Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Aktualizacja:
A young woman buys a car in a car showroom.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Kupno samochodu – formalności. O czym nie można zapomnieć? 

Podczas zakupu samochodu podstawa to dobrze skonstruowana umowa kupna-sprzedaży. To właśnie ona stanowi dowód, że jesteś właścicielem pojazdu, i będzie niezbędna do dopełnienia formalności po zakupie. Zadbaj o to, aby znalazły się w niej elementy takie jak:

 • data i miejsce jej sporządzenia, 
 • dane sprzedawcy i kupującego (w tym m.in. imię i nazwisko/firma, miejsce zamieszkania/siedziby, numer PESEL/NIP/KRS),
 • informacje na temat pojazdu (marka, model, rok produkcji, numer VIN), 
 • cena sprzedaży, 
 • oświadczenie o własności auta, 
 • informacja o przekazaniu niezbędnych dokumentów pojazdu (np. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu czy polisy komunikacyjnej). 

Warto wiedzieć, że każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi być odpowiednio wyposażony. To przede wszystkim tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica. Przed odbiorem pojazdu zweryfikuj, czy wskazane wyposażenie znajduje się w pojeździe. Gdyby okazało się, że nie, dokup je niezwłocznie. Czasami jest to możliwe bezpośrednio u sprzedawcy. 

Po zakupie samochodu musisz dopełnić jeszcze określonych formalności. Ich zakres różni się w zależności od tego, czy samochód nabyto od osoby prywatnej, czy z salonu oraz czy był już wcześniej zarejestrowany. 

Kupno używanego samochodu – formalności

Najwięcej formalności czeka cię, jeśli kupujesz samochód używany. Najlepiej przygotować sobie listę i realizować jedną pozycję za drugą. 

Kupno samochodu – formalności krok po kroku:

 • złożenie deklaracji PCC i opłacenie podatku od zakupu samochodu (w przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatnej), 
 • złożenie kompletu dokumentów w wydziale komunikacji (przerejestrowanie samochodu),
 • weryfikacja ważności polisy OC i badania technicznego, 
 • w razie potrzeby zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, 
 • odebranie stałego dowodu rejestracyjnego.  

Pamiętaj, że w umowie strony mogą postanowić, że to sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku PCC. W praktyce takie rozwiązanie jest jednak spotykane bardzo rzadko. Z tego powodu prawdopodobnie musisz złożyć deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego i zapłacić podatek w wysokości 2% rynkowej wartości samochodu. Masz na to 14 dni. Ten obowiązek jest wyłączony, jeśli pojazd kosztował mniej niż 1000 zł. 

Kupno samochodu a podatek PCC – sprawdź, jak wypełnić PCC-3

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Kupno nowego samochodu – formalności

Zdecydowanie mniej formalności czeka cię w przypadku zakupu nowego samochodu z salonu. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wystarczy, że zarejestrujesz pojazd w wydziale komunikacji i wykupisz polisę komunikacyjną. 

Większość dealerów samochodowych oferuje pakiety ubezpieczeniowe, które zawierają ubezpieczenie OC, AC i NNW. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty porównaj inne dostępne na rynku propozycje. Pomocny w tym zakresie będzie kalkulator OC/AC. 

Rejestracja pojazdu kupionego w Polsce – ile kosztuje i jak długo trwa? 

Formalności związane z kupnem samochodu różnią się w zależności od tego, od kogo kupiłeś pojazd oraz czy jest on nowy, czy używany. Niezależnie od tego, którą opcję wybrałeś, nie unikniesz formalności związanych z rejestracją pojazdu. 

Wydział komunikacji musi przygotować stały dowód rejestracyjny w ciągu 30 dni. Pojazd może być jednak dopuszczony do ruchu wcześniej na podstawie pozwolenia czasowego. 

Na szczęście opłaty za rejestrację samochodu nie są wysokie. Wydanie pozwolenia czasowego, które jest ważne przez 30 dni, kosztuje jedynie 13,50 zł. Za dowód rejestracyjny zapłacisz 54 zł, za znaki legalizacyjne 12,50 zł, a za nalepkę kontrolną – 18,50 zł. Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych wynosi z kolei 80 zł. Do tego musisz doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 2 zł. W ten sposób wysokość opłat za rejestrację samochodu zmieści się w kwocie 180,50 zł. 

Kupno samochodu z Niemiec – formalności

Formalności związane z kupnem samochodu mogą się okazać bardziej rozbudowane w przypadku zakupu auta z zagranicy. Jeśli sprowadzasz samochód np. z Niemiec, musisz pamiętać przede wszystkim o zapłaceniu akcyzy. 

W terminie 14 dni od przywiezienia auta do Polski wypełnij deklarację AKC-U/S. Możesz ją złożyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Następnie jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku. Masz na to 30 dni. 

Podstawowa stawka podatku akcyzowego dla pojazdów z silnikiem do 2000 cm3 wynosi 3,1%. Więcej zapłacisz, jeśli silnik Twojego pojazdu ma powyżej 2000 cm3 – 18,6%. Preferencyjne stawki akcyzy są dedykowane dla właścicieli samochodów hybrydowych. W tym przypadku zapłacisz 50% mniej. 

Kwotę podatku akcyzowego należnego do zapłaty ustala się na podstawie przeliczenia ceny zakupu pojazdu według kursu średniego NBP z dnia, w którym auto przekroczyło granicę. 

Po zapłacie podatku akcyzowego możesz zarejestrować swój pojazd. W tym celu przygotuj niezbędne dokumenty, w tym przede wszystkim:

 • dowód uiszczenia podatku, 
 • przetłumaczone dokumenty, tzn. umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny (tłumaczenie nie jest wymagane, gdy samochód pochodzi z Unii Europejskiej i ma ujednolicone kody), 
 • dowód aktualności badania technicznego, 
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne, 
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu. 

Rejestrację pojazdu z zagranicy nowy właściciel musi przeprowadzić w ciągu 30 dni. Tym samym nie warto zostawiać formalności na ostatnią chwilę. Jeśli okaże się, że koniecznie jest przedłożenie dodatkowych dokumentów, lepiej zostawić sobie odpowiedni zapas czasu. 

Pytania i odpowiedzi

Co należy zrobić po kupnie samochodu 2023?
Czy zakup samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?
Jak zapłacić za samochód od osoby prywatnej?
Co zrobić z OC po kupnie samochodu?
Czy da się zarejestrować pojazd przez internet?
Czy formalności związane z zarejestrowaniem samochodu może załatwić dealer?
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej