Ford Focus

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc ford focus

Ford Focus to samochód chwalony za wygląd, małą awaryjność i stosunkowo niski koszt zakupu. Czy pozytywne opinie na temat auta dotyczą również ceny jego ubezpieczenia OC? Dzisiaj przyglądamy się nieco bliżej Fordowi Focusowi i kalkulujemy dla niego polisę. Jeśli planujesz zakup tego właśnie samochodu, zapraszamy do lektury!

Ford Focus – modele, generacje, historia

Ford Focus to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu C, a zatem samochodów zaliczanych do niższej klasy średniej. Auto zadebiutowało w 1998 roku jako następca Forda Escorta i z powodzeniem utrzymuje się na rynku do dzisiaj (najnowsza, czwarta generacja Focusa miała swoją premierę w Genewie w 2018 roku), oferując wersję hatchback i kombi, a na wybranych rynkach także sedan. Focus to samochód nie tylko popularny, ale i wielokrotnie doceniony. Auto zdobyło wiele nagród, w tym tytuł Samochodu Roku, zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskim.

Pierwsza generacja Focusa produkowana była w latach 1998-2005. Kolejne generacje przypadały na lata 2003-2011 (II) oraz 2011-2018 (III). Najnowsza IV generacja weszła na rynek w 2018 roku.

Samochód dostępny jest z silnikami o pojemności od 1.0 do 2.5 l oraz odpowiednio mocy od 75 do 350 KM. Jednostki benzynowe spalają od 5,7 do 14,8 l paliwa na 100 km, diesle 4,3-8,5 l/100, natomiast jednostki LPG wykazują spalanie na poziomie 6,9 – 14,3 l/100 km.

Ford Focus to samochód przestronny, wyposażony w zależności od wariantu w cztery lub pięć siedzeń. Pojemność bagażnika wynosi tutaj od 534 do 1580 litrów, dlatego auto sprawdza się jako rozwiązanie dla rodziny.

Ford Focus – opinie, wady i zalety

Wśród najczęściej wymienianych zalet Focusa pojawiają się przede wszystkim układ jezdny, ergonomia jazdy oraz spora przestrzeń zarówno dla kierowcy, jak i wszystkich pasażerów. Na minus użytkownicy wskazują kiepskie wyciszenie oraz problemy z karoserią. Do wad należałoby także dopisać stosunkowo wysoki koszt utrzymania samochodu.

Ford Focus, zwłaszcza modele II generacji, miewa również problemy z silnikiem. Chodzi tutaj o jednostkę diesla. W modelach z manualną skrzynia biegów zdarzają się wycieki oleju. Przy większym przebiegu wymiany wymaga wahacz oraz łącznik stabilizatora. Przed zakupem Focusa warto sprawdzić jego elektronikę, bo jedna z częstszych usterek dotyczyła właśnie elektroniki, w tym radia, czy regulacji szyb.

Ford Focus – cena

Używanego Forda Focusa III generacji można kupić za 30 000 do 50 000 zł. Starsze egzemplarze to koszt zakupu na poziomie od kilku tysięcy złotych do 27 900. Z kolei najświeższe modele dostępne na rynku wtórnym to średnia cena 100 000 zł.

Ford Focus – ubezpieczenie

Za pomocą kalkulatora OC i AC przygotowaliśmy kilka ofert ubezpieczenia OC dla dwóch kierowców – posiadaczy Forda Focusa z 2010 roku w wersji Hatchback (5 drzwi, 1.6 Benzyna, 74 kW/100 KM). Różnice w cenie wynikają z faktu, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek kierowcy i jego doświadczenie, przysługujące mu zniżki oraz miejsce zamieszkania.

Nasz pierwszy kierowca ma 45 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jeździ od 20 lat i przysługuje mu 60% zniżki, samochodem jeździ do pracy i z rodziną na weekendy i wakacje, przejeżdża około 7000 km rocznie.

Miasto Wysokość OC Najtańsza oferta
Warszawa 570 zł AXA Direct
Gliwice 453 zł AXA Direct
Kruszyniany 460 zł LINK4
Zielona Góra 493 zł AXA Direct

Drugi kierowca ma 27 lat, jest kawalerem. Prawo jazdy zrobił 5 lat temu, za bezszkodową jazdę przysługuje mu 20% zniżki. Kupuje auto na dojazdy do pracy i na weekendowe wypady z przyjaciółmi, przejeżdża około 6500 km rocznie.

Miasto Wysokość OC Najtańsza oferta
Warszawa 1285 zł You Can Drive Ergo Hestia
Gliwice 828 zł AXA Direct
Kruszyniany 845 zł You Can Drive Ergo Hestia
Zielona Góra 1095 zł You Can Drive Ergo Hestia

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z bardzo wysokimi kosztami (karami oraz koniecznością pokrycia strat spowodowanego przez nas wypadku z własnej kieszeni).
  2. Na cenę ubezpieczenia OC wpływa kilka czynników: miejsce zamieszkania kierowcy, jego wiek i doświadczenie, historia ubezpieczeniowa kierowcy oraz marka, model i rok produkcji samochodu.
  3. Młody kierowca ze zniżką 20% za ubezpieczenie OC Forda Focusa z 2010 roku zapłaci od 828 zł w Gliwicach do 1285 zł w Warszawie.
  4. Doświadczony kierowca ze zniżką 60% zapłaci za ubezpieczenie OC Forda Focusa z 2010 roku od 453 zł w Gliwicach do 570 zł. w Warszawie.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej