Dowód rejestracyjny - sprawdź co mówią oznaczenia i kody

Aktualizacja:
dowod-rejestracyjny-oznaczenia

W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – dlaczego warto je znać?

Numer silnika samochodu, VIN, ładowność pojazdu, numer nadwozia. Czy wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym?

Szersza legenda dotycząca oznaczeń znajduje się w pełnym dowodzie rejestracyjnym. Dowód tymczasowy już takiej nie zawiera. Często jednak nie wiemy wciąż, co mówią nam poszczególne rubryki. Jakie więc dane na temat właściciela pojazdu oraz samego samochodu znajdują się w dokumencie? Co oznaczają litery w dowodzie rejestracyjnym? Wyjaśniamy punkt po punkcie, jak czytać dowód rejestracyjny.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wzór dowodu rejestracyjnego

Kod A – numer rejestracyjny pojazdu

Podstawową informacją dotyczącą pojazdu, a zamieszczoną na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (po oznaczeniu organu, który wydał dokument) jest aktualny numer rejestracyjny pojazdu. Każda zmiana właściciela samochodu, skutkować będzie zmianą w tym zakresie – otrzymamy nowy dokument z innym numerem. Pod literą B znajduje się z kolei data pierwszej rejestracji pojazdu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kod C – dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu

W części dowodu rejestracyjnego oznaczonej literą C znajdują się dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu. Jaka jest różnica pomiędzy tymi podmiotami? Otóż posiadaczowi dowodu rejestracyjnego organ rejestrujący wydał dokument uprawniający do poruszania się danym pojazdem, jednak posiadacz dokumentu nie musi być jednocześnie właścicielem pojazdu. W przypadku leasingu samochodu to bank będzie wpisany w miejscu definiującym właściciela samochodu. Szczególnym przypadkiem w tym zakresie jest sytuacja, gdy mamy współwłaściciela pojazdu. Dzieje się tak najczęściej, gdy młody kierowca ma współwłasność z kierowcą z większym stażem, dzięki czemu może skorzystać ze zniżek współwłaściciela w zakresie stawek ubezpieczeń samochodu.

C.1.1 – nazwisko lub nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego,

C.1.2 – numer PESEL lub REGON,

C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego,

C.2.1 – nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu,

C.2.2 – numer PESEL lub REGON,

C.2.3 – adres właściciela pojazdu.

Kupuję OC/AC – oblicz składkę

Kod D – dane dotyczące pojazdu

Tutaj znajdziemy opis kluczowych informacji określających pojazd, a zatem będą to:

D.1 – marka pojazdu,

D.2 – typ pojazdu:

  • wariant, jeżeli występuje,
  • wersja, jeżeli występuje,

D.3 – model pojazdu

Czy wiesz, że wszystkie te dane wpływają na cenę Twojego ubezpieczenia OC i AC? Czy można wykupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Kod E – numer identyfikacyjny pojazdu

W tym miejscu dowód rejestracyjny zawiera numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu. Co istotne, obecnie w dowód rejestracyjny nie jest już wpisywany nr silnika. Silnik jest bowiem traktowany, jako jedna z części zamiennych pojazdu.Warto wiedzieć, że numer VIN w dowodzie rejestracyjnym to unikalny identyfikator pojazdu, składa się z 17 znaków. Jego znajomość umożliwi Ci poznanie historii pojazdu.

Kolejne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym

F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu, wyłączając motocykle i motorowery (w kg),

F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg),

F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg),

G – masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg).

WAŻNE! W dowodzie rejestracyjnym nie jest podawana ładowność pojazdu – musimy ją wyliczyć samodzielnie. Co ciekawe, tymczasowy dowód rejestracyjny takie dane zawiera.

H – okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie,

I – data wydania dowodu rejestracyjnego,

J – kategoria pojazdu,

K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje,

L – liczba osi,

O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg),

O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg),

P.1 – pojemność silnika (w cm3),

P.2 – maksymalna moc netto silnika (w kW),

P.3 – rodzaj paliwa,

Q – stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów,

S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy,

S.2 – liczba miejsc stojących, jeżeli występuje.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Oznaczenie paliwa w dowodzie rejestracyjnym – jak je odczytać?

Bywa, że pożyczasz auto od znajomego, przychodzi czas tankowania, a Ty nie pamiętasz, jaki rodzaj paliwa wlewa się do baku. Przyjaciel nie odbiera telefonu, co wtedy? Skorzystaj z dokumentu pojazdu! W rubryce P.3 znajdziesz oznaczenie paliwa w dowodzie rejestracyjnym. Co oznaczają?

P – benzyna,

D – diesel,

LPG – gaz,

EE – samochody elektryczne,

P/EE – hybrydy typu plug-in.

Termin badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym

Oznaczenia na dowodzie rejestracyjnym mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza dla zapominalskich. Większość z nas bardzo często zagląda do dowodu w poszukiwaniu terminu następnego badania technicznego. Oprócz daty następnego badania można znaleźć tam pieczątki potwierdzające wykonanie przeglądu przez diagnostę.

Jak obliczyć ładowność pojazdu?

Czy ładowność jest podawana w dowodzie rejestracyjnym? W tymczasowym – tak. Natomiast nie znajdziesz jej w dowodzie stałym. Jak obliczyć ładowność pojazdu? To bardzo proste! Dane z dokumentu umożliwiają wykonanie szybkiego rachunku. Od maksymalnej masy całkowitej pojazdu (oznaczonej jako F.1), odejmujemy masę własną pojazdu (G).

F.1 – G = ładowność

Ważne jest, aby pamiętać, że ładowność pojazdu nie może przekraczać wartości wyliczonej z powyższego wzoru. W przeciwnym razie, możemy narazić się na wysoki mandat. Przy przewożeniu towarów koniecznie rozłóż ładunek równomiernie. Pamiętajmy również o wpływie ładunku na właściwości jezdne pojazdu. Nadmierna waga może wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo jazdy.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o dowód rejestracyjny?

Wniosek o dowód rejestracyjny musisz złożyć w ciągu 30 dni od momentu rejestracji samochodu w urzędzie komunikacyjnym. W tym czasie powinieneś mieć dokument tymczasowy, tzw. miękki dowód rejestracyjny. Jeżeli wydanie dowodu rejestracyjnego się opóźnia, możesz przedłużyć dowód tymczasowy o 14 dni. 

Co ważne – od grudnia 2020 roku nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego jeżeli nie ma w nim miejsca na pieczątki ze stacji diagnostycznej. Podczas kontroli drogowej policja sprawdza, czy samochód ma badanie techniczne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jest to oczywiście związane między innymi z brakiem konieczności wożenia dokumentu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli nie musisz mieć dokumentów przy sobie, wymóg obowiązkowych pieczątek w dowodzie rejestracyjnym stracił sens, skoro policja i tak może sprawdzić te dane we wspomnianej bazie. W związku z tym – brak miejsca na pieczątki nie powoduje, że musisz złożyć wniosek o nowy dowód.

Gdzie znaleźć numer silnika?
Jak obliczyć ładowność pojazdu?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Znajomość oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym ułatwia szybkie znalezienie odpowiednich informacji na temat auta.
  2. Od 2004 roku numer silnika w dowodzie rejestracyjnym nie jest umieszczany.
  3. Żeby obliczyć ładowność pojazdu, potrzebujesz danych z rubryki F.1 i G.
  4. Maksymalna moc silnika w dowodzie rejestracyjnym oznaczona jest jako P.2 i wyrażona w kilowatach, nie koniach mechanicznych, jak uważa wiele osób.
  5. Jeżeli w Twoim dowodzie brakuje miejsca na pieczątki z badań technicznych, nie musisz go wymieniać.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2019.11.08  •  Samochód
Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.

Czytaj więcej
2020.12.15  •  Samochód
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co musisz wiedzieć?

Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Czytaj więcej
mPojazd - nowa usługa aplikacji mObywatel
2019.05.08  •  Samochód
Ruszyła usługa mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w Twoim smartfonie

Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?

Czytaj więcej
Zmiany dla kieroców
2018.10.08  •  Samochód
Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Od 1 października 2018 roku kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Brak tych dokumentów rodzi jednak pewne wątpliwości. Choć zmiany dla kierowców miały być im na rękę, ci podchodzą do nich dosyć nieufnie. Pojawiają się pytania: jak zachować się w przypadku stłuczki? Kiedy dokumenty będą jednak potrzebne? Wyjaśniamy!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej