Zagubiona karta pojazdu – co robić?

Aktualizacja:
Driver Opening Glovebox Compartment

Od 1 lipca 1999 roku każdy samochód zarejestrowany w Polsce ma swoją kartę pojazdu. To obowiązkowy dokument każdego auta, zawierający wszystkie niezbędne informacje na jego temat. Karta pojazdu – tak jak każdy dokument – może się gdzieś zawieruszyć albo zgubić. Jeśli nie uda się jej znaleźć, trzeba działać. Co zrobić, jeśli zgubisz kartę pojazdu? Czy zgubiona karta pojazdu to naprawdę duży kłopot?

Z poniższego tekstu dowiesz się, co to jest karta pojazdu, co należy zrobić w przypadku jej zgubienia, jak wyrobić nową kartę pojazdu, jaki jest jej koszt oraz co zrobić w sytuacji sprzedaży auta bez karty pojazdu. Zgubiona karta pojazdu to stres, ale spokojnie, wszystko da się załatwić.

Karta pojazdu – co to takiego?

Każdy pojazd zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku powinien mieć kartę pojazdu. Dokument swoim wyglądem przypomina paszport – ma podobną oprawę, wymiary i składa się z kilkunastu stron. To obowiązkowy dokument, który jest przypisany do konkretnego auta i zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. 

W karcie pojazdu są zawarte jego dane techniczne i identyfikacyjne (marka, typ, model, rodzaj, numer VIN, rok produkcji itp.), informacje o wszystkich właścicielach, data pierwszej rejestracji czy informacje o zmianach tablic rejestracyjnych.

Przeczytaj także: Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy? 

Zgubiona karta pojazdu po zakupie – ile kosztuje duplikat? 

Wyrobienie nowej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych. Opłata za wydanie karty pojazdu wynosi 75 złotych. Do tego należy doliczyć 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Na wtórnik trzeba poczekać do 30 dni roboczych. Zazwyczaj dokument jest jednak gotowy do odbioru już po kilku–kilkunastu dniach. Największe problemy powoduje zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu

Wszystko dlatego, że taki dokument jest niezbędny, aby otrzymać dowód i tablice rejestracyjne. Zgubiona karta pojazdu po zakupie sprawi, że będziesz mieć poważne problemy i mogą pojawić się podejrzenia, że auto jest kradzione. Jeśli kupiłeś auto i nie zdążyłeś jeszcze przerejestrować pojazdu na siebie, a karta pojazdu zapadła się pod ziemię, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Czy rejestracja samochodu mimo zgubionej karty pojazdu jest możliwa? Niestety nie, chyba że auto jest z rocznika, który nie musi mieć takiego dokumentu. Aby dokończyć formalności, wyrób duplikat karty pojazdu. Co zrobić, aby uzyskać taki dokument? 

Przede wszystkim musisz przedstawić w urzędzie miasta wszystkie dokumenty związane z rejestracją pojazdu (zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym pojazd był rejestrowany przez poprzedniego właściciela – niezbędny więc będzie kontakt z poprzednim posiadaczem pojazdu) oraz dowód rejestracyjny. Dodatkowo wymagane jest złożenie zaświadczenia o zgubieniu karty pojazdu.

Przeczytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź, co mówią oznaczenia i kody.

Zgubiona karta pojazdu a sprzedaż samochodu

Sprzedając samochód, powinieneś dysponować kartą pojazdu. To kluczowy dowód na to, że nabyłeś go zgodnie z prawem. 

Istnieje duże ryzyko, że nikt nie zechce kupić od Ciebie auta bez tego ważnego dokumentu, ponieważ może paść podejrzenie, że samochód jest kradziony. Dodatkowo nowego nabywcę będą czekać utrudnienia i długotrwały proces wyrobienia wtórnika karty. 

Pamiętaj, że Ty również będziesz zaangażowany w wyrobienie karty przez nowego właściciela, więc koniecznie zadbaj o to, by mieć ten dokument przed sprzedażą auta. Oczywiście, może się zdarzyć, że trafi Ci się klient, który nie zauważy braku karty pojazdu. W praktyce wiele to nie zmieni, bo i tak w przyszłości – gdy niekompletność dokumentów wyjdzie na jaw – będziesz musiał przedstawić zaświadczenie wystawione przez urząd, w którym zarejestrowałeś swoje auto.

Nie dokładaj więc kłopotów sobie i nowemu nabywcy. Zamiast tego w przypadku zgubionej karty pojazdu wyrób ją przed zamiarem sprzedaży auta. W tym celu udaj się do urzędu miasta, wnieś odpowiednią opłatę w wysokości 75,50 złotych, a także wypełnij stosowne oświadczenie i przedstaw niezbędne dokumenty.

Zgubiona karta pojazdu a wyrejestrowanie

Jeśli nie chcesz sprzedawać pojazdu – np. ze względu na wiek czy stan techniczny – i nastawiasz się na jego zezłomowanie, może Ci się wydawać, że zgubiona karta pojazdu nie będzie problemem. W praktyce możesz się jednak nieźle zdziwić. Stacje demontażu pojazdów są zobowiązane nie tylko do zezłomowania samochodu, lecz także do zniszczenia wszystkich dokumentów, które go dotyczą. Tym samym musisz je przekazać pracownikom. Wskazany obowiązek dotyczy również karty pojazdu. 

Jeśli doszło do zgubienia karty pojazdu, prawdopodobnie złomowanie nie zostanie uniemożliwione, jednak będziesz zmuszony dopełnić dodatkowych formalności. W zależności od zakładu możesz być zobowiązany albo do przekazania oświadczenia o zgubieniu karty pojazdu, albo do wizyty w urzędzie. 

Zgubiona karta pojazdu to sytuacja kłopotliwa, zwłaszcza jeśli chcesz sprzedać samochód. Na szczęście przy odrobinie wysiłku i niewielkim kosztem możesz sprawę załatwić sprawnie i otrzymać duplikat dokumentu nawet w kilka dni. 

Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, gdy nie ma karty pojazdu?
Ile trzeba czekać na duplikat karty pojazdu?
Ile kosztuje ponowne wyrobienie karty pojazdu?
Czy można sprzedać samochód bez karty pojazdu?

Podsumowanie

  • Prawie każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku powinien mieć swoją kartę pojazdu. 
  • Należy jednak pamiętać, że od 4 września 2022 roku nie ma już obowiązku wydawania kart pojazdu. 
  • Zgubienie karty pojazdu to sytuacja, która zdarza się dość często, ale spokojnie można ją naprawić, występując we właściwym urzędzie o duplikat. 
  • Karty pojazdu nie trzeba wozić ze sobą – nie jest potrzebna na co dzień i nie musisz okazywać jej do kontroli drogowej. 
  • Wyrobienie wtórnika zgubionej karty pojazdu to koszt 75,50 złotych, a cały proces przeprowadzisz w urzędzie komunikacji. 
  • Bez karty pojazdu nie sprzedasz samochodu, a nawet jeśli nabywca tego nie zauważy, to i tak zwróci się do Ciebie po odpowiednie dokumenty przed przerejestrowaniem auta na siebie.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej