Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył interaktywną mapę z wynikami kontroli jakości paliw na stacjach w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu sprawdzisz, czy najbliższa stacja sprzedaje paliwo zgodne z normami i bezpieczne dla silnika. Mimo to może się zdarzyć, że zatankujesz w punkcie, który jeszcze nie przeszedł kontroli. Co zrobić, jeśli okaże się, że zakupione paliwo jest wadliwe? Kto odpowie za awarię?

Opony zimowe a odszkodowanie
Brak opon zimowych a ubezpieczenie OC

Zima coraz bliżej, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu do niższych temperatur. Podstawa to wymiana opon na zimowe. Takie opony zwiększają bezpieczeństwo. Czy jednak ich brak może skutkować brakiem odszkodowania z OC w przypadku kolizji?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG - w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?
UFG – w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?

Wypłaty odszkodowań poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez niezidentyfikowanych sprawców lub kierowców jeżdżących bez OC, a także nakładanie kar za jego brak – to główne zdania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypadek przy pracy. Czy należy mi się odszkodowanie i jak się o nie starać?

W 2014 roku wypadki przy pracy przytrafiły się ponad 88 tys. Polaków, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o 0,4 proc. Takie pechowe zdarzenie może przytrafić się każdemu z nas. Sprawdź, kiedy należy Ci się odszkodowanie za wypadek w pracy i jak się o nie ubiegać.

Odmowa wypłaty odszkodowania – kiedy nie otrzymamy odszkodowania?

Jesteś przezorny, więc jesteś ubezpieczony. Możesz spać spokojnie? Tak, o ile najpierw uważnie przeczytałeś OWU. Wszystkie zapisy wydrukowane zniechęcająco małym druczkiem są bardzo istotne w chwili, gdy dochodzi do szkody. Masz problem z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia? Oto 6 powodów, z powodu których nie dostajemy odszkodowania.

zderzenie z dzikim zwierzęciem
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto ponosi odpowiedzialność?

Kolizja z dzikiem lub sarną może być bardzo niebezpieczna. Uzyskanie odszkodowania za taki wypadek łatwe nie jest. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, które masz i tego, kto ponosi odpowiedzialność za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Może się bowiem okazać, że za nieostrożne zwierzę odpowiada konkretny człowiek. Zderzenie z dzikim zwierzęciem - kto ponosi odpowiedzialność?

Dziura w jezdni – kto odpowiada za uszkodzone auto?

Jeśli chcemy dostać odszkodowanie za uszkodzenia powstałe po tym, jak wjechaliśmy w dziurę w jezdni, musimy uzbroić się w mocne argumenty, dokumenty, dowody i cierpliwość. Czeka nas długa batalia.

Kradzież samochodu
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Coraz więcej Polaków po wypadkach walczy w sądach o zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC. Liczą na znacznie wyższe kwoty niż te, które proponują ubezpieczyciele. W walkę o te pieniądze włączają się też kancelarie odszkodowawcze. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie, komu przysługuje i czym różni się od odszkodowania.

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków
Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

„Ile mogę dostać za złamaną nogę po potrąceniu przez samochód na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. „A ile by Ci odpowiadało?” – można by odpisać. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za Ciebie rzeczoznawca zakładu ubezpieczeń.

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

W Polsce codziennie w wypadkach ginie kilkanaście osób a ponad setka zostaje rannych. Wypadek, w odróżnieniu od kolizji, to zdarzenie, w którym ktoś został ranny lub zginął. Warto, abyś wiedział, że za odniesione obrażenia należą Ci się określone świadczenia. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie po wypadku.

opinia rzeczoznawcy - nie zawsze się z nią zgadzamy
Opinia rzeczoznawcy a odszkodowanie. Jak zawalczyć o wyższą kwotę?

Miałeś stłuczkę? Ktoś uderzył w Twój samochód na parkingu? Po zaparkowanym pod blokiem aucie zostało jedynie wolne miejsce? Ubiegasz się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia? To zostanie wypłacone na podstawie opinii rzeczoznawcy. Opinia eksperta powołanego przez ubezpieczyciela może jednak budzić pewne wątpliwości. Nie zgadasz się z jego wyceną? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!