7 porad jak bezpiecznie spakować samochód na wakacyjny wyjazd

Aktualizacja:
jak spakować samochód na wakacje

Kilka minut do odjazdu. Jeszcze tylko wrzucisz do bagażnika zabawki dla dzieciaków, książki, a na końcu torby lub walizki. I w drogę! Nie zdajesz sobie pewnie sprawy, że te rzeczy w trakcie stłuczki zmieniają się w groźne dla pasażerów “pociski”. Przesadzamy? Wcale nie. Sprawdź, jak bezpiecznie spakować samochód na wakacyjny wyjazd.

Jak spakować samochód? Nie w ostatniej chwili!

To najważniejsza zasada – nie zostawiaj pakowania bagaży w samochodzie na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą, Ty działasz chaotycznie, wrzucasz i upychasz bagaże na wcisk. Lepiej więc przeznacz kilkanaście minut na rozsądne ułożenie wszystkich przedmiotów zarówno w bagażniku, jak i kabinie pasażerskiej pojazdu. Zrób to np. wieczorem przed porannym wyjazdem.

Litrowa butelka wody jak ważący 200 kg pocisk?

Laptop na wolnym fotelu? A może kilka książek leżących luzem gdzieś na desce rozdzielczej? W chwili wypadku wszystkie te z pozoru niegroźne przedmioty zamieniają się w “pociski”, które mogą spowodować dodatkowe obrażenia u pasażerów. W czasie zderzenia przy prędkości 90 km/h, litrowa butelka wody mineralnej waży aż 202 kg… Wyobraź sobie, że trafia w Twoje dziecko. Brr – zamiast więc narażać je na takie niebezpieczeństwo, sprawdź, co gdzie włożyć.

Ciężkie bagaże na spód

Pakowanie rozpocznij od najcięższych przedmiotów. Jeśli zabierasz ze sobą duże walizki, ułóż  je na samym dnie bagażnika i maksymalnie przesuń w stronę oparcia tylnego siedziska. W momencie silnego uderzenia nie wpadną jako pierwsze do kabiny pasażerów i nie staranują osób siedzących z tyłu. Zobacz, co się dzieje z niezabezpieczonymi bagażami w czasie wypadku:

Miękkie rzeczy jako wypełnienie pustych powierzchni

Rzeczy przewożone w miękkich torbach sportowych albo luzem, jak śpiwory czy karimaty, zapakuj ciasno między cięższymi walizkami. Podobnie zrób z butami, czy zabawkami plażowymi dla dziecka. Zaoszczędzisz miejsce i nie będą przesuwać się po całym bagażniku.

Nie po sufit!

Pamiętaj, by w autach typu kombi lub hatchback pod żadnym pozorem nie pakować bagażnika aż po sufit! Nie demontuj więc rolety lub półki, by zmieścić więcej rzeczy. W przypadku zderzenia czołowego, przedmioty znajdujące się ponad oparciem tylnej kanapy jako pierwsze “wystrzelą” do przodu, dotkliwie raniąc pasażerów.

Apteczka i trójkąt ostrzegawczy muszą być łatwo dostępne

Pakując samochód nie zapomnij także o apteczce, trójkącie ostrzegawczym czy kamizelce odblaskowej. Wszystkie te przedmioty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, byś w razie potrzeby nie musiał przerzucać wszystkich walizek i toreb w bagażniku. Gdy trzeba udzielić pomocy liczy się każda minuta!

Jak spakować samochód na wakacje

Przedmioty w kabinie pasażerskiej

W trakcie dłuższej podróży lubimy mieć sporo rzeczy pod ręką. Nie woź ich luzem! W miarę możliwości wykorzystaj wszystkie dostępne schowki. Unikaj też umieszczania drobiazgów pod fotelami, zwłaszcza kierowcy. W skrajnej sytuacji, podczas hamowania mogą one zablokować pedały.

A gdy bagażnik okazuje się za mały?

Zdarza się, że bagażnik auta okazuje się zbyt mały. Co wtedy? Zastanów się nad kupnem lub wypożyczeniem bagażnika dachowego. Tzw. “trumny” zyskują coraz większą popularność, a ich ceny zaczynają się już od 400-500 złotych. Pamiętaj jednak, że do ich montażu potrzebne są specjalne belki i uchwyty montażowe, zaś sam bagażnik zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie także i nieznacznie zużycie paliwa. Niewskazane jest także umieszczanie w nim ciężkich przedmiotów, które pogorszyłyby prowadzenie pojazdu.

Jeśli masz wolne tylne kanapy, możesz przewieźć na nich np. miękkie torby podróżne, ale koniecznie zapnij je pasami i zabezpiecz przed przesuwaniem. Albo – i to wcale nie jest zła rada – przejrzyj swój bagaż jeszcze raz i zastanów się, czy na pewno wszystko będzie Ci potrzebne.

Spakowałeś bagaże zgodnie z naszymi wskazówkami? Sprawdź jeszcze, czy masz ważne badania techniczne i OC, jeśli jedziesz w długą podróż pomyśl o AC, jeśli go nie masz. A teraz pozostało Ci tylko cieszyć się urlopem – szerokiej drogi!

Podsumowanie

  1. Nie pakuj samochodu w ostatniej chwili
  2. Ciężkie bagaże ułóż na dnie bagażnika
  3. Przedmioty w kabinie pasażerskiej umieść w schowkach - nie trzymaj ich luzem
  4. Apteczka i trójkąt ostrzegawczy powinny być w łatwo dostępnym miejscu
  5. Nie pakuj przedmiotów powyżej linii tylnych siedzeń
  6. Miękkie przedmioty "upychaj" pomiędzy ciężkimi bagażami, niech wypełnią pustą powierzchnię
  7. Jeśli bagażnik jest zbyt mały, skorzystaj z bagażnika dachowego


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej