Lojalny, czyli naiwny. Czy wiesz, że odnawiając OC jesteś sponsorem promocji dla nowych klientów?

Aktualizacja:
odnowienia polis nie takie opłacalne

Ubezpieczyciele zarabiają ostatnio na OC naprawdę sporo, ale ciągle sytuacja na linii TU - klient, jest napięta. Do rękoczynów nie dochodzi, ale bywa, że ci drudzy nieźle dostają po kieszeni. Jeśli jesteś lojalny i wiernie trwasz przy tym samym ubezpieczycielu przez kilka lat, to wiedz, że naiwność Twoja nie zna granic. Płacąc wyższe OC, często sponsorujesz nowych - tak bardzo pożądanych - klientów.

Jesteś stałym klientem Towarzystwa Ubezpieczeniowego X, który przedłuża polisę licząc na bonus za wierność? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Z dużym prawdopodobieństwem przepłacisz i okażesz się naiwny i łatwowierny. A to i tak najdelikatniejsze określenia.

Odnowienia OC nie takie opłacalne jak myślisz!

Czy przedłużanie ubezpieczenia OC u obecnego ubezpieczyciela jest opłacalne? Czy w ten sposób możemy zaoszczędzić trochę grosza? Czy zostaniemy nagrodzeni za wierność niższą składką? Tak na chłopski rozum – lojalność się opłaca, popłaca i wynagradza. Uwaga – tylko w teorii. Praktyka pokazuje jednak zupełnie coś innego! Czy to w przypadku telekomów czy banków, wierni konsumenci karmieni są „wyjątkową ofertą dla naszych stałych klientów”. Wyjątkową – owszem, ale nie pod tym względem jak myślisz.

Przedłużając umowę w tej samej firmie płacisz zwykle o wiele więcej, niż zapłaciłbyś będąc nowym klientem.

Identyczna zależność funkcjonuje w towarzystwach ubezpieczeniowych, z którymi siłą rzeczy jesteśmy blisko związani jako kierowcy. Ale ten związek nie popłaca! Dowód? Proszę bardzo.

Nowy klient kontra klient odnowieniowy, czyli jak porzucić naiwność

Normalnie zapytalibyśmy: „ile zaoszczędzimy wykazując się wiernością wobec obecnego towarzystwa?”. Ale to bez sensu, bo… możemy również sporo stracić. Zapytamy zatem: „ile zaoszczędzimy dzięki brakowi lojalności wobec dotychczasowego ubezpieczyciela?”. Sprawdziliśmy to na konkretnych przykładach. A więc po kolei…

Naszym pierwszym bohaterem jest 50-letni mężczyzna, właściciel Volskwagena Passata 1.8 z 1997 roku. Otrzymał on ofertę wznowieniową od Allianz na 872 zł. Sprawdziliśmy jednak, w jaki sposób byłby on premiowany będąc nowym klientem, takim „z ulicy”. A zatem – ten sam kierowca, to samo auto i to samo towarzystwo – cena OC wyniosła już 758 zł. Tym samym jako nowy klient nasz bohater oszczędza 114 zł. Niby nie dużo, a jednak…

Są także o wiele bardziej ekstremalne przypadki. Jednym z niech jest oferta wznowieniowa w Link4. Tutaj mężczyzna w wieku 49 lat, właściciel BMW 316i z 1995 roku, otrzymał ofertę wznowieniową opiewającą na kwotą 1283 zł. Mógłby pomyśleć, że został potraktowany lepiej, bo po znajomości. Sprawdziliśmy, a wynik okazał się delikatnie mówiąc – rozczarowujący. Ta sama osoba, kupująca ubezpieczenie jako nowy klient, zapłaciłaby za nie 825 zł, co daje nam już 458 zł różnicy. Mieć a nie mieć prawie 500 złotych w kieszeni…

Nie lepiej swoich klientów traktuje Benefia. Naszą bohaterką w tym przypadku jest 41-letnia kobieta, która jeździ Oplem Astrą 1.6 z 2004 roku. Tutaj, przedłużając ubezpieczenie u dotychczasowego ubezpieczyciela otrzymała ofertę polisy za 1573 zł. Gdyby była jednak nową klientką, za to samo ubezpieczenie zapłaciłaby o 393 zł mniej.

Wspomniane towarzystwa wcale nie stanowią wyjątków na rynku ubezpieczycieli. Podobną politykę stosuje także Aviva (obecnie Allianz), AXA, Gothaer, czy YouCanDrive.

Nie daj się wystrychnąć na dudka – walcz o tańsze ubezpieczenie! 

Ubezpieczyciele wiedzą co i jak robić, żeby zrobić interes. Czasem dzieje się to kosztem tych „wiernych i naiwnych”. Pamiętajmy, że przepisy gwarantują właścicielom aut automatyczne przedłużenie OC w przypadku, gdy pojazd zostaje u tego samego właściciela. Na 14 dni przed końcem polisy mają obowiązek poinformować klienta o prolongacie umowy. Teraz ruch leży po naszej stronie, czyli stronie klienta – możemy nie robić nic, a wówczas ubezpieczenie przedłuży się automatycznie po cenie zaproponowanej przez ubezpieczyciela (czyli często tej wyższej!), albo wziąć sprawy w swoje ręce i porównać oferty w innych towarzystwach. Co najciekawsze, nawet cena wg. taryfy dla nowego klienta w tym samym towarzystwie może być dużo wyższa niż cena w innym towarzystwie – pisaliśmy o tym tutaj. 

 – Większość klientów nie upomni się o lepsze stawki. Dopóki nie zmieni się świadomość klientów i ich nawyki w obszarze zakupu polis komunikacyjnych, praktyki stosowane przez ubezpieczycieli i faworyzujące nowych klientów kosztem starych, będą stosowane – mówi Wojciech Rabiej z Punkta

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, sprawdź oferty innych towarzystw. Zajmie Ci to kilka minut, a dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej