7 porad jak bezpiecznie spakować samochód na wakacyjny wyjazd

Aktualizacja:
jak spakować samochód na wakacje

Kilka minut do odjazdu. Jeszcze tylko wrzucisz do bagażnika zabawki dla dzieciaków, książki, a na końcu torby lub walizki. I w drogę! Nie zdajesz sobie pewnie sprawy, że te rzeczy w trakcie stłuczki zmieniają się w groźne dla pasażerów “pociski”. Przesadzamy? Wcale nie. Sprawdź, jak bezpiecznie spakować samochód na wakacyjny wyjazd.

Jak spakować samochód? Nie w ostatniej chwili!

To najważniejsza zasada – nie zostawiaj pakowania bagaży w samochodzie na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą, Ty działasz chaotycznie, wrzucasz i upychasz bagaże na wcisk. Lepiej więc przeznacz kilkanaście minut na rozsądne ułożenie wszystkich przedmiotów zarówno w bagażniku, jak i kabinie pasażerskiej pojazdu. Zrób to np. wieczorem przed porannym wyjazdem.

Litrowa butelka wody jak ważący 200 kg pocisk?

Laptop na wolnym fotelu? A może kilka książek leżących luzem gdzieś na desce rozdzielczej? W chwili wypadku wszystkie te z pozoru niegroźne przedmioty zamieniają się w “pociski”, które mogą spowodować dodatkowe obrażenia u pasażerów. W czasie zderzenia przy prędkości 90 km/h, litrowa butelka wody mineralnej waży aż 202 kg… Wyobraź sobie, że trafia w Twoje dziecko. Brr – zamiast więc narażać je na takie niebezpieczeństwo, sprawdź, co gdzie włożyć.

Ciężkie bagaże na spód

Pakowanie rozpocznij od najcięższych przedmiotów. Jeśli zabierasz ze sobą duże walizki, ułóż  je na samym dnie bagażnika i maksymalnie przesuń w stronę oparcia tylnego siedziska. W momencie silnego uderzenia nie wpadną jako pierwsze do kabiny pasażerów i nie staranują osób siedzących z tyłu. Zobacz, co się dzieje z niezabezpieczonymi bagażami w czasie wypadku:

Miękkie rzeczy jako wypełnienie pustych powierzchni

Rzeczy przewożone w miękkich torbach sportowych albo luzem, jak śpiwory czy karimaty, zapakuj ciasno między cięższymi walizkami. Podobnie zrób z butami, czy zabawkami plażowymi dla dziecka. Zaoszczędzisz miejsce i nie będą przesuwać się po całym bagażniku.

Nie po sufit!

Pamiętaj, by w autach typu kombi lub hatchback pod żadnym pozorem nie pakować bagażnika aż po sufit! Nie demontuj więc rolety lub półki, by zmieścić więcej rzeczy. W przypadku zderzenia czołowego, przedmioty znajdujące się ponad oparciem tylnej kanapy jako pierwsze “wystrzelą” do przodu, dotkliwie raniąc pasażerów.

Apteczka i trójkąt ostrzegawczy muszą być łatwo dostępne

Pakując samochód nie zapomnij także o apteczce, trójkącie ostrzegawczym czy kamizelce odblaskowej. Wszystkie te przedmioty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, byś w razie potrzeby nie musiał przerzucać wszystkich walizek i toreb w bagażniku. Gdy trzeba udzielić pomocy liczy się każda minuta!

Jak spakować samochód na wakacje

Przedmioty w kabinie pasażerskiej

W trakcie dłuższej podróży lubimy mieć sporo rzeczy pod ręką. Nie woź ich luzem! W miarę możliwości wykorzystaj wszystkie dostępne schowki. Unikaj też umieszczania drobiazgów pod fotelami, zwłaszcza kierowcy. W skrajnej sytuacji, podczas hamowania mogą one zablokować pedały.

A gdy bagażnik okazuje się za mały?

Zdarza się, że bagażnik auta okazuje się zbyt mały. Co wtedy? Zastanów się nad kupnem lub wypożyczeniem bagażnika dachowego. Tzw. “trumny” zyskują coraz większą popularność, a ich ceny zaczynają się już od 400-500 złotych. Pamiętaj jednak, że do ich montażu potrzebne są specjalne belki i uchwyty montażowe, zaś sam bagażnik zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie także i nieznacznie zużycie paliwa. Niewskazane jest także umieszczanie w nim ciężkich przedmiotów, które pogorszyłyby prowadzenie pojazdu.

Jeśli masz wolne tylne kanapy, możesz przewieźć na nich np. miękkie torby podróżne, ale koniecznie zapnij je pasami i zabezpiecz przed przesuwaniem. Albo – i to wcale nie jest zła rada – przejrzyj swój bagaż jeszcze raz i zastanów się, czy na pewno wszystko będzie Ci potrzebne.

Spakowałeś bagaże zgodnie z naszymi wskazówkami? Sprawdź jeszcze, czy masz ważne badania techniczne i OC, jeśli jedziesz w długą podróż pomyśl o AC, jeśli go nie masz. A teraz pozostało Ci tylko cieszyć się urlopem – szerokiej drogi!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Nie pakuj samochodu w ostatniej chwili
  2. Ciężkie bagaże ułóż na dnie bagażnika
  3. Przedmioty w kabinie pasażerskiej umieść w schowkach - nie trzymaj ich luzem
  4. Apteczka i trójkąt ostrzegawczy powinny być w łatwo dostępnym miejscu
  5. Nie pakuj przedmiotów powyżej linii tylnych siedzeń
  6. Miękkie przedmioty "upychaj" pomiędzy ciężkimi bagażami, niech wypełnią pustą powierzchnię
  7. Jeśli bagażnik jest zbyt mały, skorzystaj z bagażnika dachowego

Weryfikacja merytoryczna: Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie roweru
2018.06.08  •  Samochód
Jak przewozić rowery?

Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Ranking najlepszych modeli kombi na rynku!

Samochody typu kombi są niezwykle praktyczne i uniwersalne. Czy to w codziennych obowiązkach, czy podczas dłuższych podróży, auta oferują przestronne wnętrza i sporych rozmiarów bagażniki. W tym rankingu sprawdzamy, jakie modele są najchętniej wybierane w tym segmencie. Oto dziesięć najwyżej ocenianych samochodów kombi, które wyznaczają nowe standardy w tej popularnej klasie aut.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Podróże
Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?

Możesz nie spakować czwartego stroju kąpielowego, ale apteczka w wakacyjnym bagażu musi się znaleźć. Podczas podróży, górskich wędrówek, czy na gorących piaskach egzotycznych plaż może nam się przydażyć wiele rzeczy, warto się na nie przygotować. Oszczędzimy sobie i nerwów, i zdrowia. Co zapakować do wakacyjnej apteczki? Co MUSI zawierać apteczka na wakacje?

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Sprawdź, co możesz i co warto zabrać ze sobą do samolotu w bagażu podręcznym?

Podróżowanie to bez wątpienia najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania się. Jednak przed każdym lotem musimy obowiązujące przepisy i regulaminy linii lotniczych, które ściśle określają, jakie przedmioty i produkty możemy umieścić w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, warto wcześniej zapoznać się z tymi zasadami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej