Zakup pojazdu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga dokładnej analizy, zestawienia kosztów i zwrócenia uwagi na wiele czynników. Jeśli planujesz kupić samochód, to świetnie trafiłeś. O tym, jak zrobić to dobrze i skutecznie, dowiesz się z naszego poradnika "Jak kupić samochód".
Choć z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy po samochód udają się do salonu producenta, wciąż zdecydowana większość decyduje się na kupno używanego pojazdu. Spośród 20 milionów aut osobowych, które aktualnie jeżdżą po polskich drogach, aż 77% to samochody pochodzące z rynku wtórnego (na podst. Badania AUTOwybory Polaków zrealizowanego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems).
Sprowadzanie aut coraz mniej popularne?
Gdzie znajdujemy używane samochody? Przede wszystkim, importujemy je z zagranicy – w 2015 roku zrobiło to aż 66% kupujących (Raport serwisu Motoraporter.com nt. sprzedaży używanych samochodów w 2015 r.). Jednak odsetek ten systematycznie spada. Kupno auta, które od początku jest zarejestrowane w Polsce staje się coraz popularniejsze. Owiane złą sławą polskie, dziurawe drogi, które niszczą zawieszenie i kierowcy z talentem do drobnych stłuczek przestają straszyć kupujących. Co ciekawe, coraz większa liczba kierowców ma zaufanie do samochodów rejestrowanych w Polsce, uznając, że są w lepszym stanie technicznym i łatwiej sprawdzić ich historię.
Mimo to, rynek samochodów sprowadzanych z zagranicy nadal rośnie. Pod koniec 2016 r. padły kolejne rekordy w tym zakresie. Ciągle jest to opłacalny biznes, a zapowiedzi zmian w akcyzie sprawiły, że wiele osób postanowiło skorzystać jeszcze ze starych stawek tego podatki. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, na co patrzeć przy zakupie samochodu.
Jak kupić samochód? Zacznij od budżetu
Podjąłeś decyzję o zakupie samochodu? Świetnie! W pierwszej kolejności powinieneś ustalić swój budżet, tak abyś mógł sprostać sfinansowaniu swojego nowego pojazdu. Mając przeznaczoną konkretną kwotę, możesz wyznaczyć sobie cel zakupu. Nie decyduj się na auto, na które Cię nie stać. Licz się z tym, że cena samochodu to nie wszystko. Po jego zakupie obejmować Cię jeszcze będzie szereg innych zobowiązań, m.in.:
• zakup ubezpieczenia OC,
• koszty paliwa,
• obowiązkowe przeglądy,
• naprawy/ wymiany części,
• wymiana opon,
• wymiana oleju,
• pozostałe koszty związane z utrzymaniem pojazdu.
Szczegóły zostały opisane w naszym poradniku Jak kupić samochód – z którego dowiesz się m.in. jak ustalić budżet na zakup auta.
Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]
Określ swoje potrzeby
Kupno samochodu tylko ze względu na jego kolor, markę czy model, to nie jest najlepszy pomysł. Cztery kółka muszą przede wszystkim odpowiadać Twoim potrzebom i spełniać Twoje oczekiwania! Po pierwsze, bądź realistą i podczas zakupu nie kieruj się emocjami, a rozsądkiem. Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem gromadki dzieci, to rozejrzyj się za autem rodzinnym, którym bez problemu wyruszycie na wspólne przejażdżki. Jeśli zaś jesteś singlem, a auto ma Ci służyć jedynie po to, by dojeżdżać do pracy, to postaw na mały samochód miejski, który niewiele spala i sprawnie porusza się po zakorkowanych drogach. Wybierz auto, które nie znudzi Ci się po kilku miesiącach użytkowania, a starczy na dłużej.
Dokładne oględziny samochodu
Jeśli decydujesz się na auto używane, nie zapomnij o jego dokładnym przeglądzie, czyli szczegółowych oględzinach. Jak i co sprawdzić przy zakupie samochodu używanego? Zacznij od początku – przyjrzyj się szybom, sprawdź stan lakieru, otwórz i zajrzyj w zakamarki bagażnika, wejdź do środka auta, oceń stan tapicerki i całego wnętrza, przyjrzyj się oponom, felgom, światłom, sprawdź stan przebiegu i…włącz silnik.
Koniecznie wykonaj jazdę testową – przysłuchaj się, czy auto nie wydaje dziwnych odgłosów i oceń komfort jazdy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie do końca znasz się na rzeczy, sprawdź auto w serwisie. Koszt takiej usługi wynosi ok. 100 – 300 zł, ale po wyjściu od fachowca będziesz mieć pewność, że zakup danego auta to będzie strzał w dziesiątkę lub kompletna klapa!
Jeśli planujesz zakup auta, to przygotuj się na wieloetapowy proces. Zakup nowych czterech kółek, to nie nabycie nowej pary butów, a pojazdu, który ma Ci służyć na długo. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj nasz poradnik kupującego auto. Dokładnie opisaliśmy w nim wszystkie kwestie związane z zakupem pojazdu, m.in.
- jak znaleźć najlepsze używane auto,
- jak się targować i negocjować cenę samochodu,
- jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy,
- najmniej awaryjne auta
- najczęstsze sztuczki handlarzy samochodów.
Zgromadź niezbędną wiedzę i wybieraj dobrze!
Udanej lektury i zakupu nowego auta!
Czytaj także: 12 symptomów, że auto jest po kolizji. Jak to rozpoznać?
Zobacz poradnik „Jak kupić samochód”
Samochód używany – co sprawdzić przed zakupem?
Przede wszystkim musisz mieć pewność, że auto nie jest kradzione – sprawdź jego legalność. O tym, w jaki sposób to zrobić, dowiesz się z naszego poradnika Jak kupić samochód? – znajdziesz go pod tym artykułem. Koniecznie powinieneś również sprawdzić przebieg oraz historię auta, możesz to zrobić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. Poza tym wykonaj dokładne oględziny pojazdu. Zainteresuj się nie tylko jego wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim tym, co ma w środku. Poproś sprzedającego o jazdę próbną, przysłuchaj się pracy pojazdu, przyjrzyj się stopniu zużycia poszczególnych elementów wnętrza, zwróć uwagę na silnik, koła, bagażnik czy stan lakieru. Najlepiej będzie jeśli udasz się do mechanika na przegląd techniczny auta. To niewielki koszt, a będziesz miał pewność, co do faktycznego stanu auta. Właściciel pojazdu nie powinien mieć żadnych przeciwwskazań, jednak jeśli będzie inaczej, jest to znak, że samochód nie jest w najlepszym stanie i przegląd może odkryć wszystkie jego tajemnice.
Zakup samochodu używanego – sprawdź również sprzedawcę!
Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej przeprowadź dokładny wywiad ze sprzedającym. Dowiedz się, ilu właścicieli miał pojazd, kto jest jego obecnym właścicielem i dlaczego chce go sprzedać. Zweryfikuj też jego uczciwość – wpisz numer telefonu w Google i sprawdź, czy osoba z tym numerem nie jest powiązana z innymi ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży pojazdów. Jeśli tak, to przykro mi, ale masz do czynienia z handlarzem samochodami. Decydując się na zakup, nie zapominaj o umowie. To kluczowa kwestia podczas finalizacji zakupu. Sprawdź czy wszystkie informacje w niej zawarte są zgodne z prawdą – również dane sprzedawcy.
Czytaj także: Jak sprzedać samochód – poradnik krok po kroku!
Pozostałe kwestie związane z zakupem samochodu znajdziesz w naszym poradniku Jak kupić samochód. Zachęcamy do zapoznania się z nim i podjęcia właściwej decyzji zakupowej. Powodzenia!
Kupiłeś samochód, albo właśnie finalizujesz transakcję? Sprawdź także ubezpieczenie! Obliczysz je szybko TUTAJ.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.