Jak uzyskać odszkodowanie od biura podróży za zepsute wakacje?

Aktualizacja:
odszkodowanie-od-biura-podrozy

Wakacje powinny być momentem odpoczynku i ukojenia. Czasem, w którym można naładować wewnętrzne baterie, odpocząć od codziennego stresu i przygotować się na powrót do obowiązków. Definicja jest piękna, ale co jeżeli nasz urlop okaże się totalną klapą i horrorem, którego nie życzymy nawet najgorszym wrogom? Zobacz, jak walczyć o odszkodowanie za zepsute wakacje i jakie należą się prawa.

Niezgodna oferta? Alarmuj biuro podróży

Przyjeżdżasz na miejsce, a zamiast pięknego hotelu z katalogu widzisz niebezpieczną lokalizację, która niczym nie przypomina to, za co płaciłeś? A może pokój, który miał mieć piękny widok na morze, uraczył pejzażem powstającego budynku przy autostradzie? Wszelkie niezgodności z ofertą powinno się natychmiast zgłosić do organizatora wycieczki. Nie musisz wnosić od razu o odszkodowanie od biura podróży. To pozwoli szybko poprawić komfort lub zaproponować inne, możliwie wygodne rozwiązanie. Nosi to nazwę świadczenia zastępczego, które każde szanująca się firma powinna zaproponować.

Jeżeli świadczenie zastępcze będzie droższe od oferty, którą opłaciłeś – pozostałe koszty leżą już po stronie organizatora wycieczki. Jeśli jednak oferowane rozwiązanie jest niższej klasy lub jakości (np. hotel z mniejszą liczbą gwiazdek, dalej od plaży lub obniżona obsługa żywieniowa), w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie od biura podróży. To jednak nie koniec – jako klient możesz starać się również o obniżenie ceny i zadośćuczynienia.

A skoro o cenie mowa…

Wiesz, co bierzesz i za co płacisz. Na miejscu okazuje się, że w hotelu brakuje pokoju rodzinnego, który miałeś otrzymać. Z dwóch basenów zrobił się jeden, w dodatku bez ogrzewanej wody. Jakość jedzenia również pozostawia wiele do życzenia. Takie elementy mogą skutecznie zepsuć wakacje i sprawić, że zamiast odpoczynku, czujesz frustrację i rozgoryczenie. Nie ma co czekać – sięgnij po odszkodowanie za zmarnowane wakacje.

Jak się okazuje, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygotował tzw. tabelę frankfurcką, która określa, co można podważyć i jaki procent kwoty wycieczki „odzyskać”. Obejmuje ona takie elementy jak transport, nocleg, wyżywienie i pozostałe elementy. Dla przykładu – brak lub zepsuta klimatyzacja to odszkodowanie rzędu nawet 20% zapłaconej sumy. Naturalnie możesz otrzymać pełen zwrot kosztów, ale często takie sprawy mają swój finał w sądzie.

Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie podróży i wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych

Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop

Komfort, jaki zastałeś w hotelu, wpływa na jakość Twojego wypoczynku. Jeżeli z uwagi na zakłócenia, zbyt duże natężenie hałasu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy nawet traumę spowodowaną wyjazdem, nie czujesz się wypoczęty – zgłoś się po odszkodowanie za zmarnowany urlop. Historia polskiego sądownictwa zna już takie przypadki i jak się okazuje – nienależyte wykonanie umowy przez organizatora wycieczki może być podstawą do dodatkowych świadczeń.

Jak uzyskać odszkodowanie od biura podróży za „zmarnowany urlop”? Wszystko zależy od tego, jak wpłynęło to na Ciebie i Twoją rodzinę. Jeżeli pozwalasz sobie na jednorazowe wakacje w ciągu roku i nie odpocząłeś, winę ponosi biuro podróży! Zadośćuczynienie, o jakim tutaj mowa to kilkaset, a nawet wielokrotność kwoty, jaka opiewała na rachunku. Naturalnie stopień jest indywidualnie oceniany na bazie różnych wskaźników. Pamiętaj, że działa to w dwie strony! Twoje wakacyjne zdjęcia w mediach społecznościowych mogą stanowić dowód.

Zadośćuczynienie – na jakiej podstawie?

Warto dokładniej przyjrzeć się temu, co może wpłynąć na jakość odpoczynku, a jednocześnie być podstawą do zadośćuczynienia. Naturalnie pierwszym elementem jest podróż – jeżeli była inna, niż ta deklarowana przez przewoźnika. Obniżony standard w pokoju czy pluskwy w hotelu to także powód do wnioskowania. Odszkodowanie będzie w takich wypadkach należne. Podobnie jak niesmaczne posiłki czy niska jakość drinków. Jeżeli w dodatku zdecydowałeś się na jedzenie „na mieście” – to również może być podstawą do sprawy, zachowaj tylko odpowiednie dowody w postaci paragonów.

Sprawdź ceny ubezpieczeń podróży!

Jak uzyskać odszkodowanie od biura podróży?

Biura podróży oferują pewną usługę, która jest poparta regulacjami, dbającymi o interes dwóch stron. Stąd podmioty gospodarcze starają się zabezpieczać odpowiednimi umowami, w których pojawiają się różne kruczki mówiące o odpowiedzialności, a także tym, co jest zagwarantowane w ramach oferty i kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne problemy.

Jeżeli chcesz podważyć jakość swoich wakacji – warto zacząć od najniższej instancji, czyli napisania reklamacji do organizatora. Jeżeli ten nie odpowie lub odpowie negatywnie, sprawę można przekazać do Rzecznika Praw Konsumenckich, a także do sądu. Sprawami zepsutych wakacji zajmują się też kancelarie prawne.

Podsumowanie

  1. Jeśli zauważysz złe warunki lub niezgodność z ofertą, zgłoś problem od razu do organizatora wycieczki.
  2. W przypadku zamiany na droższy standard nie musisz obawiać się o dodatkowe opłaty.
  3. Jeżeli standard odbiega od tego zapewnionego podczas podpisywania umowy — możesz domagać się odszkodowania od biura podróży.
  4. Procent kwoty, którą można odzyskać w ramach odszkodowania, określa tabela frankfurcka przygotowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments