Gwarancja, ochrona zniżek. Jak działa, czy warto ją mieć?

Aktualizacja:
ochrona zniżek

Stało się, stłuczka. To może się zdarzyć każdemu kierowcy, nawet najlepszemu. Wystarczy jeden mały błąd, by spotkała nas utrata wypracowanych przez lata zniżek. Na szczęście można uprzedzić przykre skutki i w porę się przed tą stratą zabezpieczyć. Takie możliwości niesie gwarancja utrzymania zniżek – jak najlepiej na niej skorzystać?

O niskich składkach ubezpieczeń komunikacyjnych marzy niemal każdy kierowca. Ubezpieczyciele oferują oczywiście upusty od opłacanych składek, ale należą się one tym kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie powodują szkód.  Zniżki za bezszkodową jazdę powiększają się z każdym kolejnym rokiem bez stłuczki, sięgając z czasem nawet kilkudziesięciu procent i stanowiąc niebagatelną ulgę w kosztach ubezpieczeń. Przykładowo, młody kierowca bez zniżek, a nawet ze zwyżką za wiek, może za ubezpieczenie swojego kilkuletniego Golfa zapłacić nawet 2500 zł. Jego ojciec, za ten sam samochód zapłaci tylko 400 zł składki OC. Zniżki mają więc znaczenie. Jak ich nie stracić?

Najlepszym sposobem ochrony przed utratą zniżki jest oczywiście bezpieczna jazda. Nie traci się również zniżek, gdy szkoda jest skutkiem działań innych osób. Można się również ochronić się przed ich utratą nawet wówczas, gdy doszło do zawinionej szkody. I tu właśnie przechodzimy do gwarancji czy też ochrony zniżek. Jak to działa?

Na czym polega gwarancja, ochrona zniżek?

 Opcja gwarancji utrzymania zniżek dedykowana jest posiadaczom zniżek za bezszkodową jazdę. W sytuacji wystąpienia zawinionej szkody opcja ta zabezpiecza przed stratą zniżek uzyskanych przez lata bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. W sytuacji zawinionej szkody ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu, zgłasza szkodę do UFG, ale w zakresie zniżek traktuje ją jako niebyłą – nie bierze szkody pod uwagę przy ustalaniu zniżek na następny rok, utrzymując je na niezmienionym poziomie.

W konsekwencji zniżki za bezszkodową jazdę zostają utrzymane w nowym okresie ubezpieczeniowym. Mogą nawet wzrosnąć, jeśli nie osiągnęły maksymalnego pułapu.

Kto skorzysta na ochronie zniżek?

Ochrona przed utratą zniżek obejmuje zwykle pierwszą zawinioną szkodę w danym okresie ubezpieczeniowym, siłą rzeczy nie jest więc opłacalna dla tych, którym stłuczki przytrafiają się stale. Natomiast kierowcy ostrożni, przezorni, pragmatyczni i kalkulujący koszty doceniają możliwość zachowania wypracowanych zniżek, zwłaszcza, gdy osiągnęły one maksymalny poziom.

Kierowcom wypracowującym dopiero większe zniżki ubezpieczenie od ich utraty umożliwia kontynuację działań i chroni przed zaprzepaszczeniem dotychczasowych wysiłków. Opcja polecana jest także kierowcom współdzielącym pojazd z innym użytkownikiem. Wykupienie gwarancji zniżek za niewielką opłatą może mieć proste przełożenie na znaczące zmniejszenie kosztów w następnych latach.

Dostępność opcji ochrony przed utratą zniżek – gdzie kupić? 

 Gwarancję zachowania zniżek w przypadku zawinionej szkody oferuje wielu ubezpieczycieli. Najczęściej jest to odpłatna opcja dodatkowa powiązana z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Można spotkać ją także jako bezpłatną ofertę ubezpieczyciela.

 Zdarza się, że ochrona zniżek uzyskanych za bezszkodową jazdę jest oferowana jako bonus dla stałych klientów lub gratis przy zakupie innych produktów czy usług. Stała oferta ochrony zniżek wzbogacana jest przez TU o sezonowe promocje, zachęcające do skorzystania z tej możliwości.

Czytaj także: Kalkulator zniżek OC

 Różne warianty gwarancji zniżek

 Dokonując wyboru warto porównać warunki oferty różnych towarzystw, ponieważ poszczególne opcje ochrony zniżek mogą się znacznie od siebie różnić. Zróżnicowanie propozycji pozwala dopasować produkt do indywidualnych potrzeb klientów. W tańszych wariantach najczęściej należy uwzględnić, że gwarancja ochrony zniżek ma zastosowanie tylko w przypadku drobnych stłuczek, czyli jeśli wjedziesz komuś w zderzak, albo zarysujesz drzwi – nie obejmuje wówczas szkód większego rozmiaru, wykraczających poza określoną wysokość. Najkorzystniejszą opcją ochrony jest gwarancja utrzymania zniżek niezależnie od rozmiarów stłuczki.

 Przy korzystaniu z ofert różnych ubezpieczycieli, na przykład w sytuacji posiadania kilku pojazdów, warto pamiętać, że ochrona przed utratą zniżek za bezszkodową jazdę jest respektowana tam, gdzie została wykupiona.

Czytaj także: Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Czy warto mieć ochronę zniżek w OC?

Produkt nie jest drogi –  niektórzy ubezpieczyciele dorzucają go gratis, lub za kilkanaście złotych do sprzedawanej polisy. Z doświadczenia wynika jednak, że jest to raczej klasyczny chwyt marketingowy, a nie wsparcie dla klienta.

Po pierwsze ochrona zniżek działa TYLKO u ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę. Nie oznacza to jednak wcale, że zaproponuje on najtańszą polisę w kolejnym roku. Taryfy ubezpieczycieli zmieniają się na bieżąco i nawet jeśli posiadamy ochronę zniżek, to po roku i szkodzie, z dużym prawdopodobieństwem u tego ubezpieczyciela zapłacimy drożej.

Z praktyki ubezpieczeniowej wynika, że po szkodzie najlepiej zmienić ubezpieczyciela –  to najlepszy sposób na tańsze OC.

Czytaj także: Utrata zniżek OC: jak odzyskać zniżki u ubezpieczyciela?

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym tekście: JAK UNIKNĄĆ ZWYŻKI NA OC? 

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC ? Sprawdź co mamy dla Ciebie!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej