Zagubiona karta pojazdu – co robić?

Aktualizacja:
zgubiona-karta-pojazdu

Od 1 lipca 1999 roku każdy samochód zarejestrowany w Polsce ma swoją kartę pojazdu. To obowiązkowy dokument każdego auta, zawierający wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Jednak, tak jak każdy dokument może nam się gdzieś zawieruszyć, zagubić lub po prostu przepaść na zawsze! Co zrobić, jeśli zgubisz kartę pojazdu? Czy zgubiona karta pojazdu to naprawdę duży kłopot?

Z poniższego tekstu dowiesz się, co to jest karta pojazdu, co należy zrobić w przypadku jej zgubienia, jak wyrobić nową kartę pojazdu, jaki jest jej koszt oraz co zrobić w sytuacji sprzedaży auta bez karty pojazdu. Zgubiona karta pojazdu to stres, ale spokojnie, wszystko da się załatwić.

Karta pojazdu – co to takiego?

Każdy pojazd zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku powinien mieć swoją kartę pojazdu. Swoim wyglądem przypomina on paszport – ma podobną oprawę, wymiary i składa się z kilkunastu stron. To obowiązkowy dokument, który jest przypisany do konkretnego auta i zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. Są w niej zawarte dane techniczne i identyfikacyjne pojazdu (marka, typ, model, rodzaj, numer VIN, rok produkcji itp.), informacje o wszystkich właścicielach pojazdu, data pierwszej rejestracji czy informacje o zmianach tablic rejestracyjnych.

Zgubiona karta pojazdu – jak wyrobić nową?

Kartę pojazdu najlepiej trzymaj w domu, ponieważ nie jest ona potrzebna przy jakiejkolwiek kontroli drogowej czy podczas zakupu polisy, nie musisz więc jej wozić ze sobą czy okazywać służbom.

Jeśli jednak zdarzy się, że zgubisz kartę pojazdu, to musisz udać się do wydziału komunikacji w urzędzie Twojego miasta. Koniecznie zabierz ze sobą dowód rejestracyjny, gdyż będzie on dowodem na to, że jesteś posiadaczem danego auta, dowód osobisty oraz potwierdzenie zakupu polisy OC. W urzędzie będziesz musiał złożyć odpowiednie oświadczenie o utracie karty pojazdu z prośbą o wyrobienie wtórnika. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Ile kosztuje nowa karta pojazdu?

Wyrobienie nowej karty pojazdu to koszt rzędu 75 zł. Na wtórnik będziesz musiał poczekać do 30 dni roboczych – zwykle jednak jest już do odbioru po kilkunastu dniach.

Zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu

Karta pojazdu jest niezbędnym dokumentem w sytuacji zarejestrowania samochodu. Bez niej będziesz mieć poważne problemy i podejrzenia, że auto jest po prostu skradzione! Jeśli jednak kupiłeś auto i nie zdążyłeś jeszcze przerejestrować pojazdu na siebie, a karta pojazdu po prostu zapadła się pod ziemię, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Przede wszystkim, musisz przedstawić w urzędzie miasta wszystkie dokumenty związane z rejestracją pojazdu (zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym pojazd rejestrowany był przez poprzedniego właściciela – niezbędny więc będzie kontakt z poprzednim posiadaczem pojazdu), dowód rejestracyjny oraz złożyć zaświadczenie o zgubieniu karty pojazdu.

Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu

Sprzedając samochód powinieneś dysponować kartą pojazdu, bo jest to kluczowy dowód na to, że nabyłeś go zgodnie z prawem. Nikt nie zechce kupić od Ciebie auta bez tego ważnego dokumentu, bo, oprócz tego, że padnie podejrzenie, że samochód jest skradziony, to będą go czekać same nieprzyjemności i długotrwały proces wyrobienia wtórnika karty. Ty również będziesz zaangażowany w wyrobienie karty przez nowego właściciela, więc koniecznie zadbaj o to, by mieć ten dokument przed sprzedażą auta. Oczywiście, może się zdarzyć, że trafi Ci się klient, który nie zauważy braku karty pojazdu, ale to nic nie zmieni, bo i tak w przyszłości będziesz musiał przedstawić zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym zarejestrowałeś swoje auto.

Nie dokładaj więc kłopotów i sobie, i nowemu nabywcy, tylko w przypadku zgubionej karty pojazdu, wyrób ją przed zamiarem sprzedaży auta. W tym celu udaj się do urzędu miasta, uiść odpowiednią opłatę w wysokości 75 zł oraz wypełnij stosowne oświadczenie i przedstaw niezbędne dokumenty.

Jak widać zgubienie karty pojazdu to sytuacja kłopotliwa, ale przy odrobinie wysiłku i niewielkim koszcie, możesz sprawę szybko załatwić.

Podsumowanie

  1. Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce ma swoją kartę pojazdu
  2. Zgubienie karty pojazdu to sytuacja, która zdarza się dość często, ale spokojnie można ją naprawić
  3. Warto pamiętać, że karty nie trzeba wozić ze sobą -  nie jest potrzebna na co dzień
  4. Wyrobienie wtórnika zagubionej karty pojazdu to koszt około 75 zł -  cały proces przeprowadzisz w urzędzie komunikacji
  5. Bez karty pojazdu nie sprzedaż samochodu, a nawet jeśli nabywca tego nie zauważy, zwróci się do Ciebie przed rejestracją auta na siebie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
3 lat temu

Chyba „sprzedasz” a nie „sprzedaż”

słownik
słownik
2 lat temu
Reply to  Maciej

o Panie 🙂 sprawdz info zanim sprobujesz kogos pouczyc, bo wstydu mozna sobie narobic 🙂

Chyba nie....
Chyba nie....
1 rok temu
Reply to  Maciej

Lol

ricardo54
ricardo54
1 rok temu
Reply to  Maciej

Poprawna pisownia w języku polskim to sprzedaż

jarecki
jarecki
1 rok temu
Reply to  Maciej

Chyba hyba