Dowód rejestracyjny - sprawdź co mówią oznaczenia i kody

Aktualizacja:
dowod-rejestracyjny-oznaczenia

W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – dlaczego warto je znać?

Numer silnika samochodu, VIN, ładowność pojazdu, numer nadwozia. Czy wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym?

Szersza legenda dotycząca oznaczeń znajduje się w pełnym dowodzie rejestracyjnym. Dowód tymczasowy już takiej nie zawiera. Często jednak nie wiemy wciąż, co mówią nam poszczególne rubryki. Jakie więc dane na temat właściciela pojazdu oraz samego samochodu znajdują się w dokumencie? Co oznaczają litery w dowodzie rejestracyjnym? Wyjaśniamy punkt po punkcie, jak czytać dowód rejestracyjny.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wzór dowodu rejestracyjnego

Kod A – numer rejestracyjny pojazdu

Podstawową informacją dotyczącą pojazdu, a zamieszczoną na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (po oznaczeniu organu, który wydał dokument) jest aktualny numer rejestracyjny pojazdu. Każda zmiana właściciela samochodu, skutkować będzie zmianą w tym zakresie – otrzymamy nowy dokument z innym numerem. Pod literą B znajduje się z kolei data pierwszej rejestracji pojazdu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kod C – dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu

W części dowodu rejestracyjnego oznaczonej literą C znajdują się dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu. Jaka jest różnica pomiędzy tymi podmiotami? Otóż posiadaczowi dowodu rejestracyjnego organ rejestrujący wydał dokument uprawniający do poruszania się danym pojazdem, jednak posiadacz dokumentu nie musi być jednocześnie właścicielem pojazdu. W przypadku leasingu samochodu to bank będzie wpisany w miejscu definiującym właściciela samochodu. Szczególnym przypadkiem w tym zakresie jest sytuacja, gdy mamy współwłaściciela pojazdu. Dzieje się tak najczęściej, gdy młody kierowca ma współwłasność z kierowcą z większym stażem, dzięki czemu może skorzystać ze zniżek współwłaściciela w zakresie stawek ubezpieczeń samochodu.

C.1.1 – nazwisko lub nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego,

C.1.2 – numer PESEL lub REGON,

C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego,

C.2.1 – nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu,

C.2.2 – numer PESEL lub REGON,

C.2.3 – adres właściciela pojazdu.

Kupuję OC/AC – oblicz składkę

Kod D – dane dotyczące pojazdu

Tutaj znajdziemy opis kluczowych informacji określających pojazd, a zatem będą to:

D.1 – marka pojazdu,

D.2 – typ pojazdu:

  • wariant, jeżeli występuje,
  • wersja, jeżeli występuje,

D.3 – model pojazdu

Czy wiesz, że wszystkie te dane wpływają na cenę Twojego ubezpieczenia OC i AC? Czy można wykupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Kod E – numer identyfikacyjny pojazdu

W tym miejscu dowód rejestracyjny zawiera numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu. Co istotne, obecnie w dowód rejestracyjny nie jest już wpisywany nr silnika. Silnik jest bowiem traktowany, jako jedna z części zamiennych pojazdu.Warto wiedzieć, że numer VIN w dowodzie rejestracyjnym to unikalny identyfikator pojazdu, składa się z 17 znaków. Jego znajomość umożliwi Ci poznanie historii pojazdu.

Kolejne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym

F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu, wyłączając motocykle i motorowery (w kg),

F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg),

F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg),

G – masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg).

WAŻNE! W dowodzie rejestracyjnym nie jest podawana ładowność pojazdu – musimy ją wyliczyć samodzielnie. Co ciekawe, tymczasowy dowód rejestracyjny takie dane zawiera.

H – okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie,

I – data wydania dowodu rejestracyjnego,

J – kategoria pojazdu,

K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje,

L – liczba osi,

O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg),

O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg),

P.1 – pojemność silnika (w cm3),

P.2 – maksymalna moc netto silnika (w kW),

P.3 – rodzaj paliwa,

Q – stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów,

S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy,

S.2 – liczba miejsc stojących, jeżeli występuje.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Oznaczenie paliwa w dowodzie rejestracyjnym – jak je odczytać?

Bywa, że pożyczasz auto od znajomego, przychodzi czas tankowania, a Ty nie pamiętasz, jaki rodzaj paliwa wlewa się do baku. Przyjaciel nie odbiera telefonu, co wtedy? Skorzystaj z dokumentu pojazdu! W rubryce P.3 znajdziesz oznaczenie paliwa w dowodzie rejestracyjnym. Co oznaczają?

P – benzyna,

D – diesel,

LPG – gaz,

EE – samochody elektryczne,

P/EE – hybrydy typu plug-in.

Termin badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym

Oznaczenia na dowodzie rejestracyjnym mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza dla zapominalskich. Większość z nas bardzo często zagląda do dowodu w poszukiwaniu terminu następnego badania technicznego. Oprócz daty następnego badania można znaleźć tam pieczątki potwierdzające wykonanie przeglądu przez diagnostę.

Jak obliczyć ładowność pojazdu?

Czy ładowność jest podawana w dowodzie rejestracyjnym? W tymczasowym – tak. Natomiast nie znajdziesz jej w dowodzie stałym. Jak obliczyć ładowność pojazdu? To bardzo proste! Dane z dokumentu umożliwiają wykonanie szybkiego rachunku. Od maksymalnej masy całkowitej pojazdu (oznaczonej jako F.1), odejmujemy masę własną pojazdu (G).

F.1 – G = ładowność

Ważne jest, aby pamiętać, że ładowność pojazdu nie może przekraczać wartości wyliczonej z powyższego wzoru. W przeciwnym razie, możemy narazić się na wysoki mandat. Przy przewożeniu towarów koniecznie rozłóż ładunek równomiernie. Pamiętajmy również o wpływie ładunku na właściwości jezdne pojazdu. Nadmierna waga może wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo jazdy.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o dowód rejestracyjny?

Wniosek o dowód rejestracyjny musisz złożyć w ciągu 30 dni od momentu rejestracji samochodu w urzędzie komunikacyjnym. W tym czasie powinieneś mieć dokument tymczasowy, tzw. miękki dowód rejestracyjny. Jeżeli wydanie dowodu rejestracyjnego się opóźnia, możesz przedłużyć dowód tymczasowy o 14 dni. 

Co ważne – od grudnia 2020 roku nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego jeżeli nie ma w nim miejsca na pieczątki ze stacji diagnostycznej. Podczas kontroli drogowej policja sprawdza, czy samochód ma badanie techniczne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jest to oczywiście związane między innymi z brakiem konieczności wożenia dokumentu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli nie musisz mieć dokumentów przy sobie, wymóg obowiązkowych pieczątek w dowodzie rejestracyjnym stracił sens, skoro policja i tak może sprawdzić te dane we wspomnianej bazie. W związku z tym – brak miejsca na pieczątki nie powoduje, że musisz złożyć wniosek o nowy dowód.

Gdzie znaleźć numer silnika?
Jak obliczyć ładowność pojazdu?

Podsumowanie

  1. Znajomość oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym ułatwia szybkie znalezienie odpowiednich informacji na temat auta.
  2. Od 2004 roku numer silnika w dowodzie rejestracyjnym nie jest umieszczany.
  3. Żeby obliczyć ładowność pojazdu, potrzebujesz danych z rubryki F.1 i G.
  4. Maksymalna moc silnika w dowodzie rejestracyjnym oznaczona jest jako P.2 i wyrażona w kilowatach, nie koniach mechanicznych, jak uważa wiele osób.
  5. Jeżeli w Twoim dowodzie brakuje miejsca na pieczątki z badań technicznych, nie musisz go wymieniać.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej