Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył interaktywną mapę z wynikami kontroli jakości paliw na stacjach w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu sprawdzisz, czy najbliższa stacja sprzedaje paliwo zgodne z normami i bezpieczne dla silnika. Mimo to może się zdarzyć, że zatankujesz w punkcie, który jeszcze nie przeszedł kontroli. Co zrobić, jeśli okaże się, że zakupione paliwo jest wadliwe? Kto odpowie za awarię?

Opony zimowe a odszkodowanie
Brak opon zimowych a ubezpieczenie OC

Zima coraz bliżej, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu do niższych temperatur. Podstawa to wymiana opon na zimowe. Takie opony zwiększają bezpieczeństwo. Czy jednak ich brak może skutkować brakiem odszkodowania z OC w przypadku kolizji?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG - w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?
UFG – w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?

Wypłaty odszkodowań poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez niezidentyfikowanych sprawców lub kierowców jeżdżących bez OC, a także nakładanie kar za jego brak – to główne zdania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypadek przy pracy - odszkodowanie - jak uzyskać?
Wypadek przy pracy. Czy należy mi się odszkodowanie i jak się o nie starać?

W 2014 roku wypadki przy pracy przytrafiły się ponad 88 tys. Polaków, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o 0,4 proc. Takie pechowe zdarzenie może przytrafić się każdemu z nas. Sprawdź, kiedy należy Ci się odszkodowanie za wypadek w pracy i jak się o nie ubiegać.

odmowa wypłaty odszkodowania oc
6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!

Stało się. Miałeś stłuczkę, ktoś okradł Ci dom, albo zniszczył samochód. Nie martwisz się bo wiesz, że masz wykupione ubezpieczenie… no właśnie. Uzyskanie pieniędzy za szkodę wcale nie jest takie proste. Poznaj listę 6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!

zderzenie z dzikim zwierzęciem
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto ponosi odpowiedzialność?

Kolizja z dzikiem lub sarną może być bardzo niebezpieczna. Uzyskanie odszkodowania za taki wypadek łatwe nie jest. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, które masz i tego, kto ponosi odpowiedzialność za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Może się bowiem okazać, że za nieostrożne zwierzę odpowiada konkretny człowiek. Zderzenie z dzikim zwierzęciem - kto ponosi odpowiedzialność?

Dziura w jezdni – kto odpowiada za uszkodzone auto?

Jeśli chcemy dostać odszkodowanie za uszkodzenia powstałe po tym, jak wjechaliśmy w dziurę w jezdni, musimy uzbroić się w mocne argumenty, dokumenty, dowody i cierpliwość. Czeka nas długa batalia.

Kradzież samochodu
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Coraz więcej Polaków po wypadkach walczy w sądach o zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC. Liczą na znacznie wyższe kwoty niż te, które proponują ubezpieczyciele. W walkę o te pieniądze włączają się też kancelarie odszkodowawcze. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie, komu przysługuje i czym różni się od odszkodowania.

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków
Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

„Ile mogę dostać za złamaną nogę po potrąceniu przez samochód na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. „A ile by Ci odpowiadało?” – można by odpisać. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za Ciebie rzeczoznawca zakładu ubezpieczeń.

Ofiara wypadku samochodowego - jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?
Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Statystyki dotyczące polskich dróg mrożą krew w żyłach. Według danych przygotowanych przez polską policję tylko w I półroczu 2022 roku prawie 12 tys. osób doznało obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego. Jesteś jedną z nich? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym!

opinia rzeczoznawcy - nie zawsze się z nią zgadzamy
Opinia rzeczoznawcy a odszkodowanie. Jak zawalczyć o wyższą kwotę?

Miałeś stłuczkę? Ktoś uderzył w Twój samochód na parkingu? Po zaparkowanym pod blokiem aucie zostało jedynie wolne miejsce? Ubiegasz się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia? To zostanie wypłacone na podstawie opinii rzeczoznawcy. Opinia eksperta powołanego przez ubezpieczyciela może jednak budzić pewne wątpliwości. Nie zgadasz się z jego wyceną? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!