Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Aktualizacja:
rejestracja-samochodu

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Wszelkie opłaty związane z rejestracją samochodu wnosimy w urzędzie.

Nie ma znaczenia, jaki samochód kupiliśmy – opłaty wiążą się z rejestracją każdego: i nowego, i używanego, niezależnie również od tego, czy jest on kupiony w Polsce, czy sprowadzony zza granicy.

Uwaga, nie musimy osobiście rejestrować samochodu, możemy kogoś do tego upoważnić. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nas to kosztowało dodatkowe 17 złotych, chyba że rejestracji dokona nasa współmałżonek albo ktoś z rodzeństwa.

Ile kosztuje rejestracja auta w 2019 roku? Koszty rejestracji auta 2019

Rejestracja każdego samochodu to koszt 180,50 zł. Na tę kwotę składają się opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł) i nalepki kontrolnej (18,50). Płacimy również za tablice rejestracyjne (80 zł) oraz opłatę ewidencyjną (2 zł). Dodatkowym kosztem jest opłata za tzw. pozwolenie czasowe, czyli tablice tymczasowe, na których możemy jeździć, zanim zostaną nam wydane  tablice stałe (13,5 zł).

Czytaj także: Rejestracja auta: kierowcy zapłacą mniej. Zmiany 2019

Czy można coś na tych opłatach zaoszczędzić?

Można! Jeśli nasze nowe auto zarejestrowane jest w tym samym miejscu, w którym mieszkamy (np. kupiliśmy od sąsiada) nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych i naklejki kontrolnej – to pozwoli nam zaoszczędzić niecałe 100 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy rejestracja pojazdu  może nasz kosztować więcej niż 180,50 zł?

Może! Możemy sprawić sobie indywidualną tablicę rejestracyjną. Koszt jej wydania to 1000 złotych. Możemy na niej umieścić np. swoje imię. Nie może się tam znaleźć wszystko, co chcemy. Indywidualne tablice rejestracyjne objęte są pewnymi ograniczeniami. Pierwsze dwa znaki zarezerwowane są dla danego województwa, do naszej dyspozycji zostaje od 3 do 5. Kiedy możemy je zmienić? Albo podczas pierwszej rejestracji, albo w czasie przerejestrowania po kupnie, albo kiedy zmieniamy adres zamieszkania.

Czytaj także: Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Czy z rejestracją samochodu wiążą się jakieś niestandardowe opłaty?

Tak. Dodatkowe koszty mogą na nas spaść w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli rejestrujemy samochód przez osobę upoważnioną (to dodatkowe 17,50 zł opłaty skarbowej). Drugi przypadek to brak karty pojazdu – koszt 75,50 zł) – ta opłata może dotyczyć samochodów zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. Z dodatkowymi kosztami musimy się liczyć również wtedy, kiedy sprowadzamy auto z zagranicy na własną rękę.  Więcej zapłacimy nie za rejestrację samochodu, a za wydanie karty pojazdu (wyżej wymienione 75,50 zł) i tłumaczenie dokumentów (kilkanaście do kilkudziesięciu złotych za stronę, w zależności od języka).

Rejestracja auta dokumenty: Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zarejestrować samochód?

 1. Dokument tożsamości
 2. Wniosek o rejestrację samochodu (druk standardowy znajdziemy w urzędzie)
 3. Poprzedni dowód rejestracyjny (w przypadku auta używanego) plus ważne badania techniczne
 4. Potwierdzenie własności pojazdu
 5. Karta pojazdu
 6. Stare tablice rejestracyjne (chyba, że kupiliśmy auto w miejscu zamieszkania)

Plus, jeśli auto sprowadzone jest z zagranicy:

 1. Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego
 2. Dokumenty potwierdzające odprawę celną

Czytaj także: Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Zarejestrowałeś auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Każdy pojazd poruszający się po drogach, powinien posiadać ubezpieczenie OC. Niestety nawet 2-3 dniowa przerwa w jego posiadaniu może Cię przyprawić o duże problemy. Kary za brak OC to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie warto ryzykować, zwłaszcza, że to nie koniec problemów –  w razie stłuczki, będziesz musiał pokryć wszelkie koszty szkody ze swojej kieszeni –  te mogą być astronomiczne –  rekordzista ma do spłaty ponad 4 mln złotych. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Podsumowanie

 1. Rejestracja samochodu musi zostać przeprowadzoa do 30 dni od dnia zakupu auta
 2. Koszt podstawowy to 180,50 zł
 3. Indywidualna tablica rejestracyjna kosztuje dodatkowo 1000 zł
 4. Możliwe są inne koszty rejestracji auta jeśli np. zdecydujesz się na rejestrację przez osobę upoważnioną
 5. Pamiętaj, że każde zarejestrowane auto musi posiadać polisę OC  - za jej brak grożą surowe kary.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej