Ubezpieczenia OC Poznań – już od 284 zł!

Aktualizacja:
poznan

Kierowcy z Poznania płacą za ubezpieczenie komunikacyjne średnio 747 zł. To jedna z wyższych stawek w skali kraju! Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na niskie OC. W 2020 r. najtańsze OC przypadło 32-letniemu właścicielowi Fiata 126 EL z 1989 roku, który zapłacił za polisę 284 zł. To nie wszystkie okazyjne oferty, jakie udało się znaleźć osobom zamieszkującym Poznań.

Jako kraj pozostajemy w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw europejskich. Okazuje się, że ilość samochodów w Polsce z roku na rok się powiększa, co przekłada się na ubezpieczenia OC. Prowadzi to do sytuacji, w której na tysiąc mieszkańców ogromnych aglomeracji europejskich przypada o wiele mniej samochodów niż na osoby z polskich miast, jak np. Poznań.

Według raportu OKO.press, na tysiąc berlińczyków czy nowojorczyków ogólna liczna samochodów wynosi mniej niż 300. Poznaniacy mają rozmach – aż 660 aut. Ogółem w stolicy Wielkopolski zarejestrowanych jest ok. 360 tys. pojazdów. Czy takie zagęszczenie ma wpływ na wysokość składki OC? Ile wynosi najtańsze OC? Czy posiadając w adresie kod pocztowy wskazujący na Poznań, jesteś skazany na wysokie stawki za polisy komunikacyjne? Warto sprawdzić!

Wypadkowość a tanie OC. Jak Poznań prezentuje się w drogowych statystykach?

Kiedy wybieramy ubezpieczenie OC, musimy podać adres. Nic dziwnego, skoro miejsce zamieszkania jest jednym z elementów, które mają wpływ na wysokość składki OC. Po zidentyfikowaniu miejscowości, ubezpieczyciel bierze pod uwagę natężenie ruchu oraz wypadkowość. Jak na tym tle przedstawia się Poznań?

Raport Policji dotyczący sytuacji na drogach w 2020 roku wyraźnie pokazuje, że województwo wielkopolskie mieści się w średniej skali wskaźników wypadkowości w Polsce. W zeszłym roku w doszło tam do 2822 wypadków, w których zginęło 217 osób, a 3234 odniosło rany. Wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 7,7. Warto uzupełnić obraz sytuacji o dwa skrajne wyniki – województwo łódzkie 9,1 i kujawsko – pomorskie – 16,2. Czyli w stolicy Wielkopolski kryterium wypadkowości może mieć już niejaki wpływ na cenę polisy OC. Czy istnieje w takim razie szansa na tanie OC? Jak Poznań wypada pod względem średniej stawki OC?

Najtańsze OC – Poznań. Niecałe 300 zł?

Średnia cena ubezpieczenia OC w mieście Poznań wynosi 747 zł. To sporo, a jednak w dalszym ciągu kierowcy z województwa wielkopolskiego mają szansę na polisę za około 400 złotych. Najtańsze OC uzyskał 32-letni właściciel Fiata 126 EL z 1989 roku, który nabył polisę 284 zł. To niewiele zważywszy, że pod kątem opłat komunikacyjnych Poznań nie prezentuje się najlepiej na tle innych rejonów w Polsce. Atrakcyjną ofertę otrzymał również 72-letni właściciel Renault Talisman Grandtour z 2018 roku (342 zł), który znalazł dobrą ofertę za pomocą porównywarki Punkta. Z kolei 59-letni posiadacz Volkswagena Passata B6 z 2009 roku za pośrednictwem porównywarki Punkta kupił tanie OC za 342 zł.

Po chwilowych wahaniach na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, sytuacja uspokoiła się, a ceny ustabilizowały. Po analizie danych z pierwszego kwartału 2021 roku wyraźnie widać, że średnia składka OC utrzymuje się na stałym poziomie. A ile kosztuje Twoja polisa? Sprawdź i porównaj!

Jak natomiast wygląda sytuacja Poznania na rynku OC w porównaniu do innych ośrodków miejskich?

AC czy OC? Czy zamieszkując Poznań, warto zdecydować się na Autocasco?

Ubezpieczenie AC jest co prawda dobrowolne, ale wcale nie powinno się kojarzyć ze składką dla kapryśnych i bogatych. To ubezpieczenie komunikacyjne może się przecież przydać każdemu właścicielowi pojazdu. Jednak w porównaniu z obowiązkowym OC, na wysokość opłaty będzie miał wpływ przede wszystkim zakres ochrony. To od nas zależy, co chcemy mieć w pakiecie. A wybór jest spory – pokrycie kosztów naprawy samochodu, odszkodowanie za drobne uszkodzenia, zdarzenia losowe, a nawet szkodę całkowitą. Powinniśmy jak najpełniej zadbać o własne auto. Jednak podejmując decyzję, zawsze warto sprawdzić ofertę różnych ubezpieczycieli, by dopasować AC do swoich potrzeb i oczekiwań.

Podsumowanie

  1. Średnia cena za polisę OC w 2020 r. w Poznaniu wyniosła 747 zł.
  2. Najtańsze OC (284 zł) zapłacił 32-letni posiadacz Fiata 126 EL z 1989 roku.
  3. Pod względem wysokości składek Poznań plasuje się w czołówce najdroższych miast w Polsce.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej