Miałeś wypadek i Twój samochód wylądował w warsztacie? W niektórych przypadkach naprawa może potrwać kilka tygodni, jednak nie oznacza to, że przez ten czas musisz dojeżdżać do pracy autobusem, a na podróż służbową wybierać samolot lub pociąg. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Zanim zgłosisz się do wypożyczalni, poznaj 8 istotnych faktów na ten temat!
Pieniądze dostajesz ZA samochód zastępczy, nie NA jego wypożyczenie
Gdy twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku, możesz wypożyczyć samochód zastępczy w ramach polisy OC sprawcy. W praktyce nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel wypłaci ci określoną sumę pieniędzy z góry, ale zwróci poniesione koszty dopiero po odebraniu samochodu z warsztatu lub sprzedaży wraku, jeśli doszło do szkody całkowitej.
Zastanawiasz się, dlaczego musisz z góry zapłacić za samochód zastępczy z OC sprawcy? Podstawą prawną jest decyzja Sądu Najwyższego, który uznał, że sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową. Oznacza to, że jako poszkodowany nie możesz domagać się pieniędzy, za które mógłbyś wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się szkodą, za którą towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca ci pieniądze, jeśli wypożyczenie auta można zaliczyć do kosztów ekonomicznie uzasadnionych.
Dostęp do komunikacji miejskiej nie odbiera ci prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy
Sąd Najwyższy uznał, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza. Dlatego ubezpieczyciel nie powinien kwestionować twojego prawa do samochodu zastępczego, jeśli w twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje.
.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała jasne wytyczne na temat samochodów zastępczych w ramach likwidacji szkody i zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Liczy się realny czas naprawy
Zastanawiasz się, na jak długo możesz wypożyczyć samochód zastępczy? Liczy się realny czas naprawy, a nie z góry założony technologiczny czas naprawy. Załóżmy, że stłuczka nastąpiła 10 maja, ty odstawiłeś samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale warsztat musiał zamówić części niezbędne do naprawy, a najbliższy możliwy termin dostawy to 30 maja. Naprawa trwała do 7 czerwca i tego samego dnia odebrałeś samochód od mechanika. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić ci pieniądze za cały czas trwania naprawy, a nie sugerować, że upłynął już przewidziany termin naprawy.
W przypadku szkody całkowitej też masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy!
Gdy nastąpiła szkoda całkowita – czyli w praktyce twój samochód nadaje się do kasacji, bo koszty naprawy przewyższają wartość auta – również masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli ci na zakup kolejnego auta. Nie możesz oczywiście przesadnie rozciągać tych czynności w czasie, bo jeśli będą trwały one rok, ubezpieczyciel może odmówić ci zwrotu pieniędzy za wynajem.
Nie masz pieniędzy? Skorzystaj z wynajmu bezgotówkowego
Wypożyczenie auta w ramach car sharing na parę tygodni lub miesięcy to spory koszt. Oczywiście ubezpieczyciel sprawcy problematycznego zdarzenia będzie zobowiązany zwrócić Ci poniesione koszty, jednak na wypłacenie pieniędzy trzeba będzie poczekać. Jeśli nie stać Cię na zapłacenie tak dużej sumy pieniędzy, skorzystaj z możliwości, jaką dają wypożyczalnie – większość z nich oferuje wynajem bezgotówkowy i bierze na siebie załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela.
Wynajmij pojazd podobnej klasy
Gdy wypadkowi uległ Twój ford fiesta, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu np. BMW. Pamiętaj, że samochód zastępczy z OC sprawcy powinien mieć podobny standard do tego, którym jeździłeś do tej pory. Wybieraj też wypożyczalnie, które nie oferują wygórowanych cen, a najlepiej zgłoś się do firmy, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy, i podaj numer polisy oraz szkody z OC. Firma załatwi resztę formalności z ubezpieczycielem, a Ty będziesz mógł spokojnie korzystać z auta zastępczego.
Samochód zastępczy z OC sprawcy nie zawsze Ci przysługuje
Firmy ubezpieczeniowe mogą Ci odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie znajduje się drugie auto, które możesz wykorzystać do takich samych celów i którego nie potrzebują w tym czasie inni członkowie Twojej rodziny.
Zbieraj dokumenty
Ubezpieczyciele czasami dążą do skrócenia okresu, za który później oddadzą pieniądze. Aby uniknąć takiej sytuacji, zbieraj wszystkie dokumenty – np. faktury z warsztatu – które pokazują cały przebieg i przede wszystkim termin naprawy szkody. Pamiętaj, że możesz negocjować z ubezpieczycielem i odwołać się od jego decyzji na temat wypłacenia mniejszej sumy pieniędzy, niż wynikało to z rzeczywistego czasu naprawy.
Pytania i odpowiedzi
Jeśli Twój samochód został uszkodzony lub uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie wypadku, na czas naprawy lub znalezienia kupca na wrak, należy Ci się auto zastępcze. Masz do tego prawo, nawet jeśli w Twoim miejscu zamieszkania sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska. Ubezpieczyciel nie może też odmówić Ci prawa do zwrotu kosztów za wypożyczenie auta zastępczego, jeśli w Twojej rodzinie znajduje się drugi samochód, ale jest on stale wykorzystywany przez innych członków rodziny.
Z samochodu zastępczego możesz korzystać przez cały czas trwania naprawy auta, czyli od momentu, gdy zostało zniszczone do czasu, gdy odbierzesz je z warsztatu. Liczy się tu realny czas naprawy. W przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu, możesz korzystać z auta zastępczego do momentu, gdy uda Ci się sprzedać wrak i kupić inny samochód dostosowany do Twoich celów. W tym drugim przypadku nie możesz jednak celowo przedłużać tego procesu – np. zbyt długo zastanawiać się nad ofertami kupna – bo ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci pieniędzy za tak długi czas korzystania z wypożyczonego auta.
Samochód zastępczy z OC sprawcy najlepiej załatwić za pośrednictwem wypożyczalni aut, z którą współpracuje ubezpieczyciel. W takiej sytuacji firma załatwi wszystkie formalności za Ciebie, a Ty będziesz mógł skupić się na naprawie zniszczonego samochodu.
Jeśli wypożyczasz samochód z wypożyczalni, musisz na początku wyłożyć pieniądze, a dopiero potem dostaniesz zwrot poniesionych kosztów od ubezpieczyciela. Wiele wypożyczalni samochodów praktykuje jednak transakcje bezgotówkowe i dopełnia niezbędnych formalności w Twoim imieniu.
Podsumowanie
- Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
- Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
- Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
- Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Przytrafiła ci się stłuczka i masz prawo do samochodu zastępczego? Jeśli jesteś klientem PZU, możesz wybrać – auto zastępcze na czas naprawy albo rower na własność.
„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.
Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.
Ubezpieczyciele rywalizują o klientów: szczególnie tych pakietowych, którzy co tu dużo mówić, zostawiają u nich więcej pieniędzy. Co wyróżnia niedawno zaprezentowaną ofertę największego polskiego ubezpieczyciela PZU AC Auto non stop?
Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.