Jak sprawdzić auto przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania? 

Aktualizacja:
Gdzie-sprawdzić-samochód-przed-kupnem

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, ale nie chcesz opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedawcy, że auto jest bezwypadkowe i sprawne? Nie masz wiedzy technicznej, aby samodzielnie ocenić stan pojazdu? Na szczęście sprawdzenie stanu technicznego samochodu możesz zlecić fachowcom. Dowiedz się, jak sprawdzić samochód przed kupnem.

Tylko w 2022 r. w Polsce zarejestrowano prawie 700 tys. używanych pojazdów. Niestety, nie każdy kupujący ma dobre wspomnienia – zdarza się, że po zakupie i rejestracji samochodu (zwłaszcza sprowadzonego z zagranicy) okazuje się on kradziony lub powypadkowy. Sposobem na uniknięcie dodatkowych kłopotów jest przegląd przedzakupowy przeprowadzony zarówno we własnym zakresie, jak i przez fachowców. Sprawdzanie auta przed kupnem to usługa oferowana przez wiele podmiotów.

Jak sprawdzić auto przed kupnem – ASO

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zweryfikowanie prawdomówności sprzedającego jest poproszenie go o możliwość sprawdzenia samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę. Metoda ta pozwala na szybkie odfiltrowanie prawie 30 proc. ogłoszeń, ponieważ albo sprzedawca nie wyrazi zgody na takie badanie, albo już podczas rozmowy telefonicznej przyzna się do głównych wad pojazdu. 

Weryfikację można przeprowadzić m.in. w autoryzowanej stacji obsługi (ASO). Takie podmioty działają przy salonach dilerów konkretnych marek pojazdów. Mechanicy zatrudnieni w tych serwisach przechodzą przeszkolenie bezpośrednio u danego producenta, dzięki czemu dobrze orientują się w budowie oferowanych przez niego pojazdów, a to z kolei powoduje, że są w stanie szybko zlokalizować usterki. Fachowcy z ASO mogą też sprawdzić auto przed zakupem. Kiedy szczególnie warto skorzystać z ich usług?

Na sprawdzenie samochodu w warsztacie autoryzowanym przed zakupem powinieneś się zdecydować, jeżeli chcesz poznać lub potwierdzić historię serwisową pojazdu, który zamierzasz zakupić. Fachowcy z ASO dysponują nie tylko wiedzą, lecz także specjalistycznym sprzętem. Sprawdzenie samochodu będzie dokładne – obejmie diagnostykę komputerową. To szczególnie ważne, jeśli podczas jazdy próbnej na desce rozdzielczej świeciły się kontrolki, a sprzedający nie był skory do wyjaśnień.

Ile kosztuje sprawdzenie auta w ASO? Cena za usługę sprawdzenia samochodu przed kupnem zaczyna się od 150 zł.

Przeczytaj także: Jak kupić auto? Poradnik krok po kroku! 

Sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej 

ASO nie jest jedynym punktem, w którym można dokonać sprawdzenia auta przed zakupem. Badanie stanu technicznego samochodu (również przed zakupem) to usługa proponowana przede wszystkim przez stacje kontroli pojazdów (SKP). Większość z nich ma w ofercie sprawdzenie samochodów, a część z myślą o klientach nabywających auto z drugiej ręki oferuje kilka pakietów różniących się zakresem sprawdzenia pojazdu. Wersja podstawowa obejmuje np. układy kierowniczy i hamulcowy, kontrolę luzów w zawieszeniu i sprawdzenie samochodu pod kątem korozji. Najbardziej rozbudowane opcje przewidują dodatkowo sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej.

Kiedy warto umówić się na sprawdzenie pojazdu przed kupnem właśnie w SKP? Zwłaszcza w sytuacji, gdy kupujesz relatywnie tanie auto i wiesz, że nie będziesz go serwisował w ASO. W takiej sytuacji nie warto przepłacać – cenniki SKP są przystępniejsze niż ASO.

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej? Koszt sprawdzenia samochodu przed zakupem na stacji diagnostycznej wynosi od 80 do 200 zł.

Przeczytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC. 

Weryfikacja samochodu przed kupnem przez mobilnego rzeczoznawcę

Jak sprawdzić samochód przed kupnem? Jest też trzecia opcja – skorzystanie z usług mobilnego eksperta lub rzeczoznawcy. Na rynku już od pewnego czasu działają podmioty sprawdzające auta w imieniu klienta. Jeżeli znalazłeś auto, jakiego szukałeś, ale jego właściciel mieszka setki kilometrów od miejsca, w którym się znajdujesz, rozważ zatrudnienie mobilnego rzeczoznawcy. Taki specjalista nie tylko oceni stan pojazdu i przekaże Ci dokumentację zdjęciową, lecz także doradzi, czy zakup się opłaca. Sprawdzenie auta przez eksperta to także sposób, aby uniknąć dodatkowych zbędnych kosztów związanych z podróżą.

Zakres sprawdzenia auta przed zakupem ustalisz bezpośrednio z ekspertem. Wiele przedsiębiorstw oferujących usługę mobilnego rzeczoznawcy prezentuje ofertę na swoich stronach internetowych. Najczęściej firma sprawdzająca samochody zweryfikuje też, czy auto ma aktualny przegląd i czy samochód kupisz z ważnym OC. 

Przed zaangażowaniem wybranego specjalisty, który sprawdza samochody przed zakupem, warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jakie zebrał opinie wśród dotychczasowych klientów.

Ile kosztuje sprawdzenie pojazdu przez rzeczoznawcę? To zdecydowanie najdroższa opcja ze wszystkich dostępnych – ceny zaczynają się od ok. 150–250 zł.

Sprawdź, jak powinna wyglądać dobra umowa kupna-sprzedaży samochodu

Jak wstępnie sprawdzić samochód przed kupnem we własnym zakresie? 

Przed wyborem konkretnej oferty i zaangażowaniem w przegląd specjalistów samochód możesz również zweryfikować wstępnie we własnym zakresie. Być może już po takim sprawdzeniu okaże się, że propozycja nie jest warta uwagi i trzeba szukać dalej. Dzięki temu unikniesz kosztów. Na co zwrócić uwagę?

  1. Rocznik

Bardzo częsta praktyka sprzedawców to „odmładzanie” samochodów. Jest to możliwe, ponieważ polskie wydziały komunikacji są jednymi z niewielu w Europie, które rozróżniają datę produkcji od daty pierwszej rejestracji. Bardzo często można spotkać ogłoszenia pojazdów świeżo sprowadzonych – szczególnie produkcji japońskiej lub koreańskiej – w których data produkcji i pierwszej rejestracji różni się nawet o 2 lata. Taką sytuację można spotkać także w kabrioletach lub pojazdach specjalistycznych. Sprzedawcy bardzo często podają datę pierwszej rejestracji w celu podniesienia ceny pojazdu. Jedną z metod określenia autentycznej daty produkcji jest odczytanie daty produkcji szyb oraz pasów bezpieczeństwa auta. 

  1. Jakość ogłoszenia

Wielokrotnie na portalach ogłoszeniowych możesz spotkać się z ogłoszeniami bardzo wysokiej jakości. Fotografie używanych aut niejednokrotnie przewyższają jakością te z salonowych katalogów. Treść ogłoszenia jest precyzyjnie przygotowana według najwyższych standardów marketingu. Mimo to na końcu często się dowiesz, że sprzedawcą jest osoba prywatna. Spora część takich ogłoszeń jest wystawiana przez regularnych handlarzy, którzy profesjonalnie wyglądającym ogłoszeniem chcą uśpić czujność potencjalnych klientów. 

  1. Sprawdzenie samochodu przed kupnem po VIN

Sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej to sposób na uniknięcie przykrych niespodzianek po jego zakupie. Pamiętaj jednak, że stan techniczny pojazdu to nie wszystko – równie istotna jest jego historia. Jak ją sprawdzić? Z pomocą przychodzi serwis Historia Pojazdu. To usługa oferowana przez CEPiK.

Przechodząc na stronę Historiapojazdu.gov.pl, możesz po numerze VIN zweryfikować m.in., czy pojazd nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony, jaki ma przebieg, czy ma aktualne badanie techniczne i czy jest ubezpieczony. Usługa jest bezpłatna.

Niestety, mimo że prawie wszystkie czołowe portale ogłoszeniowe w treści ogłoszenia zamieszczają rubrykę z numerem nadwozia, to według danych ogólnopolskiej sieci rzeczoznawców motoryzacyjnych Motoraporter.com ponad 70 proc. podanych numerów VIN jest tylko ciągiem przypadkowych 17 znaków. Bardziej wytrawni handlarze kopiują z innych portali numery samochodów bez historii wypadkowej. Nie daj się na to nabrać i przed wyborem konkretnej oferty uzyskaj poprawny numer VIN i zweryfikuj go we własnym zakresie. 

Dokładna analiza ogłoszeń samochodów używanych i przeprowadzenie badania technicznego u specjalisty to kluczowe kroki w procesie zakupu. Korzystając z powyższych porad, możesz zoptymalizować swoje poszukiwania i znaleźć samochód, który spełni Twoje oczekiwania oraz zagwarantuje bezpieczeństwo inwestycji. 

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje sprawdzenie auta przed zakupem?
Jak sprawdzić auto przed zakupem za darmo?
Jak najlepiej sprawdzić samochód przed zakupem?
Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej