Punkta

Jak spakować samochód? Nie w ostatniej chwili!

To najważniejsza zasada – nie zostawiaj pakowania bagaży w samochodzie na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą, Ty działasz chaotycznie, wrzucasz i upychasz bagaże na wcisk. Lepiej więc przeznacz kilkanaście minut na rozsądne ułożenie wszystkich przedmiotów zarówno w bagażniku, jak i kabinie pasażerskiej pojazdu. Zrób to np. wieczorem przed porannym wyjazdem.

Litrowa butelka wody jak ważący 200 kg pocisk?

Laptop na wolnym fotelu? A może kilka książek leżących luzem gdzieś na desce rozdzielczej? W chwili wypadku wszystkie te z pozoru niegroźne przedmioty zamieniają się w “pociski”, które mogą spowodować dodatkowe obrażenia u pasażerów. W czasie zderzenia przy prędkości 90 km/h, litrowa butelka wody mineralnej waży aż 202 kg… Wyobraź sobie, że trafia w Twoje dziecko. Brr – zamiast więc narażać je na takie niebezpieczeństwo, sprawdź, co gdzie włożyć.

Ciężkie bagaże na spód

Pakowanie rozpocznij od najcięższych przedmiotów. Jeśli zabierasz ze sobą duże walizki, ułóż  je na samym dnie bagażnika i maksymalnie przesuń w stronę oparcia tylnego siedziska. W momencie silnego uderzenia nie wpadną jako pierwsze do kabiny pasażerów i nie staranują osób siedzących z tyłu. Zobacz, co się dzieje z niezabezpieczonymi bagażami w czasie wypadku:

Miękkie rzeczy jako wypełnienie pustych powierzchni

Rzeczy przewożone w miękkich torbach sportowych albo luzem, jak śpiwory czy karimaty, zapakuj ciasno między cięższymi walizkami. Podobnie zrób z butami, czy zabawkami plażowymi dla dziecka. Zaoszczędzisz miejsce i nie będą przesuwać się po całym bagażniku.

Nie po sufit!

Pamiętaj, by w autach typu kombi lub hatchback pod żadnym pozorem nie pakować bagażnika aż po sufit! Nie demontuj więc rolety lub półki, by zmieścić więcej rzeczy. W przypadku zderzenia czołowego, przedmioty znajdujące się ponad oparciem tylnej kanapy jako pierwsze “wystrzelą” do przodu, dotkliwie raniąc pasażerów.

Apteczka i trójkąt ostrzegawczy muszą być łatwo dostępne

Pakując samochód nie zapomnij także o apteczce, trójkącie ostrzegawczym czy kamizelce odblaskowej. Wszystkie te przedmioty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, byś w razie potrzeby nie musiał przerzucać wszystkich walizek i toreb w bagażniku. Gdy trzeba udzielić pomocy liczy się każda minuta!

Jak spakować samochód na wakacje

Przedmioty w kabinie pasażerskiej

W trakcie dłuższej podróży lubimy mieć sporo rzeczy pod ręką. Nie woź ich luzem! W miarę możliwości wykorzystaj wszystkie dostępne schowki. Unikaj też umieszczania drobiazgów pod fotelami, zwłaszcza kierowcy. W skrajnej sytuacji, podczas hamowania mogą one zablokować pedały.

A gdy bagażnik okazuje się za mały?

Zdarza się, że bagażnik auta okazuje się zbyt mały. Co wtedy? Zastanów się nad kupnem lub wypożyczeniem bagażnika dachowego. Tzw. “trumny” zyskują coraz większą popularność, a ich ceny zaczynają się już od 400-500 złotych. Pamiętaj jednak, że do ich montażu potrzebne są specjalne belki i uchwyty montażowe, zaś sam bagażnik zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie także i nieznacznie zużycie paliwa. Niewskazane jest także umieszczanie w nim ciężkich przedmiotów, które pogorszyłyby prowadzenie pojazdu.

Jeśli masz wolne tylne kanapy, możesz przewieźć na nich np. miękkie torby podróżne, ale koniecznie zapnij je pasami i zabezpiecz przed przesuwaniem. Albo – i to wcale nie jest zła rada – przejrzyj swój bagaż jeszcze raz i zastanów się, czy na pewno wszystko będzie Ci potrzebne.

Spakowałeś bagaże zgodnie z naszymi wskazówkami? Sprawdź jeszcze, czy masz ważne badania techniczne i OC, jeśli jedziesz w długą podróż pomyśl o AC, jeśli go nie masz. A teraz pozostało Ci tylko cieszyć się urlopem – szerokiej drogi!