10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Aktualizacja:
sprowadzony samochód

Wielu handlarzy „odpicowuje” sprzedawane samochody tak, aby zamaskować usterki. Jak więc kupić sprowadzony samochód, aby nie dać wcisnąć sobie grata? Przeczytaj, jeśli w poszukiwaniu używanego samochodu z Niemiec czy Holandii nie jedziesz na Zachód, a zdajesz się na naszych importerów.

Świadomość polskich kierowców na temat polskich handlarzy oferujących auta „w idealnym stanie, po których Niemiec płakał jak sprzedawał i nadal dzwoni, żeby posłuchać jak silnik pracuje” powoli rośnie. Dziś już widać nawet memy internetowe o „Mirku, złym sprzedawcy sprowadzanych samochodów”, bezlitośnie piętnujące najpopularniejsze „argumenty” takich cwaniaków.

mirek

Źródło: JoeMonster

Wciąż jednak wielu sprzedawców działa w szarej strefie, prowadząc tak zwane „dzikomisy”. Nadal też jest wiele przypadków, gdy kupione auto wymaga solidnej naprawy już tydzień po zakupie auta. Jak więc nie paść ofiarą takiego “Mirka”?

Złotej zasady nie ma, ale stosowanie się do tych 10 najważniejszych zwiększy prawdopodobieństwo kupienia naprawdę dobrego auta w cenie adekwatnej do jego jakości. Pamiętaj, że do kupna dobrego samochodu potrzeba są nie tylko cierpliwości, ale także czasu. Tego naprawdę nie da się załatwić w trzy dni, bo w tym przypadku naprawdę “co nagle, to po diable”. Kupno samochodu to prawdziwy proces, ale warto go przejść, aby nie płakać zaraz po zakupie.

CZYTAJ TEŻ: „POLAK LUBI BYĆ OSZUKIWANY”. SZCZERA ROZMOWA ZE SPRZEDAWCĄ UŻYWANYCH SAMOCHODÓW

Kupno auta z zagranicy krok po kroku:

1. Wybierz auto zarejestrowane w Polsce

Samochód powinien być już zarejestrowany w Polsce lub być własnością komisu, który go sprzedaje. Uczciwy sprzedawca nie powinien podsuwać Ci umowy, której stroną jest poprzedni właściciel pojazdu, czyli człowiek, którego nigdy nie widziałeś. Jeśli sprzedawca dysponuje tylko umową podpisaną przez poprzedniego właściciela, do której chce dopisać dane kupującego (tzw. „umowa na Hansa”, jak utarło się mówić o takich dokumentach z powodu podpisywania ich głównie na niemieckich właścicieli), to po kupnie takiego auta nie będzie można dochodzić żadnych roszczeń od sprzedającego. Przecież nie będzie po nim śladu w papierach. Żaden uczciwy sprzedawca tak nie powinien postępować. Pamiętaj, auto musi być zarejestrowane w naszym kraju!

2. Uważaj, gdy sprzedawca posługuje się tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Wydział komunikacji, gdy rejestruje pojazd, najpierw wydaje właścicielowi dowód tymczasowy. W tym czasie urzędnicy sprawdzają m.in. legalność pochodzenia auta. Do momentu wydania stałego dokumentu pojazdu formalnie nie można zbyć. A zatem, jeśli sprzedawca chce, abyś podpisał z nim umowę zanim odbierze on tzw. „twardy” dowód rejestracyjny, bądź czujny. Jeśli okaże się, że auto zostało skradzione, stracisz i samochód i pieniądze. Dodatkowo grozi Ci oskarżenie o paserstwo. Pamiętaj także, że przy pierwszej rejestracji w Polsce urzędnicy często nie mają z czym porównać danych, więc zdarzają się przypadki rejestracji aut pochodzących z kradzieży. Ale na widok tymczasowego dowodu w ręku sprzedawcy powinna Ci się zapalić w głowie ostrzegawcza lampka.

3. Sprawdź stan techniczny auta

Zrób to z fachowcem. Specjalistą może być znajomy, który niejedno auto kupował, lub za ok. 200 zł możesz zrobić to z profesjonalnym rzeczoznawcą (PZM, Dekra, Autotesto.pl). Warto też zapisać numer VIN auta i skonfrontować go w Autoryzowanej Stacji Obsługi danej marki. Tu obowiązuje zasada, że im auto rocznikowo nowsze, tym większa szansa, że w ASO będą dane o jego przeszłości. Coraz więcej autoryzowanych stacji jest w stanie ustalić, gdzie i jakie naprawy danego egzemplarza były wykonywane i przy jakich przebiegach. Dotyczy to zwłaszcza samochodów marek premium. Często jest to doskonały sposób na weryfikację przebiegu samochodu.

4. Dokładnie obejrzyj elementy wyposażenia pojazdu, aby ustalić przebieg pojazdu

Podchodź sceptycznie do przebiegu auta. Wytarta kierownica, gałka zmiany biegów, zniszczona tapicerka fotela kierowcy czy starta guma na pedałach to oznaki przebiegu przekraczającego 150-200 tys. km. Sprzedawcy czasem próbują to maskować wymieniając te elementy na podobne (od tego modelu) lub akcesoria tuningowe. Z kolei zaparowane szyby i wilgoć pod dywanikami mogą sugerować popowodziową przeszłość sprzedawanego samochodu.

Pamiętaj,  jeśli przebieg samochodu starszego niż 8 lat nie przekracza 200 tys. km, bądź ostrożny. Dlaczego? W uproszczeniu można przyjąć, że średni przebieg roczny samochodu we Francji czy Niemczech jest przynajmniej dwa razy większy niż w Polsce. Popularne auta klasy średniej, zwłaszcza te wyposażone w mocne silniki Diesla, jeżdżą tam ok. 40-50 tys. km rocznie. Ceny paliwa są tam podobne, a polskie zarobki średnio 4 razy niższe niż na Zachodzie, zatem kierowców w Niemczech stać na pokonywanie samochodem dłuższych dystansów. Matematyka jest więc nieubłagana – 10-letni samochód będzie miał przebieg raczej powyżej 300 tys. km, a nie 180 tys. km!

Zaniżony przebieg auta oznacza niezaplanowane wydatki na wymianę tych elementów, które przy deklarowanym przebiegu nie powinny wymiany wymagać – podkreśla Witold Rogowski, zastępca dyrektora handlowego firmy Moto-Profil, odpowiadający za wsparcie warsztatów samochodowych.

To poważny problem – nawet 10-letni samochód jest już naszpikowany nowoczesnymi technologiami i konieczność wymiany na przykład sprzęgła wraz z dwumasowym kołem zamachowym, turbosprężarki czy wtryskiwaczy (zwłaszcza w silniku Diesla) może się okazać rujnująca dla kogoś, kto przeznaczył całe oszczędności na zakup wymarzonego samochodu.

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ: POZNAJ ŚCIEMY SPRZEDAWCÓW SAMOCHODÓW I NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

5. Sprawdź przeszłość auta, czy nie jest ono powypadkowe

Bardzo często rozbite samochody naprawiane są bez stosowania się do wymaganego reżimu naprawy. Wystrzelone poduszki powietrzne nie są zastępowane nowymi, nie są wymieniane pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa. Wreszcie, nie są także kalibrowane aktywne systemy bezpieczeństwa. Tymczasem przesunięcie czujnika radarowego już o 2 stopnie może spowodować, że aktywny tempomat nie zareaguje odpowiednio na zbliżanie się do samochodu jadącego tym samym pasem. W tym ostatnim przypadku możemy z całą pewnością stwierdzić, że nikt w Polsce, naprawiając powypadkowy samochód z zagranicy, takiej kalibracji nie przeprowadza. Dopiero na początku września 2014 roku, w czasie Targów Inter Cars, firma Hella zaprezentowała pierwsze dostępne dla warsztatów niezależnych stanowisko do kalibracji takich systemów. Obecnie więc jedynymi warsztatami dysponującymi tą technologią, są Autoryzowane Stacje Obsługi, co oznacza, że jeśli do Polski trafiło rozbite auto z takimi zaawansowanymi systemami, najprawdopodobniej nie będą one prawidłowo działać.

6. Wady ukryte obciążają sprzedawcę

Kupuj raczej w komisie, który istnieje od lat, niż od przypadkowych handlarzy, których nie wiadomo gdzie miałbyś szukać, w razie wykrytych po zakupie usterek. Dlaczego? Gdy kupujesz samochód od komisu, obie strony transakcji obowiązuje Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, w myśl której sprzedawca odpowiada za wady ukryte ujawnione do 6 miesięcy po zakupie. W orzecznictwie sądów utarło się już, że „wadą ukrytą” w przypadku samochodu jest wszystko to, czego nie widać gołym okiem, a komis – jako firma zawodowo zajmująca się sprzedażą samochodów – nie może tłumaczyć się niewiedzą. Zasada “widziały gały co brały” już nie obowiązuje!

7. Nie daj sobie zaniżyć kwoty na fakturze

W komisach proponuje się klientom zaniżenie kwoty wpisanej na fakturze tłumacząc, że dla kupującego nie ma to znaczenia, a oni zapłacą mniejszy podatek. Dzięki temu mogą Ci też „nieco spuścić z ceny auta”. Tyle że kij ma dwa końce. Godząc się na taki zabieg pamiętaj, że gdyby okazało się, że auto ma ukryte wady, które zataił przed Tobą sprzedawca, masz prawo domagać się od niego zwrotu pieniędzy, ale tylko do kwoty wymienionej na fakturze! Auto z wadą ma niższą wartość od średniej rynkowej, więc jeśli zgodzisz na obniżenie jego ceny “na papierze”, w razie kłopotów zamiast rekompensaty dostaniesz figę z makiem.

8. Nie zwlekaj z zakupem OC

Wykup ubezpieczenie OC tego samego dnia, w którym kupiłeś samochód. Dlaczego? Samochody z tablicami wywozowymi mają zwykle krótkoterminowe polisy OC (w przypadku niemieckich – tylko 5 dni). Jeśli kupisz samochód w tym czasie – możesz korzystać z niemieckiego OC do czasu jego wygaśnięcia. Jeśli transakcja odbędzie się już po wygaśnięciu niemieckiego OC, polska polisa powinna zostać wykupiona tego samego dnia, w którym kupiłeś samochód. Ta sama data na umowie sprzedaży i polisie OC uchroni Cię przed karą za brak OC. Polski komis ma prawną możliwość wykupienia polisy OC na sprzedawany samochód na okres 30 dni, ale sprzedawcy rzadko tak robią w przypadku tanich, sprowadzanych samochodów.

Jest to istotne także z tego powodu, że jeśli dojdzie do kolizji, a Ty będziesz jechał autem, którego jeszcze nie zarejestrowałeś na siebie, dysponując tylko umową sprzedaży z zagranicznym właścicielem auta, możesz nie uzyskać odszkodowania od ubezpieczyciela. – Powszechną praktyką ubezpieczycieli na etapie likwidacji szkody z udziałem pojazdów sprowadzonych niedawno z zagranicy jest sprawdzenie historii pojazdu, w tym prawdziwości informacji na umowie sprzedaży. Jeśli ubezpieczyciel ustali, że osoba oznaczona jako sprzedawca nie była właścicielem samochodu w chwili zawarcia umowy i brak jest innych dowodów potwierdzających skuteczność nabycia samochodu, odmawiają wypłaty odszkodowania – przestrzega Paweł Wawszczak z biura Rzecznika Ubezpieczonych.

9. Zrób pełną diagnostykę samochodu po zakupie

W zaufanym warsztacie warto szczególnie sprawdzić luzy w układzie zawieszenia i – jeśli ich nie ma – zrobić pełną geometrię zawieszenia. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do faktycznego przebiegu, warto prewencyjnie wymienić pasek rozrządu i pompę wody, by uniknąć uszkodzenia silnika w razie jego zerwania.

10. Nigdy nie kupuj samochodu za całą kwotę, którą na niego przeznaczyłeś

Zawsze trzeba mieć minimum 10 proc. wartości auta odłożone na natychmiastowe naprawy, ponieważ nikt nie sprzedaje samochodu, w którym nie trzeba niczego naprawić. “Nie wymaga wkładu finansowego” w ogłoszeniach to po prostu kłamstwo.

Jeśli na samochodach się nie znasz, i Twoją pasją nie jest szukanie z mechanikami dziury w całym, kupno auta sprowadzanego z zagranicy lepiej sobie odpuść. – Jeśli ktoś ma pojęcie o samochodach i może sobie pozwolić na dwutygodniowe poszukiwania np. w Szwajcarii, to faktycznie może kupić bardzo atrakcyjne auto – podkreśla Witold Rogowski. – Ale osobiście jednak wolałbym kupić samochód pochodzący z Polski, z udokumentowaną historią napraw. O wiele większa jest wtedy szansa na to, że jego deklarowany przebieg jest prawdziwy i o wiele łatwiej jest to sprawdzić. Dlatego zakup samochodu z Polski jest po prostu bezpieczniejszy.

CZYTAJ TEŻ:

Podsumowanie

  • Wybierz auto zarejestrowane w Polsce
  • Uważaj, gdy sprzedawca posługuje się tymczasowym dowodem rejestracyjnym
  • Sprawdź stan techniczny auta
  • Dokładnie obejrzyj elementy wyposażenia pojazdu, aby ustalić przebieg pojazdu
  • Sprawdź przeszłość auta, czy nie jest ono powypadkowe
  • Wady ukryte obciążają sprzedawcę
  • Nie daj sobie zaniżyć kwoty na fakturze
  • Nie zwlekaj z zakupem OC
  • Zrób pełną diagnostykę samochodu po zakupie
  • Nigdy nie kupuj samochodu za całą kwotę, którą na niego przeznaczyłeś


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej