Podróż samochodem do Czech, Hiszpanii i Niemiec: co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
podroz-samochodem-do-czech

Co kraj, to obyczaj – również, jeśli chodzi o przepisy obowiązujące na drodze. Planując wyjazd samochodem do Czech, Hiszpanii lub Niemiec, musisz się odpowiednio przygotować i poznać panujące tam zasady drogowe. Co powinieneś wiedzieć?

Podróż samochodem do Czech: przepisy i wyposażenie auta

Wybierając się samochodem do Czech, po pierwsze pamiętaj, że część dróg w Czechach jest płatna, co oznacza obowiązkowy zakup winiety. Możesz je nabyć np. na stacjach benzynowych lub w sklepach znajdujących się w pobliżu tych dróg. W zależności od tego, jak długo planujesz zostać u naszych sąsiadów i poruszać się po ich autostradach, możesz nabyć winietę na okres od 10 do 365 dni.

Czytaj także: Czechy – winieta: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą

Po drugie, nie musisz się martwić o żadne dodatkowe polisy komunikacyjne czy dokumenty. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument tożsamości, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC. 

Po trzecie, powinieneś dokupić kilka drobiazgów, które stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Zastanawiasz się, ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w Czechach? Otóż – zakup tyle kamizelek, ilu pasażerów będzie podróżowało z Tobą autem. Ponadto pamiętaj o wyposażeniu auta w Czechach: kole zapasowym, komplecie żarówek i bezpieczników, apteczce, trójkącie ostrzegawczym oraz gaśnicy.

SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – to warto wiedzieć! 

Autem do Hiszpanii – przygotowania

Podobnie jak w przypadku podróży autem do Czech, podróżując do Hiszpanii nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów i pakietów ubezpieczeń. Nie musisz również kupować winiet, by poruszać się szybkimi drogami. Drogi ekspresowe w Hiszpanii (czyli autovías) są całkowicie darmowe! Jeśli jednak planujesz przejechać się autostradami (czyli autopistas), musisz się przygotować na opłaty na bramkach.

Jakie wyposażenie pojazdu jest wymagane w Hiszpanii? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy muszą posiadać w aucie: kamizelkę odblaskową, koło zapasowe oraz 2 trójkąty ostrzegawcze. Warto jednak, byś miał przy sobie również apteczkę i gaśnicę – nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć podczas podróży.

Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie przepisów drogowych – mandaty w Hiszpanii są bardzo kosztowne, co więcej, obowiązuje tam zerowa tolerancja błędu! Przekraczając dozwoloną prędkość, nawet o 1 km/h, musisz się liczyć z otrzymaniem kary. Przykładowo: za jazdę bez zapiętych pasów grozi 200 euro za kierowcę oraz każdego pasażera, wyprzedzanie na linii ciągłej skończy się karą w wysokości 400 euro, a używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu to mandat równy 200 euro. Bądź ostrożny i stosuj się do obowiązujących zasad i znaków drogowych!

SPRAWDŹ: Holowanie samochodu za granicą – jak to działa?

Wyjazd samochodem do Niemiec: o czym pamiętać?

Ostatnim krajem, o którym dziś opowiemy, są Niemcy. I tutaj musisz pamiętać o tym, że za jakiekolwiek wykroczenie zostaniesz ukarany mandatem. Przykładowo, za przejazd na czerwonym  świetle możesz otrzymać nawet 360 euro kary, przekroczenie prędkości o 60 km/h grozi mandatem w wysokości 600 euro oraz zakazem prowadzenia auta przez kolejne 3 miesiące, a jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa będzie Cię kosztować 30 euro.

Wymagane wyposażenie samochodu w Niemczech to: trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli zaś chodzi o dokumenty, z którymi musisz się poruszać po Niemczech, należą do nich dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisa OC.

Ciekawostką są tzw. umweltzonen, czyli strefy ekologiczne, do których wjazd jest możliwy tylko w sytuacji, kiedy Twój pojazd wydziela określoną normę spalin. Określa to specjalna naklejka, którą powinieneś umieścić na szybie auta – kupisz ją np. na stacji benzynowej. Brak wlepki jest równoznaczny z otrzymaniem mandatu, dlatego warto o tym pamiętać. 

Ważne! Warto dodać, że w krajach należących do strefy Schengen możesz posiadać takie wyposażenie pojazdu, jakie jest wymagane w Twoim ojczystym kraju. Wszystko to za sprawą Konwencji Wiedeńskiej.  Poruszając się jednak po tych krajach, możesz się spotkać z niezadowoleniem policjantów, którzy bardzo chętnie wystawią Ci mandat. Jeśli go przyjmiesz, to będziesz musiał go zapłacić. Odmowa wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu i sporymi kosztami sądowymi. Choć zapewne wygrasz tę sprawę, to Twój portfel znacznie się uszczupli, dlatego warto się dostosować i wyposażyć pojazd w wymagane elementy.

Podsumowanie

Planujesz podróż autem do pobliskich krajów? Chcesz dobrze przygotować się do jazdy? Świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie całą garść informacji na temat jazdy autem po pobliskich krajach! Sprawdź, co zrobić, by podróż samochodem do Czech, Niemiec czy Hiszpanii nie spędzała Ci snu z powiek.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej