Passerati - „Każdy chłopak z polskiej wsi wozi się passatem w TDI"

Aktualizacja:
975b356fb114eb7db82c9e94d23ca749

Passerati to zjawisko, fenomen, ikona, stan umysłu. Gwiazda Youtube’a, celebryta, o którym śpiewa się piosenki z milionami wyświetleń. Bohater niezliczonych memów. Na jego temat powstają przysłowia, pisze się o nim wiersze. Dla jednych synonim obciachu, dla innych synonim luksusu. Ma tyle samo wielbicieli co hejterów. Wielbiciele twierdzą, że hejtują zazdrośnicy. A za co wielbi się w Polsce VW Passata?

Ma swoje miejsce w Wikisłowniku. Jest tam opisany jako nieodmienny rzeczownik rodzaju nijakiego, środowiskowa nazwa Volkswagena Passata. Słowo wywodzi się z połączenia passat + maserati, co jest żartobliwym nawiązaniem do prestiżowej włoskiej marki.

Gdzie diabeł nie może, tam passatem wjadę

Youtube pęka w szwach od teledysków z passatem w roli głównej. VW Passat jest kreowany w nich na synonim dobrej zabawy w doborowym towarzystwie pięknych kobiet. Oszałamiającą karierę robi piosenka disco polo zespołu Rompey. W teledysku nieziemskie laski falują przed maską jak trawa na wietrze, wyskakują z bielizny i oplatają długimi kończynami samca alfa, szczęśliwego posiadacza passerati. Ach, spełnienie marzeń!

„Każdy dobry chłopak z polskiej wsi,
wozi się passatem w TDI,
każda fajna niunia dobrze wie,
że w passacie dobrze bawi się.”
Rompey – Passerati (Passat w TDI)

www.demotywatory.pl

Ukłonem w stronę passata jest kawałek nagrany przez Kabaret Czwarta Fala, parodia piosenki „Llama In My Living Room” (AronChupa & Little Sis Nora):

„Sąsiedzi z dala słyszą silnik w TDI
Luksusu każdy dziś zazdrości mi.
Mój Passat, choć nie widać,
Bity był nieroz,
Silnik mruczy tu niczym gniazdo os.”
Kabaret Czwarta Fala – Mój passat robi we wsi szum

VW Passat, jak prawdziwa gwiazda, jest sławiony także w poezji. Oto próbka z bloga autoinspekcja.wordpress.com:

„Passat – jedno słowo a tak wiele znaczy
zaraz wam checkengine wszystko wytłumaczy.
Passat to jest perła, ideał dizajnu
różni się niewiele, ciutkę, od kombajnu
Kultowa już buda, przed liftem i po
B5 się rozumie – prestiż to jest to!”

W Internecie można kupić dodające splendoru naklejki na samochód. Urzekają opisem: „Naklejka dedykowana dla właścicieli VW Passata. Kto kumaty ten wie, że naklejasz i od razu cena rośnie.” – reklamuje sprzedawca na stronie typowymirek.pl.

Ten jest królem świata, kto ma passata

Nie da się policzyć, ile stworzono memów z passatem. Nie można także jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy więcej jest tych sławiących zalety passata czy też szydzących z auta i jego kierowców.

Passerati to stan umysłu

Internetowe dyskusje pomiędzy wielbicielami a hejterami passerati są namiętne i gorące niczym dziewczyny z teledysków. Idą w ruch wirtualne cepy i siekiery, wrze, buzuje, ale konkluzji brak. Wszak każda pliszka swój ogonek chwali.

Za co Polak kocha passata?

Tak już całkiem poważnie, to niemieckie samochody od lat mają w Polsce opinię solidnych i niezawodnych. Volkswagen Passat, obecny nad Wisłą od lat 90-tych XX wieku, uczciwie zapracował na swoją opinię, wożąc nas po polskich drogach. Dobrze się ich trzyma, a zawieszenie przetrwa wszystkie dziury i wyboje.

VW Passat to trwałe, pakowne auto, w którym każdy może czuć się bezpiecznie i do tego jest dostępny nie za miliony – passata B5 w naprawdę dobrym stanie można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Doprawdy, grzechem byłoby wybrzydzać. Nazawodny silnik 1.9 TDI, opiewany w pieśni i poezji, jest wytrzymały i praktycznie nie do zdarcia. Podobnie karoseria, w którą się rdza nie wżera.

Jeśli już coś w passacie wysiądzie, naprawa nie będzie bardzo kosztowna. Zamienniki ani nawet oryginalne części nie doprowadzą właściciela passerati do ruiny, a i mechanicy powszechnie znają się na tym modelu.

Wsiadaj. I cyk dwójeczka!

Sprawdź także: Volkswagen Jetta

10 zalet Volkswagena Passata – Passerati takie dobre?!

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej