Ubezpieczenia OC Wrocław – już od 275 zł!

Aktualizacja:
oc-wroclaw

825 zł – tyle średnio płaciły za ubezpieczenie OC osoby zamieszkujące Wrocław w 2020 roku. To najwyższa po Gdańsku stawka w Polsce. Jednak wrocławianie mogą kupić polisę poniżej 400 złotych. Najtańsze OC znalazł 44-letni właściciel Fiata 126p z 1991 roku. Ubezpieczenie auta wyniosło go 275 złotych.

Z roku na rok przybywa osób zmotoryzowanych. Dwa samochody w jednej rodzinie to obecnie standard. Kolejne pojazdy pojawiają się po osiągnięciu pełnoletności przez dzieci. To przekłada się na drogową rzeczywistość, czyli korki, spaliny, smog, kłopoty z parkowaniem.

Ubezpieczenia OC – dlaczego Wrocław należy do czołówki pod względem wysokości składek?

Ilość samochodów w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zaskakuje. W porównaniu do światowych metropolii różnice są ogromne. Z raportu OKO.press wynika, że we Wrocławiu przypada 659 sztuk samochodów na 1000 mieszkańców (dane z 2017 r.). Dla porównania: w Nowym Jorku na 1000 osób wartość ta wynosi około 250, a w Berlinie – 289.

Czy liczba samochodów w danym mieście ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej? Ile wynosi najtańsze OC we Wrocławiu? Sprawdźmy!

Wypadkowość a tanie OC – jak Wrocław wypada w policyjnych zestawieniach?

Kiedy kupujemy OC, musimy podać, że Wrocław jest naszym miejscem zamieszkania. To przekłada się na wysokość opłaty za polisę. Przy przygotowywaniu ofert na ubezpieczenie OC samochodu agenci biorą m.in. pod uwagę dwie rzeczy: jak duży jest ruch samochodowy w danej miejscowości oraz jak często dochodzi tam do wypadków. Pod tym względem Wrocław nie przedstawia się dobrze.

Z rocznego raportu Policji za 2019 rok wynika, że województwo ma nieciekawe statystyki. Na drogach dolnośląskiego w 2019 roku doszło do 1929 wypadków, zginęły w nich 215 osoby, a 2 275 zostało rannych. Wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków w województwie dolnośląskim w 2019 roku był jednym z najwyższych w Polsce i wyniósł 117,9.

W przypadku stolicy województwa dolnośląskiego kryterium wypadkowości wyraźnie wpływa na opłaty za ubezpieczenia OC. Mimo to osoby zamieszkujące Wrocław mają szansę zakup polisy w rozsądnej cenie. Jak wygląda to w praktyce?

Wrocław – jak znaleźć ubezpieczenia OC za mniej niż 400 zł?

Średnia cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu w 2020 roku wynosi 825 złotych. To jedna z wyższych stawek w Polsce (większą składkę płaca jedynie kierowcy z Gdańska). Nie oznacza to jednak, że osoby zamieszkujące Wrocław są skazane na takie ubezpieczenia OC. Z danych Punkta wynika, że niektórym udało się znaleźć ofertę za około 400 złotych. Najtańsze OC przypadło właścicielowi Fiata 126p z 1991 roku zarejestrowanego w mieście Wrocław. Zapłacił on jedynie 275 zł. Niewiele większą kwotę uiściła 64-letnia właścicielka BMW 520 Touring z 2014 roku (342 zł), która znalazła korzystną ofertę za pomocą porównywarki Punkta. Tanie OC, bo w kwocie 411 zł, otrzymał także 47-letni właściciel Renault Twingo z 2012 roku.

Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest stabilna. Dotyczy to również dużych miast, jak np. Wrocław. Z danych podsumowujących 2020 rok wynika, że ceny polis systematycznie spadają. Jeśli więc nie chcesz przepłacać, koniecznie skorzystaj z kalkulatora Punkta.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych województwach?

średnie ceny OC 2020 w polskich miastach

OC czy AC? Jakie ubezpieczenie dla osób zamieszkujących Wrocław?

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Można bez niego jeździć, jednak warto je wziąć pod uwagę, bo może się przydać. O ile tanie ubezpieczenia OC są obowiązkowe i ich zakres wszędzie wygląda podobnie, o tyle w przypadku AC świadczenia z polis mogą się różnić. W zależności od wybranej oferty Autocasco obejmuje pokrycie kosztów naprawy auta (na terenie gminy Wrocław lub poza nią) oraz gwarantuje odszkodowanie w wielu sytuacjach, np. w razie drobnych uszkodzeń, a także szkody całkowitej. Wybierając AC, najlepiej porównać propozycje różnych ubezpieczycieli.

Kalkulator OC

Podsumowanie

  1. Średnia stawka OC we Wrocławiu w 2020 r. wyniosła 825 zł.
  2. Najmniej za OC zapłacił 44-letni posiadacz Fiata 126p z 1991 roku.
  3. Wrocław odznacza się wysokim wskaźnikiem liczby rannych na 100 wypadków, co negatywnie wpływa na ceny polis.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments