Punkta

Używany zamiast nowego

Nawet najbardziej zapalonych hobbistów często odstraszają koszty zakupu nowego jachtu. Jego cena rzeczywiście może być bardzo wysoka. Wszystko zależy od wielkości, konstrukcji, specyfikacji technicznej oraz producenta. Widełki potrafią sięgać od kilku tysięcy do nawet kilku milionów euro.

Nie zniechęcaj się jednak, jeżeli masz ograniczony budżet. Pomyśl o mniejszej żaglówce lub motorówce. Najlepiej poszukaj czegoś używanego w okazyjnej cenie. Często można trafić na tańsze jachty, które trzeba po zakupie samodzielnie wyremontować.

Określ priorytety

Odpowiedz sobie na kilka pytań: do czego dokładnie chcesz wykorzystywać jacht (różne modele mają różne ograniczenia), jakim dysponujesz budżetem oraz jakie ewentualne prace remontowe przy jachcie jesteś w stanie wykonać samodzielnie.

Najpierw popływaj na różnych wypożyczonych jachtach. Porównuj modele, sprawdź, jak sprawdzają się w różnych warunkach i jak Ty się w nich czujesz.

Zabierz ze sobą kogoś doświadczonego

Tańsza żaglówka nie zawsze oznacza niższe koszty. Może się okazać, że cena remontu przekroczy Twoje najśmielsze oczekiwania. Dlatego przed zakupem poproś kogoś doświadczonego, żeby obejrzał jacht. Powinien sprawdzić stan techniczny wszystkich najważniejszych elementów, zwłaszcza żagli, kadłuba, pokładu, płetwy mieczowej, osprzętu, takielunku, masztu, instalacji i silnika.

Uważaj zwłaszcza na tak zwane garażówki (jachty niewykonane przez profesjonalnych projektantów). Jeżeli jacht wygląda dobrze, wypróbuj go na wodzie.

Zadawaj odpowiednie pytania

Nie zapomnij zapytać obecnego właściciela, jak jacht był do tej pory eksploatowany, gdzie go przechowywano zimą, a także czy posiada odpowiednie dokumenty. Te wszystkie informacje mogą bardzo dużo powiedzieć na temat stanu technicznego.

Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości – tym dokładniej skup się na oględzinach. Obejrzyj najlepiej kilka różnych jachtów, porównaj oferty. Nie podejmuj decyzji pochopnie.

Ubezpiecz swój jacht

Jeżeli zdecydujesz się na zakup, ubezpiecz swój nabytek. W ten sposób unikniesz różnych niespodziewanych i nieraz bardzo wysokich kosztów dodatkowych. Warunki pogodowe oraz duże zagęszczenie ruchu na polskich jeziorach sprzyjają wypadkom. W najgorszym wypadku możesz uszkodzić jacht (swój lub cudzy), a także spowodować uszczerbek na czyimś zdrowiu.

Aby z góry zabezpieczyć się przed skutkami takich wydarzeń, rozważ wykupienie polisy na jacht oraz ubezpieczenia OC.

Więcej informacji na temat rodzajów oraz zakresu ubezpieczeń jachtu znajdziesz w innym naszym artykule.

Nie daj się zaskoczyć

Pamiętaj, że koszty związane z jachtem nie kończą się wraz z jego zakupem. Do tego dochodzą przechowywanie, konserwacja i naprawy. Musisz być na to przygotowany i przemyśleć wszystko jeszcze przed kupnem. Wtedy unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Najlepiej oszacuj roczne koszty utrzymania jachtu.