Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Aktualizacja:
Gdzie-sprawdzić-samochód-przed-kupnem

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, ale nie chcesz opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedawcy, że auto jest bezwypadkowe i sprawne? Nie masz wiedzy technicznej, aby samodzielnie ocenić stan pojazdu? Nie musisz tego robić – sprawdzenie samochodu możesz zlecić fachowcom. Z naszego poradnika dowiesz się, gdzie i za ile sprawdzić samochód przed kupnem.

Tylko w 2018 r. Polacy kupili ponad 1 mln używanych pojazdów. Niestety, nie każdy kupujący ma dobre wspomnienia – zdarza się, że po zakupie i rejestracji samochodu (zwłaszcza sprowadzonego z zagranicy) okazuje się on kradziony lub powypadkowy. Sposobem na uniknięcie dodatkowych kłopotów jest przegląd przedzakupowy przeprowadzony przez fachowców. Sprawdzanie auta przed kupnem to usługa oferowana przez wiele firm.

Jak sprawdzić auto przed kupnem – ASO

Pierwsza opcja to Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO), które działają przy salonach dilerów konkretnych marek pojazdów. Mechanicy zatrudnieni w tych serwisach przechodzą przeszkolenie bezpośrednio u danego producenta, dzięki czemu dobrze orientują się w budowie oferowanych przez niego pojazdów, a to z kolei powoduje, że są w stanie szybko zlokalizować usterki. Fachowcy z ASO mogą też sprawdzić auto przed kupnem. Kiedy szczególnie warto skorzystać z ich usług?

Na sprawdzenie samochodu w ASO przed zakupem powinieneś się zdecydować, jeżeli chcesz poznać lub potwierdzić historię serwisową pojazdu, który zamierzasz zakupić. Fachowcy z ASO dysponują nie tylko wiedzą, ale również specjalistycznym sprzętem. Sprawdzenie samochodu będzie dokładne – obejmie diagnostykę komputerową. To szczególnie ważne, jeśli podczas jazdy próbnej na desce rozdzielczej świeciły się kontrolki, a sprzedający nie był skory do wyjaśnień.

Ile kosztuje przegląd samochodu przed kupnem w ASO? Cena za usługę sprawdzenia samochodu przed kupnem zaczyna się od 150 zł.

Sprawdzenie auta przed zakupem w SKP

ASO nie jest jedynym punktem, w którym można dokonać sprawdzenia auta przed kupnem. Sprawdzanie aut (również przed kupnem) to usługa proponowana przede wszystkim przez Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Większość z nich ma w ofercie sprawdzenie samochodów, a część z myślą o klientach nabywających auto z drugiej ręki oferuje kilka pakietów różniących się zakresem sprawdzenia pojazdu. Wersja podstawowa obejmuje np. układy kierowniczy i hamulcowy, kontrolę luzów w zawieszeniu i sprawdzenie samochodu pod kątem korozji. Najbardziej rozbudowane opcje przewidują sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej.

Kiedy warto na sprawdzenie samochodu przed kupnem umówić się właśnie w SKP? Jeżeli kupujesz relatywnie tanie auto i wiesz, że nie będziesz go serwisował w ASO. Wówczas nie warto przepłacać – cenniki SKP są przystępniejsze niż ASO.

Ile kosztuje sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej? Koszt sprawdzenia samochodu przed kupnem na stacji diagnostycznej wynosi od 80 do 200 zł.

Kiedy sprawdzenie samochodu przed zakupem powierzyć mobilnemu rzeczoznawcy?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem? Jest też trzecia opcja – skorzystanie z usług mobilnego eksperta lub rzeczoznawcy. Na rynku już od pewnego czasu działają firmy sprawdzające auta w imieniu klienta. Jeżeli znalazłeś auto, jakiego szukałeś, ale jego właściciel mieszka setki kilometrów od miejsca, w którym się znajdujesz, rozważ zatrudnienie mobilnego rzeczoznawcy. Specjalista ten nie tylko oceni stan pojazdu i przekaże Ci dokumentację zdjęciową, ale również doradzi. Sprawdzenie auta przez eksperta to także sposób, aby uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów związanych z podróżą.

Zakres sprawdzenia auta przed kupnem ustalisz bezpośrednio z ekspertem. Wiele firm oferujących usługę mobilnego rzeczoznawcy prezentuje ofertę na swoich stronach internetowych. Najczęściej firma sprawdzająca samochody zweryfikuje też, czy auto ma aktualny przegląd i czy samochód kupisz z ważnym OC. Przed zaangażowaniem wybranej firmy sprawdzającej samochody przed kupnem warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jakie zebrała ona opinie wśród dotychczasowych klientów.

Ile kosztuje sprawdzenie pojazdu przez rzeczoznawcę? To zdecydowanie najdroższa opcja ze wszystkich dostępnych – ceny zaczynają się od 250 zł.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem po VIN

Sprawdzenie auta na stacji diagnostycznej to sposób, aby uniknąć przykrych niespodzianek po jego zakupie. Pamiętaj jednak, że stan techniczny pojazdu to nie wszystko – równie istotna jest jego historia. Jak ją sprawdzić? Z pomocą przychodzi serwis Historia Pojazdu. To usługa oferowana przez CEPiK.

Przechodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl, możesz po numerze VIN zweryfikować m.in. czy pojazd nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony, jaki ma przebieg, czy posiada aktualne badanie techniczne (sprawdzenie przeglądu) i czy jest ubezpieczony. Usługa jest bezpłatna.

Jeżeli nie chcesz popełnić błędów przy zakupie pojazdu, zapoznaj się z naszym poradnikiem „Jak kupić samochód”, w którym opisujemy proces zakupu auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments