Ubezpieczenie od hejtu? Nowy produkt od UNIQA

Aktualizacja:
ubezpieczenie od hejtu uniqa co obejmuje

Lęk, przytłaczający smutek czy niska samoocena to tylko niektóre konsekwencje doświadczania hejtu w Internecie. Codzienne jego ofiarami padają dzieci w każdym wieku, dorośli i ludzie starsi. Dziś nie jesteśmy jednak bezbronni – na rynku pojawiło się nowe ubezpieczenie od hejtu marki UNIQA. Jaką pomoc obejmuje, ile kosztuje składka i czy polisa jest warta swojej ceny? Dowiedz się!

Niestety dla wielu dzieci początek roku szkolnego to jednocześnie początek koszmaru. Z raportu „Ogarnij Hejt” przeprowadzonego przez Instytut Lema wynika, że aż 3 na 4 uczniów spotkało się z cyberprzemocą! Najczęściej wymieniali oni wyzwiska, ośmieszanie, poniżanie czy udostępnianie kompromitujących materiałów. Sposobów na hejt jest jednak o wiele więcej, tym bardziej że media społecznościowe rozwijają się w błyskawicznym tempie.

Hejt w Internecie to realny problem. A będzie jeszcze gorzej

Każda nowość wprowadzona przez social media staje się jednocześnie polem do hejtu – np. nagrywanie kompromitujących TikToków albo relacji na Instagramie. Jakie są tego skutki? Z pozoru niewinny komentarz albo zdjęcie przesłane „dla żartu” może zostawić po sobie ślad na długie lata. Nie wspominając już o mocno zaniżonej samoocenie i braku pewności siebie. Jak to wszystko przetrwać? UNIQA wprowadziła nowy produkt – ubezpieczenie od hejtu, które ma zapewnić kompleksową pomoc psychologiczną, informatyczną i prawną. Polisa obejmuje naruszenia dobrego imienia oraz prawa do prywatności, jeśli dojdzie do nich na blogu, forum dyskusyjnym, stronie internetowej lub w sieci społecznościowej.

Porównaj ceny pakietów medycznych  →

Ubezpieczenie od hejtu UNIQA – zakres i koszt ochrony

Ofiary hejtu w sieci potrzebują wsparcia, głównie psychologicznego. Niestety prywatna terapia może kosztować nawet 200-300 zł za jedną wizytę (nawet online!), a nie każde ubezpieczenie zdrowotne ma w pakiecie takie konsultacje. Jeszcze więcej może kosztować pomoc prawna (np. doradztwo, opinie) albo informatyczna (np. usunięcie kompromitujących materiałów). Ubezpieczenie od hejtu w Internecie marki UNIQA obejmuje natomiast wszystkie 3 obszary wsparcia:

Opieka psychologiczna

Nielimitowany dostęp do pomocy psychologicznej w ramach telekonsultacji (np. przez telefon albo wideoczat). Dodatkowo pakiet zawiera aż 10 wizyt stacjonarnych w jednej z placówek medycznych. Konsultacje są bez wątpienia najbardziej wartościowym elementem radzenia sobie z hejtem. Regularne wizyty pomogą wyjść z kryzysu i odbudować pewność siebie, nadszarpniętą przez internetową nienawiść. Co więcej, nauczą technik radzenia sobie z trudnymi emocjami. Ważna uwaga: ubezpieczenie od hejtu w sieci nie obejmuje konsultacji psychoterapeutycznych.

Pomoc prawna

Szerokie wsparcie w ramach infolinii oraz reprezentacji prawnej. Obejmuje m.in. bieżące konsultacje i opinie, a także ocenę prawną Twojej sytuacji. Dowiesz się tu m.in. jakie kroki podjąć w stosunku do hejtera oraz jakie kancelarie specjalizują się w podobnych sprawach. Ubezpieczyciel pokryje koszty postępowania sądowego, przetłumaczenia dokumentów na język polski, analizy prawnej i nie tylko. I tu warto wspomnieć, że polisa chroni Twoje interesy nie tylko w odniesieniu do oprawcy, ale i właściciela strony, na której opublikowano hejt.

Wsparcie informatyczne

Pomoc doświadczonego specjalisty IT. Dołoży on wszelkich starań, by usunąć krzywdzące lub bezprawnie udostępnione informacje na Twój temat (albo zatrzymać do nich dostęp). Dotyczy to np. ośmieszającego filmu albo mema opublikowanego w mediach społecznościowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie od hejtu? Składkę opłaca się jednorazowo, a jej cena zależy od wieku ubezpieczonego. Wariant dla dzieci i młodzieży kosztuje 36 zł rocznie, natomiast dla dorosłych powyżej 18. roku życia – 49 zł rocznie.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie od hejtu?

Ubezpieczyciel nie odpowiada za naruszenia w mediach informacyjnych (gazecie internetowej, telewizji internetowe i radiu internetowym). Kiedy jeszcze otrzymasz odmowę? UNIQA wyłącza ze swojej odpowiedzialności sytuacje, które spowodowałeś umyślnie albo pod wpływem środków odurzających. Polisa nie obejmie również zdarzeń, do których doszło, kiedy próbowałeś popełnić przestępstwo. Warto też wiedzieć, że UNIQA realizuje świadczenia do kwoty 15 000 zł (tyle wynosi całkowita suma ubezpieczenia). Każde świadczenie (np. wizyta u psychologa) automatycznie pomniejsza tę sumę.

Źródła:

https://instytutlema.pl/wp-content/uploads/2022/04/Raport-Ogarnij-Hejt-2022.pdf

https://www.uniqa.pl/dokumenty/2386_OWU_Hejt_w_Internecie.pdf

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie od hejtu to nowy produkt marki UNIQA, który ochroni Twoje interesy, kiedy ktoś naruszy Twoje dobra osobiste albo prywatność w Internecie.
  2. Polisa obejmuje pomoc psychologiczną, prawną oraz informatyczną.
  3. Roczny koszt składki to 36 zł (dzieci i młodzież) albo 49 zł (dorośli powyżej 18. roku życia).
  4. Całkowita suma ubezpieczenia wynosi 15 000 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments