Ubezpieczenia OC Wrocław – już od 275 zł!

Aktualizacja:
oc-wroclaw

825 zł – tyle średnio płaciły za ubezpieczenie OC osoby zamieszkujące Wrocław w 2020 roku. To najwyższa po Gdańsku stawka w Polsce. Jednak wrocławianie mogą kupić polisę poniżej 400 złotych. Najtańsze OC znalazł 44-letni właściciel Fiata 126p z 1991 roku. Ubezpieczenie auta wyniosło go 275 złotych.

Z roku na rok przybywa osób zmotoryzowanych. Dwa samochody w jednej rodzinie to obecnie standard. Kolejne pojazdy pojawiają się po osiągnięciu pełnoletności przez dzieci. To przekłada się na drogową rzeczywistość, czyli korki, spaliny, smog, kłopoty z parkowaniem.

Ubezpieczenia OC – dlaczego Wrocław należy do czołówki pod względem wysokości składek?

Ilość samochodów w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zaskakuje. W porównaniu do światowych metropolii różnice są ogromne. Z raportu OKO.press wynika, że we Wrocławiu przypada 659 sztuk samochodów na 1000 mieszkańców (dane z 2017 r.). Dla porównania: w Nowym Jorku na 1000 osób wartość ta wynosi około 250, a w Berlinie – 289.

Czy liczba samochodów w danym mieście ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej? Ile wynosi najtańsze OC we Wrocławiu? Sprawdźmy!

Wypadkowość a tanie OC – jak Wrocław wypada w policyjnych zestawieniach?

Kiedy kupujemy OC, musimy podać, że Wrocław jest naszym miejscem zamieszkania. To przekłada się na wysokość opłaty za polisę. Przy przygotowywaniu ofert na ubezpieczenie OC samochodu agenci biorą m.in. pod uwagę dwie rzeczy: jak duży jest ruch samochodowy w danej miejscowości oraz jak często dochodzi tam do wypadków. Pod tym względem Wrocław nie przedstawia się dobrze.

Z rocznego raportu Policji za 2019 rok wynika, że województwo ma nieciekawe statystyki. Na drogach dolnośląskiego w 2019 roku doszło do 1929 wypadków, zginęły w nich 215 osoby, a 2 275 zostało rannych. Wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków w województwie dolnośląskim w 2019 roku był jednym z najwyższych w Polsce i wyniósł 117,9.

W przypadku stolicy województwa dolnośląskiego kryterium wypadkowości wyraźnie wpływa na opłaty za ubezpieczenia OC. Mimo to osoby zamieszkujące Wrocław mają szansę zakup polisy w rozsądnej cenie. Jak wygląda to w praktyce?

Wrocław – jak znaleźć ubezpieczenia OC za mniej niż 400 zł?

Średnia cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu w 2020 roku wynosi 825 złotych. To jedna z wyższych stawek w Polsce (większą składkę płaca jedynie kierowcy z Gdańska). Nie oznacza to jednak, że osoby zamieszkujące Wrocław są skazane na takie ubezpieczenia OC. Z danych Punkta wynika, że niektórym udało się znaleźć ofertę za około 400 złotych. Najtańsze OC przypadło właścicielowi Fiata 126p z 1991 roku zarejestrowanego w mieście Wrocław. Zapłacił on jedynie 275 zł. Niewiele większą kwotę uiściła 64-letnia właścicielka BMW 520 Touring z 2014 roku (342 zł), która znalazła korzystną ofertę za pomocą porównywarki Punkta. Tanie OC, bo w kwocie 411 zł, otrzymał także 47-letni właściciel Renault Twingo z 2012 roku.

Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest stabilna. Dotyczy to również dużych miast, jak np. Wrocław. Z danych podsumowujących 2020 rok wynika, że ceny polis systematycznie spadają. Jeśli więc nie chcesz przepłacać, koniecznie skorzystaj z kalkulatora Punkta.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych województwach?

średnie ceny OC 2020 w polskich miastach

OC czy AC? Jakie ubezpieczenie dla osób zamieszkujących Wrocław?

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Można bez niego jeździć, jednak warto je wziąć pod uwagę, bo może się przydać. O ile tanie ubezpieczenia OC są obowiązkowe i ich zakres wszędzie wygląda podobnie, o tyle w przypadku AC świadczenia z polis mogą się różnić. W zależności od wybranej oferty Autocasco obejmuje pokrycie kosztów naprawy auta (na terenie gminy Wrocław lub poza nią) oraz gwarantuje odszkodowanie w wielu sytuacjach, np. w razie drobnych uszkodzeń, a także szkody całkowitej. Wybierając AC, najlepiej porównać propozycje różnych ubezpieczycieli.

Kalkulator OC

Podsumowanie

  1. Średnia stawka OC we Wrocławiu w 2020 r. wyniosła 825 zł.
  2. Najmniej za OC zapłacił 44-letni posiadacz Fiata 126p z 1991 roku.
  3. Wrocław odznacza się wysokim wskaźnikiem liczby rannych na 100 wypadków, co negatywnie wpływa na ceny polis.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej