Passat B5 - silniki, dane, testy

Aktualizacja:
passat-b5

Passat B5 to jeden z najczęściej kupowanych modeli aut osobowych marki Volkswagen. Passat B5 zajął 3 miejsce w konkursie Europejski samochód roku w 1997 roku.

Na rynku Passat pojawił się już w 1996 roku (również w wersji VW Passat B5 kombi), a w 2000 roku pojawiła się nowa jego wersja VW Passat B5 FL. Różnice między oboma modelami obejmują estetyczne zmiany oraz bogatszą i lepiej wyposażoną listę wyposażenia podstawowego oraz dodatkowego. Przy wyborze między dwoma opcjami modelu należy podjąć decyzję na podstawie posiadanego budżetu. W kwocie do 20 tysięcy złotych możemy zakupić starszy model o bezwypadkowym przebiegu.

Pierwotnie samochód w swoim podstawowym wyposażeniu miał system ABS, wspomaganie kierownicy oraz 2 poduszki powietrzne. Oczywiście dostępna była gama uzupełniających elementów wyposażenia takich jak: klimatyzacja automatyczna/manualna, dodatkowe poduszki powietrzne, elektryczne sterowanie szyb, podgrzewanie i sterowanie elektryczne lusterkami, podgrzewane fotele, komputer pokładowy czy skórzana tapicerka. Z czasem model ten dorobił się wielu wersji i edycji specjalnych, a wyposażenie z różnych edycji pojazdu potrafi się znacząco różnić, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tego auta.

Czytaj także: Passerati – „Każdy chłopak z polskiej wsi wozi się passatem w TDI”

Modernizacja Passata B5 w 2000 roku

W roku 2000 zaprezentowano zupełnie odnowiony wygląd B5 ze zmienioną linią nadwozia i kilkoma elementami po liftingu np. chromowana atrapa chłodnicy.
W 2001 roku zaprezentowano, jak dotąd najmocniejszą wersję Passata B5, W8. Silnik W8 o pojemności 4 l ma moc 275 KM i 370 Nm z napędem na cztery koła. Obecnie Passata B5 można zakupić w 8 wariantach wyposażenia: Basic, Comfortline, Highline, Exclusive, Sportline oraz wspomniany powyżej W8. Dostępne silniki benzynowe to: 1.6, 1.8 T, 2.0 8V, 2.0 20V, 2.8 V6, 4.0 W8; natomiast silniki wysokoprężne dostępne są w następujących wariantach:1.9 TDI PD, 2.0 TDI PD, 2.5 TDI PD.

Czytaj także: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?

VW opinie użytkowników – Ponadczasowe wnętrze i przedni napęd

Użytkownicy Passata B5 wyjątkowo cenią jakość wykonania wnętrz pojazdu. Staranność wykonania i dobra jakość produktów pomagają w utrzymaniu samochodu w wysokim standardzie. Pomimo użytkowania auta deska rozdzielcza samochodu nie pęka, nie ulega znaczącym zarysowaniom wynikającym ze zwyczajowego użytkowania. Dzięki tej dbałości o wykonanie sprzedaż używanego auta nie sprawia problemów. Nowsze modele posiadają podświetlane elementy, czego nie spotyka się w autach starszej generacji. W nowszych modelach część użytkowników narzekała na drobne usterki tj. na pękające podłokietniki przy dłuższym i intensywnym korzystaniu z samochodu.

Volkswagen Passat B5 ma napęd na przednie koła, są również wersje z napędem na cztery koła – wersja 4Motion. Model ten bazuje na płycie podłogowej Audi A4. Passat B5 ma bardzo szeroka gamę silnków do wyboru zarówno pośród benzynowych, jak i turbodiesli. Najtańszy model to oczywiście wersja benzynowa o pojemności 1,6 litra.

Czytaj także: Volkswagen Tiguan

Wymiary pojazdu

Passat B5 ma wymiary aut zazwyczaj określanych jako marki premium. Pojemność bagażnika wynosi 475 litrów, a po rozłożeniu foteli to aż 800 litrów!

Długość 4705 mm

Szerokość  1750 mm

Wysokość 1460 mm

Dane techniczne Volkswagen Passat B5 (1996 – 2005) Sedan

Moc [KM] 90–275
Pojemność [cm3] 1595–3999
Zużycie paliwa [l/100km] 5,3–13,1
Przyspieszenie 0–100km/h [s] 6,5–14,3
Długość [mm] 4675–4705
Szerokość [mm] 1740–1746
Min. pojemność bagażnika [l] 400–475

Testy zużycia paliwa

Dla porównania kosztów zużycia paliwa przedstawiamy dla przykładu 3 opcje porównane przez autocentrum.pl. Warto wiedzieć, ile nasze auto będzie spalać przy codziennym użytkowaniu.


Silnik benzynowy VOLKSWAGEN PASSAT B5

1. Silnik :1.6 100KM 74kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 9,1
2. Silnik :1.6 102KM 75kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 8,0

Silnik z LPG VOLKSWAGEN PASSAT B5

1. Silnik :1.6 100KM 74kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 10,2
2. Silnik :1.6 102KM 75kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 10,3

Silnik Diesla VOLKSWAGEN PASSAT B5

1.  Silnik :1.9 TDI 90KM 66kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 6,1
2. Silnik :1.9 TDI 101KM 74kW  średnie zużycie paliwa (l/100km): 6,5

Czy Volkswagena Passat B5 można tanio ubezpieczyć będąc młodym kierowcą?

Ubezpieczenie Oc jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres u poszczególnych ubezpieczycieli jest taki sam, dlatego dzięki porównywarce OC postanowiliśmy sprawdzić, ile może kosztować przykładowe ubezpieczenie.

Wybraliśmy model Volkswagena: Volkswagen Passat 1.6 Comfortline Benzyna, 1.6 Sedan, 4 drzwiowy, 75 kW/102 Km z 2005 roku dla kierowcy w wieku 27 lat, kawalera z niewielkim, bo 5 letnim stażem posiadania prawa jazdy. Korzysta z samochodu podczas dojazdów do pracy oraz weekendy.


W aglomeracji śląskiej kwoty OC kształtują się następująco:

Volkswagen Passat - ceny OC na Śląsku

Natomiast już w stolicy opłata dla młodego kierowcy uległa znacznemu podwyższeniu.

Volkswagen Passat - ceny OC w Warszawie

Jak widać na powyższym przykładzie nie tylko miejsce ubezpieczenia ma duże znaczenie. Ofert ubezpieczeń nawet dla młodych kierowców mogą się znacząco różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczającego pojazd. Warto również sprawdzić czy ubezpieczenie OC+AC nie będzie dla nas korzystniejszą opcją. Sprawdź sam na Punkta.pl.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ranking najczęściej sprowadzanych samochodów
2015.02.25
Najczęściej sprowadzane samochody. Które auto wybrać? Subiektywny ranking Punkta

Większość z nas marzy o luksusie i prestiżu, ale niestety możemy pozwolić sobie tylko na sprowadzane samochody, które najlepsze swoje lata spędziły u pierwszych 2-3 właścicieli. Polscy kierowcy mają dobry gust – wybierają podobnie jak ich bogatsi odpowiednicy na Zachodzie, tyle że kupują auta używane. Sprawdź z nami najczęściej sprowadzane samochody, które podbiły serca Polaków.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing - nienawidzić czy pokochać?
2016.01.28
Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?

Obowiązujący od ponad 10 lat trend w budowie silników samochodowych polega na „wyciskaniu” jak najlepszych osiągów z jak najmniejszej pojemności i redukowaniu liczby cylindrów. W rezultacie mamy już auta klasy średniej i SUV-y napędzane trzycylindrowymi jednostkami o pojemności 1 litra. Czy to dobrze? Czy downsizing to tylko chwilowa moda?

Czytaj więcej
2022.02.07  •  Samochód
Audi A4 B5, B6, B7, B8 oraz B9

Polacy oprócz BMW oraz nieśmiertelnego VW Golfa uwielbiają AUDI. Dziś zatem rozejrzymy się nieco w modelach poszczególnych generacji Audi A4 i sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla tego samochodu.

Czytaj więcej
2018.02.27  •  Samochód
Ecodriving – jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?

Ecodriving, czyli jazda ekonomiczna, czy też ekologiczna to nowoczesny sposób prowadzenia samochodu. Celem jest nie tylko oszczędność paliwa i co za tym idzie pieniędzy. To również bezpieczeństwo na drodze. Jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?

Czytaj więcej
2019.04.26  •  Samochód
Volkswagen Touran

Wszystkie auta od Volkswagena wyglądają jak Golf. Mniejszy, większy, ale nie było takiego, który mógłby konkurować ze Renault Scenic, Citroenem Picasso czy Oplem Zafirą. Uzupełniono więc gamę pojazdów od VW o Golfa - minivana czyli Volkswagena Tourana. Nowy, wyrośnięty członek rodziny sprawnie stoczył walkę z konkurentami na rynku i wyszedł z niej obronną ręką. Oto, czym przekonał do siebie nabywców.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej