Punkta

O cenach na rodzimym rynku nie wspominając. Znalazłeś auto, które chciałbyś kupić, ale nie wiesz, jak wyglądają formalności? Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec? Dowiedz się, jak przebiega procedura i jakie koszty będziesz musiał ponieść.

Samodzielne sprowadzenie samochodu z Niemiec opłaca się przede wszystkim miłośnikowi motoryzacji, który wie, jak zweryfikować stan techniczny auta. Trud włożony w znalezienie i zakup pojazdu u zachodnich sąsiadów opłaca się. Raz, bo można trafić prawdziwą okazję cenową. Dwa – to sposób, by ominąć prowizję pośrednika. Jeżeli zdecydowałeś się na taki krok, pozostaje jedynie poznać całą procedurę. Nasz poradnik pomoże Ci przebrnąć przez formalności.

Umowa kupna sprzedaży samochodu z Niemiec

Zakup używanego samochodu wiąże się z koniecznością spisania umowy ze sprzedającym. Umowa ta musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach. Jeżeli zostanie spisana w języku niemieckim, to po powrocie do Polski będziesz musiał zapłacić za jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego (koszt 100-150 zł).

Rejestracja samochodu zawsze wiąże się z wydaniem dokumentów. Od sprzedawcy samochodu powinieneś zatem otrzymać odpowiedniki dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (Zulassungsbescheinigung Teil I i II). Bez wymienionych dokumentów nie zarejestrujesz samochodu po przyjeździe do Polski. Choć nie musisz dostarczać tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, wszystkie pozostałe dokumenty tłumaczenia już wymagają. To dodatkowy koszt w wysokości kilkudziesięciu złotych.

Zakupionym samochodem możesz przyjechać do Polski lub przetransportować go na lawecie, gdy auto nie ma tablic rejestracyjnych (koszt 800-1700 zł). W pierwszym przypadku wymagane będzie ubezpieczenie OC. Jeżeli sprzedawca nie posiada polisy, możesz nabyć ubezpieczenie na 30 dni (np. w Link4 to koszt 75 zł dla aut osobowych).

Koszt sprowadzenia auta z Niemiec a akcyza

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec? Jakie koszty będziesz musiał ponieść, sprowadzając pojazd z zagranicy? Pierwszym wydatkiem związanym z zakupem samochodu na terenie Niemiec jest akcyza. Podstawa opodatkowania uzależniona jest od pojemności silnika i rodzaju pojazdu. Aktualne stawki akcyzy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i wynoszą:

  • samochody osobowe o pojemności silnika > 2000 cm³ – 18,6 proc.,
  • samochody osobowe pozostałe – 3,1 proc.,
  • samochody osobowe hybrydowe – od 1,55 do 9,3 proc. (w zależności od pojemności silnika).

Na zapłatę podatku akcyzowego masz 30 dni. W ciągu 14 dni musisz też złożyć deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S). Formularz ten jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Po opłaceniu podatku akcyzowego musisz pobrać potwierdzenie zapłaty z Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Będzie ono załącznikiem do wniosku o rejestrację pojazdu.

Czytaj także: Akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy

Samochody sprowadzone z Niemiec a przegląd techniczny i ubezpieczenie

Sprowadzenie auta z Niemiec może wiązać się także z koniecznością wykonania przeglądu technicznego. Wynika to z różnicy przepisów obowiązujących w Polsce i w Niemczech – w niemieckich dokumentach nie podaje się wszystkich informacji, jakie wymagane są przez polskie urzędy. Niektórzy właściciele sprowadzanych pojazdów decydują się na przegląd uzupełniający. Jego zlecenie ma sens, jeżeli przegląd został wykonany przez sprzedawcę tuż przed zbyciem pojazdu. W pozostałych przypadkach najlepiej wykonać pełen przegląd. Dla samochodu osobowego kosztuje on 99 zł (z instalacją LPG 162 zł).

Wspomniane ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa po 30 dniach. Ubezpieczenie OC (wraz z pakietem dodatkowych polis) na rok można zakupić przez internet, wykorzystując kalkulator OC/AC.

Formalności i koszty rejestracji auta z Niemiec

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec i jak wyglądają formalności? Aby zarejestrować samochód we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy wydziale komunikacji, potrzebna będzie:

  • umowa kupna sprzedaży samochodu z Niemiec,
  • odpowiedniki polskiej karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego,
  • zaświadczenie – badanie techniczne,
  • potwierdzenie uregulowania podatku akcyzowego i opłaty w wydziale komunikacji,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeżeli są),
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu wystawione przez niemiecki wydział komunikacji.

Rejestracja pojazdu w urzędzie to koszt 256 zł. Tę kwotę będziesz musiał uiścić na rachunek bankowy wydziału komunikacji.