Auta ze Szwajcarii - gdzie kupować i jak sprowadzić samochód?

Aktualizacja:
Auta-ze-Szwajcarii-

Samochody ze Szwajcarii cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem Polaków. Jednak, jak się okazuje, zakup pojazdu po Szwajcarze może być całkiem opłacalną opcją. Możesz w tym wypadku liczyć m.in. na niewielki przebieg samochodu i jego bogate wyposażenie (Szwajcarzy przywykli do komfortu), a to wszystko w całkiem atrakcyjnej cenie. Jak zatem sprowadzić auto ze Szwajcarii i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Gdzie szukać auta?

Auta ze Szwajcarii możesz szukać na kilka różnych sposobów. Najprościej będzie rozpocząć od odwiedzenia portali bliźniaczo podobnych do tych, z których korzystamy, poszukując auta w Polsce.

Najpopularniejsze szwajcarskie strony internetowe w tym zakresie to m.in. autoscout24.ch/de oraz carforyou.ch. Oferta używanych samochodów jest naprawdę szeroka, dlatego każdy ma szansę znaleźć auto w sam raz dla siebie. Jedynym problemem może tu być język. Szwajcarzy mówią w kilku. W zależności od kantonu będzie to język niemiecki, francuski lub włoski. Jednak na plus z pewnością przemawia fakt, że Szwajcaria to nieduży kraj, co pozwala w jeden dzień obejrzeć kilka samochodów wystawionych na sprzedaż w różnych regionach.

Polskie strony proponujące auta ze Szwajcarii to m.in. autazeszwajcarii.pl/aukcje czy swisscars.pl. Tutaj możesz skorzystać z dwóch opcji – licytacji samochodu już sprowadzonego ze Szwajcarii lub zlecenia sprowadzenia pojazdu zgodnie z indywidualnym zamówieniem, w pełni odpowiadającego Twoim wymaganiom.

Jeśli masz zamiar osobiście udać się do Szwajcarii po samochód, warto odwiedzić na miejscu kilka najpopularniejszych sprzedawców aut używanych, w tym powypadkowych np. autorecycling.ch, aapsa.ch, autoverwertung-huber.ch, czy cgauto.ch.

Jednak zanim wybierzesz się do Szwajcarii, sprawdź, czy taka wyprawa Ci się opłaca. Cena biletu lotniczego, koszt poruszania się na miejscu, czy to wypożyczonym samochodem, czy też środkami komunikacji miejskiej zdecydowanie „podbijają” finalną cenę auta, które zechcesz kupić.

Samochody ze Szwajcarii – proces zakupu

Zakup używanego samochodu w Szwajcarii nie jest trudny. W skrócie wygląda to tak: składasz podpisy na umowie, płacisz za samochód, właściciel wyrejestrowuje pojazd w swoim urzędzie, a Ty otrzymujesz stary dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą sprzedaż pojazdu.

Jeśli chcesz wrócić do Polski swoim nowym nabytkiem, musisz wykupić specjalne tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem (Kontrollschilder). Do takich tablic zostanie wystawiony nowy, tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis) także z czerwonym paskiem, na którym znajdą się dane nowego właściciela pojazdu. Istotną kwestią pozostaje ważny przegląd techniczny. Bez takiego Motorfahrzeugkontrolle pojazd może poruszać się tylko i wyłącznie na lawecie.

Jeśli zdecydujesz się na powrót do kraju z zakupionym samochodem na lawecie, wystarczy Ci umowa / faktura zakupu, stary dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu oraz druk EUR-1. A o tym, jak zarejestrować sprowadzony z zagranicy samochód pisaliśmy szerzej w artykule Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy.

Najważniejsze dokumenty

Podstawowym dokumentem w procesie zakupu i sprowadzenia auta ze Szwajcarii jest wspomniany już dowód rejestracyjny, czyli Frahrzeugausweis. Aby dochować wszelkich formalności, potrzebne będą także:

  • potwierdzenie opłacenia akcyzyObecnie obowiązujące stawki akcyzy to 3,1% wartości samochodu o pojemności silnia do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości samochodu z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3. Jak sprawdzić fakt opłacenia akcyzy przez sprzedającego? Najprościej weryfikując informację na jednym z portali Ministerstwa Finansów, tj. puesc.gov.pl.
  • świadectwo dokonania odprawy celnejW związku z tym, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, samochody sprowadzane z tego kraju są oclone. Generalnie opłata wynosi tutaj 10% wartości celnej samochodu, jednak w związku z porozumieniem UE ze Szwajcarią, stawka opłaty została zredukowana do 0% pod warunkiem, że auto zostało wyprodukowane na terenie Wspólnoty Europejskiej i ma świadectwo pochodzenia EUR-1 (wspomnieliśmy już o tym druku wcześniej).
  • dowód zakupu samochoduUmowa kupna – sprzedaży lub też faktura zakupu. Ważne jednak, aby pamiętać, że jeśli kupujesz samochód od handlarza, który nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, konieczna będzie umowa zawarta pomiędzy handlarzem a Szwajcarem, który dokonał sprzedaży samochodu oraz umowa pomiędzy handlarzem i Tobą. W przypadku gdy kupujesz samochód od handlarza prowadzącego działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży samochodów, wymagana będzie jedynie faktura zakupu wystawiona na Ciebie, jako nowego właściciela pojazdu.

Zanim zarejestrujesz samochód w Polsce…

Konieczne będzie m.in. przysięgłe tłumaczenie podstawowych dokumentów, w tym umowy kupna – sprzedaży / faktury zakupu, świadectwa odprawy celnej oraz szwajcarskiego dowodu rejestracyjnego. Nie zapomnij o badaniu technicznym pojazdu. Wydziały komunikacji w polskich urzędach nie aprobują tego wykonanego w Szwajcarii, więc będziesz musiał dokonać pełnego badania technicznego samochodu w Polsce. Co istotne, dla pierwszego badania technicznego pojazdu sprowadzonego do Polski, jeszcze przed rejestracją tablice nie są potrzebne.

Ubezpieczenie OC

Szwajcarskie ubezpieczenie tymczasowe pozwala zarejestrować sprowadzony samochód w Polsce, jednak wraz z rejestracją taka zagraniczna polisa wygasa. Konieczne jest zatem ubezpieczenie OC wykupione w dniu rejestracji w Polsce.

Dopóki auto nie zostanie zarejestrowane w Polsce, może poruszać się po polskich drogach przez okres nie dłuższy niż 30 dni, pod warunkiem, że posiada ważny przegląd techniczny i tablice rejestracyjne. W takim przypadku dla spokojnego załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją możesz wykupić 30-dniowe ubezpieczenie OC. Inną opcją pozostaje krótkoterminowa polisa na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Wyczerpujące informacje na ten temat znajdziesz w artykule Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej