Umowa kupna sprzedaży motocykla [WZÓR]

Opublikowano: 25.05.2020
Umowa-kupna-sprzedaży-motocykla

Jeśli planujesz kupić lub sprzedać motocykl (lub skuter, czy motorower), będziesz potrzebować umowy. Transakcja tego rodzaju wymaga sformalizowanego dokumentu, który będzie potwierdzał jej rzeczywiste zawarcie. Zanim więc spotkasz się z potencjalnym kupującym / sprzedającym motocykl - pobierz i wydrukuj umowę w dwóch egzemplarzach (po jednym egzemplarzu dla Ciebie i drugiej strony transakcji).

Mamy dla Ciebie gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla do pobrania w formie pliku PDF. Wyjaśniamy także, jakie elementy umowa kupna-sprzedaż motocykla powinna bezwzględnie zawierać.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla – co ją wyróżnia?

W zasadzie umowa kupna-sprzedaży motocykla nie różni się zasadniczo od tej, która obowiązuje w transakcji dotyczącej samochodu. Istotne jednak, aby nie pominąć żadnego z wymaganych elementów (o nich piszemy poniżej) oraz zadbać o staranne, skrupulatne wypełnienie umowy – bez błędów, pomyłek, czy nawet literówek. Umowa konieczna będzie m.in. do zarejestrowania motocykla w wydziale komunikacji urzędu miasta (jest to dokument potwierdzający zmianę właściciela pojazdu). Pamiętaj, że równie istotne jest ubezpieczenie motocykla. Tak, jak każdy pojazd, tak i motocykl objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC. A brak polisy to obecnie ryzyko poniesienia naprawdę wysokiej kary finansowej.

Umowa kupna sprzedaży motoru – jakie elementy powinna zawierać?

Umowa pomiędzy kupującym i sprzedającym motocykl powinna zostać zawarta w formie pisemnej, w dwóch identycznych egzemplarzach. Spisana rzetelnie i zgodnie z prawdą, powinna zawierać następujące informacje:

 • data i miejsce zawarcia transakcji
  W umowie nie może zabraknąć daty i miejsca zawarcia transakcji pomiędzy kupującym i sprzedającym. Dodatkowo można wpisać w umowie godzinę jej zawarcia – to swoiste zabezpieczenie dla strony transakcji w przypadku, gdyby w dniu zawarcia umowy doszło do popełnienia wykroczenia drogowego przez drugą stronę.
 • dane stron transakcji
  Imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości – te dane obu stron transakcji powinny znaleźć się w umowie. Uzupełniając dokument, zweryfikuj dane drugiej strony sprawdzając jej dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Pamiętaj także, że jeśli istnieje współwłaściciel motocykla, jej dane także powinny znaleźć się w umowie.
 • dane pojazdu
  Marka, model, numer ramy (VIN), rocznik, kolor, numer rejestracyjny – to dane obowiązkowe. Z kolei numer silnika nie jest wymagany, ale można go wpisać, podobnie inne dodatkowe dane (np. typ silnika, liczba kluczyków).
 • kwota, za jaką zostaje sprzedany / kupiony motocykl
  Cena powinna zostać wpisana jako liczba i w formie słownej.
 • oświadczenie nabywcy o znajomości stanu technicznego pojazdu
 • czytelny podpis nabywcy i sprzedającego motor
  Tutaj musisz pamiętać także o podpisie współwłaściciela, jeśli taki istnieje.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments