Samochód zastępczy z OC sprawcy – 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Aktualizacja:
samochod zastepczy

Miałeś wypadek i Twój samochód wylądował w warsztacie? W niektórych przypadkach naprawa może potrwać kilka tygodni, jednak nie oznacza to, że przez ten czas musisz dojeżdżać do pracy autobusem, a na podróż służbową wybierać samolot lub pociąg. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Zanim zgłosisz się do wypożyczalni, poznaj 8 istotnych faktów na ten temat!

Pieniądze dostajesz ZA samochód zastępczy, nie NA jego wypożyczenie

Gdy twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku, możesz wypożyczyć samochód zastępczy w ramach polisy OC sprawcy. W praktyce nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel wypłaci ci określoną sumę pieniędzy z góry, ale zwróci poniesione koszty dopiero po odebraniu samochodu z warsztatu lub sprzedaży wraku, jeśli doszło do szkody całkowitej. 

Zastanawiasz się, dlaczego musisz z góry zapłacić za samochód zastępczy z OC sprawcy? Podstawą prawną jest decyzja Sądu Najwyższego, który uznał, że sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową. Oznacza to, że jako poszkodowany nie możesz domagać się pieniędzy, za które mógłbyś wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się szkodą, za którą towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca ci pieniądze, jeśli wypożyczenie auta można zaliczyć do kosztów ekonomicznie uzasadnionych.

Dostęp do komunikacji miejskiej nie odbiera ci prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy

Sąd Najwyższy uznał, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza. Dlatego ubezpieczyciel nie powinien kwestionować twojego prawa do samochodu zastępczego, jeśli w twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje.

.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała jasne wytyczne na temat samochodów zastępczych w ramach likwidacji szkody i zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Liczy się realny czas naprawy

Zastanawiasz się, na jak długo możesz wypożyczyć samochód zastępczy? Liczy się realny czas naprawy, a nie z góry założony technologiczny czas naprawy. Załóżmy, że stłuczka nastąpiła 10 maja, ty odstawiłeś samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale warsztat musiał zamówić części niezbędne do naprawy, a najbliższy możliwy termin dostawy to 30 maja. Naprawa trwała do 7 czerwca i tego samego dnia odebrałeś samochód od mechanika. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić ci pieniądze za cały czas trwania naprawy, a nie sugerować, że upłynął już przewidziany termin naprawy.

W przypadku szkody całkowitej też masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy!

Gdy nastąpiła szkoda całkowita czyli w praktyce twój samochód nadaje się do kasacji, bo koszty naprawy przewyższają wartość auta również masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli ci na zakup kolejnego auta. Nie możesz oczywiście przesadnie rozciągać tych czynności w czasie, bo jeśli będą trwały one rok, ubezpieczyciel może odmówić ci zwrotu pieniędzy za wynajem.

Nie masz pieniędzy? Skorzystaj z wynajmu bezgotówkowego

Wypożyczenie auta w ramach car sharing na parę tygodni lub miesięcy to spory koszt. Oczywiście ubezpieczyciel sprawcy problematycznego zdarzenia będzie zobowiązany zwrócić Ci poniesione koszty, jednak na wypłacenie pieniędzy trzeba będzie poczekać. Jeśli nie stać Cię na zapłacenie tak dużej sumy pieniędzy, skorzystaj z możliwości, jaką dają wypożyczalnie – większość z nich oferuje wynajem bezgotówkowy i bierze na siebie załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela.

Wynajmij pojazd podobnej klasy

Gdy wypadkowi uległ Twój ford fiesta, to nie otrzymasz zwrotu pełnych kosztów wynajmu np. BMW. Pamiętaj, że samochód zastępczy z OC sprawcy powinien mieć podobny standard do tego, którym jeździłeś do tej pory. Wybieraj też wypożyczalnie, które nie oferują wygórowanych cen, a najlepiej zgłoś się do firmy, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy, i podaj numer polisy oraz szkody z OC. Firma załatwi resztę formalności z ubezpieczycielem, a Ty będziesz mógł spokojnie korzystać z auta zastępczego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy nie zawsze Ci przysługuje

Firmy ubezpieczeniowe mogą Ci odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem samochodu zastępczego okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie znajduje się drugie auto, które możesz wykorzystać do takich samych celów i którego nie potrzebują w tym czasie inni członkowie Twojej rodziny.

Zbieraj dokumenty

Ubezpieczyciele czasami dążą do skrócenia okresu, za który później oddadzą pieniądze. Aby uniknąć takiej sytuacji, zbieraj wszystkie dokumenty – np. faktury z warsztatu – które pokazują cały przebieg i przede wszystkim termin naprawy szkody. Pamiętaj, że możesz negocjować z ubezpieczycielem i odwołać się od jego decyzji na temat wypłacenia mniejszej sumy pieniędzy, niż wynikało to z rzeczywistego czasu naprawy.

Pytania i odpowiedzi

Czy należy mi się samochód zastępczy z OC sprawcy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo mogę z niego korzystać?
Jak załatwić auto zastępcze z OC sprawcy?
Czy za samochód zastępczy z OC sprawcy trzeba płacić?

Podsumowanie

  • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
  • Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
  • Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
  • Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
210 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej