Samochód bez prawa jazdy - czy kierowanie "na dowód osobisty" jest możliwe?

Aktualizacja:
samochod-bez-prawa-jazdy

Samochody bez prawa jazdy to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem. O co tutaj chodzi? W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów, które według sprzedających, można prowadzić bez dokumentu uprawniającego do poruszania się na drogach, czyli prawa jazdy. Co na to przepisy? Jak to wygląda w świetle prawa? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak auto bez prawa jazdy? Sprawdzamy.

Samochód bez prawa jazdy w Polsce? Brzmi niezwykle! Już wyjaśniamy, w czym rzecz.

Ustawa o kierujących pojazdami w artykule 3 w paragrafie 4 określa: Osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Na tym poziomie interpretacja nie nastręcza wielu kłopotów.

Kodeks Drogowy jasno określa, czym jest rower. W artykule 2 paragrafie 47 czytamy: rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. To bardzo ważny paragraf, ponieważ określa, że rower może być wyposażony w napęd elektryczny. Jakie niesie to skutki?​

Samochód bez „prawka” i przepisy obowiązujące w Polsce

Ustawa, która określa warunki korzystania z motoroweru, definiuje również w tej samej grupie inny typ pojazdu. Zacznijmy od tego jednak, czym jest motorower wg. powyższego rozporządzenia. To pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wprowadza ona również pojęcie czterokołowca lekkiego, rozumianego jako czterokołowiec (minipojazd czterokołowy lekki), którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Ustawa ta weszła w życie 19 stycznia 2013 roku. Jakie są tego praktyczne konsekwencje?

kradzież - autocasco - punkta

Miniauta dla 14-latków?

Przywołane powyżej przepisy dotyczą przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995. Muszą one, aby poruszać się tego typu minipojazdami, a dokładnie motorowerami lub lekkimi czterokołowcami, posiadać specjalne uprawnienia – prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek to 14 lat, a jazda może się odbywać wyłącznie za zgodą rodziców. Co więcej, kandydat na takiego „kierowcę” musi uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM. Ponadto musi odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych oraz zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

Do prowadzenia ciężkich czterokołowców, czyli np. minisamochodów potrzebna będzie już kategoria B1 (od 16 lat) lub B (od 18 lat).

Czytaj także: mPrawo jazdy – jak z niego korzystać?

W przypadku osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku bierze się pod uwagę fakt ukończenia 18 lat przed wejściem w życie wspominanej ustawy. Zwalnia je to z obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii AM przy prowadzeniu – co ważne – wyłącznie motorowerów. Zwolnieniu nie podlegają lekkie czterokołowce – do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie przez każdego prawa jazdy co najmniej wymienionej kategorii AM.

W świetle prawa auto, na które nie potrzeba prawa jazdy, nie istnieje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie trzeba osiągnąć pełnoletności, aby prowadzić miniauto. Na dowód zatem nie, ale już na konkretne uprawnienia, jak najbardziej.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kto może jeździć małym samochodem bez prawa jazdy?

Obecnie w praktyce pojazdy czterokołowe lekkie nie są zaliczane do motorowerów. Jakie niesie to konsekwencje?

Mimo urodzenia przed 1995 rokiem nie powinniśmy jeździć pojazdem czterokołowym lekkim wyłącznie „na dowód osobisty”. Możemy za to poruszać się motorowerem o ściśle określonych parametrach.

Dla wszystkich młodszych osób oraz do poruszania się czterokołowcami typu lekkiego (auta o pojemności 50cm3 lub o mocy do 4 kW) niezbędne jest posiadanie prawa jazdy przynajmniej kategorii AM.

Sprawdź też: Zdałem prawo jazdy, co dalej? Poradnik młodego kierowcy!

Jakim pojazdem można jeździć od 14 roku życia? Minisamochodziki – marki i ceny

Samochody bez prawa jazdy? Lista obejmująca auta, do obsługi – zdaniem niektórych – nie potrzebujemy prawka, nie jest długa. Spis obejmuje tutaj tzw. miniauta (mini car) osobowe, najczęściej dwuosobowe. Jaka jest ich cena? Czy są tanie? Jakimi samochodami można jeździć, nie osiągając pełnoletności?

Najpopularniejsze marki aut o pojemności do 50cm3 (mikrosamochodów) to:

 • Aixam,
 • Ligier,
 • Casalini
 • Chatenet,
 • Microcar,
 • Bellier,
 • Grecav,
 • Simpa.

Kierowanie tymi samochodami nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. Kosztują one w wersji podstawowej na rynku wtórnym nawet od 9 000 do 20 000 zł. Co ważne – jazda takim samochodem jest możliwa w dwóch przypadkach. Z uprawnieniami motorowerowymi od 14 lat (pojazdy z homologacją L6e) lub z uprawnieniami B1 od 16 roku życia (homologacja L7e – tu popularny model to Renault Twizy).

Co istotne, wbrew obiegowej opinii marka Smart nie produkuje mikrosamochodów. Jazda tym pojazdem bez prawa jazdy na pewno będzie skutkować odpowiednią karą. Natomiast jazda samochodem marki Aixam bez prawa jazdy jest możliwa. Zanim wsiądziesz do auta, o którym myślisz, że nie wymaga posiadania prawa jazdy – koniecznie potwierdź takie informacje!

Zobacz także: Pojazdy dla nastolatka

Mini car – samochód bez prawa jazdy. Czy to dobre rozwiązanie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno decydując się na zakup miniauta musisz mieć świadomość, że nie możesz się nim poruszać po autostradach oraz drogach ekspresowych. Taki pojazd na pewno sprawdzi się w mieście, jest wygodny do zaparkowania. Także jego cena może kusić. Pamiętaj jednak o odpowiednich uprawnieniach niezbędnych do jego prowadzenia oraz o ubezpieczeniu samochodu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Sprawdź ceny ubezpieczenia OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Jaki pojazd bez prawa jazdy?
Czy na samochód Smart trzeba mieć prawo jazdy?
Czy motorowerem można jeździć na dowód?
Czy można jeździć autem bez prawa jazdy?
Ile kosztuje samochód bez prawa jazdy?

Podsumowanie

 1. Ustawa określająca warunki korzystania z motoroweru dotyczy przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995.
 2. Wynika z niej, że pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek, aby je otrzymać to 14 lat za zgodą rodziców lub 18 lat.
 3. Osoby, które ukończyły 14 lat oraz posiadają pisemną zgodę rodziców mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ono na kierowanie pojazdem o masie dopuszczalnej do 350 kg. Silnik spalinowy w takim pojeździe nie może przekraczać 50 cm3 lub w przypadku elektrycznych mieć mocy większej niż 4 kW. 
 4. Jazda minisamochodem jest możliwa z uprawnieniami motorowymi (od lat 14) bądź z uprawnieniami B1 po 16 roku życia.
 5. Pojazdy, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii AM posiadają homologację L6e.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej