Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy?

Aktualizacja:
karta-pojazdu

Karta pojazdu to dokument przypisany na stałe do danego pojazdu i zawierający jego historię. Obecnie praktycznie każde auto ma swój numer karty pojazdu. Polska wprowadziła obowiązek wystawiania dokumentu 1. lipca 1999 roku w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czym dokładnie jest karta pojazdu i gdzie znajdziemy jej numer?

Karta pojazdu – jak wygląda, co zawiera?

Karta pojazdu to obok dowodu rejestracyjnego i dowodu opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC, najważniejszy dokument Twojego samochodu. O dowodzie rejestracyjnym pisaliśmy już wielokrotnie. O numerze karty pojazdu wszystkiego dowiesz się za chwilę. W kwestii ubezpieczenia OC najlepiej sprawdź dostępne dla Ciebie oferty, bo tutaj dzieje się naprawdę wiele. Wystarczy skalkulować polisę OC i się przekonać. Nawet, jeśli termin ważności posiadanej ochrony ubezpieczeniowej jeszcze nie minął.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Karta pojazdu to mała bordowa książeczka, z wyglądu przypominająca nieco paszport. Znajdują się w niej najważniejsze dane dotyczące samochodu oraz informacje o jego właścicielach (od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce). Dane techniczne pojazdu ujawnione w dokumencie to przede wszystkim:

  • marka, typ, model i rok produkcji samochodu,
  • liczba miejsc i osi,
  • dopuszczalna masa całkowita i dopuszczalny nacisk osi,
  • dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy,
  • numer identyfikacyjny VIN,
  • pojemność i moc silnika.

Informacje na temat właścicieli pojazdu obejmują m.in. numer PESEL / REGON. W karcie znajdziesz również informacje na temat urzędu rejestrującego pojazd i daty rejestracji (Polska i zagranica), na temat samego dowodu rejestracyjnego i jego zmian. Jeśli w aucie zostały dokonane zmiany, np. instalacja zasilania LPG, zostaną one również zapisane w karcie pojazdu. Jednak co istotne, zapisów zmian w dokumencie mogą dokonywać tylko uprawnione do tego organy.

Inne istotne informacje dotyczące pojazdu, a szczególnie ważne z punktu widzenia np. kupującego samochód na rynku wtórnym, mogą obejmować informacje dotyczące tego, czy był to pojazd flotowy, wykorzystywany jako taksówka, czy też obciążony kredytem.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Gdzie jest numer karty pojazdu?

Zastanawiasz się, gdzie jest numer karty pojazdu? Nie znajdziesz go na przedniej karcie okładki. Numer karty pojazdu znajduje się na tylnej karcie okładki, a także na kartkach wewnętrznych dokumentu (na dole każdej kartki, lecz nie na obu stronach).

Co zrobić, gdy karta pojazdu zostanie zgubiona?

Jak widać, karta pojazdu to bardzo ważny dokument. Dlatego w przypadku jej zagubienia, czy zniszczenia, należy wyrobić nową kartę pojazdu. Wniosek o duplikat należy złożyć w wydziale komunikacji wraz z pisemnym oświadczeniem o utracie karty oraz po wniesieniu opłaty 75 złotych. Składając wniosek należy mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie opłacenia obowiązkowej polisy OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kiedy karta pojazdu przestanie obowiązywać?

Obecnie obowiązuje przepis wprowadzony w Polsce 1. lipca 1999 roku. Coraz częściej jednak pojawiają się rządowe „przymiarki” do zniesienia obowiązku posiadania karty pojazdu. Ostatnia z nich to projekt pakietu deregulacyjnego przyjętego przez Komitet Stały Rady Ministrów w lutym 2020 roku. Jako argument przemawiający za zniesieniem obowiązku posiadania karty pojazdu podaje się przede wszystkim funkcjonującą bazę CEPiK, w której można znaleźć dane dotyczące pojazdu, choć nie w tak szerokim zakresie, jak w przypadku karty (np. w bazie CEPiK nie znajdziemy informacji o zastawie bankowym). Pierwszy wyraźny krok do likwidacji dokumentu został więc zrobiony, jednak na konkretne regulacje w tym zakresie musimy jeszcze poczekać.

Wzór dokumentu: Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Poznania

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments