Punkta

Mówi się, że właściciel samochodu cieszy się dwa razy. Po raz pierwszy, gdy go kupuje,a drugi, gdy dobrze sprzedaje. Jeśli swoją pierwszą radość masz już za sobą, to czas, by przeżyć ją ponownie. Sprzedaż samochodu nie należy do łatwych czynności. Przed transakcją musisz poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Na szczęście znamy odpowiedź na każde z nich, dlatego chętnie Ci pomożemy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, by szybko i korzystnie sprzedać auto.

 • Kiedy sprzedać samochód?

  Sprzedając auto po odpowiednim czasie użytkowania, możesz liczyć na transakcję po korzystniejszej cenie oraz większe zainteresowanie wśród potencjalnych kupujących. Mówi się, że najlepiej jest zmienić samochód po pięciu latach od zakupu. Jednak nie tylko długość jazdy i stan pojazdu ma wpływ na powodzenie transakcji, ale również pora roku. Najlepszy okres na sprzedaż samochodu to początek jesieni.

 • Jak przygotować auto do sprzedaży?

  Wcale nie jest prawdą, że wygląd nie ma znaczenia. Owszem, stan wnętrza samochodu jest bardzo ważny, odpowiada za bezpieczną i komfortową jazdę, ale dobre przygotowanie auta z zewnątrz też się liczy. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, więc zrób generalne porządki, takie jak odkurzanie, mycie, polerowanie, czyszczenie opon i felg i zadbaj o przyjemny zapach. Zadziałaj na zmysły kupującego! Sprawdź również stan techniczny i w razie potrzeby wykonaj proste naprawy auta.

 • Za ile sprzedać samochód?

  Ustalenie ceny samochodu to kluczowa sprawa. Nie możesz przecież być stratny ani proponować klientom zbyt wygórowanej ceny, bo wtedy na pewno Twoje oferta nie będzie cieszyła się zainteresowaniem. Dokładne informacje na temat tego, co musisz wziąć pod uwagę przy ustalaniu wartości auta, znajdziesz w naszym przewodniku sprzedającego auto.

 • Gdzie sprzedać samochód?

  Sprzedaż auta może odbyć się przy pomocy pośrednika lub zostać wykonana samodzielnie. Decydując się na pośrednika, czyli komis, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z umową komisową i ustaleniu w niej szczegółów odpowiadających Tobie. W końcu samochód, który sprzedajesz to Twoja własność, więc transakcja musi zostać przeprowadzona na Twoich warunkach. Jeśli chcesz sprzedać auto na własną rękę, możesz np. zamieścić ogłoszenie w internecie. Pozostałe sposoby opisaliśmy w poradniku Jak sprzedać samochód.

 • Co z polisą OC i AC?

  Decydując się na sprzedanie samochodu, pamiętaj o ubezpieczeniach komunikacyjnych. By przepisać polisę OC na nowego właściciela, musisz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystałeś. Polisa AC traci ważność w dniu sprzedaży pojazdu. Zapoznając się z naszym poradnikiem, dowiesz się, jak wygląda przepisanie OC i czy możesz odzyskać część składek obydwu ubezpieczeń.

 • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

  Po sprzedaży auta zawiadom o tym odpowiedni organ. To wszystko w trosce o Twoje bezpieczeństwo i uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości. Złóż odpowiedni dokument w wydziale komunikacji, by po prostu mieć święty spokój i nie odpowiadać za użytkowanie pojazdu przez kolejnego właściciela Twojego auta. Wzór Zawiadomienia o zbyciu pojazdu znajdziesz tutaj (podlinkować poradnik).

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku Jak sprzedać samochód. Opisaliśmy w nim wszystkie problemy i porady związane z odsprzedaniem auta.

Jeśli chcesz pozbyć się swojego pojazdu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle, to koniecznie przeczytaj jak sprzedać samochód!

 

Jak sprzedać samochód –  zobacz nasz poradnik!