Car-sharing a samochód zastępczy. Czy innowacja wygryzie tradycję?

Aktualizacja:
carsharing samochód zastępczy

XXI wiek przyniósł wiele nowych rozwiązań dla kierowców. O ile latające, czy autonomiczne samochody to wciąż bardziej raczkujące projekty niż realne udogodnienia, to car-sharing z coraz większymi sukcesami podbija, także polski rynek. Również z perspektywy ubezpieczycieli, którzy zaczynają oferować tę usługę w miejsce samochodu zastępczego. Czy to jest na pewno dobry pomysł?

Ubezpieczyciele nie od dziś zmagają się z rozwiązaniem problemu aut zastępczych. W zależności od oferty i warunków, na jakich oferują tę usługę, takie pojazdy albo długimi tygodniami stoją bezużytecznie na parkingach, albo jest zwyczajny problem z ich dostępnością. Wiele osób po prostu boi się zdecydować na taką ofertę, niektórzy przez jakiś czas po wypadku nie chcą wsiadać za kółko. Tym bardziej, że wizja kolejnej stłuczki w pojeździe, który w praktyce nie należy do nas jest bardzo odstraszająca. Nowością jest możliwość skorzystania z auta z car sharing w ramach samochodu zastępczego z OC sprawcy. Jak to działa?

Czytaj także: Innogy pierwszy elektryczny samochód w car sharing

Samochód zastępczy z OC, czyli jaki?

To jednak nie jedyny problem, gdyż nawet takie samochody są dostępne, to często różnią się klasą, czy typem. Jeśli na co dzień korzystamy z rodzinnej Toyoty Prius, to ubezpieczyciel, który będzie mógł nam zaoferować zaledwie Toyotę Aygo czy Yaris w praktyce nie spełnia naszych wymagań. Takim autem od biedy dojedziemy na zakupy, ale nie bardzo jest szansa wybrać się nim na zaplanowany i wykupiony urlop z 3 dzieci. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy SUV-ami, to możemy mieć jeszcze większe problemy z pozyskaniem nawet na krótszy czas tego typu auta w formie zastępstwa.

Car-sharing jest w stanie pomóc?

Tego problemu jednak car-sharing nie rozwiązuje. W ofercie firm zajmujących się tego typu usługą też najczęściej mamy do dyspozycji samochody stosunkowo niewielkie, przeznaczone typowo do poruszania się po mieście i pokonywania raczej niewielkich odległości. Jest to dobra propozycja dla osób, używających samochodu głównie biznesowo, na dojazdy do pracy, ale gdy chcemy wyjechać na weekend z rodziną, pojawia się problem.

Nie jest to więc rozwiązanie idealne. Ponadto przecież carsharing jest domeną raczej wielkich miast, korzystanie z niego wymaga najczęściej określonej aplikacji, no i trzeba się jakoś do takiego pojazdu dostać. Jakie są więc szanse, że opcja ta w najbliższej przyszłości całkowicie zastąpi tradycyjne samochody zastępcze?

Czytaj również: Stłuczka autem na minuty i co dalej? 

Samochód z car – sharing po wypadku? Warta i ERGO Hestia pionierami!

Przyszłość w tym rozwiązaniu widzą przede wszystkim przedstawiciele Warty i ERGO Hestii, którzy już teraz proponują taką usługę. Kazimierz Majdański, dyrektor Biura Likwidacji Szkód ERGO Hestii, jest przekonany, że to kwestia czasu, zanim to rozwiązanie się upowszechni. – Jesteśmy znani z wyznaczania trendów, dlatego postanowiliśmy wypróbować kolejną nowość. Wierzę, że w ten sposób zrealizujemy potrzebę wielu osób, które dziś chcą wykorzystywać auto wtedy, gdy go rzeczywiście potrzebują – przekonuje Majdański, który dodaje też, że dodatkowym atutem firmy PANEK, która zapewnia wspomniane pojazdy, jest ekologiczna flota. Aż 300 samochodów tej firmy to modele hybrydowe.

Samochód zastępczy z OC – jak to działa z car sharingiem?

Towarzystwo proponuje 100 złotych dziennie na jazdę przez pierwsze dni po likwidacji szkody, a jeśli czas ten jest niewystarczający na naprawę, środki na dalszy czas można ustalić indywidualnie. Dodatkowo niewykorzystane pieniądze przechodzą na kolejny dzień, a środki można wykorzystać później, nawet po odzyskaniu swojego głównego pojazdu. W przypadku Warty to kolejne innowacyjne rozwiązanie, po tym jak ubezpieczyciel pozwolił zgłaszać szkody za pośrednictwem Facebook Messengera.

Finansowo rozwiązanie to wydaje się być korzystne zarówno dla ubezpieczyciela, który nie musi przejmować się flotą, oraz poszkodowanego, który nie musi ani tankować benzyny, ani się martwić opłatami za parking. Wykorzystuje po prostu środki, które ma w aplikacji wtedy, kiedy tego potrzebuje. Choć logistycznie i technologicznie przed car-sharingiem wciąż stoi wiele wyzwań, to wygląda na to, że im bardziej to rozwiązanie będzie się upowszechniać, tym częściej będziemy otrzymywali takie propozycje od naszych ubezpieczycieli.

Samochód zastępczy po wypadku –  co musisz wiedzieć?

Z samochodami zastępczymi po wypadku (najczęściej z OC sprawcy), był problem –  ubezpieczyciele nie chcieli zwracać kosztów użytkowania takiego pojazdu. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu, kiedy Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której zakwestionowano takie praktyki ubezpieczycieli. Dlatego jeśli Twoje auto zostało uszkodzone i wymaga naprawy z OC sprawcy – nie wahaj się skorzystać ze swoich praw. Zwłaszcza, że po swojej stronie masz nie tylko orzecznictwo Sądu Najwyższego, ale też Rzecznika Finansowego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ. 

Carsharing Traficara w ofercie Avivy

Towarzystwa ubezpieczeniowe dostrzegają potencjał wykorzystania samochodów z carsharingu. Ostatnio taką współpracę ogłosiła Aviva (obecnie Allianz) i Traficar.

Jak to wygląda w praktyce? Jak skorzystać z Traficara na koszt Avivy (obecnie Allianz)?

Usługa carsharingowa Traficara przeznaczona jest dla osób, których samochody zostały uszkodzone przez kierowców posiadających OC w Avivie (obecnie Allianz). Jest alternatywą wobec tradycyjnego auta zastępczego po stłuczce lub wypadku. Traficar oferuje pełne pokrycie kosztów tankowania i postoju samochodu w miejskiej strefie płatnego parkowania, a każda podróż jest objęta kompleksowym ubezpieczeniem bez udziału własnego w szkodzie. Klienci, którzy wybiorą tę formę rozliczenia z firmą ubezpieczeniową, otrzymają na skrzynkę mailową instrukcję i voucher kwotowy na darmowe przejazdy Traficarem. Usługa jest dostępna w 24 polskich miastach: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jaworznie, Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach, Zabrzu, Wieliczce, Swarzędzu i Piasecznie.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje nam po wypadku jeśli nasz pojazd musi zostać naprawiony
  2. Dostępność aut zastępczych jest mniejsza niż popyt, a wynajem samochodu generuje często spore koszty, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe szukają alternatywy
  3. Nowością jest możliwość wykorzystania aut z car-sharingu w ramach limitów przyznanych przez ubezpieczyciela
  4. Ofertę wykorzystania samochodów z car-sharingu po wypadku mają aktualnie Warta, Ergo Hestia i Aviva
  5. W ramach współpracy z Avivą, Traficar udostępnia auta w 24 polskich miastach - Usługa carsharingowa Traficara przeznaczona jest dla osób, których samochody zostały uszkodzone przez kierowców posiadających OC w Avivie


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej