Samochód zastępczy z OC sprawcy – 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Aktualizacja:
samochod zastepczy

Miałeś wypadek i Twój samochód wylądował w warsztacie? W niektórych przypadkach naprawa może potrwać kilka tygodni, jednak nie oznacza to, że przez ten czas musisz dojeżdżać do pracy autobusem, a na podróż służbową wybierać samolot lub pociąg. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Zanim zgłosisz się do wypożyczalni, poznaj 8 istotnych faktów na ten temat!

Pieniądze dostajesz ZA samochód zastępczy, nie NA jego wypożyczenie

Gdy twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku, możesz wypożyczyć samochód zastępczy w ramach polisy OC sprawcy. W praktyce nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel wypłaci ci określoną sumę pieniędzy z góry, ale zwróci poniesione koszty dopiero po odebraniu samochodu z warsztatu lub sprzedaży wraku, jeśli doszło do szkody całkowitej. 

Zastanawiasz się, dlaczego musisz z góry zapłacić za samochód zastępczy z OC sprawcy? Podstawą prawną jest decyzja Sądu Najwyższego, który uznał, że sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową. Oznacza to, że jako poszkodowany nie możesz domagać się pieniędzy, za które mógłbyś wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się szkodą, za którą towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca ci pieniądze, jeśli wypożyczenie auta można zaliczyć do kosztów ekonomicznie uzasadnionych.

Dostęp do komunikacji miejskiej nie odbiera ci prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy

Sąd Najwyższy uznał, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza. Dlatego ubezpieczyciel nie powinien kwestionować twojego prawa do samochodu zastępczego, jeśli w twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje.

.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała jasne wytyczne na temat samochodów zastępczych w ramach likwidacji szkody i zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Liczy się realny czas naprawy

Zastanawiasz się, na jak długo możesz wypożyczyć samochód zastępczy? Liczy się realny czas naprawy, a nie z góry założony technologiczny czas naprawy. Załóżmy, że stłuczka nastąpiła 10 maja, ty odstawiłeś samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale warsztat musiał zamówić części niezbędne do naprawy, a najbliższy możliwy termin dostawy to 30 maja. Naprawa trwała do 7 czerwca i tego samego dnia odebrałeś samochód od mechanika. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić ci pieniądze za cały czas trwania naprawy, a nie sugerować, że upłynął już przewidziany termin naprawy.

W przypadku szkody całkowitej też masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy!

Gdy nastąpiła szkoda całkowita czyli w praktyce twój samochód nadaje się do kasacji, bo koszty naprawy przewyższają wartość auta również masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli ci na zakup kolejnego auta. Nie możesz oczywiście przesadnie rozciągać tych czynności w czasie, bo jeśli będą trwały one rok, ubezpieczyciel może odmówić ci zwrotu pieniędzy za wynajem.

Nie masz pieniędzy? Skorzystaj z wynajmu bezgotówkowego

Wypożyczenie auta w ramach car sharing na parę tygodni lub miesięcy to spory koszt. Oczywiście ubezpieczyciel sprawcy problematycznego zdarzenia będzie zobowiązany zwrócić Ci poniesione koszty, jednak na wypłacenie pieniędzy trzeba będzie poczekać. Jeśli nie stać Cię na zapłacenie tak dużej sumy pieniędzy, skorzystaj z możliwości, jaką dają wypożyczalnie – większość z nich oferuje wynajem bezgotówkowy i bierze na siebie załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela.

Wynajmij pojazd podobnej klasy

Gdy wypadkowi uległ Twój ford fiesta, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu np. BMW. Pamiętaj, że samochód zastępczy z OC sprawcy powinien mieć podobny standard do tego, którym jeździłeś do tej pory. Wybieraj też wypożyczalnie, które nie oferują wygórowanych cen, a najlepiej zgłoś się do firmy, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy, i podaj numer polisy oraz szkody z OC. Firma załatwi resztę formalności z ubezpieczycielem, a Ty będziesz mógł spokojnie korzystać z auta zastępczego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy nie zawsze Ci przysługuje

Firmy ubezpieczeniowe mogą Ci odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie znajduje się drugie auto, które możesz wykorzystać do takich samych celów i którego nie potrzebują w tym czasie inni członkowie Twojej rodziny.

Zbieraj dokumenty

Ubezpieczyciele czasami dążą do skrócenia okresu, za który później oddadzą pieniądze. Aby uniknąć takiej sytuacji, zbieraj wszystkie dokumenty – np. faktury z warsztatu – które pokazują cały przebieg i przede wszystkim termin naprawy szkody. Pamiętaj, że możesz negocjować z ubezpieczycielem i odwołać się od jego decyzji na temat wypłacenia mniejszej sumy pieniędzy, niż wynikało to z rzeczywistego czasu naprawy.

Pytania i odpowiedzi

Czy należy mi się samochód zastępczy z OC sprawcy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo mogę z niego korzystać?
Jak załatwić auto zastępcze z OC sprawcy?
Czy za samochód zastępczy z OC sprawcy trzeba płacić?

Podsumowanie

  • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
  • Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
  • Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
  • Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
212 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej