Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Aktualizacja:
Gdzie-sprawdzić-samochód-przed-kupnem

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, ale nie chcesz opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedawcy, że auto jest bezwypadkowe i sprawne? Nie masz wiedzy technicznej, aby samodzielnie ocenić stan pojazdu? Nie musisz tego robić – sprawdzenie samochodu możesz zlecić fachowcom. Z naszego poradnika dowiesz się, gdzie i za ile sprawdzić samochód przed kupnem.

Tylko w 2018 r. Polacy kupili ponad 1 mln używanych pojazdów. Niestety, nie każdy kupujący ma dobre wspomnienia – zdarza się, że po zakupie i rejestracji samochodu (zwłaszcza sprowadzonego z zagranicy) okazuje się on kradziony lub powypadkowy. Sposobem na uniknięcie dodatkowych kłopotów jest przegląd przedzakupowy przeprowadzony przez fachowców. Sprawdzanie auta przed kupnem to usługa oferowana przez wiele firm.

Sprawdź także: Jak zaplanować budżet na zakup pierwszego samochodu?

Jak sprawdzić auto przed kupnem – ASO

Pierwsza opcja to Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO), które działają przy salonach dilerów konkretnych marek pojazdów. Mechanicy zatrudnieni w tych serwisach przechodzą przeszkolenie bezpośrednio u danego producenta, dzięki czemu dobrze orientują się w budowie oferowanych przez niego pojazdów, a to z kolei powoduje, że są w stanie szybko zlokalizować usterki. Fachowcy z ASO mogą też sprawdzić auto przed kupnem. Kiedy szczególnie warto skorzystać z ich usług?

Na sprawdzenie samochodu w ASO przed zakupem powinieneś się zdecydować, jeżeli chcesz poznać lub potwierdzić historię serwisową pojazdu, który zamierzasz zakupić. Fachowcy z ASO dysponują nie tylko wiedzą, ale również specjalistycznym sprzętem. Sprawdzenie samochodu będzie dokładne – obejmie diagnostykę komputerową. To szczególnie ważne, jeśli podczas jazdy próbnej na desce rozdzielczej świeciły się kontrolki, a sprzedający nie był skory do wyjaśnień.

Ile kosztuje przegląd samochodu przed kupnem w ASO? Cena za usługę sprawdzenia samochodu przed kupnem zaczyna się od 150 zł.

Sprawdzenie auta przed zakupem w SKP

ASO nie jest jedynym punktem, w którym można dokonać sprawdzenia auta przed kupnem. Sprawdzanie aut (również przed kupnem) to usługa proponowana przede wszystkim przez Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Większość z nich ma w ofercie sprawdzenie samochodów, a część z myślą o klientach nabywających auto z drugiej ręki oferuje kilka pakietów różniących się zakresem sprawdzenia pojazdu. Wersja podstawowa obejmuje np. układy kierowniczy i hamulcowy, kontrolę luzów w zawieszeniu i sprawdzenie samochodu pod kątem korozji. Najbardziej rozbudowane opcje przewidują sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej.

Kiedy warto na sprawdzenie samochodu przed kupnem umówić się właśnie w SKP? Jeżeli kupujesz relatywnie tanie auto i wiesz, że nie będziesz go serwisował w ASO. Wówczas nie warto przepłacać – cenniki SKP są przystępniejsze niż ASO.

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej? Koszt sprawdzenia samochodu przed kupnem na stacji diagnostycznej wynosi od 80 do 200 zł.

Sprawdź także: Jak rozpoznać auto po kolizji?

Kiedy sprawdzenie samochodu przed zakupem powierzyć mobilnemu rzeczoznawcy?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem? Jest też trzecia opcja – skorzystanie z usług mobilnego eksperta lub rzeczoznawcy. Na rynku już od pewnego czasu działają firmy sprawdzające auta w imieniu klienta. Jeżeli znalazłeś auto, jakiego szukałeś, ale jego właściciel mieszka setki kilometrów od miejsca, w którym się znajdujesz, rozważ zatrudnienie mobilnego rzeczoznawcy. Specjalista ten nie tylko oceni stan pojazdu i przekaże Ci dokumentację zdjęciową, ale również doradzi. Sprawdzenie auta przez eksperta to także sposób, aby uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów związanych z podróżą.

Zakres sprawdzenia auta przed kupnem ustalisz bezpośrednio z ekspertem. Wiele firm oferujących usługę mobilnego rzeczoznawcy prezentuje ofertę na swoich stronach internetowych. Najczęściej firma sprawdzająca samochody zweryfikuje też, czy auto ma aktualny przegląd i czy samochód kupisz z ważnym OC. Przed zaangażowaniem wybranej firmy sprawdzającej samochody przed kupnem warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jakie zebrała ona opinie wśród dotychczasowych klientów.

Ile kosztuje sprawdzenie pojazdu przez rzeczoznawcę? To zdecydowanie najdroższa opcja ze wszystkich dostępnych – ceny zaczynają się od 250 zł.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem po VIN

Sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej to sposób, aby uniknąć przykrych niespodzianek po jego zakupie. Pamiętaj jednak, że stan techniczny pojazdu to nie wszystko – równie istotna jest jego historia. Jak ją sprawdzić? Z pomocą przychodzi serwis Historia Pojazdu. To usługa oferowana przez CEPiK.

Przechodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl, możesz po numerze VIN zweryfikować m.in. czy pojazd nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony, jaki ma przebieg, czy posiada aktualne badanie techniczne (sprawdzenie przeglądu) i czy jest ubezpieczony. Usługa jest bezpłatna.

Jeżeli nie chcesz popełnić błędów przy zakupie pojazdu, zapoznaj się z naszym poradnikiem „Jak kupić samochód”, w którym opisujemy proces zakupu auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej