Transgraniczne kontrole OC pojazdów: zmienią się zasady ubezpieczeń komunikacyjnych

Aktualizacja:
transgraniczne-kontrole

11 lutego media obiegła informacja o planach Parlamentu Europejskiego, które na swój sposób miałyby zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Planowane zmiany z jednej strony miałyby nieść za sobą wiele korzyści, ale z drugiej nie byłyby jednak wolne od negatywnych skutków. Kilka dni później propozycje dyrektywy zmieniającej zasady w ubezpieczeniach komunikacyjnych zostały przyjęte. Co się zmieni?

Lepsza ochrona ofiar wypadków drogowych to tylko jeden z pomysłów Parlamentu Europejskiego. Na ich poprawę składać mają się przede wszystkim wyższe sumy gwarancyjne czy rekompensata dla ofiar wypadków, w których ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Zaraz obok tego, pojawia się pomysł kontroli ubezpieczenia OC pojazdów przeprowadzanych przez państwie członkowskie, a także uwzględnianie dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia i respektowanie zniżek wypracowanych w innym państwie członkowskim.

Transgraniczne kontrole OC: pułapka dla nieubezpieczonych

Obiektywnie patrząc, szykowane zmiany mają znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji nie tylko samych kierowców, ale także ofiar wypadków. Ponieważ z reguły jednak nie ma nic za darmo, za wszystkimi planowanymi zmianami „na plus”, powinien kryć się jakiś haczyk. Tak miałoby być także i w tym przypadku, a to odczuć dałoby się szczególnie osobom bez ubezpieczenia OC. Unia chce walczyć z kierowcami, którzy nie dopełniają obowiązku ubezpieczenia komunikacyjnego i doprowadzać do ich karania. W tym celu miałyby zostać wprowadzone transgraniczne kontrole obowiązkowych ubezpieczeń, które odbywałyby się bez wiedzy samym zainteresowanych. W jaki sposób? Do wykrywania przypadków braku OC miałoby dochodzić za pomocą kamer i oprogramowania rozpoznającego numery rejestracyjne pojazdu. Kierowca karę za brak OC musiałby uiścić już w Polsce, a jak wiemy – te do najniższych nie należą.

Podwyższenie sum gwarancyjnych równa się podwyżka cen OC?

Większość z planowanych poprawek ma jednak dotyczyć poprawy sytuacji kierowców i zabezpieczenia interesów ofiar wypadków. Co więcej w tej kwestii? Jedna z najważniejszych zmian miałaby zagwarantować wyższe odszkodowania. Wyższe, czyli…? Obecnie suma gwarancyjna, jaką może wypłacić poszkodowanemu ubezpieczyciel wynosi 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych. Po zmianach, pierwsza z nich miałaby zostać podwyższona do 6,07 mln euro oraz do 1,22 mln euro dla szkód majątkowych.

Planowane zmiany miałyby przynieść także rozwiązanie dla sytuacji, w których ubezpieczyciel pojazdu odpowiedzialnego za wypadek okazałby się niewypłacalny. Wówczas, osoba poszkodowana otrzymałaby świadczenie, ale już ze swojego państwa zamieszkania. Na świadczenie musiałaby poczekać nie dłużej niż 6 miesięcy.

Zniżki na OC z innego kraju będą respektowane?

Kolejną zmianą, która miałaby być ukłonem w stronę kierowców, jest skłonienie firm ubezpieczeniowych do respektowania zniżek za bezszkodową jazdę, ale – uwaga – wypracowanych w innym kraju Unii Europejskiej. Skorzystać na tym miałyby przede wszystkim osoby, które zbudowały swoją pozytywną historię ubezpieczeniową w Polsce, po czym przeprowadzają się i chcą ubezpieczyć swój pojazd w innym kraju Unii Europejskiej. Wówczas nowy ubezpieczyciel musiałby uznać dotychczas wypracowane zniżki, a kierowca nie przepłacałby za OC.

AKTUALIZACJA:

Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy zmieniającej zasady ubezpieczeń komunikacyjnych. Ofiary wypadków mogą liczyć na wyższe odszkodowanie, a transgraniczne kontrole OC sprawią, że kierowcy bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego będą karani także poza granicami swojego kraju. Ci sami kierowcy mogą jednak liczyć na zglobalizowanie systemu zniżek za bezszkodową jazdę, co oznacza, że wypracowane zniżki będą respektowane na terenie całej Unii Europejskiej. Tyle w kwestii faktów. Zaraz obok nich zostaje jednak pewien domysł – przewiduje się, że wszystkie z zaplanowanych zmian mogą doprowadzić do podwyższenia cen OC. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

 

Podsumowanie

  1. Parlament Europejski przygotował poprawki do obecnej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych, które na swój sposób miałyby zrewolucjonizować rynek polis OC.
  2. Unia chce walczyć z kierowcami, którzy nie dopełniają obowiązku ubezpieczenia komunikacyjnego, w tym celu miałyby zostać wprowadzone kontrole transgraniczne OC pojazdów.
  3. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami Parlamentu Europejskiego suma gwarancyjna dla szkód osobowych zostałaby podniesiona do 6,07 mln euro, a dla szkód majątkowych 1,22 mln euro.
  4. Ukłonem w stronę kierowców jest wprowadzenie obowiązku respektowania przez ubezpieczycieli zniżek na OC wypracowanych w innym kraju członkowskim.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej