Karta pojazdu to dokument przypisany na stałe do danego pojazdu i zawierający jego historię. Obecnie praktycznie każde auto ma swój numer karty pojazdu. Polska wprowadziła obowiązek wystawiania dokumentu 1. lipca 1999 roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czym dokładnie jest karta pojazdu i gdzie znajdziemy jej numer?
Karta pojazdu – jak wygląda, co zawiera?
Karta pojazdu to obok dowodu rejestracyjnego i dowodu opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, najważniejszy dokument Twojego samochodu. O dowodzie rejestracyjnym pisaliśmy już wielokrotnie. O numerze karty pojazdu wszystkiego dowiesz się za chwilę. W kwestii ubezpieczenia OC najlepiej sprawdź dostępne dla Ciebie oferty, bo tutaj dzieje się naprawdę wiele. Wystarczy skalkulować polisę OC i się przekonać. Nawet, jeśli termin ważności posiadanej ochrony ubezpieczeniowej jeszcze nie minął.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Karta pojazdu to mała bordowa książeczka, z wyglądu przypominająca nieco paszport. Znajdują się w niej najważniejsze dane dotyczące samochodu oraz informacje o jego właścicielach (od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce). Dane techniczne pojazdu ujawnione w dokumencie to przede wszystkim:
- marka, typ, model i rok produkcji samochodu,
- liczba miejsc i osi,
- dopuszczalna masa całkowita i dopuszczalny nacisk osi,
- dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy,
- numer identyfikacyjny VIN,
- pojemność i moc silnika.
Informacje na temat właścicieli pojazdu obejmują m.in. numer PESEL / REGON. W karcie znajdziesz również informacje na temat urzędu rejestrującego pojazd i daty rejestracji (Polska i zagranica), na temat samego dowodu rejestracyjnego i jego zmian. Jeśli w aucie zostały dokonane zmiany, np. instalacja zasilania LPG, zostaną one również zapisane w karcie pojazdu. Jednak co istotne, zapisów zmian w dokumencie mogą dokonywać tylko uprawnione do tego organy.
Inne istotne informacje dotyczące pojazdu, a szczególnie ważne z punktu widzenia np. kupującego samochód na rynku wtórnym, mogą obejmować informacje dotyczące tego, czy był to pojazd flotowy, wykorzystywany jako taksówka, czy też obciążony kredytem.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Gdzie jest numer karty pojazdu?
Zastanawiasz się, gdzie jest numer karty pojazdu? Nie znajdziesz go na przedniej karcie okładki. Numer karty pojazdu znajduje się na tylnej karcie okładki, a także na kartkach wewnętrznych dokumentu (na dole każdej kartki, lecz nie na obu stronach).
Co zrobić, gdy karta pojazdu zostanie zgubiona?
Jak widać, karta pojazdu to bardzo ważny dokument. Dlatego w przypadku zagubienia karty pojazdu, czy zniszczenia, należy wyrobić nowy dokument. Wniosek o duplikat należy złożyć w wydziale komunikacji wraz z pisemnym oświadczeniem o utracie karty oraz po wniesieniu opłaty 75 złotych. Składając wniosek należy mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie opłacenia obowiązkowej polisy OC.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Kiedy karta pojazdu przestanie obowiązywać?
Obecnie obowiązuje przepis wprowadzony w Polsce 1. lipca 1999 roku. Coraz częściej jednak pojawiają się rządowe „przymiarki” do zniesienia obowiązku posiadania karty pojazdu. Ostatnia z nich to projekt pakietu deregulacyjnego przyjętego przez Komitet Stały Rady Ministrów w lutym 2020 roku. Jako argument przemawiający za zniesieniem obowiązku posiadania karty pojazdu podaje się przede wszystkim funkcjonującą bazę CEPiK, w której można znaleźć dane dotyczące pojazdu, choć nie w tak szerokim zakresie, jak w przypadku karty (np. w bazie CEPiK nie znajdziemy informacji o zastawie bankowym). Pierwszy wyraźny krok do likwidacji dokumentu został więc zrobiony, jednak na konkretne regulacje w tym zakresie musimy jeszcze poczekać.
Wzór dokumentu: Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Poznania
Czytaj także:
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?