Według Europejskiego Centrum Konsumenckiego Czechy są na pierwszym miejscu (przed Polska i Słowacją) w rankingu najlepszych warunków narciarskich i cen. To wszystko powoduje, że każdego roku nartostrady w Czechach zapełniają się turystami. Znakomita większość z nich to obywatele Unii Europejskiej, głównie Polski. Bliskie sąsiedztwo powoduje jednak, że na drugi plan schodzi kwestia kosztów leczenia i skutków ewentualnych wypadków, które mogą się przydarzyć podczas takiego wyjazdu. Tymczasem niezastąpione może okazać się ubezpieczenie na narty: Czechy i czeskie ośrodki narciarskie robią wrażenie, jednak nie zapominajmy w tym wszystkim o naszym bezpieczeństwie.
Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie: jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?
EKUZ: czy to się sprawdzi?
Warto pamiętać, że przed każdym wyjazdem do innego kraju unijnego warto wyrobić sobie karę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Pozwala ona skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej na poziomie państwowym w zakresie, który przysługuje obywatelom danego kraju. W przypadku Czech, korzystając z karty EKUZ można skorzystać z wizyt ambulatoryjnych i porad lekarskich, a także podstawowego transportu sanitarnego. Jeśli trafimy na oddział ratunkowy, to trzeba będzie za pobyt w takim miejscu zapłacić. Za każdą z procedur zapłacimy około 100 koron czeskich. Dlatego warto kupić ubezpieczenie narciarskie na Czechy. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów leczenia jeśli np. złamiemy sobie nogę lub rękę.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenie podróżne: kiedy jest wymagane?
Ubezpieczenie narciarskie: Czechy
Koszty leczenia czy wizyt lekarskich, a także transportu medycznego pokrywa najprostsze ubezpieczenie turystyczne. W przypadku sumy ubezpieczenia obejmującej do 100 tys. jego koszt to średnio 4 złote za każdy dzień pobytu w innym kraju za osobę. Warto pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne. Wybierając polisę warto mieć na uwadze nie tylko wysoką sumę ubezpieczenia ale i warunki, które muszą być spełnione by takie ubezpieczenie narciarskie zadziałało. Przede wszystkim narciarstwo musi znajdować się na liście sportów, których wykonywanie jest dozwolone w ramach tego konkretnego ubezpieczenia. Poza tym ubezpieczeniem objęte jest najczęściej amatorskie uprawianie zjazdów narciarskich. Chodzi tu o korzystanie z oficjalnych nartostrad, wyciągów itd. Jeśli będziemy chcieli spróbować ekstremalnych zjazdów z górskich szczytów poza oficjalnymi szlakami, to w razie wypadków, ubezpieczyciel raczej nie wypłaci nam odszkodowania. Będzie potrzebne specjalne ubezpieczenie narciarskie dla profesjonalistów.
Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?
Ubezpieczenie na narty – Czechy: ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie narciarskie to również wypłata z NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Oprócz kosztów leczenia przez pewien czas będziemy też ponosić wydatki związane z rehabilitacją. Wtedy skutecznie może pomóc właśnie element ubezpieczenia odpowiadający za pokrycie kosztów związanych właśnie z dojściem do pełni zdrowia.
Czytaj także: Bezpieczeństwo na stoku, wypadki na nartach – jak się przygotować do sezonu?
W zależności od ubezpieczyciela, każda procedura będzie inaczej skalkulowana. W ramach NNW możemy otrzymać pieniądze za każdy dzień pobytu w szpitalu czy zwrot kosztów rehabilitacji, a także jednorazową wypłatę za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. To chociażby dlatego warto mieć ubezpieczenie na narty. Czechy i tamtejsze stoki nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!
SPRAWDŹ: Narty w Austrii: jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?
Ubezpieczenie narciarskie i OC narciarza
Jeżdżąc na nartach warto też zatroszczyć się o ubezpieczenie OC narciarza. OC nie dotyczy tylko ubezpieczenia samochodu. Taka polisa chroni przed skutkami odpowiedzialności za określone czyny. W przypadku narciarzy jest to najczęściej element ubezpieczenia turystycznego. Podstawowym celem ubezpieczenia OC narciarza jest ochrona przed skutkami szkody, którą wyrządziliśmy jeżdżąc zimą na nartach. Jeśli to ty będziesz winny wypadkowi, osoba poszkodowana ma prawo żądać od Ciebie zwrotu kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją. Dzięki ubezpieczeniu narciarskiego OC skutecznie możesz uniknąć odpowiedzialności finansowej. Warto zadbać by suma OC w ubezpieczeniu turystycznym była wysoka. (przynajmniej 50 tys. euro). Wśród ubezpieczycieli krąży historia i narciarzu, który na stoku wpadł na prezesa zarządu jednej z renomowanych firm. Wypadek spowodował nieobecność poszkodowanego prezesa w pracy przez ponad dwa tygodnie, co doprowadziło do utraty części ważnego kontraktu. Poszkodowany, który nie miał ubezpieczenia OC narciarza, wciąż spłaca raty odszkodowania, którego zażądał pokrzywdzony.
Czytaj także: Ubezpieczenia narciarskie online: jak wybrać dobrą polisę?
Podsumowanie
Bardzo dobra infrastruktura i niedaleka odległość z większości miast Polski powoduje, że sporo narciarzy wybiera Czechy na cel swoich zimowych eskapad. Sąsiedztwo z Polską sprawia, że nie myślą o skutkach ewentualnych wypadków i wysokich kosztach leczenia. Przekonanie o tym, że szybko wrócą do domu i będą leczyć się w Polsce nie skłania do zakupu polisy. Tymczasem warto mieć ubezpieczenie na narty. Czechy, a w tym przypadku czeskie stoki, też mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.