Zagubiona karta pojazdu – co robić?

Aktualizacja:
Driver Opening Glovebox Compartment

Od 1 lipca 1999 roku każdy samochód zarejestrowany w Polsce ma swoją kartę pojazdu. To obowiązkowy dokument każdego auta, zawierający wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Karta pojazdu – tak jak każdy dokument – może się gdzieś zawieruszyć albo zgubić. Jeśli nie uda się jej znaleźć, trzeba działać. Co zrobić, jeśli zgubisz kartę pojazdu? Czy zgubiona karta pojazdu to naprawdę duży kłopot?

Z poniższego tekstu dowiesz się, co to jest karta pojazdu, co należy zrobić w przypadku jej zgubienia, jak wyrobić nową kartę pojazdu, jaki jest jej koszt oraz co zrobić w sytuacji sprzedaży auta bez karty pojazdu. Zgubiona karta pojazdu to stres, ale spokojnie, wszystko da się załatwić.

Karta pojazdu – co to takiego?

Każdy pojazd zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku powinien mieć kartę pojazdu. Dokument swoim wyglądem przypomina paszport – ma podobną oprawę, wymiary i składa się z kilkunastu stron. To obowiązkowy dokument, który jest przypisany do konkretnego auta i zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. 

W karcie pojazdu są zawarte jego dane techniczne i identyfikacyjne (marka, typ, model, rodzaj, numer VIN, rok produkcji itp.), informacje o wszystkich właścicielach, data pierwszej rejestracji czy informacje o zmianach tablic rejestracyjnych.

Przeczytaj także: Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy? 

Zgubiona karta pojazdu po zakupie – ile kosztuje duplikat? 

Wyrobienie nowej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych. Opłata za wydanie karty pojazdu wynosi 75 złotych. Do tego należy doliczyć 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Na wtórnik trzeba poczekać do 30 dni roboczych. Zazwyczaj dokument jest jednak gotowy do odbioru już po kilku–kilkunastu dniach. Największe problemy powoduje zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu

Wszystko dlatego, że taki dokument jest niezbędny, aby otrzymać dowód i tablice rejestracyjne. Zgubiona karta pojazdu po zakupie sprawi, że będziesz mieć poważne problemy i mogą pojawić się podejrzenia, że auto jest kradzione. Jeśli kupiłeś auto i nie zdążyłeś jeszcze przerejestrować pojazdu na siebie, a karta pojazdu zapadła się pod ziemię, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Czy rejestracja samochodu mimo zgubionej karty pojazdu jest możliwa? Niestety nie, chyba że auto jest z rocznika, który nie musi mieć takiego dokumentu. Aby dokończyć formalności, wyrób duplikat karty pojazdu. Co zrobić, aby uzyskać taki dokument? 

Przede wszystkim musisz przedstawić w urzędzie miasta wszystkie dokumenty związane z rejestracją pojazdu (zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym pojazd był rejestrowany przez poprzedniego właściciela – niezbędny więc będzie kontakt z poprzednim posiadaczem pojazdu) oraz dowód rejestracyjny. Dodatkowo wymagane jest złożenie zaświadczenia o zgubieniu karty pojazdu.

Przeczytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź, co mówią oznaczenia i kody.

Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu

Sprzedając samochód, powinieneś dysponować kartą pojazdu. To kluczowy dowód na to, że nabyłeś go zgodnie z prawem. 

Istnieje duże ryzyko, że nikt nie zechce kupić od Ciebie auta bez tego ważnego dokumentu, ponieważ może paść podejrzenie, że samochód jest kradziony. Dodatkowo nowego nabywcę będą czekać utrudnienia i długotrwały proces wyrobienia wtórnika karty. 

Pamiętaj, że Ty również będziesz zaangażowany w wyrobienie karty przez nowego właściciela, więc koniecznie zadbaj o to, by mieć ten dokument przed sprzedażą auta. Oczywiście, może się zdarzyć, że trafi Ci się klient, który nie zauważy braku karty pojazdu. W praktyce wiele to nie zmieni, bo i tak w przyszłości – gdy niekompletność dokumentów wyjdzie na jaw – będziesz musiał przedstawić zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym zarejestrowałeś swoje auto.

Nie dokładaj więc kłopotów sobie i nowemu nabywcy. Zamiast tego w przypadku zgubionej karty pojazdu wyrób ją przed zamiarem sprzedaży auta. W tym celu udaj się do urzędu miasta, wnieś odpowiednią opłatę w wysokości 75,50 złotych, a także wypełnij stosowne oświadczenie i przedstaw niezbędne dokumenty.

Zgubiona karta pojazdu a wyrejestrowanie

Jeśli nie chcesz sprzedawać pojazdu – np. ze względu na wiek czy stan techniczny – i nastawiasz się na jego zezłomowanie, może Ci się wydawać, że zgubiona karta pojazdu nie będzie problemem. W praktyce możesz się jednak nieźle zdziwić. Stacje demontażu pojazdów są zobowiązane nie tylko do zezłomowania samochodu, lecz także do zniszczenia wszystkich dokumentów, które go dotyczą. Tym samym musisz je przekazać pracownikom. Wskazany obowiązek dotyczy również karty pojazdu. 

Jeśli doszło do zgubienia karty pojazdu, prawdopodobnie złomowanie nie zostanie uniemożliwione, jednak będziesz zmuszony dopełnić dodatkowych formalności. W zależności od zakładu możesz być zobowiązany albo do przekazania oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu, albo do wizyty w urzędzie. 

Zgubiona karta pojazdu to sytuacja kłopotliwa, zwłaszcza jeśli chcesz sprzedać samochód. Na szczęście przy odrobinie wysiłku i niewielkim kosztem możesz sprawę załatwić sprawnie i otrzymać duplikat dokumentu nawet w kilka dni. 

Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, gdy nie ma karty pojazdu?
Ile trzeba czekać na duplikat karty pojazdu?
Ile kosztuje ponowne wyrobienie karty pojazdu?
Czy można sprzedać samochód bez karty pojazdu?

Podsumowanie

  • Prawie każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinien mieć swoją kartę pojazdu. 
  • Należy jednak pamiętać, że od 4 września 2022 roku nie ma już obowiązku wydawania kart pojazdu. 
  • Zgubienie karty pojazdu to sytuacja, która zdarza się dość często, ale spokojnie można ją naprawić, występując we właściwym urzędzie o duplikat. 
  • Karty pojazdu nie trzeba wozić ze sobą – nie jest potrzebna na co dzień i nie musisz okazywać jej do kontroli drogowej. 
  • Wyrobienie wtórnika zgubionej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych, a cały proces przeprowadzisz w urzędzie komunikacji. 
  • Bez karty pojazdu nie sprzedasz samochodu, a nawet jeśli nabywca tego nie zauważy, to i tak zwróci się do Ciebie po odpowiednie dokumenty przed przerejestrowaniem auta na siebie.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej