Które ubezpieczenia warto mieć? Lista TOP 5

Aktualizacja:
ubezpieczenia_ktore_warto

Czy myślałeś kiedyś o tym, że może Ci się coś stać? Albo że na skutek nieszczęśliwego wypadku stracisz majątek? Słyszałeś o jakiejś cudzej tragedii i nie dopuszczałeś do siebie myśli, że podobna sytuacja może spotkać także Ciebie? Cóż, nie chcemy Cię martwić, ale to myślenie życzeniowe. Oto ubezpieczenia, które warto mieć. Sprawdź, co możesz zrobić, dla swojego bezpieczeństwa.

Tylko w poprzednim roku odnotowano w Polsce ponad 10 tysięcy kradzieży z włamaniem oraz powyżej 32 tysięcy wypadków samochodowych (zginęło w nich prawie 3 tysiące osób).

1. Polisy majątkowe

Dom, mieszkanie, domek letniskowy, a nawet budynki gospodarskie – wszystkie posiadane przez Ciebie nieruchomości stanowią ważny, jeżeli nie najważniejszy (najbardziej cenny) składnik Twojego majątku. Z tego też powodu ubezpieczenie mieszkania i domu to jedne z ważniejszych ubezpieczeń. W Polsce ubezpieczonych jest ok. dwóch trzecich nieruchomości.

Możesz ubezpieczyć nie tylko wykończone budynki, ale także obiekty w trakcie budowy. Zakres polisy jest zależy od indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz od wysokości opłacanej składki (im wyższa składka, tym szerszy zakres ubezpieczenia).

Zakres ubezpieczenia zależy od warunków podpisanej umowy oraz wysokości opłacanej składki. Zasadniczo może dotyczyć najbardziej oczywistych zagrożeń, jak pożar, zalanie czy włamanie. Możesz jednak rozszerzyć ochronę także o zniszczenia spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, uderzeniem pioruna, osunięciem się ziemi, itd.

W skład Twojego majątku wchodzą nie tylko nieruchomości. Zastanów się, co jeszcze jest dla Ciebie szczególnie cenne. Mogą to być maszyny, zwierzęta, surowce, płody rolne, jacht, samochód, rower, motor, skuter, różnego rodzaju sprzęt, kosztowności, dzieła sztuki, środki płatnicze i wiele innych.

Czytaj także: Ubezpieczenie mienia

2. Polisa dla Twojego samochodu 

Najpopularniejsze jest ubezpieczenie samochodu, poza obowiązkowym OC, kierowcy wykupują AC. Autocasco w przeciwieństwie do OC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Warto je mieć na wypadek kradzieży auta, a także stłuczki czy szkodliwych dla pojazdu warunków atmosferycznych.

Liczba osób, które nie mają obowiązkowego OC jest mniej więcej na stałym poziomie – to ok.1 procenta kierowców, 200-250 tys. pojazdów, jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Niestety, rośnie wartość odszkodowań wypłacanych osobom poszkodowanym przez nieubezpieczonych kierowców. Na to składają się wszyscy, którzy OC płacą, nie dziwią więc też w tym kontekście podwyżki składek OC.

Tych, którzy korzystają z AC jest znacznie mniej, wielu kierowców oszczędza w ten sposób na ubezpieczeniu. Niestety koszty naprawy auta po stłuczce, często wielokrotnie przewyższają kwotę, jaką wydaliby na dodatkowe ubezpieczenie, Jest to więc pozorna oszczędność. Na AC decydują się najczęściej właściciele nowych, dobrych aut, ludzie w wieku ok 30-46 lat.

3. A zdrowie? Prywatne polisy zdrowotne 

Chorujesz na coś? Może masz cukrzycę lub potrzebujesz regularnych wizyt u endokrynologa? Albo po prostu cenisz sobie wygodny i szybki kontakt z przychodnią? Niestety raczej nie masz co liczyć w takich wypadkach na sprawną opiekę ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Na wizytę u specjalisty możesz czekać nawet… 2 lata (!).

Dlatego osoby, które chcą uniknąć długich kolejek do lekarza, coraz częściej decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, najczęściej w postaci wybranego pod swoje potrzeby pakietu medycznego. Rocznie rynek ubezpieczeń zdrowotnych rośnie o ok. 3 procent. Prywatny pakiet zdrowotny ma ok 800 tys. osób.

Zakres pakietu może być bardzo różny i wiele zależy od ubezpieczyciela, u którego wykupimy usługę. Miesięczna składka może wynosić niecałe 50 zł. Wówczas ubezpieczyciel zapewnia nam zazwyczaj dostęp do podstawowej opieki lekarskiej, a za wizyty u specjalisty musimy każdorazowo dopłacić. Najwyższa miesięczna opłata może przekraczać nawet 1000 zł. Taki pakiet ma bardzo szeroki wachlarz usług – włącznie z opieką szpitalną.

4. Ubezpieczenie osobowe 

Ubezpieczenia osobowe polegają na tym, że ubezpieczamy nie swój majątek, ale siebie. Najpopularniejszym z takich ubezpieczeń jest ubezpieczenie na życie. Dla wielu osób to niestety jedyna możliwość zabezpieczenia swoich bliskich na wypadek własnej śmierci. Taką polisę ma co piąty Polak.

Jeżeli w czasie trwania ubezpieczenia umrzesz na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, uposażone przez Ciebie osoby otrzymają odpowiednie odszkodowanie. Taka polisa nie przyda Ci się, gdy masz duże oszczędności, które zabezpieczą Twoich bliskich w razie Twojej śmierci.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ubezpieczenia tego typu towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzyły swoją ofertę. Dzięki temu możesz wykupić polisę na wypadek kalectwa czy ciężkiej choroby.

Inne rodzaje ubezpieczeń osobowych to na przykład ubezpieczenie rentowe lub ubezpieczenie na dożycie.

Ubezpieczenie rentowe ma na celu uzbieranie jak największej puli środków na przyszłość (najczęściej dotyczy to okresu przejścia na emeryturę). Jeżeli ubezpieczony dożyje wyznaczonego w umowie wieku, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mu wypłacało regularna rentę. Takie ubezpieczenie ma zabezpieczyć emerytów przed gwałtownym spadkiem dochodów.

Ubezpieczenie na dożycie działa na dość podobnych zasadach. Jeżeli ubezpieczony dożyje umówionego wieku, ubezpieczyciel wypłaca mu uzgodnioną wcześniej sumę odszkodowania.

Jeszcze innym ubezpieczeniem osobowym jest ubezpieczenie posagowe. Ma ono na celu zabezpieczenie przyszłości dziecka, któremu cały uzbierany przez rodzica kapitał zostaje przekazany z chwilą osiągnięcia przez nie dojrzałości – 18 lub 25 lat.

5. Szykujesz się na urlop? Pomyśl o polisie turystycznej

Z pewnością nie raz już wyjeżdżałeś na urlop. Czy dostatecznie doceniłeś ryzyko związane ze swoimi planami? Wyjazdy wiążą się niestety nie tylko z przyjemnościami, ale również z poważnym ryzykiem wypadku. Świadomość tego ma coraz większa grupa podróżujących osób, aż dwie trzecie korzystają z polis turystycznych.

Jeżeli chcesz zaplanować swój urlop odpowiedzialnie, powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które będzie w stanie złagodzić skutki wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Zawsze może się zdarzyć, że podczas wyjazdu zachorujesz, złamiesz nogę czy będziesz musiał skorzystać ze specjalistycznej opieki medycznej (np. trafisz do szpitala). Nieprzewidziane sytuacje mogą dotyczyć nie tylko uszczerbku na Twoim zdrowiu, ale również poniesionych przez Ciebie strat finansowych, np. w związku z kradzieżą, uszkodzeniem sprzętu, zgubieniem bagażu itp.

Ubezpieczenie turystyczne może dotyczyć bardzo wielu okoliczności – zakres ochrony zależy tylko od Twoich indywidualnych ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz wysokości składki, którą jesteś w stanie zapłacić.

Na co uważać przy podpisywaniu ubezpieczenia? 

Wiążąc się umową z ubezpieczycielem, musisz mieć świadomość, że polisa nie chroni Cię od wszystkich zagrożeń. Im wyższa składka, tym szerszy zakres ochrony. Opłaty są jednak czasami tak duże, że możesz nie być w stanie sobie na nie pozwolić, tańsze ubezpieczenie nie będzie natomiast satysfakcjonujące.

Przeanalizuj potencjalne zyski i straty. Zastanów się nad swoją sytuacją. Masz obciążenia genetyczne i obawiasz się jakiejś poważnej choroby w przyszłości? Albo aktualnie chorujesz i potrzebujesz stałego dostępu do specjalisty? Może za najważniejsze dla siebie uważasz ubezpieczenie majątku, ponieważ jego utrata mogłaby Cię pogrążyć na wiele lat?

Przed podpisaniem polisy sprawdź, jakie wyłączenia odpowiedzialności zastosował ubezpieczyciel. Negocjuj również jak najwyższą kwotę odszkodowania. Pamiętaj, że w wielu kwestiach towarzystwo ubezpieczeniowe może z Tobą ustalić indywidualnie brzmienie umowy.

Przede wszystkim zaś nie odkładaj ubezpieczenia na „wieczne jutro”, może się okazać, że wtedy będzie już za późno.

Czytaj także: Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenia majątkowe dają Ci poczucie bezpieczeństwa, że w razie kradzieży, dewastacji majątku lub nieprzewidzianych skutków przyrody, nie zostaniesz z niczym.
  2. Coraz więcej osób korzysta z ubezpieczeń zdrowotnych, warto o nich pomyśleć, zwłaszcza jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do lekarzy.
  3. Bardzo wiele osób korzysta z ubezpieczeń turystycznych, zdajemy sobie sprawę z gigantycznych kosztów leczenia za granicą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej