Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Aktualizacja:
rejestracja-samochodu

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Wszelkie opłaty związane z rejestracją samochodu wnosimy w urzędzie.

Nie ma znaczenia, jaki samochód kupiliśmy – opłaty wiążą się z rejestracją każdego: i nowego, i używanego, niezależnie również od tego, czy jest on kupiony w Polsce, czy sprowadzony zza granicy.

Uwaga, nie musimy osobiście rejestrować samochodu, możemy kogoś do tego upoważnić. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nas to kosztowało dodatkowe 17 złotych, chyba że rejestracji dokona nasa współmałżonek albo ktoś z rodzeństwa.

Ile kosztuje rejestracja auta w 2019 roku? Koszty rejestracji auta 2019

Rejestracja każdego samochodu to koszt 180,50 zł. Na tę kwotę składają się opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł) i nalepki kontrolnej (18,50). Płacimy również za tablice rejestracyjne (80 zł) oraz opłatę ewidencyjną (2 zł). Dodatkowym kosztem jest opłata za tzw. pozwolenie czasowe, czyli tablice tymczasowe, na których możemy jeździć, zanim zostaną nam wydane  tablice stałe (13,5 zł).

Czytaj także: Rejestracja auta: kierowcy zapłacą mniej. Zmiany 2019

Czy można coś na tych opłatach zaoszczędzić?

Można! Jeśli nasze nowe auto zarejestrowane jest w tym samym miejscu, w którym mieszkamy (np. kupiliśmy od sąsiada) nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej – to pozwoli nam zaoszczędzić niecałe 100 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy rejestracja pojazdu  może nasz kosztować więcej niż 180,50 zł?

Może! Możemy sprawić sobie indywidualną tablicę rejestracyjną. Koszt jej wydania to 1000 złotych. Możemy na niej umieścić np. swoje imię. Nie może się tam znaleźć wszystko, co chcemy. Indywidualne tablice rejestracyjne objęte są pewnymi ograniczeniami. Pierwsze dwa znaki zarezerwowane są dla danego województwa, do naszej dyspozycji zostaje od 3 do 5. Kiedy możemy je zmienić? Albo podczas pierwszej rejestracji, albo w czasie przerejestrowania po kupnie, albo kiedy zmieniamy adres zamieszkania.

Czytaj także: Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Czy z rejestracją samochodu wiążą się jakieś niestandardowe opłaty?

Tak. Dodatkowe koszty mogą na nas spaść w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli rejestrujemy samochód przez osobę upoważnioną (to dodatkowe 17,50 zł opłaty skarbowej). Drugi przypadek to brak karty pojazdu – koszt 75,50 zł) – ta opłata może dotyczyć samochodów zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. Z dodatkowymi kosztami musimy się liczyć również wtedy, kiedy sprowadzamy auto z zagranicy na własną rękę.  Więcej zapłacimy nie za rejestrację samochodu, a za wydanie karty pojazdu (wyżej wymienione 75,50 zł) i tłumaczenie dokumentów (kilkanaście do kilkudziesięciu złotych za stronę, w zależności od języka).

Rejestracja auta dokumenty: Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zarejestrować samochód?

 1. Dokument tożsamości
 2. Wniosek o rejestrację samochodu (druk standardowy znajdziemy w urzędzie)
 3. Poprzedni dowód rejestracyjny (w przypadku auta używanego) plus ważne badania techniczne
 4. Potwierdzenie własności pojazdu
 5. Karta pojazdu
 6. Stare tablice rejestracyjne (chyba, że kupiliśmy auto w miejscu zamieszkania)

Plus, jeśli auto sprowadzone jest z zagranicy:

 1. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego
 2. Dokumenty potwierdzające odprawę celną

Czytaj także: Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Zarejestrowałeś auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Każdy pojazd poruszający się po drogach, powinien posiadać ubezpieczenie OC. Niestety nawet 2-3 dniowa przerwa w jego posiadaniu może Cię przyprawić o duże problemy. Kary za brak OC to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie warto ryzykować, zwłaszcza, że to nie koniec problemów –  w razie stłuczki, będziesz musiał pokryć wszelkie koszty szkody ze swojej kieszeni –  te mogą być astronomiczne –  rekordzista ma do spłaty ponad 4 mln złotych. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

 1. Rejestracja samochodu musi zostać przeprowadzoa do 30 dni od dnia zakupu auta
 2. Koszt podstawowy to 180,50 zł
 3. Indywidualna tablica rejestracyjna kosztuje dodatkowo 1000 zł
 4. Możliwe są inne koszty rejestracji auta jeśli np. zdecydujesz się na rejestrację przez osobę upoważnioną
 5. Pamiętaj, że każde zarejestrowane auto musi posiadać polisę OC  - za jej brak grożą surowe kary.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej