Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Opublikowano: 13.08.2019

Jaką polisę OC wybrać dla samochodu sprowadzonego z zagranicy

Procedura nie jest ani szybka, ani prosta. Dlatego nowy właściciel musi uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować sporo czasu. Zanim odbierze wszystkie dokumenty i spokojnie wyruszy w podróż nowym autem minie trochę czasu.

Sposób postępowania uzależniony jest od tego czy kupione auto jest zarejestrowane, czy nastąpiło już jego wyrejestrowania. Drugim zagadnieniem jest to czy posiada ważne ubezpieczenie OC.

Pojazd, który został już wyrejestrowany do nowego właściciela „przyjedzie” na lawecie.

Wykupienie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego auta, bez względu na kraj pochodzenia. Przepisy zezwalają na poruszanie się pojazdem zarejestrowanym za granicą tylko przez 30 dni. I to o ile auto ma ważne OC i tablice rejestracyjne oraz potwierdzony przegląd techniczny. Właściciel pojazdu, który nie ma opłaconego OC, ani Zielonej Karty (dokumentu potwierdzającego objęcie ubezpieczeniem OC) musi jak najszybciej wykupić krótkoterminową polisę.

Numer VIN nie zastępuje rejestracji

Skrót VIN pochodzi od angielskich słów: Vehicle Identification Number. Mianem tym określa się numer identyfikacyjny pojazdu. Ma go każdy samochód. Wymiennie stosuje się określenie „numer nadwozia”. W żadnym wypadku numer ten nie spełnia wymiennej roli z numerem rejestracyjnym. Jeśli auto zostało wyrejestrowane, numer VIN nie uprawnia do poruszania się drogami publicznymi. Wbrew zapewnieniom nieuczciwych sprzedawców, ubezpieczenie na numer VIN nie istnieje. Bez ważnych tablic rejestracyjnych kierowca naraża się na surowy mandat.

Krótkoterminowa polisa OC dla auta z zagranicy 

Zakres ochrony polisy krótkoterminowej jest taki sam jak standardowej wersji ubezpieczenia OC. Jest to zabezpieczenie, które uruchamia się, gdy kierowca swoim zachowaniem wyrządzi osobie trzeciej szkodę. Znaczącymi różnicami pomiędzy czasową a standardową wersją jest czas ich trwania i co za tym idzie cena. Polisa krótkoterminowa jest dużo tańsza. Ponadto w przeciwieństwie do rocznego pakietu nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że jej postanowienia wygasają wraz z upływem terminu, na który została zawarta.

Okres obowiązywania polisy krótkoterminowej to 30 dni. Jest to czas, w którym właściciel samochodu, sprowadzonego z zagranicy powinien załatwić formalności związane z przygotowaniem go do pełnoprawnej jazdy po polskich drogach. Mowa tu między innymi o: tłumaczeniach dokumentów niezbędnych do zarejestrowania auta (w tym umowy), dokonaniu opłaty akcyzowej, przeprowadzeniu badań technicznych, rozpoczęciu procesu rejestracji samochodu, a także wykupieniu rocznej polisy ubezpieczenia OC.

Kiedy wykupić roczną polisę OC

Pominięcie obowiązku wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia jest niedopuszczalne. Polskie przepisy nie pozwalają na objęcie roczną ochroną auta, zarejestrowanego poza granicami kraju. Żadna firma ubezpieczeniowa się na to nie zgodzi. O zawarcie 12-miesięcznej umowy ubezpieczenia OC, można ubiegać się dopiero w chwili otrzymania we właściwym na miejsce zameldowania Urzędzie Komunikacji, tymczasowych tablic rejestracyjnych. Na właścicielu pojazdu ciąży także późniejszy obowiązek, poinformowania firmy ubezpieczeniowej o fakcie otrzymania stałych tablic rejestracyjnych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments