Samochód bez prawa jazdy - czy kierowanie "na dowód osobisty" jest możliwe?

Aktualizacja:
samochod-bez-prawa-jazdy

Samochody bez prawa jazdy to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem. O co tutaj chodzi? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów, które według sprzedających, można prowadzić bez dokumentu uprawniającego do poruszania się na drogach, czyli prawa jazdy. Co na to przepisy? Jak to wygląda w świetle prawa? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak auto bez prawa jazdy? Sprawdzamy.

Ustawa o kierujących pojazdami w artykule 3 w paragrafie 4 określa: Osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Na tym poziomie interpretacja nie nastręcza wielu kłopotów.

Kodeks Drogowy jasno określa, czym jest rower w artykule 2 paragrafie 47: rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. To bardzo ważny paragraf, ponieważ określa, że rower może być wyposażony w napęd elektryczny. Jakie niesie to skutki?​

Samochód bez „prawka” i przepisy obowiązujące w Polsce

Ustawa, która określa warunki korzystania z motoroweru, definiuje również w tej samej grupie inny typ pojazdu. Zacznijmy od tego jednak, czym jest motorower wg. powyższego rozporządzenia. To pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wprowadza ona również pojęcie czterokołowca lekkiego, rozumianego jako czterokołowiec (mini pojazd czterokołowy lekki), którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Ustawa ta weszła w życie 19 stycznia 2013 roku. Jakie są tego praktyczne konsekwencje?

kradzież - autocasco - punkta

Mini auta dla 14-latków?

Przywołane powyżej przepisy dotyczą przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995. Muszą one, aby poruszać się tego typu mini pojazdami, a dokładnie motorowerami lub lekkimi czterokołowcami, posiadać specjalne uprawnienia – prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek to 14 lat za zgodą rodziców. Co więcej, kandydat na takiego „kierowcę” musi uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM, odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych oraz zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

Do prowadzenia ciężkich czterokołowców, czyli np. minisamochodów potrzebna będzie już kategoria B1 (od 16 lat) lub B (od 18 lat).

Czytaj także: Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2020 roku?

W przypadku osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku bierze się pod uwagę fakt ukończenia 18 lat przed wejściem w życie wspominanej ustawy. Zwalnia je to z obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii AM przy prowadzeniu – co ważne – wyłącznie motorowerów. Zwolnieniu nie podlegają lekkie czterokołowce – do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie przez każdego prawa jazdy co najmniej wymienionej kategorii AM.

Tak naprawdę auto, na które nie potrzeba prawa jazdy, nie istnieje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie trzeba osiągnąć pełnoletności, aby prowadzić mini auto. Na dowód zatem nie, ale już na konkretne uprawnienia tak. W ten właśnie sposób prowadzimy mini autko.

Mały samochód bez prawa jazdy – kto i czym może jeździć?

Obecnie w praktyce pojazdy czterokołowe lekkie nie są zaliczane do motorowerów. Jakie niesie to konsekwencje?

Mimo urodzenia przed 1995 rokiem nie powinniśmy jeździć pojazdem czterokołowym lekkim wyłącznie „na dowód osobisty”. Możemy za to poruszać się motorowerem o ściśle określonych parametrach.

Dla wszystkich młodszych osób oraz do poruszania się czterokołowcami typu lekkiego (auta o pojemności 50cm3 lub o mocy do 4 kW) niezbędne jest posiadanie prawa jazdy przynajmniej kategorii AM.

Jakim pojazdem można jeździć od 14 roku życia? Mini samochodzik – marki i ceny

Lista obejmująca samochody, którymi niektórzy uważają, że można jeździć bez prawa jazdy, nie jest długa. Spis obejmuje tutaj tzw. mini auta (mini car) osobowe, najczęściej dwuosobowe. Jaka jest ich cena? Czy są tanie? Jakimi samochodami można jeździć, nie osiągając pełnoletności?

Najpopularniejsze marki aut o pojemności do 50cm3 (mikrosamochodów) to:

 • Aixam
 • Ligier
 • Casalini
 • Chatenet
 • Microcar
 • Bellier
 • Grecav
 • Simpa

Te małe samochody niewymagające prawa jazdy kategorii B, a zatem standardowych uprawnień, kosztują w wersji podstawowej na rynku wtórnym nawet od 9 000 do 20 000 zł. Jazda takim samochodem jest możliwa z uprawnieniami motorowerowymi od 14 lat (pojazdy z homologacją L6e) oraz z uprawnieniami B1 od 16 roku życia (homologacja L7e – tu popularny model to Renault Twizy).

Co istotne, wbrew obiegowej opinii marka Smart nie produkuje mikrosamochodów.

Pytania i odpowiedzi

Czym jeździć bez prawa jazdy?
Czy na samochód Smart trzeba mieć prawo jazdy?
Czy motorowerem można jeździć na dowód?
Czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy?
Ile kosztuje samochód bez prawa jazdy?

Podsumowanie

 1. Ustawa określająca warunki korzystania z motoroweru dotyczy przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995.
 2. Wynika z niej, że pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek, aby je otrzymać to 14 lat za zgodą rodziców lub 18 lat.
 3. Osoby, które ukończyły 14 lat oraz posiadają pisemną zgodę rodziców mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ono na kierowanie pojazdem o masie dopuszczalnej do 350 kg. Silnik spalinowy w takim pojeździe nie może przekraczać 50 cm3 lub w przypadku elektrycznych mieć mocy większej niż 4 kW. 
 4. Pojazdy, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii AM posiadają homologację L6e.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments