Co kraj, to obyczaj – również, jeśli chodzi o przepisy obowiązujące na drodze. Planując wyjazd samochodem do Czech, Hiszpanii lub Niemiec, musisz się odpowiednio przygotować i poznać panujące tam zasady drogowe. Co powinieneś wiedzieć?
Podróż samochodem do Czech: przepisy i wyposażenie auta
Wybierając się samochodem do Czech, po pierwsze pamiętaj, że część dróg w Czechach jest płatna, co oznacza obowiązkowy zakup winiety. Możesz je nabyć np. na stacjach benzynowych lub w sklepach znajdujących się w pobliżu tych dróg. W zależności od tego, jak długo planujesz zostać u naszych sąsiadów i poruszać się po ich autostradach, możesz nabyć winietę na okres od 10 do 365 dni.
Czytaj także: Czechy – winieta: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą
Po drugie, nie musisz się martwić o żadne dodatkowe polisy komunikacyjne czy dokumenty. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument tożsamości, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC.
Po trzecie, powinieneś dokupić kilka drobiazgów, które stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Zastanawiasz się, ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w Czechach? Otóż – zakup tyle kamizelek, ilu pasażerów będzie podróżowało z Tobą autem. Ponadto pamiętaj o wyposażeniu auta w Czechach: kole zapasowym, komplecie żarówek i bezpieczników, apteczce, trójkącie ostrzegawczym oraz gaśnicy.
SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – to warto wiedzieć!
Autem do Hiszpanii – przygotowania
Podobnie jak w przypadku podróży autem do Czech, podróżując do Hiszpanii nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów i pakietów ubezpieczeń. Nie musisz również kupować winiet, by poruszać się szybkimi drogami. Drogi ekspresowe w Hiszpanii (czyli autovías) są całkowicie darmowe! Jeśli jednak planujesz przejechać się autostradami (czyli autopistas), musisz się przygotować na opłaty na bramkach.
Jakie wyposażenie pojazdu jest wymagane w Hiszpanii? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy muszą posiadać w aucie: kamizelkę odblaskową, koło zapasowe oraz 2 trójkąty ostrzegawcze. Warto jednak, byś miał przy sobie również apteczkę i gaśnicę – nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć podczas podróży.
Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie przepisów drogowych – mandaty w Hiszpanii są bardzo kosztowne, co więcej, obowiązuje tam zerowa tolerancja błędu! Przekraczając dozwoloną prędkość, nawet o 1 km/h, musisz się liczyć z otrzymaniem kary. Przykładowo: za jazdę bez zapiętych pasów grozi 200 euro za kierowcę oraz każdego pasażera, wyprzedzanie na linii ciągłej skończy się karą w wysokości 400 euro, a używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu to mandat równy 200 euro. Bądź ostrożny i stosuj się do obowiązujących zasad i znaków drogowych!
SPRAWDŹ: Holowanie samochodu za granicą – jak to działa?
Wyjazd samochodem do Niemiec: o czym pamiętać?
Ostatnim krajem, o którym dziś opowiemy, są Niemcy. I tutaj musisz pamiętać o tym, że za jakiekolwiek wykroczenie zostaniesz ukarany mandatem. Przykładowo, za przejazd na czerwonym świetle możesz otrzymać nawet 360 euro kary, przekroczenie prędkości o 60 km/h grozi mandatem w wysokości 600 euro oraz zakazem prowadzenia auta przez kolejne 3 miesiące, a jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa będzie Cię kosztować 30 euro.
Wymagane wyposażenie samochodu w Niemczech to: trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli zaś chodzi o dokumenty, z którymi musisz się poruszać po Niemczech, należą do nich dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisa OC.
Ciekawostką są tzw. umweltzonen, czyli strefy ekologiczne, do których wjazd jest możliwy tylko w sytuacji, kiedy Twój pojazd wydziela określoną normę spalin. Określa to specjalna naklejka, którą powinieneś umieścić na szybie auta – kupisz ją np. na stacji benzynowej. Brak wlepki jest równoznaczny z otrzymaniem mandatu, dlatego warto o tym pamiętać.
Ważne! Warto dodać, że w krajach należących do strefy Schengen możesz posiadać takie wyposażenie pojazdu, jakie jest wymagane w Twoim ojczystym kraju. Wszystko to za sprawą Konwencji Wiedeńskiej. Poruszając się jednak po tych krajach, możesz się spotkać z niezadowoleniem policjantów, którzy bardzo chętnie wystawią Ci mandat. Jeśli go przyjmiesz, to będziesz musiał go zapłacić. Odmowa wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu i sporymi kosztami sądowymi. Choć zapewne wygrasz tę sprawę, to Twój portfel znacznie się uszczupli, dlatego warto się dostosować i wyposażyć pojazd w wymagane elementy.
Podsumowanie
Planujesz podróż autem do pobliskich krajów? Chcesz dobrze przygotować się do jazdy? Świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie całą garść informacji na temat jazdy autem po pobliskich krajach! Sprawdź, co zrobić, by podróż samochodem do Czech, Niemiec czy Hiszpanii nie spędzała Ci snu z powiek.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, czy chociażby podnośnik - to wszystko elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jakiego samochodu? To zależy. Od czego? Od kraju, przez który prowadzi nas trasa podróży. Jeśli planujesz zimowy wyjazd, sam sprzęt narciarski nie wystarczy - konieczne może okazać się dodatkowe wyposażenie auta. Sprawdzamy, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach!
Wybierasz się w podróż samochodem na Węgry? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie cały szereg przydatnych informacji dotyczących przepisów drogowych, wyposażenia samochodu czy ograniczenia prędkości obowiązujących na Węgrzech. Sprawdź!
Zaszalałeś na zagranicznych drogach i fotoradar zrobił Ci zdjęcie? Możesz spodziewać się listu z mandatem. Nawet po kilku miesiącach. Zapłać koniecznie, inaczej narazisz się na spore nieprzyjemności.
Podróże po Europie w 2024 roku to nie tylko malownicze widoki i kulturowe doznania, lecz także kwestie praktyczne, takie jak winiety. Jakie zmiany czekają podróżnych w zakresie opłat drogowych? Sprawdź najnowsze informacje na temat winiet w Europie 2024 i przygotuj się na bezproblemową podróż przez kontynent!
Międzynarodowe podróże nigdy nie były tak proste. Z racji przynależności do strefy Schengen, przejazd autem przez kolejne europejskie państwa wymaga od nas minimum formalności. Wjeżdżając do obcego kraju, warto jednak pamiętać, że wraz z przekroczeniem granicy zmieniają się przepisy.
Autem w daleką podróż poza Polskę? Pamiętaj, że przepisy drogowe za granicą mogą się różnić w poszczególnych krajach! Nieznajomość prawa może Cię drogo kosztować! Co warto wiedzieć?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.