Dacia Duster

Aktualizacja:
dacia-duster-oc

Pierwsze skojarzenia z Rumunią to dla przeciętnego Polaka piękne plenery i hrabia Dracula. Jednak po chwili zastanowienia przychodzą następne – w tym rumuńskie samochody, których produkcja ma długą tradycję. Jednym z najbardziej znanych producentów tego kraju jest Dacia. Na swoim koncie ma między innymi model Duster, który przez lata zdobył swoich sympatyków, będąc kompaktowym i budżetowym SUV-em.

Dowiedz się, dlaczego Dacia Duster jest tak popularna i czy warto zainwestować w ten model.

Pierwsze skojarzenia z Rumunią to dla przeciętnego Polaka piękne plenery i hrabia Dracula. Jednak po chwili zastanowienia przychodzą następne – w tym rumuńskie samochody, których produkcja ma długą tradycję. Jednym z najbardziej znanych producentów tego kraju jest Dacia. Na swoim koncie ma między innymi model Duster, który przez lata zdobył swoich sympatyków, będąc kompaktowym i budżetowym SUV-em. Dowiedz się, dlaczego Dacia Duster jest tak popularna i czy warto zainwestować w ten model.

Dacia Duster. Jak zmieniały się generacje na przestrzeni lat?

Jak w przypadku większości samochodów, pierwsze wersje nieco się różniły od tych produkowanych w późniejszych latach. Dacia Duster ma dwie generacje, z czego druga pojawiła się na rynku dosyć niedawno, bo w 2017 roku.

Dacia Duster I. Pierwsza generacja, produkowana w latach 2010-2017. Początkowo model był dostępny w dwóch wersjach silnikowych: wolnossącym benzynowym 1.6l oraz dieslem 1.5l. W 2013 roku dołączono do tego modele z silnikiem 1.2 TCe oraz 1.6 SCe. Największą popularnością i najlepszymi osiągami cieszy się silnik o najmniejszej pojemności. Wariant z 1.2 TCe posiada bowiem turbodoładowanie, dzięki czemu Dacia Duster dużo szybciej zbiera się przy starcie, a dodatkowo mniejsza pojemność to tańsze ubezpieczenie OC. Każda wersja jest dostępna z napędem 4×4 oraz przednim.

Oczywiście pierwsza generacja ma swoje wersje, różniące się wyposażeniem: podstawowa Duster, Ambiance oraz Laureate. Ta ostatnia cechuje się najbogatszym wyposażeniem – posiada m.in. komputer pokładowy, ręcznie sterowaną klimatyzację czy ogrzewane lusterka.

Dacia Duster II. Druga generacja zaczęła swój żywot w 2017 roku i jest produkowana do teraz. Karoserią i stylem nawiązuje do poprzednika, bo kompaktowość SUV-a od Dacii bardzo przypadła do gustu kierowcom. To tak naprawdę najtańszy SUV na polskim rynku, co wcale nie znaczy, że najgorszy. Znów jest duży wybór w kwestii silnika. Dacia Duster II kusi niewielkim silnikiem 1.0l TCe, dzięki czemu OC i koszty paliwa nie będą tak wysokie. Ten model posiada napęd na przednie koła. Nieco większy, bo benzynowy 1.3l TCe to już wybór wariantu z napędem 4×4 lub tylko przednim. Do wyboru jest także wersja dieslowa z silnikiem o pojemności 1.5l, także z podziałem na napęd 4×4 i przedni.

W drugiej generacji również istnieje 5 różnych wersji wyposażenia. Każda Dacia Duster II ma takie same wymiary – 4,34 m długości x 1,8 m szerokości x 1,69 m wysokości – ale różnią się wyposażeniem. Najbardziej okazałe, czyli SL Celebration i Prestige mają dodatkowo m.in. regulator-ogranicznik prędkości, wykończenia wnętrza skórą ekologiczną, kamerę cofania czy opony o niskim oporze toczenia. To wszystko czyni te wersje bardziej prestiżowymi, przez co również droższymi, także pod kątem OC i AC.

Dacia Duster – poznaj opinie kierowców, wady i zalety

Najlepszą miarą oceny pojazdu są zdania samych kierowców. Jakie opinie wśród nich ma Dacia Duster? Zacznijmy od pierwszej generacji. Jakie zalety i wady ma Dacia Duster I?

Zalety:

 • Duży prześwit – łatwość w pokonywaniu kolein, bezpieczeństwo przy wysokich krawężnikach i dziurach w drodze.
 • Wysoko położony fotel – dobra widoczność drogi.
 • Duży, przestronny SUV w stosunkowo niskiej cenie.
 • Ekonomiczny, niezawodny silnik 1.5l diesel z niezłym momentem obrotowym.

Wady:

 • Nieintuicyjne rozmieszczenie przycisków i niewygodna zmiana biegów.
 • Ciężkie manewrowanie w ciasnych miejscach, np. przepełnionych parkingach miejskich.

Niemniej, na rynku wtórnym Dacia Duster nadal cieszy się dużym powodzeniem z uwagi na swój ekonomiczny silnik, atrakcyjną cenę i wygodę.

A jakie opinie zbiera Dacia Duster II, czyli młodsza siostra?

Zalety:

 • Pojemność – dużo miejsca zarówno dla pasażerów, jak i bagażu.
 • Głośność silnika i samochodu – bardzo mało dźwięków przedostaje się z zewnątrz, nawet przy wyższych prędkościach.
 • Plastiki z deski rozdzielczej wykonane bardzo solidnie.
 • Solidny i ekonomiczny silnik w wersji dieslowej 1.5l.

Wady:

 • Dość słabe wykończenie detali.
 • Głośno działająca elektryka np. szyb.
 • Sporadyczne awarie silników 1.6l.

Dacia Duster – ile kosztuje SUV od Dacii?

Najważniejsze dla potencjalnych kierowców – cena. Ile kosztuje SUV od Dacii? Cena oczywiście uzależniona jest od generacji – Dacia Duster I jest dostępna już tylko na rynku wtórnym, natomiast druga generacja wciąż jest dostępna w salonach.

Dacia Duster I (roczniki od 2010 do 2017):

 • Używane: ceny od ok. 15 000 zł do ok. 45 000 zł.

Dacia Duster II (roczniki od 2018 do 2020):

 • Używane: ceny od ok. 35 000 zł do ok. 80 000 zł.
 • Nowe: ceny od 42 000 zł do 80 000 zł.

Jak widać, zwłaszcza pierwsza generacja Dacii Duster jest opcją atrakcyjną cenowo. Osoby chcące prawdziwego SUV-a, a nie tylko crossovera, powinny zwrócić uwagę właśnie na ten model. Bezpieczne, duże auto, dzięki któremu da się uniknąć wielu uszkodzeń na miejskich drogach.

Dacia Duster – ubezpieczenie OC

Jak wiadomo, każdy kierowca posiadający samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Nawet jeśli nim nie jeździ. Cena składki jest uzależniona od wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania kierowcy, ale też samego samochodu. Dlatego zanim Dacia Duster stanie się Twoim nowym nabytkiem, warto sprawdzić ile będzie kosztowała polisa OC.

Poniższy przykład dotyczy doświadczonego kierowcy z Wrocławia, który posiada 60% zniżek na OC dzięki poprzednim polisom. Jego Dacia Duster I to rocznik 2010 z silnikiem 1.6l.

Kolejny przykład to ten sam kierowca, ale jego samochód to Dacia Duster II, rocznik 2018 z silnikiem 1.6l DCi.

Podsumowanie

 1. Dacia Duster to niedrogi i przyciągający wzrok SUV.
 2. Dacia Duster dobrze sprawdza się w terenie i jest bezproblemowa w eksploatacji.
 3. Ceny za OC dla doświadczonego kierowcy Dacii Duster nawet w dużym mieście nie muszą być "zabójcze" dla naszego portfela.
 4. Doświadczony kierowca z pakietem zniżek 60% za ubezpieczenie OC Dacia Duster może zapłacić we Wrocławiu zł już od 607 zł za model z 2010 roku i od 567 zł za model z 2018 roku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej