprzedający nie przekazał nam karty pojazdu i co z rejestracją

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Agnieszka

Witam. Na chwilę obecną najważniejsze będą dokumenty, które przekazał komis. Zgodnie z przepisami karta pojazdu jest wymagana przy rejestracji, jeśli była wcześniej wydana. Ponieważ pojazd będzie rejestrowany pierwszy raz w kraju, to karta pojazdu zostanie dopiero wyrobiona.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Witam
Kupiłem samochód z niemiec uszkodzony ale juz naprawiony akcyza opłacona dokumenty przetłumaczone i co teraz na lawecie na przegląd? Czy jak będę rejestrować to dadzą mi tymczasowe tablice potem wykupić ubezpieczenie i dopiero na przegląd? Czy da rade bez tablic zrobić przegląd ? Żebym dwa razy nie musiał tam chodzić…

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marcin

Bez tablic można zrobić przegląd, natomiast należałoby przewieźć auto do stacji diagnostycznej na lawecie. Tymczasowe numery rejestracyjne wydawane są w przypadku braku posiadania jakichkolwiek tablic. Ubezpieczenie OC można akurat wykupić na sam numer VIN, ale jest obowiązek zarejestrowania w ciągu 30 dni samochodu w naszym kraju i podania Ubezpieczycielowi nowych numerów.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Super dzieki

Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Kupiłem samochód (uszkodzony) we Włoszech w grudniu 2017 i w tym samym czasie został on wyrejestrowany w tamtejszym urzędzie, gdzie naniesiono odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym z informacją o eksporcie do Polski. Na okoliczność transakcji auta została zawarta umowa kupna/sprzedaży. Dotychczasowym właścicielem był auto-serwis i to od niego kupiłem auto. Samochód nadal stoi we Włoszech, gdyż nie miałem sposobności sprowadzenia go wcześniej. W najbliższych dniach wynajmę autolawetę i sprowadzę samochód do kraju.
Czy w świetle prawa (US-akcyza, Wydział Komunikacji) ma znaczenie data zakupu samochodu względem daty jego sprowadzenia (odstęp prawie 3 m-ce), oraz, czy spisana umowa kupna/sprzedaży jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym jego nabycie, zważywszy że samochód nie należał ostatnio do osoby prywatnej, a do auto-serwisu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jarosław

Data zakupu nie ma znaczenia jeśli chodzi o procedury w naszym kraju. Proszę pamiętać, że jest 14 dni na złożenie deklaracji w urzędzie celnym, od dnia przekroczenia granicy. Jeśli została wystawiona umowa kupna-sprzedaży, to nie powinno być przeszkodą w rejestracji pojazdu.

Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam.

phx
phx
4 lat temu

Kolejna bzdura „Aby zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z zagranicy wypełniasz wniosek o rejestrację pojazdu i składasz go w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zameldowania ” Kłania sie art 75 KD

Maria
Maria
4 lat temu

pytanie do eksperta: reemigruję z Holandii wraz z samochodem, którego jestem właścicielką. Samochód kupiłam podczas wieloletniego tam pobytu. Niedługo wyjeżdżam i chciałabym wiedzieć, co mnie czeka przy rejestracji auta w Polsce? Czy procedura jest taka sama, jak przy rejestracji samochodu sprowadzonego z kraju Unii? Czy potrzebne będą jakieś papiery,(szczególne) które będa wymagane przy rejestracji. Chodzi mi o to, żeby nie być zaskoczona pytaniem, dlaczego nie ma pani np. jakiegoś zaświadczenia, które mogłam załatwić będąc jeszcze w Holandii. Dziękuję z góry za odpowiedź

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Maria

Dzień dobry, Pani Mario cały proces rejestracji pojazdu jest opisany w powyższym artykule . Opisana procedura jest standardowa dla pojazdu sprowadzanego z kraju Unii Europejskiej.

Maria
Maria
4 lat temu

Dziekuję

Adrian
Adrian
4 lat temu

Witam,
Kupiłem auto od ojca. Spisaliśmy umowę k/s w wersji polsko/niemieckiej. Tata wyrejestrował samochód tzn. wypowiedział ubezpieczenie oraz był na poczcie by wymeldować auto. Dostał pieczęć w dow. rej. UNGULTIG. Dodam, że chciałem wrócić do Polski na tych tablicach, które są przypisane do sprzedającego a po powrocie do PL odesłałbym je ojcu. Problem pojawił się na granicy CH-DE w Konstanz gdy chciałem zapłacić podatek VAT w Niemczech. Nie mogłem tego zrobić ponieważ brakowało jakiegoś zaświadczenia, które mogłoby być wystawione tylko od pn-pt lub na przejsciu w Basel. Czy tu nie chodziło o ubezpieczenie OC i wykupienie tablic wywozowych? Dlaczego nie mogłem zapłacić podatku na granicy? Czy w ogóle mógłbym wracać do Polski na tych tablicach? Bardzo proszę o jakieś wskazówki jak mogę jeszcze ten VAT w Niemczech zapłacić.
Z góry dziękuję.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Adrian

Dzień dobry, niestety nie jesteśmy w stanie Panu pomóc. Procedury w każdym kraju wyglądają inaczej, najlepiej będzie jak Pan skontaktuje się z miejscowym wydziałem komunikacji.

Monika
Monika
4 lat temu

Dzień dobry, ja mam inne pytanie: jestem właścicielką auta, zarejestrowanego w Austrii i chcę je sprzedać polskiemu kupcowi z dowozem do Polski. Aby wyrejestrować auto w Austrii, muszę mieć dowód rejestracyjny, aby zarejestrować auto w Polsce, kupiec też musi mieć dowód. Jak to rozwiązać?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Monika

Dzień dobry, pojazd należy wyrejestrować w miejscowym wydziale komunikacji, następnie pobrać wywozowe tablice rejestracyjne do których też zostanie wydany dowód rejestracyjny. Na podstawie tych dokumentów będzie możliwość zarejestrowania pojazdu w naszym kraju.

Karol
Karol
4 lat temu

Witam

Karol
Karol
4 lat temu

Witam. Mam pytanie czy jak kupie auto w Niemczech na tablicach niemieckich czy mogę się poruszać tym autem po Niemczech i Czechach.? Co mam potem zrobić z tymi tablicami po przyjeździe do Polski?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Karol

Dzień dobry, może Pan się poruszać tym pojazdem. Podczas rejestracji pojazdu w naszym zostaną wydane nowe tablice a stare zabrane.

Anonim
Anonim
4 lat temu

A co z akcyzą jeśli właścicielem auta kupionego w Niemczech jestem od roku a teraz chcę go zarejestrować w Polsce czy istnieje coś takiego jak przez „zasiedlenie mienia”.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anonim

Jeśli pojazd w Niemczech służył do użytku osobistego przez ponad 6 miesięcy i będzie służył do użytku osobistego w Polsce, gdzie przez najbliższe 12 miesięcy nie zostanie odsprzedany/odstąpiony, wtedy nie trzeba będzie opłacać akcyzy. Zwolnienie od akcyzy potwierdzane jest zaświadczeniem od Naczelnika Urzędu Celnego.

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

dzień dobry, mam zamiar kupić motocykl z Niemiec od osoby prywatnej, jat także jestem osobą prywatną (data pierwszej rej. to marzec 2018, przebieg 1000 km). Wg. Wydziału komunikacji i urzędu skarbowego nie muszę przedstawiać zaświadczenia Vat25 i nie musze płacić podatku Vat za „nowy pojazd”. Wg. Informacji. Wg. Krajowej Izby Skarbowej, jest to pojazd nowy i muszę zapłacić podatek Vat.
Proszę o informację czy muszę czy jednak nie muszę płacić podatku Vat (znalazłam i informację, że pojazd młodszy niż 6 m-cy, z przebiegiem mniejszym niż 6000km traktowany jest w Polsce jako pojazd nowy).
Jeśli zarejestruje pojazd czy przypdakiem nie otrzymam za jakiś czas wezwania do opłacenia podatku Vat?
Dziękuję za pomoc,

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Katarzyna

Dzień dobry, jeśli pojazd jest używany, to wtedy można wystąpić do Urzędu Skarbowego o zwolnienie z podatku VAT. Za pojazd używany uważa się taki który jest starszy niż pół roku i stan licznika większy niż 6000km.

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź.
Pojazd był użytkowany, ale wg prawa polskiego jest traktowany jako nowy. Czyli muszę zapłacić podatek Vat? Jeśli tak, to czy mogę wystąpic o zwrot podatku w Niemczech? … czy w ogóle towar może być podwójnie opodatkowany na terenie Unii?

Szymon
Szymon
4 lat temu

Jak najlepiej zorganizować zakup pojazdu zarejestrowanego w Holandii na Polaka, który tymczasowo przebywa w Polsce? Czy ze strony kupującego najskuteczniej będzie kupić pojazd w Polsce, zająć się rejestracją i po przebytych procedurach odesłać holenderskie tablice rejestracyjne poprzedniemu właścicielowi?

krzysiek
krzysiek
4 lat temu

Pytanie do ekspertów.
Kupiłem używany samochód we Francji.Auto stało u blacharz bo było do jakichś tam poprawek.
Blacharz zrobił przegląd w SKP.
Rozumiem ,że na zgłoszenie się w urzędzie celnym mam 14 dni od daty wjazdu auta do PL.Dokumenty które otrzymam sa imienne?(dane samochodu+ja jako osoby która jest właścicielem i opłaca akcyzę).
Jestem osobom prywatną i nie chce rejestrować tego auta, tylko dalej odsprzedać.
Czy po opłaceniu przezemnie akcyzy przyszły właściciel nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem tego samochodu w WK?
Od Francuza otrzymałem podpisaną umowę in-blanco którą otrzyma odemnie kupujący.

snieryk
snieryk
4 lat temu

Wracam do kraju po 30 latach z samochodem kupionym osobiście 9 lat temu. ( Nissan Murano – 80 tys km) Wydaje mi się że warto go przywieźć. Czy będę płacił akcyzę, czy ten samochód bez problemu powinien przejść kontrolę techniczną?

monia
monia
1 rok temu

Kupilam samochod w komsie.Podczas proby rejestracji pani z okienka oznajmila,ze nie moze zarejestrowac auta poniewaz data oplacenia akcyzy za sprowadzony samochod byla 3 dni pozniejsza od daty przegladu technicznego.Na dowodzie oplaty akcyzy byl wpis,ze samochod byl uszkodzony[uszkodzenie polegalo na poprawkach lakierniczych co bylo opisane na fakturze zakupu].wiec powinnam wykonac dodatkowe badanie techniczne.Przegladajac artykuly i przepisy w tym temacie znalazlam informacje,ze na zgloszenie samochodu do oplaty akcyzowej sprowadzajacy auto ma 14 dni [jest tam opisany stan techniczny] a na uiszczenie oplaty jest termin do 30 dni wiec mozna bylo dokonac oplaty po wykonanym badaniu technicznym.Czy pani w Wydziale Komunikacji miala racje ,ze nie moze mi auta zarejestrowac?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  monia

Dzień dobry, w tej sprawie polecamy kontakt z innym urzędem w celu potwierdzenia informacji, bądź z radcą prawnym.