Od 1 lipca 1999 roku każdy samochód zarejestrowany w Polsce ma swoją kartę pojazdu. To obowiązkowy dokument każdego auta, zawierający wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Karta pojazdu – tak jak każdy dokument – może się gdzieś zawieruszyć albo zgubić. Jeśli nie uda się jej znaleźć, trzeba działać. Co zrobić, jeśli zgubisz kartę pojazdu? Czy zgubiona karta pojazdu to naprawdę duży kłopot?
Z poniższego tekstu dowiesz się, co to jest karta pojazdu, co należy zrobić w przypadku jej zgubienia, jak wyrobić nową kartę pojazdu, jaki jest jej koszt oraz co zrobić w sytuacji sprzedaży auta bez karty pojazdu. Zgubiona karta pojazdu to stres, ale spokojnie, wszystko da się załatwić.
Karta pojazdu – co to takiego?
Każdy pojazd zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku powinien mieć kartę pojazdu. Dokument swoim wyglądem przypomina paszport – ma podobną oprawę, wymiary i składa się z kilkunastu stron. To obowiązkowy dokument, który jest przypisany do konkretnego auta i zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu.
W karcie pojazdu są zawarte jego dane techniczne i identyfikacyjne (marka, typ, model, rodzaj, numer VIN, rok produkcji itp.), informacje o wszystkich właścicielach, data pierwszej rejestracji czy informacje o zmianach tablic rejestracyjnych.
Przeczytaj także: Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy?
Zgubiona karta pojazdu po zakupie – ile kosztuje duplikat?
Wyrobienie nowej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych. Opłata za wydanie karty pojazdu wynosi 75 złotych. Do tego należy doliczyć 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Na wtórnik trzeba poczekać do 30 dni roboczych. Zazwyczaj dokument jest jednak gotowy do odbioru już po kilku–kilkunastu dniach. Największe problemy powoduje zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu.
Wszystko dlatego, że taki dokument jest niezbędny, aby otrzymać dowód i tablice rejestracyjne. Zgubiona karta pojazdu po zakupie sprawi, że będziesz mieć poważne problemy i mogą pojawić się podejrzenia, że auto jest kradzione. Jeśli kupiłeś auto i nie zdążyłeś jeszcze przerejestrować pojazdu na siebie, a karta pojazdu zapadła się pod ziemię, to musisz uzbroić się w cierpliwość.
Czy rejestracja samochodu mimo zgubionej karty pojazdu jest możliwa? Niestety nie, chyba że auto jest z rocznika, który nie musi mieć takiego dokumentu. Aby dokończyć formalności, wyrób duplikat karty pojazdu. Co zrobić, aby uzyskać taki dokument?
Przede wszystkim musisz przedstawić w urzędzie miasta wszystkie dokumenty związane z rejestracją pojazdu (zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym pojazd był rejestrowany przez poprzedniego właściciela – niezbędny więc będzie kontakt z poprzednim posiadaczem pojazdu) oraz dowód rejestracyjny. Dodatkowo wymagane jest złożenie zaświadczenia o zgubieniu karty pojazdu.
Przeczytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź, co mówią oznaczenia i kody.
Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu
Sprzedając samochód, powinieneś dysponować kartą pojazdu. To kluczowy dowód na to, że nabyłeś go zgodnie z prawem.
Istnieje duże ryzyko, że nikt nie zechce kupić od Ciebie auta bez tego ważnego dokumentu, ponieważ może paść podejrzenie, że samochód jest kradziony. Dodatkowo nowego nabywcę będą czekać utrudnienia i długotrwały proces wyrobienia wtórnika karty.
Pamiętaj, że Ty również będziesz zaangażowany w wyrobienie karty przez nowego właściciela, więc koniecznie zadbaj o to, by mieć ten dokument przed sprzedażą auta. Oczywiście, może się zdarzyć, że trafi Ci się klient, który nie zauważy braku karty pojazdu. W praktyce wiele to nie zmieni, bo i tak w przyszłości – gdy niekompletność dokumentów wyjdzie na jaw – będziesz musiał przedstawić zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym zarejestrowałeś swoje auto.
Nie dokładaj więc kłopotów sobie i nowemu nabywcy. Zamiast tego w przypadku zgubionej karty pojazdu wyrób ją przed zamiarem sprzedaży auta. W tym celu udaj się do urzędu miasta, wnieś odpowiednią opłatę w wysokości 75,50 złotych, a także wypełnij stosowne oświadczenie i przedstaw niezbędne dokumenty.
Zgubiona karta pojazdu a wyrejestrowanie
Jeśli nie chcesz sprzedawać pojazdu – np. ze względu na wiek czy stan techniczny – i nastawiasz się na jego zezłomowanie, może Ci się wydawać, że zgubiona karta pojazdu nie będzie problemem. W praktyce możesz się jednak nieźle zdziwić. Stacje demontażu pojazdów są zobowiązane nie tylko do zezłomowania samochodu, lecz także do zniszczenia wszystkich dokumentów, które go dotyczą. Tym samym musisz je przekazać pracownikom. Wskazany obowiązek dotyczy również karty pojazdu.
Jeśli doszło do zgubienia karty pojazdu, prawdopodobnie złomowanie nie zostanie uniemożliwione, jednak będziesz zmuszony dopełnić dodatkowych formalności. W zależności od zakładu możesz być zobowiązany albo do przekazania oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu, albo do wizyty w urzędzie.
Zgubiona karta pojazdu to sytuacja kłopotliwa, zwłaszcza jeśli chcesz sprzedać samochód. Na szczęście przy odrobinie wysiłku i niewielkim kosztem możesz sprawę załatwić sprawnie i otrzymać duplikat dokumentu nawet w kilka dni.
Pytania i odpowiedzi
Czasami się zdarza, że karta pojazdu zostanie zgubiona. W takiej sytuacji trzeba złożyć wniosek o wydanie wtórnika we właściwym urzędzie.
Po złożeniu wniosku o duplikat karty pojazdu urząd ma 30 dni na jego wydanie. Najczęściej jednak dokument jest gotowy do odbioru szybciej. Mimo to nie warto zwlekać z wystąpieniem o duplikat, zwłaszcza jeśli niedługo planujesz sprzedaż pojazdu.
Koszt wyrobienia karty pojazdu wynosi 75,50 złotych. Jeśli chcesz załatwić sprawę przez pełnomocnika, musisz dodatkowo uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa. To 17 złotych.
Co do zasady nie ma przeszkód przed sprzedażą samochodu bez karty pojazdu. W praktyce jednak taka transakcja może być utrudniona. Brak karty pojazdu wzbudza najczęściej wątpliwości potencjalnego nabywcy co do uczciwości transakcji.
Podsumowanie
- Prawie każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinien mieć swoją kartę pojazdu.
- Należy jednak pamiętać, że od 4 września 2022 roku nie ma już obowiązku wydawania kart pojazdu.
- Zgubienie karty pojazdu to sytuacja, która zdarza się dość często, ale spokojnie można ją naprawić, występując we właściwym urzędzie o duplikat.
- Karty pojazdu nie trzeba wozić ze sobą – nie jest potrzebna na co dzień i nie musisz okazywać jej do kontroli drogowej.
- Wyrobienie wtórnika zgubionej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych, a cały proces przeprowadzisz w urzędzie komunikacji.
- Bez karty pojazdu nie sprzedasz samochodu, a nawet jeśli nabywca tego nie zauważy, to i tak zwróci się do Ciebie po odpowiednie dokumenty przed przerejestrowaniem auta na siebie.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.